Seks, yaşamın önemli bir parçasıdır. Biriyle ilk defa cinsel birliktelik yaşayacak bir bakir/bakire veya yeni partner arayışında olan, cinsel ilişki açısından daha deneyimli biri olsan da seks, hem heyecan verici hem de biraz sinir bozucu olabilir. Güvenli seks sayesinde yeni bir partnerle seks yapmaktan daha kolay zevk alabilirsin. Bedenini ve sağlığını koruduğunu bildiğin için kendine güvenebilirsin. Konu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya hastalıklar, istenmeyen gebelik ve başka riskli cinsel davranışlar olunca nasıl güvenli seks yapacağını bilmen gerekir. Hem ruhsal hem de fiziksel sağlığına dikkat etmen gerektiğini unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlardan Korunmak

 1. 1
  Lateks prezervatif kullan. Erkekler için olan prezervatifler vajinal, anal ve oral temas dâhil olmak üzere tüm seks durumlarında kullanılmalıdır. Erkekler için olan lateks prezervatifin kullanımı kolaydır. Bunlar etkilidir ve ucuzdur. Ayrıca sağlık ocaklarından ücretsiz olarak alabilirsin. Cinsel birliktelik sırasında sürekli ve doğru bir şekilde prezervatif kullanıldığında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları kapma ve hamile kalma ihtimali %99 oranında azalabilir.
  • Lateks alerjin varsa cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan poliüretan prezervatif de kullanabilirsin. Doğal veya kuzu derisi prezervatifler hamilelik ihtimaline karşı güvenilir koruma sağlar ama bu prezervatiflerin yapıldıkları malzemeler bazı enfeksiyonların bulaşmasını yeterince önleyemez. Bu yüzden de bu prezervatifler yeterince güvenilir değildir.
  • Prezervatif ambalajını diş kullanmaktan ziyade elle aç. Ambalaj diş ile açılırsa prezervatife zarar verebilir.
  • Prezervatifi sertleşen penise düzgün bir şekilde taktığından emin ol. Bunu partnerinle birlikte yapmak daha samimi bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir.
  • Her iki partnerin de güvenli seks konusunda sorumlu olduğunu unutma. Cinsel yaşamı aktif biriysen her zaman yanında prezervatif bulunmalıdır. Bunların son kullanma tarihini düzenli olarak kontrol ettiğinden emin ol.
  • Prezervatifler genelde uygun kullanıldıklarında yırtılmazlar. Fakat cinsel birleşme sırasında delinir veya yırtılırsa her iki partner de 10 gün içinde test yaptırmalıdır.
 2. 2
  Kadın prezervatifi kullanmayı düşün. Kadın prezervatifleri vajinal seks sırasında kullanılabilir. Bunlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların çoğunu önlemede etkilidir ve hamile kalma ihtimalini azaltabilir. Her ne kadar bunların başarı oranı gebeliğe karşı hormonal korunma yöntemlerine kıyasla daha düşük olsa da kadın prezervatifleri, diğer korunma yöntemleriyle birlikte kullanıldığında çok etkili olabilir.[1]
  • Aynı anda hem erkek prezervatifi hem de kadın prezervatifi kullanılmamalıdır. Aynı anda kullanıldığında oluşan sürtünme nedeniyle bu, bir prezervatifin veya her iki prezervatifin yırtılmasına sebep olarak bunları etkisiz kılar.
  • Ambalaj üzerindeki talimatları dikkatlice okuduğundan emin ol. Kadın prezervatifini doğru bir şekilde yerleştirdiğinden emin olmak istersin.
  • Kadın prezervatifini tampona benzer şekilde yerleştirmen gerekir. Cinsel birleşme sırasında penis, kadın prezervatifinin içinde olmalıdır.
  • Doğru kullanıldığında kadın prezervatifinin yırtılma ihtimali pek yoktur. Ancak yırtılma oluşursa 10 gün içinde doktora gidip test yaptır.
 3. 3
  Oral seks için oral bariyer kullan. Oral bariyer, lateks bir örtüdür veya açılarak kare şeklini alacak şekilde kesilmiş bir prezervatiftir. Doğru bir şekilde kullanıldığında oral bariyerin, cinsel organdaki kanın ve diğer sıvıların ağza geçmesi riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Oral bariyer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları ve HIV’i önlemede etkilidir. Bunu hem vulvada hem de anüste oral seks yaparken kullanabilirsin.[2]
  • Latekste delik, yırtık veya başka bir hasar olmadığından emin ol. Gerektiği durumda üzerindeki mısır unu kalıntılarını yıka çünkü bu, vajinal enfeksiyona sebep olabilir. Oral seks yaparken cinsel organı veya anüsü bununla kapla.
  • Önce oral bariyeri değiştirmeden sakın vajina ve anüs arasında geçiş yapma. Kullandıktan sonra at.
 4. 4
  Kayganlaştırıcı kullanmayı dene. Seks sırasında sürtünme, haz veren bir şey olabilir ama enfeksiyon riskini de artırabilir. Sürtünme genelde prezervatifin veya oral bariyerin yırtılmasına sebep olur. Çok fazla sürtünmeyi önlemek için cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanmayı dene.[3]
  • Ambalajın üzerinde yazan içindekiler bölümünü okuduğundan emin ol. Lateks prezervatif kullanıyorsan yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanma. Bu, lateksin yapısını bozacaktır.
  • Bunun yerine su bazlı kayganlaştırıcı kullan. Silikon bazlı kayganlaştırıcılar da iyi bir seçimdir. Oral bariyeri daha yumuşak yapmak ve yırtılma ihtimalini azaltmak için de kayganlaştırıcı kullanabilirsin.
 5. 5
  Cinsel ilişkiye girmenin başka yollarını bul. Sen ve partnerin hiçbir risk taşımayan cinsel aktivitelerde bulunabilirsiniz. Yaratıcı olup birbirinizi cinsel açıdan heyecanlandırmak için yeni yollar keşfedin. Birbirinizi heyecanlandırmak için kelimeler veya fanteziler kullanabilirsiniz. Risk taşımayan cinsel aktivitelerden bazıları şunlardır:[4]
  • Telefon üzerinden seks veya cinsel içerikli mesajlaşma
  • Birlikte mastürbasyon
  • Sanal seks
 6. 6
  Düşük riskli aktiviteleri dene. Anal ve vajinal yolla kurulan cinsel ilişkiler “yüksek riskli” cinsel aktiviteler olarak görülür. Anüsteki deri daha ince olduğundan anal yolla kurulan cinsel ilişkide enfeksiyon ve hastalık bulaştırma riski çok fazladır. Aynı şekilde ağız ve cinsel organlar yoluyla kurulan cinsel ilişkilerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve enfeksiyonlar bulaşabilir. Korunmasız oral seks yapmak da riskli bir davranıştır. Cinsel ilişkiye girmeden de sevişebilirsin. Partnerinle yeni cinsel aktiviteler denemek konusunda konuş. Şunları deneyebilirsiniz:[5]
  • Uzun süreli öpüşme
  • Okşama
  • Dildo veya vibratör gibi seks oyuncaklarını denemek.
   • Seks oyuncaklarını temizle. Her kullanımdan sonra mutlaka yıka ve temizliğinden emin olmadığın seks oyuncağını kullanma. Temizlik için en ucuz seçenek, bir kâsede hafif bir dezenfektan çözelti kullanmaktır.
   • Seks oyuncaklarını iyice yıka ve temiz, kuru bir ortamda kendi çantasında saklamadan önce iyice duruladığından emin ol. Seks oyuncaklarını daha önce ilişkiye girmediğin başka partnerle paylaşma çünkü bu şekilde enfeksiyonları yayabilirsin.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Doktora Danışmak

 1. 1
  Düzenli olarak test yaptır. Düzenli olarak doktora veya ücretsiz bir kliniğe gidip HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için test yaptır. Korunmayı bırakmaya karar vermeden önce tek eşli olduğun partnerinle birlikte test yaptır. Güvenli kalmaya devam etmek için düzenli bir ilişki yaşıyor olsan bile düzenli olarak test yaptırmalısın. Farkında olmayarak cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapmaktansa test yaptırmak en iyisidir.[6]
  • Gergin hissediyorsan partnerinden seninle gelmesini talep et. Partnerin bunu şevkle ve isteyerek yapacağından ondan bunu talep etmek zayıflık değildir.
  • Partnerin seninle gelmek istemezse kendi başına gitmesini ve sonuçlarını seninle paylaşmasını talep et. "Gizlilik ihtiyacına saygı duyuyorum. Ama bunun bizim bedenimizi ve sağlığımızı etkilediğini unutma lütfen. Bu bilgileri birbirimizle paylaşmamız gerekir," diyebilirsin.
  • Partnerin güvenli seks yapmak istemiyorsa başka bir partner bul.[7]
 2. 2
  Belirli belirtileri öğren. Kendini eğiterek güvende olabilirsin. Kendini korumanın en iyi yollarından birisi bilgini artırmaktır. Cinsel yolla bulaşan farklı enfeksiyonlar hakkında bilgi edinmek için zaman ayır. Nasıl hastalık kapabileceğini ve bunların belirtilerini öğrenebilirsin. Doktor, ulaşabileceğin en iyi kaynaklardan biridir. Doktordan bilgi al veya güvenilir bir İnternet sitesine bak.[8]
  • Örneğin en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biri olan klamidyanın hiçbir belirtisi olmadığını bilmelisin. Bu nedenle genelde farkında olmadan başkalarına geçer. Yeni bir partnerle cinsel ilişki yaşamadan önce doktora gidip tüm cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yaptır.
  • Genital siğiller diğer bir yaygın görülen, cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Bu siğiller cilt temasıyla kolayca yayılabilir. Ten rengi şişlikler karnabahara benziyor olabilir. Doktor, sana en uygun olan tedaviyi planlamada yardımcı olabilir.
  • Cinsel yolla bulaşan çoğu enfeksiyonun gözle görülür belirtileri yoktur. Ama partnerinin cinsel organında anormallikler görürsen doktora görünene kadar seks yapmamalısınız.
  • Bedenini tanı. Gözle görülür olsun ya da olmasın bedeninde bir değişiklik fark edersen doktora gitmekten çekinme. Daha sonra pişman olacağına kendini sağlama almalısın.
 3. 3
  Aşı yaptır. Cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonları önlemenin en iyi yolu aşı yaptırmaktır. Hepatit A’yı, Hepatit B’yi ve insan papilloma virüsünü (HPV) önlemek için kullanılan aşılar vardır. Bu aşıların senin için uygun olup olmadığını doktora sor.[9]
  • 9-26 yaş arasındaki kadınlara HPV aşısı yapılmalıdır. Altı ayda üç doz şeklinde yapılmalıdır. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, bu aşının bu yaş aralığındaki kadınlar için güvenilir olduğunu belirtmektedir. HPV aşısı 11-12 yaşlarındaki erkekler için de önerilmektedir.
  • Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri Hepatit A aşısının tüm çocuklara, başka erkeklerle ilişkiye giren erkeklere ve yasa dışı uyuşturucu kullananlara yapılmasını tavsiye etmektedir.
  • Hepatit B aşısı yapılması gereken birçok grup vardır. Bu gruplardan bazıları şunlardır:
   • 19 yaşın altında olup daha önceden aşı yapılmamış çocuklar
   • Damar içi uyuşturucu madde kullananlar
   • Erkeklerle ilişkiye giren erkekler
   • HIV veya kronik karaciğer hastalığı olan bireyler
 4. 4
  Tedavi ol. Güvenli ve sorumlu seks yapmanın bir parçası da partnerine hastalık bulaştırmadığından emin olmaktır. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kaptıysan uygun tıbbi tedaviyi aldığından emin olman gerekir. Pozitif teşhis koyulursa senin için en iyi olan tedavi seçeneğini doktora danış.[10]
  • Mesela belsoğukluğuna yakalanmış olduğu öğrenebilirsin. Bu durumda doktor antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.
  • Bu ve başka herhangi bir enfeksiyon için ilaçları, tarif edildiği şekilde aldığından emin ol. Herhangi bir sorun veya ilaçların yan etkileri konusunda endişelerin olursa doktora danış.
  • Partnerine söyle. Partnerine "Geçen gün cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yaptırdım ve bunu senin de bilmeni istiyorum. Belsoğukluğuna yakalanmışım. Sen de en kısa zamanda test yaptırmalısın," demelisin.
 5. 5
  Yüksek riskli seks hakkında danış. Kendini, bilerek yüksek riskli seks yapmak istediğin bir durumun içinde bulabilirsin. Örneğin partnerine daha önce HIV teşhisi konmuş olabilir. Cinsel aktivitede bulunmadan önce doktorla konuş.[11]
  • Çok soru sor. "Partnerim HIV pozitif. Benim negatif kalmam için hangi ek önlemleri alabiliriz?" diye sorabilirsin.
  • İletişim kanallarını açık tut. Sen veya partnerinin bir sorusu olduğunda bunu doktora sorun.
  • HIV pozitif biriyle sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat sürmek mümkündür. Yalnızca güvenliği hayatının bir rutini hâline getirmen gerekir.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
İstenmeyen Gebeliği Önlemek

 1. 1
  Doğum kontrol hapı kullanmayı dene. Hormonal doğum kontrol yöntemleri, hamileliğin önlenmesi için kadınlardaki doğurganlık döngüsünü düzenler. Hormonal doğum kontrol yöntemlerinden en bilindik olanına genelde "doğum kontrol hapı" denir ve bu, her gün ağızdan alınır. Düzenli ve doğru bir şekilde kullanıldığında doğum kontrol hapı %99 etkilidir. Doğum kontrol hapı kullanmak istiyorsan sana reçete etmesi için kadın doğum uzmanıyla ve aile sağlığı hekimiyle konuş.[12]
  • Doğum kontrol hapını doğru bir şekilde kullan. Hormonal doğum kontrol hapı yalnızca doğru ve sürekli olarak kullanıldığında çok etkilidir. Hapı, her gün aynı saatte alman gerekir. Bu hapı kullanırken sigara içmemelisin çünkü kan basıncın yükselebilir ve bu, başka tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Vücudunun hormonlara nasıl tepki verdiğine dikkat et ve bir endişen olursa bunu doktora danış. Doğru ilacı bulmak bazen deneyim gerektirir.
  • İlacı almanı hatırlatması için telefonunun alarmını kur ve ilacını her gün aynı saatte al.
 2. 2
  Alternatif hormon tedavilerini düşün. Başka hormonal yöntemler de mevcuttur. Bunlar da oldukça güvenilir ve %99’a kadar etkilidir. Hormon yamaları, NuvaRing (vajinal halka) ve implantlar haftalarca veya birkaç yıl vücutta kalabilirler ve oldukça etkilidirler.
  • Bir diğer seçenek Depo-Provera iğnesidir. Bu iğne her birkaç ayda bir uygulanır. Rahim içi araçlar/sistemler de diğer bir seçenek olarak düşünülebilir.
  • Gebelik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini azaltmak için hem doğum kontrol hapı hem de prezervatif kullan. Prezervatifin yanı sıra başka doğum kontrol yöntemleri kullanmak en güvenli şekilde seks yapmanın en iyi yoludur. Endişesiz bir ortamda partnerinle birlikte daha çok eğlenebilirsin.
 3. 3
  Gebelikten koruyucu bariyer kullan. Aşağıdaki yöntemler HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskine karşı koruma sağlamaz ama gebeliği önlemede etkilidir. Vajinal diyaframlar, gebelik önleyici süngerler ve servikal kapaklar serviks üzerine yerleştirilir ve bunlar, spermisid jelle birlikte kullanılmalıdır. Bu gebelikten korunma yöntemleri genelde cinsel ilişkiden sonra en az altı saatte yıpranır.
  • Bu yöntemler ortalama en fazla %90 etkilidir. Bu da bunları, diğer doğum kontrol yöntemlerine kıyasla daha az güvenilir yapar. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamadıkları ve bulunmaları genelde prezervatife kıyasla zor olduğu için bunlar daha az önerilir ama yine de işe yararlar.[13]
  • Doktordan sana uygun bir diyafram iste. Süngerleri birçok eczanede bulabilirsin. Talimatları dikkatlice okuyup uyguladığından emin ol.
 4. 4
  Seçeneklerinin farkında ol. Cinsel yaşamı aktif olan bir kadınsan dikkatsizlik sonucu hamile kalman mümkündür. Güvenli seksin bir diğer tarafı da istenmeyen bir gebelik durumunda ne yapacağını bilmektir. Geleceğini düşün ve kaynakları nerede bulabileceğini bil.[14]
  • Aile Planlama Merkezleri’ndeki danışmanlar gebeliği sonlandırmak veya gebeliğe devam etme seçenekleri üzerine seninle konuşabilir.
  • Partnerinle konuş. Ciddi bir ilişkiniz varsa "Hamile kalsaydım ne yapardık?" diye sor.
  • Acil gebelikten korunma yöntemlerinden faydalan. Plan-B (Levonorgestrel), Next Choice ve Ella gibi ilaçlar hiçbir gebelikten korunma yönteminin kullanılmadığı korunmasız seks sonrası hamilelik ihtimalini azaltabilir. Bunların çoğu için reçeteye ihtiyacın yoktur ama bazılarında ülkeden ülkeye değişen yaş sınırı vardır.

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Sorumlu Davranışları Seçmek

 1. 1
  Tek eşli ol. Tek eşlilik, sadece bir partnerle cinsel ilişki yaşadığın özel ilişki anlamına gelir. Tek eşlilik cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları kapma riskini azaltabilir. Cinsel yaşamı aktif biriysen tek eşli olmayı düşün.[15]
  • İlişkinizin her iki taraf için de tek eşli olduğundan emin ol. Yani ikiniz de yalnızca birbirinizle cinsel birliktelik yaşamalısınız.
  • Tek eşlilikte güven büyük öneme sahiptir. Sen ve partnerin geçmişteki ve şu andaki cinsel aktiviteleriniz konusunda birbirinize karşı açık ve dürüst olun.
 2. 2
  Cinsel ilişkiden önce ve sonra her zaman partnerinle konuş. Yeni bir cinsel ilişkiye başladığında hemen sevişmeden önce partnerinle konuşman önemlidir. Kendi cinsel deneyimlerin ve güvenli seks yapma isteğin konusunda dürüst ol. Partnerin güvenli seks yapmak istemiyorsa veya kendi cinsel geçmişi ve deneyimleri konusunda açık konuşmuyorsa onunla seks yapma.[16]
  • "Kaç kişiyle" birlikte olduğunu konuşmanıza gerek yok ama düzenli olarak riskli cinsel ilişkilerde bulunmuş mu bilmen gerekir. Seks yapmadan önce birlikte test yaptırın.
  • Karşılıklı anlaşarak seks yapın. Partnerinin sekse razı gelecek durumda olduğundan emin ol. Her ikinizin de her seferinde cinsel birliktelik yaşamadan önce bu konuda hemfikir olmanız gerekir.
  • Bir kere razı olması ileride de razı olacağı anlamına gelmez. Aynı şekilde bir cinsel aktiviteye razı olması başka bir cinsel aktiviteye razı olacağı anlamına gelmez. Hiçbir zaman rızası varmış gibi davranma.
 3. 3
  Önceliğin güvenliğin olsun. Uyuşturucu maddeleri ve alkolü seks ile birlikte kullanma. Uyuşturucu veya alkol etkisi altındayken seks yapmak hiçbir zaman güvenli bir fikir değildir. Sarhoşsan, kafan yerinde değilse güvenli seks tehlikeye girebilir ve daha az etkili olabilir. Partnerinin verdiği sinyalleri yanlış anlayabilirsin veya o seninkileri yanlış anlayabilir ve bu durum en sonunda rızasız bir sekse dönüşebilir.[17]
  • Partilere gidiyorsan, alkol ve uyuşturucu madde kullanmak istiyorsan çevrende arkadaşların olsun. Başkalarına dikkat et.
  • İçkini paylaşma. Tanımadığın birinden içki kabul etme. Elin içki bardağının üzerinde olsun ve bardağını yanında taşı. Tuvalete gideceksen içkini ortada bırakma. Güvenliğini dikkate alarak davranmak, birinin içkine ilaç atıp sana "tecavüz etmesini" önleyebilir.
  • Yaygın olarak bilinen tecavüz ilaçları rohypnol (flunitrazepam), GHB ve ketamindir. Bilinen belirtilere baş dönmesi, kafa dağınıklığı ve motor becerileri yapmada zorluk dâhildir.
  • Birinin sana ilaç verdiğinden şüpheleniyorsan tıbbi yardım al.
 4. 4
  Duygularını koru. Kimsenin sana seks için baskı yapmaya hakkı yoktur. Bu, cinsel birliktelik ve diğer cinsel ilişki şekilleri için de geçerlidir. Rahatsız hissediyorsan bu durumdan kurtul.[18]
  • Yaygın olarak yapılan baskı taktiklerine ayrılma tehdidinde bulunmak veya kişiyi uyuşturucuyla, alkolle etkilemeye çalışmak dâhildir.
  • “Rahat hissetmiyorum. Dur lütfen,” diyebilirsin.
  • “Seni öperken zevk alıyordum. Ama ileri gitmek istemiyorum,” da diyebilirsin.
 5. 5
  Seks yapmak için hazır olup olmadığını anla. Bakir/bakire olabilirsin veya yeni bir ilişkiye başlıyor olabilirsin ve yeni biriyle seks yapma fikri seni gerebilir. Bu son derece normaldir. Bu durumda öz değerlendirme yapmak iyi bir fikirdir. Duygularını derinlemesine düşünmek ileri bir adım için hazır olup olmadığına karar vermende yardımcı olabilir.[19]
  • Kendine birçok soru sor. Örneğin doktorunla, yaşadığın cinsel aktivite hakkında konuşmak için hazır mısın?
  • Ayrıca partnerinle ilişkinizi tartışma konusunda rahat hissedecek misin diye kendine sormalısın. Buna ek olarak seks yapmak istemediğini söyleme konusunda rahat hissediyor musun?
  • Bu sorulara tam olarak “evet” cevabını veremiyorsan seks yapmayı ertelemek iyi olabilir. Her ilişkinin ilerleme hızı farklıdır, unutma.

İpuçları

 • Vazelin veya yağ bazlı ürünler kullanma. Çünkü bunlar prezervatifin etkisini azaltabilir. Piyasada birçok su bazlı kayganlaştırıcı mevcut.
 • Her duruma karşı yanında prezervatif taşı ama bunları bedenine yakın tutmamaya çalış (yani cüzdanında tutma) çünkü sıcaklık, lateksin daha çabuk bozulmasına sebep olacaktır.
 • Sekste vajinal ve anal seksin yanı sıra başka seçenekler de vardır. Parmakla ve oral seks yaparak, gebelikten koruyucu bir şey kullanmana gerek olmadan cinsel aktivitede bulunabilirsin. HIV gibi hastalıkların ağzındaki küçük bir yaradan bile bulaşabileceği aklında bulunsun. Özellikle de partnerin yakın zamanda HIV testi yaptırmadıysa tamamen güvende olmak için prezervatif kullan.
 • Prezervatifi en kısa sürede takmak iyi fikirdir. Seminal sıvıdaki (cinsel birleşme öncesinde penisten gelen renksiz sıvı) sperm kalıntılarının hamileliğe sebep olma ihtimalinin pek mümkün olmadığına inanılmaktadır. Ama yine de bu, cinselle yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşmasını ve bunlara yakalanmayı önlemek için önemlidir.
 • Türkiye’de sağlık ocaklarından ücretsiz prezervatif alabilirsin.
 • Tanıdığın bir erkeğin latekse alerjisi olmadığını biliyorsan ama o, alerjim var diyorsa onunla seks yapma.
 • Bunu aceleye getirme. Her ikiniz de zaman ayırıp ne istediğinizi konuşmalısınız.
 • Senin de partnerinin de seks yapma konusunda rahat olduğundan emin ol. Bu nedenle seks yapmadan önce sor.

Uyarılar

 • Risk taşımayan bir seks yoktur. Hiçbir gebelikten korunma yöntemi %100 güvenilir değildir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları kapmamak için izlenecek en güvenilir yol seks yapmamaktır.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar medeni durum, yaş, cinsel yönelim, zümre veya cilt rengi ayrımı gözetmez.
 • Kendini veya partnerini hiçbir zaman muz veya katı olmayan başka fallik objelerle memnun etmeye kalkışma. Bunu göz ardı edersen bu, sonunda doktorların müdahale edeceği bir duruma dönüşebilir.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Carrie Noriega, MD
Ortak yazarlar :
Obstetrisyen ve Jinekolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Carrie Noriega, MD. Dr. Carrie Noriega Colorado’da, Amerika’da verilen ve uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Obstetrisyen ve Jinekolog’dur. İhtisasını 2005 yılında Kanas City’deki Missouri Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bu makale 114.501 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık | İlişkiler
Bu sayfaya 114.501 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?