Sesinin garip çıktığını mı düşünüyorsun? Sesinin çatlamasından hoşlanmıyor musun? İster inan ister inanma, şu an sahip olduğun sesine mahkum değilsin, bir yetişkin olsan bile. Derinliğinden gürlüğüne, sesinin tüm özellikleri yeteri kadar çalışmayla değiştirilebilir. Konuşma şeklin sesle ilgili alışkanlıklarından kaynaklanır ve bunlar değiştirilebilir ve geliştirilebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Mevcut Sesini İncelemek

 1. 1
  Sesi oluşturan farklı unsurları anla. Sesini geliştirmenin ilk adımı, sesinin şu anda nasıl olduğunu iyi bir şekilde anlamaktır. Birinin ses profilini oluşturan altı ana kategori vardır:[1]
  • Ses düzeyi: Ne kadar gür konuşuyorsun?
  • Telaffuz: Kelimelerini geveliyor veya mırıldanıyor musun?
  • Ses kalitesi: Sesin burundan mı, hırıltılı mı veya kulak tırmalayıcı mı?
  • Ses perdesi: Tiz, yüksek perdeden mi yoksa derin, alçak perdeden mi konuşuyorsun?
  • Ses perdesindeki değişim: Monoton bir sesle mi konuşuyorsun?
  • Hız: Çok hızlı mı yoksa yavaş mı konuşuyorsun?
 2. 2
  Sesini kaydet. Mevcut sesinin neye benzediğini daha iyi anlamak için onu kaydedip dinlemen gerekir. Bu eğlenceli olmayabilir, çünkü çoğu insan kaydedilmiş sesini beğenmez, ancak bu, insanların seni dinlerken gerçekten duyduklarına çok daha yakındır. Garageband gibi bir ses yazılımını kullanarak sesini kaydet ve ardından kaydı oynatarak ses profilini, ses düzeyini, teleffuzunu, ses kaliteni, ses perdeni, sesindeki değişimi ve konuşma hızını oluşturan ayrıntıları dinle.[2]
  • Kendi sesini kaydetmek ve dinlemek başkalarının seni nasıl duyduğuna aydınlatıcı, objektif bir bakış atmanı sağlar. Mırıldanmak, doldurucu kelimeler, burun sesi kalitesi ve benzerleri gibi sesindeki kusurları not et. Fark ettiğin her şeyi yaz.
 3. 3
  Sesinin nasıl olmasını istediğine karar ver. Sesin ve zayıf noktaları hakkındaki notlarına bak. Ardından, buna kıyasla kendi sesinin nasıl olmasını istediğini düşün. Herkes aynı ses hedefine sahip olmayacaktır. Örneğin, özellikle kısık ve kulak tırmalayıcı sesleri olan kadınlar ses perdelerini yükseltmek ve daha yumuşak bir ses kalitesi elde etmek isteyebilirken, gür, hızlı konuşan erkekler konuşmalarını yavaşlatmak ve derinleştirmek isteyebilir.[3]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
En İyi Sesini Yansıtmak

 1. 1
  Nefes almanı geliştir. Konuşma nefes alıp vermekle başlar, bu nedenle iyi konuşma iyi nefes almakla başlar. İdeal olarak, her zaman diyaframından yavaş ve istikrarlı bir şekilde nefes alman gerekir. Çalışmaya karnına bir elini koyarak başla ve derin nefes alırken her nefeste midenin yükselip alçaldığına dikkat et. Bunu günde birkaç kez uygula.[4]
  • Yapabileceğin başka bir nefes egzersiz, uzun ve kısa cümlelerin bulunduğu bir paragraf okumaktır. Her cümle için tek, derin bir nefes al ve yüksek sesle okurken yavaş yavaş nefes ver. Sonra bir nefes al ve bir sonraki cümleye başla. Bu sadece nefes alma gücünü artırmak için yapılan bir egzersizdir. Normalde böyle konuşmaya çalışman gerekmiyor.[5]
 2. 2
  Yavaşla ve doldurucu kelimeleri kaldır. Daha hızlı konuşmak, kendinden daha az emin gibi gösterir ve anlaşılmayı zorlaştırır. Sesinin kalitesini hemen iyileştirmenin bir yolu yavaşlamaktır. Herhangi bir şeyi yüksek sesle önce normal konuşma hızınla ve sonra yavaş okuyarak pratik yap. Pratik yapmanın başka bir yolu, bir numara listesini uzun bir telefon numarası gibi okumak ve ilerledikçe parmağınla havada yazmaktır. Bu, doğal, net konuşma için ideal hızdır.[6]
 3. 3
  Ses perdene dikkat et. Doğal ses tonunun ve perdedeki değişimin şu anda nerede olduğuna bağlı olarak, bunun üzerinde çok fazla veya biraz çalışman gerekebilir. Hatırlayabildiğin sıklıkta bilinçli olarak daha düşük bir tonda konuşmaya çalışarak ses perden üzerinde çalış. Bunu her seferinde yarım ton daha düşük olacak şekilde kademeli olarak yapmak önemlidir. İlgi ve duygu katmak için cümlelerine farklı perdeler ekleyerek perde çeşitliliğin üzerinde çalış. Aşağıdaki egzersizler bunu uygulamanın iki yoludur:[7]
  • İki heceli bir kelimeyi farklı perdelerde tekrar tekrar söyleme alıştırması yap. Dört tür değişen perde vardır: yükselen perde, düşen perde, yükselip düşen ve düşüp yükselen.
  • Bir cümleyi defalarca tekrarla ve vurguladığın kelimeyi değiştir. Örneğin, "Bisikleti ben çalmadım." cümlesinde önce bisikleti çalan kişinin sen olmadığını vurgula, sonra "çalmadım" ifadesini vurgula, sonra da bisiklete onu çalmanın dışında bir şey yaptığını kastet ve sonra bisikletten başka bir şey çaldığını kastet.
 4. 4
  Ağzını ve çeneni daha fazla aç. Ağız ve çeneni daha rahat tutarak konuşma pratiği yap. Bunu yapmanın en iyi yolu, konuşurken yüzünün normal hareketlerini abartarak kendi başına pratik yapmaktır. "O" ve "a" sesleri çıkardığında ağzını geniş aç ve çenenin aşağı doğru hareket etmesine izin ver. Bunu günlük ses pratiği rutinine ekle.
 5. 5
  Sesini rahatlatmak için egzersizler yap. Sesin rahat değilse diyaframın yerine boğazından konuşursun ve sesin gergin, sert ve zorla çıkacar. Sesini rahatlatmak için şu yöntemi günde birkaç kez uygula:[8]
  • Başlarken ellerini boğazının üzerine koy ve boğazında ve çenende herhangi bir gerginlik olup olmadığına dikkat ederek normal bir şekilde konuş.
  • Büyük bir esneme yap ve çenenin rahat bir şekilde olabildiği kadar aşağı inmesine izin ver. Esneme "ho-hum" diyerek bitir. Birkaç saniye dudakların kapalıyken "uğultuya" devam et ve bunu yaparken çeneni bir yandan diğer yana hareket ettir ve biraz sarkmasına izin ver. Bunu birkaç kez yap.
  • "Heng", "harm", "leyn", "meyn", "lon", "lum" kelimelerini söyle. Bunu yaparken yüz hareketlerini abart. Boğazın biraz yorulduğunda tekrar esne.
  • Boğaz kaslarını hafifçe yoğurmak için parmaklarını kullan.
  • Boğazını gevşetmek için şu sesleri yavaşça tekrarla: "ney," "ney," "ni," "no," "nu."
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sesini Daha da Geliştirmek

 1. 1
  Sesinin ayrıntılarını dinle. Sesinin ayrıntıları üzerinde gerçekten çalışmak için, konuşmanı bir kez daha kaydetmen gerekir. Uzun bir paragrafı yüksek sesle okurken rahat, yavaş, anlaşılır bir ses kullanmak için elinden gelenin en iyisini yaparak sesini kaydet. Sonra bu kaydı dinle ve sesinin hâlâ hangi alanlarda yetersiz kaldığını not et. Paragrafın bu kısımlarını daha iyi söyleme alıştırması yap ve ardından sesini yeniden kaydet. İlk kaydı ikinciyle karşılaştır ve gelişmeleri not et. Kaydettiğin sesinin o paragrafı söyleme şeklinden memnun olana kadar bu işlemi tekrarla.
  • Bu egzersizi, sesinle ilgili en çok iyileştirmek istediğin belirli şeyleri hedeflemek için sık sık yap.
  Patrick Muñoz

  Patrick Muñoz

  Ses ve Konuşma Koçu
  Partick topluluğa konuşma, ses gücü, aksan ve lehçeler, aksan azaltma, seslendirme, aktörlük ve ses terapisi konularına odaklanmış, uluslararası olarak tanınan bir Ses ve Konuşma Koçu’dur. Penelope Cruz, Eva Longoria ve Roselyn Sanchez gibi müşterilerle çalışmıştır. 2011 yılında BACKSTAGE tarafından LA's Favorite Voice and Dialect Coach (Los Angeles’ın En Çok Beğenilen Ses ve Lehçe Koçu) oylamasına dâhil olmuştur. Disney and Turner Classic Movies’in ses ve konuşma koçu ve Ses ve Konuşma Eğitmenleri Derneği (VASTA) üyesidir.
  Patrick Muñoz
  Patrick Muñoz
  Ses ve Konuşma Koçu

  Sesimin güzel olması için ne içmeliyim? Ses ve konuşma koçu Patrick Muñoz şöyle açıklıyor: "Gün içerisinde en az 2 litre su içmelisin. Ayrıca sesini sıkılaştırabileceğinden dolayı çok fazla kafein ve sesini kurutabileceğinden dolayı asitli içeceklerden de kaçınman gerekir. Süt ürünleri boğazında bir tabaka oluşturarak sesini etkileyebilir."

 2. 2
  İyi konuşmacıları dinle. Birkaç podcast ve sesli kitap indir ve konuşma tarzlarını dinlemek için biraz zaman ayır. Sesleri üzerindeki kontrollerini, teleffuzlarını ve ses perdelerini yukarı ve aşağı hareket ettirme şekillerini dikkatlice dinle. İyi bir ses geliştirmenin bir parçası da, iyi bir sesin nasıl olduğuna aşina olmaktır. Ve insanlar doğal olarak örneklerden öğrenirler, bu yüzden düzenli olarak iyi konuşmacıları dinlemek kendi sesini etkilemeye başlayacaktır.
 3. 3
  Güzel konuşma dersleri al. Sesini geliştirmenin en iyi ve en etkili yolu profesyonel ses eğitimidir. Bulunduğun yerde bir ses eğitmeni bul ve değerlendirme için kayıt yaptır. Eğitmenle görüştükten sonra, sesini yansıtmanın ve iyileştirmenin yeni yollarını keşfedeceksin.[9]
 4. 4
  Tiyatro veya solfej derslerini dene. Bunlar, sesinin karşıya iletme şeklini iyileştirmenin harika bir yolu olabilir. Şarkı söylemek ve konuşmak birbiriyle çok yakından ilişkilidir, bu nedenle bir alandaki gelişme diğerini de geliştirecektir. Yakın çevrendeki solfej derslerini internetten ara.
  Reklam

İpuçları

 • Sesin çatlarsa daha fazla su iç; bu sesin haricinde senin için de faydalıdır.
 • Çok fazla soğuk su içmek sesini çatlatır, bunun yerine oda sıcaklığında su iç.
 • Sesine güven! Sesinle ilgili güvensizliğin seni konuşmaktan alıkoymasına izin verme. İnsanlar sesini ne kadar çok duyarsa onu o kadar çok sevmeye başlar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Bilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit GeçirilirBilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit Geçirilir?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Senaryo Nasıl YazılırSenaryo Nasıl Yazılır?
Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?
Nasıl Dans EdilirNasıl Dans Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Patrick Muñoz
Ortak yazarlar :
Ses ve Konuşma Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Patrick Muñoz. Partick topluluğa konuşma, ses gücü, aksan ve lehçeler, aksan azaltma, seslendirme, aktörlük ve ses terapisi konularına odaklanmış, uluslararası olarak tanınan bir Ses ve Konuşma Koçu’dur. Penelope Cruz, Eva Longoria ve Roselyn Sanchez gibi müşterilerle çalışmıştır. 2011 yılında BACKSTAGE tarafından LA's Favorite Voice and Dialect Coach (Los Angeles’ın En Çok Beğenilen Ses ve Lehçe Koçu) oylamasına dâhil olmuştur. Disney and Turner Classic Movies’in ses ve konuşma koçu ve Ses ve Konuşma Eğitmenleri Derneği (VASTA) üyesidir. Bu makale 3.010 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 3.010 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam