Geçici Dövme Nasıl Çıkarılır?

Bu Makalede:OvmakSoymakSoğuk KremOje ÇıkarıcıMakyaj Temizleyicisi5 Referans

Geçici dövmeler çocuklar için olduğu kadar bir kostüm partisi ya da gerçek bir dövme yaptırmadan sert görünmek istediğin bir gece için de harikadır, ancak bu dövmeleri çıkarmak zor olabilir. Geçici dövme yaptırma nedenin ne olursa olsun, bir noktadan sonra yaptırdığın dövme soyulmaya başlayacak ve onu çıkarmak isteyeceksin. Dövmeni ovarak, soyarak ya da ıslatarak çıkarmak için aşağıdaki farklı yöntemleri uygula.

1
Ovmak

 1. 1
  Geçici dövmenin üzerine az miktarda bebek yağı sür. Geçici dövmelerin birçoğunun suya ve sabuna dayanıklı olduğunu unutma, bu yüzden bir geçici dövmeyi ovarak çıkarmanın genelde en iyi yolu yağ kullanmaktır. Ayrıca bir yüz ya da vücut scrub’ı (vücut temizleyici bir kozmetik ürün) da kullanabilirsin. Scrub’taki taneler, vücudundaki dövmeyi çıkarmana yardımcı olacaktır.
  • Alternatif bir yöntem olarak özel üretilmiş geçici dövme çıkarma mendillerini de kullanabilirsin. Bu mendillerde geçici dövmenin kolayca çıkmasını sağlayan silikonlar bulunmaktadır.
  • Başka bir yöntem olarak da bir pamuk yumağının ya da kâğıt havludan koparacağın bir parçanın üzerine az miktarda tuvalet ispirtosu dökebilirsin. Tuvalet ispirtosu derini biraz yakabilir.
  • Elinde bebek yağı yoksa dövmenin üzerine zeytinyağı da sürebilirsin.
 2. 2
  Bebek yağı dövmenin üzerinde bir dakika kalsın. Bu süre boyunca bebek yağı dövme (ve vücudun) tarafından emilecek ve böylece geçici dövmeyi ovarak çıkarmak kolaylaşacaktır.[1]
 3. 3
  Bir el bezi al ve dövmeyi kuvvetlice ov. Dövmenin şekli bozulacak, gittikçe soyulacak ve ovularak çıkmaya başlayacaktır. Geçici dövmenin hepsi çıkana kadar ovmaya devam et.
  • El bezi yerine kâğıt havlu da kullanabilirsin.
 4. 4
  Derideki kalan yağı ılık su ve sabunla yıkayarak çıkar. Hiç yağ kalmayana kadar deriyi yıka. Yıkadığın bölgeyi bir havluyla hafifçe kurula.

2
Soymak

 1. 1
  Bant rulosundan birkaç parça bant kopar. Scotch bant gibi şeffaf bantlar, maskeleme ya da boya bantlarından daha iyi sonuç verir. Bant parçalarını bir uçlarından masaya ya da tezgaha (nerede çalışıyorsan) kullanıma hazır olacak şekilde yapıştır.
 2. 2
  Geçici dövmenin üzerine bir bant parçasını bastır. Bandı sıkıca bastır ki geçici dövmenin yüzeyine yapışsın. Bandın iyice yapışması için parmağınla bandı ov.
 3. 3
  Bandı derinin üzerinden çıkar. Geçici dövme bantla birlikte çıkacaktır. Özellikle büyük bir geçici dövmen varsa bu işlemi birkaç kez tekrar etmen gerekebilir.[2]
 4. 4
  Çıkan geçici dövmenin bulunduğu noktayı bir buz küpüyle ov. Geçici dövmenin tamamı çıktıktan sonra bu işlemi uygula. Bu işlem, çıkarılan bandın neden olduğu kırmızılığı azaltacaktır.

3
Soğuk Krem

 1. 1
  Geçici dövmenin üzerine soğuk krem sür. Dövmenin üzerini kremle tamamen kapla.[3]
 2. 2
  Soğuk kremin deriye nüfuz etmesini sağla. Kremin işe yaraması için, geçici dövmenin üzerinde yaklaşık bir saat kalsın.
 3. 3
  Bir temizleme beziyle kremi ovarak sil. Arta kalan soğuk kremi ılık su ve sabun kullanarak çıkar.

4
Oje Çıkarıcı

 1. 1
  Bir pamuk yumağını oje çıkarıcısıyla ıslat. Oje çıkarıcın yoksa tuvalet ispirtosu da kullanabilirsin.[4]
 2. 2
  Pamuk yumağıyla geçici dövmeyi ov. Deriden çıkmaya başlaması için dövmenin üzerini ov. Geçici dövmenin büyüklüğüne göre pamuk yumağını yeniden ıslatman ya da yeni bir pamuk yumağı kullanman gerekebilir.
 3. 3
  Deriyi ılık su ve sabunla yıka. Çıkardığın geçici dövmenin bulunduğu yeri bir el beziyle sil. Oje çıkarıcının ardında bıraktığı asetonu ılık su ve sabun kullanarak çıkar.

5
Makyaj Temizleyicisi

 1. 1
  Bir pamuk yumağını makyaj temizleyicisiyle ıslat.
 2. 2
  Geçici dövmeyi ov. Dövmeyi nazikçe ov.
 3. 3
  Sabun ve ılık su kullanarak deriyi yıka.
 4. 4
  Deriyi kurumaya bırak ya da yumuşak bir havluyla hafifçe kurut.
 5. 5
  Gerekirse işlemi tekrar et.

İpuçları

 • Tuvalet ispirtosunu kullanırken dikkatli ol! Aşırıya kaçma, çok miktarda kullanırsan canını acıtacaktır.
 • İspirto yerine el antiseptiği kullanmayı da deneyebilirsin.
 • Birçok dövme kendi kendine ya da duş sırasında kaybolur, bu yüzden cildine katı davranmak konusunda tedirginsen birkaç gün daha bekle. Dövme kendi kendine soyulup kaybolacaktır.
 • Pam pişirme spreyini kullan ve derinin spreyi emmesi için 1 dakika bekle. Sonra da dövmeyi ovarak çıkar.
 • Dövmeyi kullandığın süre altı saat ya da altı saatten AZ ise bant yöntemini kullan. Dövmeyi kullandığın süre altı saatten ÇOK ise el antiseptiği ya da tuvalet ispirtosu yöntemi daha iyi bir seçenektir; zira dövmenin tamamen çıkarılması daha az acı verici olacaktır.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Pamuk yumakları
 • Bebek yağı ya da zeytinyağı
 • Bez/kâğıt havlu
 • Scotch bant
 • Tuvalet ispirtosu
 • Sabun
 • Su
 • Makyaj temizleyicisi ya da oje çıkarıcı
 • Kurutmak için yumuşak havlu

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 52 kişi çalıştı.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Remove Temporary Tattoos, Español: eliminar tatuajes temporales, Deutsch: Temporäre Tätowierungen entfernen, Português: Remover Tatuagens Temporárias, Italiano: Rimuovere un Tatuaggio Temporaneo, Français: éliminer les tatouages éphémères, Русский: удалять временные татуировки, 中文: 清除纹身贴纸, Nederlands: Tijdelijke tatoeages verwijderen, Čeština: Jak odstranit nalepovací tetování, Bahasa Indonesia: Menghapus Tato Temporer, العربية: إزالة الوشم المؤقت, Tiếng Việt: Xóa Hình xăm Tạm thời, 日本語: タトゥーシールをはがす, 한국어: 가짜 문신 지우는 방법, ไทย: ขจัดรอยสักชั่วคราว, हिन्दी: टेम्पेरेरी टैटू (Temporary tattoo) हटाएं

Bu sayfaya 1.286 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?