Bir güvenlik kamerasının görüşünü kapatmak kimliğini gizleyebilir ancak varlığını gizlemez. Kameradan izleyen bir kişi orada olduğunu anlayabilir ancak ne yaptığını göremez. Bir kameranın görüşünü karanlıkta bir LED kullanarak, gündüz veya gece kızılötesi lazer kullanarak veya kameranın merceğini kapatarak engelleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
LED'ler Kullanmak

 1. 1
  Güçlü bir LED'i (light-emitting diode) (ışık yayan diyot) doğrudan kamera merceğine tut. El feneri ne kadar parlaksa o kadar iyidir. Kolayca saklayabileceğin küçük bir cihaz kullan. Bu yöntem yalnızca karanlıkta işe yarar; bu yüzden bunu geceleyin veya kapalı alanlarda yaptığın gizli gezintiler için sakla.[1]
 2. 2
  Yüzünü ışıkla kapat. Kameranın tam olarak nerede olduğunu bul ve ışığı doğrudan merceğe doğru tut. Bu tekniğin, düzgün uygulandığında mercekte, görünüşünün anlaşılmasını neredeyse imkânsız kılan bir parlama yaratması gerekir.[2] El feneri yönteminin gizlice uygulanamadığını bil. Ani parlama uyanık bir güvenlik görevlisini varlığından haberdar eder. Bununla birlikte, parlak ışıkla en azından yüzünü gizleyebilirsin.
 3. 3
  Sabit dur. Yüzünün görünmemesi için, ışık hüzmesinin kamera merceğinden uzaklaşmamasına dikkat et. Işığı yüzüne tutmamaya dikkat et. Unutma: Bu yöntem yalnızca hızlıysan ve elinin ayarı iyiyse işe yarar.
 4. 4
  Giysilerine kızılötesi LED'ler tak. Hızlı bir çözüm için, bir dizi parlak ışığı bir şapkaya veya kafa bandına yapıştır. İşi ilerletmek istiyorsan yüzünü daha da fazla gizleyen bir LED "maske" yapabilirsin. Işıkların yüzünü kameranın görüşünden saklayacak kadar parlak olduğundan, ancak seni kör edecek kadar da parlak olmadığından emin ol!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kızılötesi Lazer Kullanmak

 1. 1
  Bir kızılötesi lazeri doğrudan kameranın lensine tut. Bu yöntem, parlak bir ışık yakmaktan daha fazla gizlilik sağlar ancak hareketlerinde çok daha hassas olmanı gerektirir. Lazer noktası lensten bir anlığına bile kayarsa kamera yüzünü yakalar. Tespit edilmekten kaçınmak için hızlı ve verimli bir şekilde hareket et.[3]
  • Bu yöntemin hem gece hem gündüz işe yaraması gerekir. Karanlıkta biraz daha etkili olabilir.[4]
  • Burada herhangi bir standart lazer işaretçisini kullanabilirsin. Genel olarak, lazer ne kadar güçlüyse görüntüyü engelleme etkisi o kadar güçlü olur.
 2. 2
  Yetersizliklerin farkında ol. Kamera, lazer doğru şekilde hedeflenene kadar seni görebilir. Lazer ile kamera arasına giren herhangi bir şey kameranın görüşünü anında açacaktır. Ayrıca, bu yöntemin etkinliğini ölçmek biraz zordur. Kameranın önündeyken lazerin doğru şekilde hedeflenip hedeflenmediğini anlayamazsın.
  • Lazeri gözüne tutma. Kendini kör edebilirsin![5]  Görme yetini korumak için koyu renkli gözlükler kullanmayı düşün ancak bunların seni tamamen korumasını bekleme.
 3. 3
  Diğer kameralara dikkat et. Bu yöntemin gerektirdiği odaklanma, bir lazerle yalnızca bir kameranın görüşünü engelleyebileceğin anlamına gelir. Lazer, LED'lerden veya bir el fenerinden daha fazla gizlilik sağlar ancak etkisi sınırlıdır. Aynı anda birden fazla kameranın görüşünü engellemen gerekiyorsa kamera sayısı kadar lazere ihtiyacın olacaktır. Arkadaşlarınla birlikte hareket etmeyi düşün.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kamera Merceğini Kapatmak

 1. 1
  Lensin üzerine yapışkan bir madde sür. Görüntünün bulanık çıkması için vazelin veya başka bir yoğun maddeyi kameranın merceğine sür. Gerektiğinde tereyağı, reçel ve fıstık ezmesi gibi yapışkan ama yayılabilir gıda maddeleri kullanmayı dene. Lensin tüm yüzeyini kaplamaya özen göster. Kameraya yaklaşırken yakalanmadığından emin ol!
  • Kamerada parmak izi bırakmamaya dikkat et! Görsel olarak tespit edilmekten kaçınabilirsin ama insanlar geride bıraktığın diğer kanıtlara dayanarak seni tespit edebilir.
 2. 2
  Merceği bantla kapat. Koli bandı, maskeleme bandı veya opak olan herhangi bir şey kullan. Tüm kayıt alanını kapladığından emin ol! Tespit edilmeni önlemek için, kameraya yaklaşırken yüzünü gizle.
 3. 3
  Kamerayı komple ört. Yapabileceksen kayıt cihazının görüşünü büyük bir nesneyle engelleyebilirsin. Lensin üzerine bir torba veya kumaş parçası bantlamayı veya bağlamayı dene. Önüne bir ekran, tahta veya bir mobilya parçası koyarak kameranın görüş açısını engelle.
  • Kamerayı gerektiğinde bir gömlek veya fularla örtebilirsin. Giysini cihazın üzerinde bırakırsan giyside seni ele verebilecek unsurlar olmadığından emin ol.
  Reklam

İpuçları

 • Kendini gizlemeye çalış. Eğer kimliğinin tespit edilmesinden kaçınmak, tespit edilmekten kaçmaktan daha önemliyse yüzünü kapatarak kurtulabilirsin. Koyu renk gözlükler, fular, kayak maskesi veya yüzü gizleyen şeyler kullanmayı dene.
 • Güvenlik kamerasıyla izlemek,
  • Birisinin makul bir şekilde mahremiyet içinde olmayı beklediği bir yerin önünde yasa dışı bir şeyler yapan kişileri adalete teslim etmek amacıyla kullanıldığında yasaldır.
  • Birisi makul bir şekilde gizlilik beklentisi içindeyken yasa dışıdır ve bu şekilde kamera kullanan kişi suçludur. Herkesin mahremiyet hakkı vardır.
 • Bir kişi, makul bir şekilde mahremiyet beklenecek yerlerde bir kamerayla iznin olmadan seni ve/veya başkalarının izni olmadan onları izliyorsa polisi ara.
Reklam

Uyarılar

 • Yeterince yüksek parlaklığa sahip bir kızılötesi lazer gözde hasara neden olabilir!
 • Bunun bazı kameralarda işe yaramasına engel olan filtreler vardır. Her kamera kızılötesi lazere karşı hassas değildir.
 • Bu cihazlar, kızılötesi lazer tabanlı bazı yangın dedektörlerini tetikleyebilir.
 • Flaşlı kameralar kandırılamayabilir.
 • Unutma: Kendini güvenlik kameralarından saklamak yasaldır. Suç ve yasa dışı faaliyet başka bir konudur. Dikkatli ol, tetikte ol ve yaptığın şey konusunda akıllı ol. Sadece bir şansın olacak.
 • Bir kişinin makul bir şekilde mahremiyet içinde olmayı beklediği yerlerin önünde asla yasa dışı bir şey yapma çünkü bu yerlerde, yasa dışı bir şey yaptığın için seni adalete teslim etmek amacıyla kamerayla izlenmen yasaldır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 27 kişi çalıştı. Bu makale 1.491 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.491 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam