Evlerin yaygın bir sorunu olan güveler hem kilerdeki tahılları hem de giysi dolaplarındaki yünlü, ipekli ve diğer kumaşları yer. Güvelerden tamamen kurtulmak için iki koldan harekete geçmek gerekir. Önce güve tuzakları, sirkeli çözümler ve kapsamlı bir temizlikle kısa vadeli çözüm bulman, sonra da naftalin ve doğru depolama teknikleri gibi önleyici tedbirlerle güvelerin geri dönüşünü engellemen gerekir.

Ev Çözümleri

Güveler çok zarar verebilir ama hâlihazırda evde bulunan malzemelerle onlardan kurtulabilirsin:

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Giysi Dolabındaki Güvelerden Kurtulmak

 1. 1
  Belirtileri tanı. Eğer etrafta uçuşan bir iki güve gördüysen ama evin güve istilasına uğrayıp uğramadığından emin olamıyorsan şu belirtileri ara:
  • Kazaklarında ve diğer kıyafetlerinde küçük delikler. Eğer bir kazağında delikler görürsen muhtemelen daha fazlasını da bulacaksın. Yünden yapılmış, tüylü, kürklü ve ipekli kıyafetlerin hepsini kontrol et.
  • Tozlu ya da rengi atmış görünen ya da küf kokulu kıyafetler.
  • Dolabın köşelerinde ya da kıyafetlerin üstünde ağlar.
 2. 2
  Güve tuzağı kur. Dolaptaki güvelerin hakkından hemen gelmek için, onları feromonlu güve tuzaklarına düşür. Bu tuzaklar güveleri çeker ve bir kez dokundular mı bir daha kaçamayacakları yapışkan bir maddeyle yakalayıp öldürür.
  • Sinek kâğıdı ve güveleri cezbeden balık yağı kullanarak kendi güve tuzaklarını yapabilirsin. Sinek kâğıtlarına azıcık balık yağı sür, sonra bunları giysi dolabına as.
  • Fare yakalamak için tasarlanmış kapanlar güveleri yakalamada da etkilidir.
 3. 3
  Kıyafetlerini yıka. Güvelerin bırakmış olabileceği yumurtalardan kurtulmak için dolaptaki her şeyi yıkaman çok önemli.
  • Giysileri etiketindeki talimatlara göre yıka. Mümkünse hepsini kurutucuda kurut. En yüksek sıcaklıkta kurutulamayan giysileri birkaç gün dipfrize koyup yumurtaların hepsini öldür.
  • Çarşafları, havluları ve dolabında bulunan, kumaştan yapılmış ne varsa yıka.
  • Bavulları, çantaları ve içine bir şey konan diğer nesneleri de çıkar, sonra onları da yıka.
 4. 4
  Dolabı temizle. Artık her şeyi dolaptan çıkardığına göre, hâlâ orada olabilecek güve yumurtalarından kurtulmak için dolabı tepeden tırnağa silerek temizle.
  • Dolabın iç duvarlarını ve zeminini sabunlu su ya da sirkeli su karışımıyla sil. Bir süngeri karışıma batır ve dolabın duvarlarını ovalayarak yumurtalardan kurtul. Çatlakları ve girintileri özellikle iyi temizle.
  • Elektrik süpürgesiyle süpür. Yüksek güçlü bir elektrik süpürgesi kullanarak dolabın içini temizle. Elin değmişken yatak odasını da süpür çünkü güveler buraya da yumurtlamış olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Dolabındaki Olası Güve İstilalarını Önlemek

 1. 1
  Yünden yapılmış, kürklü ya da tüylü kıyafetleri giydikten sonra fırçala. Güve yumurtaları dolaba genelde dışarıda giyilmiş kıyafetlerle girer.
 2. 2
  Kıyafetlerini temiz tut. Güveler yüne gelir ama kıyafetlerinde yiyecek lekesi ve güvelerin yemeyi sevdiği diğer şeyler varsa da dolabına ne yapıp edip girmenin bir yolunu bulurlar. Asmadan önce tüm kıyafetlerini mutlaka yıka. Yünlü giyecekleri kaldırmadan önce kuru temizlemeye ver.
 3. 3
  Giysileri düzgün biçimde sakla. Sık giymediğin kıyafetler, özellikle de yünlü kışlıklar hava geçirmeyecek biçimde saklanmalıdır.
  • Yünlü paltoları ve kazakları plastik hurçlara kaldır.
  • Kışlıkları plastik hurçlarda, plastik kutularda ya da hava geçirmeyen metal kutularda sakla.
 4. 4
  Giysi dolabın serin olsun ve iyi havalansın. Güveler nemli yerleri sever, o yüzden yuvalanmamaları için dolabın havadar ve serin olmalı.
 5. 5
  Kıyafetlerini sık sık havalandır. Yünlü kıyafetlerini özellikle de bir süredir durdukları yerden sonbahar ya da kış başında çıkarıyorsan güneşe ser.
 6. 6
  Dolabında sedir kullan. Güveler sedir kokusundan kaçar o yüzden yünlüleri sedir ağacından yapılmış askılara asmak iyi bir fikirdir.
  • Yuvarlak sedir parçaları alıp dolabına asabilir ya da küçük bir keseyi sedir parçalarıyla doldurup asabilirsin.
  • Sedir ağacı kokulu şeyleri ekstra koruma için yünlü kıyafetlerinin ceplerine yerleştir.
 7. 7
  Naftalin ya da doğal bir alternatifini dene. Dolaba naftalin koymak güveleri öldürmenin etkili bir yolu olsa da, naftalin yapımında kullanılan kimyasallar insanlar için zehirlidir ve dolabında ve kıyafetlerinde keskin bir koku bırakır. Yerine şunları deneyebilirsin:
  • İçine kurutulmuş biberiye, kekik, karanfil, lavanta ya da defne yaprağı konmuş keseler. Küçük bir keseyi bunlarla doldur, ağzını bağla ve dolabına as.
  • Etkili bir güve kovucu olarak, bu bitkilerden elde edilen esansiyel yağları dolabına ve kıyafetlerine damlatabilirsin.
 8. 8
  En aşırı vakalarda bir haşere temizleyici çağır. Güven sorunu genelde bu basit çözümlerle hallolur ama güveler sürekli ortaya çıkıyorsa elektrik süpürgesiyle ya da süngerle ulaşamadığın bir yere yavruluyor olabilirler. Evi ilaçlaması ve güve yumurtalarını öldürmesi için bir haşere kontrol uzmanı çağır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mutfaktaki Güvelerden Kurtulmak

 1. 1
  Belirtileri tanı. Güveler geride varlıklarını belli eden dışkılar, ağlar ve benzeri şeyler bırakır. Şu belirtileri fark ediyorsan evini güve basmış olabilir:
  • Gıdaların birbirine yapışmış ya da hafifçe yapışkan olması. Bu, güve dışkısından kaynaklanabilir.
  • Son kullanma tarihi gelmediği ya da bayatlamalarına yol açacak bir durum olmadığı hâlde küflü ya da "kötü" kokan gıdalar.
  • Kilerdeki kutuların ve torbaların etrafında ince ağlar.
  • Kilerde tırtıl ya da yetişkin güve gördüysen harekete geçme zamanı geldi de geçiyor demektir.
 2. 2
  Böceklenmiş gıdaları çöpe at. Sakın kurtarmaya çalışma. Güvelerin içine girdiği yiyecekleri yemek güvenli değildir. Şunları çöpe atmalısın:
  • Tahıllar, kuruyemişler ve pirinç gibi topluca alınan şeyler hemen atılmalıdır çünkü güveler bu gıdalarla beslenir ve içine yumurtlar.
  • Güveler karton kutuları yiyebilir. Eğer kilerdeki ambalajlarda küçük delikler görürsen kutuyu çöpe at.
  • Güveler küçük boşluklara girebilir. Daha önce açılmış olan ne varsa, hatta açıldıktan sonra ambalajında saklanan çikolatalı kurabiyeleri ya da kuruyemişleri bile atmalısın.
  • Yiyecekleri ağzı kilitli bir çöp torbasına koy ve hemen evin dışına çıkar.
 3. 3
  Güveleri tuzağa düşür. Eğer yiyecek kaynaklarını attıktan sonra bile mutfağında güveler geziyorsa onları cezbetmek ve bir kez dokunduktan sonra kurtulamayacakları yapışkan bir maddeyle öldürmek için feromonlu güve tuzağı kur. Mutfağındaki tüm güveleri yakalayınca tuzakları kapalı bir kaba koyup at.
 4. 4
  Mutfağı ova ova temizle. Acil problemi çözdüğüne göre, şimdi kilere odaklanacak biçimde mutfağı tepeden tırnağa temizlemen ve güvelerden geriye kalmış olabilecek yumurtalardan kurtulman gerekiyor.
  • Deterjan olarak sabunlu su ya da sirkeli su karışımı kullan. Daha güçlü bir kimyasal temizleyici de kullanabilirsin.
  • Bir ovma süngerini ya da çelik yününü karışıma batır ve dolapları, kileri ve mutfağın köşe bucak her yerini temizle. Yumurtalardan kurtulmak için mutlaka tüm yüzeyleri ovalayarak temizlemelisin.
 5. 5
  Bir haşere kontrol uzmanı çağırmayı düşün. Sen bu önlemleri aldıktan sonra da güveler ortaya çıkıyorsa duvarlara ya da senin süngerle ulaşamayacağın başka yerlere yumurtluyor olabilirler. Bir haşere öldürücüyle anlaş. Kullandığı etkili ürünler sorunun üstesinden gelecektir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Mutfağındaki Olası İstilaları Önlemek

 1. 1
  Yiyecek kaynaklarını dikkatlice incele. Güveler mutfaklara genelde zaten böceklenmiş gıdalar aracılığıyla girer. Eve getirdiğin yulaf ezmesinin, kurutulmuş tahılların ve kuruyemişlerin üstünde yumurtalar olabilir. Hatta ambalajlı ve ağzı kapalı yiyecekler bile eve güve yumurtası taşıyabilir.
 2. 2
  Satın aldıklarını eve getirince derin dondurucuya koy. Toptan gıda almaktan vazgeçmene gerek yok. Sadece aldıklarını, içinde olabilecek yumurtaları öldürmek için 3-4 gün derin dondurucuda tut, sonra normal biçimde kullan.
 3. 3
  Yiyecekleri hava geçirmez kaplarda muhafaza et. Yiyecekleri doğru biçimde saklamak, muhtemelen alabileceğin en etkili tedbirdir.
  • Toptan aldığın gıdalar için cam ya da plastik kapları tercih et. Kapakları mutlaka sıkıca otursun.
  • Bir kısmı kullanılmış bozulmayan gıda paketlerini ya da kutularını, ağzı kapanan kaplara boşalt. Güveler kartonu ve ince plastiği yiyebilir.
 4. 4
  Mutfaktaki sıcaklığı ve nemi kontrol altına al. Güveler ılık ve rutubetli yerlerde çoğalır, o yüzden mutfağın böyleyse güvelere davetiye çıkarıyor olabilirsin.
  • Klima çalışırken kapı ve pencereleri kapalı tut.
  • Kiler ve gıda depolarının iyi havalandırıldığından emin ol.
 5. 5
  Çatlakları ve boşlukları doldur. Mutfakta güvelerin saklanabileceği bolca yer vardır. Düzenli olarak temizleyemediğin yerleri, örneğin kilerin arka kısmındaki çatlakları, dolapların duvarla birleştiği yerdeki aralıkları tıkamak için elinden geleni yap.
  Reklam

Uyarılar

 • Naftalin insanlar için zehirlidir. Naftalin kullanıyorsan çocukların ve evcil hayvanların dolaba yaklaşmasına izin verme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chris Parker
Ortak yazarlar :
Parker Eco Pest Control'ün Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Chris Parker. Chris Parker Seattle’de bulunan sürdürebilir bir haşereyle mücadele hizmeti olan Parker Eco Pest Control’ün Kurucusu’dur. Washington Eyaleti’nde sertifikalı bir Ticari Pestisit Uygulayıcısı’dır ve lisans derecesini Washington Üniversitesi’nden 2012 yılında almıştır. Bu makale 90.834 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 90.834 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam