Günlükler duygularını ele almak, rüyalarını ya da fikirlerini kaydetmek ve güvenli, özel bir yerde günlük yaşam üzerine kafa yormanı sağlayan harikulade araçlardır. Bir günlük yazmanın tek, kesin bir yolu olmasa da, yazılarından en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğin bazı temel püf noktaları var. Ne hakkında yazacağından emin değilsen ilham verici alıntılar yazına başlamana yardımcı olabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Konu Düşünmek

 1. 1
  Gün içinde yaşadığın olayları yaz. O gün olan her şeyi düşün ve öne çıkan olayları ya da duyguları kayıt altına al. Çok standart bir gün geçirmiş olsan da, gününün detaylarını yazarken ortaya çıkacak derin düşünce ve duygular seni şaşırtabilir.
  • Gün içinde yaşadıkların hakkında yazarken istediğin herhangi bir konuya girmekten çekinme.
  • Örneğin; o gün okuldaki Türkçe sınavın hakkında yazabilirsin. Sınav hakkında nasıl hissediyorsun? Keşke daha çok çalışsaydım diyor musun? Notunu öğrenmekten korkuyor musun?
 2. 2
  Gelecek hedeflerini ve onları nasıl başaracağını düşün. Kısa ve uzun vadeli hedeflerinin bir listesini yap. Sonra, listedeki her bir maddenin üzerinden geç ve hedefini başarma planın hakkında detayları yaz. Her hedefi, üzerinde çalışabileceğin küçük görevlere ayırmak hedeflerini daha az bunaltıcı hissettirir.[1]
  • Örneğin; cebir sınavına çalışmak ya da kardiyo egzersizleri yapmak için spor salonuna gitmek gibi kısa vadeli hedeflerin hakkında yaz.
  • Uzun vadeli hedefler, üniversite seçimi ve başvurusu ya da araba almak için para biriktirmek gibi şeylerdir.
 3. 3
  Şu anki duygularını ya da ruh hâlini not et. Duyguların için herhangi bir içerik sağlama konusunda endişelenmeden sadece ne olduklarını doğru bir şekilde tanımlamaya odaklan. Daha sonra bu duygu ve düşünceleri ayrıntılı bir günlük yazısı oluşturmak için kullanabilirsin. Her seferinde bir düşünce veya duygu üzerinde çalış ve onu tam olarak keşfet.
  • Örneğin; eğer üzgün hissediyorsan neden öyle hissettiğinle ve buna katkı sağlamış olabilecek olaylarla ilgili bir günlük yazısı yazabilirsin.
 4. 4
  İlham verici alıntıları ve senin için anlamlarını yaz. İlham verici alıntılar, ünlü bir kişiden, sevdiğin kitap veya filmden ya da hatta bir arkadaş veya aile ferdinden olabilir. İlham verici bulduğun herhangi bir alıntı harika bir başlangıç noktasıdır. Alıntıyı ve kaynağını günlüğüne yaz. Sonra senin için ne anlam ifade ettiğini kendi kelimelerinle açıkla.[2]
  • Örneğin; Mark Twain’den "İlerlemenin sırrı başlamaktan geçer" gibi bir alıntı yazabilirsin. Bunun senin için ne anlam ifade ettiği ve belirli hedefleri başarmak için nasıl bir başlangıç yapman gerektiği ile ilgili bir günlük yazısı yaz.
 5. 5
  Favori konularını ya da hobilerini derinlemesine araştır. Sevdiğin konuların ya da favori hobilerinin bir listesini yap. Filmleri, sporları, yemekleri, gezmeyi, sanatı ya da modayı sevebilirsin. Konu, istediğin her şey olabilir, yeter ki senin ilgini çeken ve sana ilham veren şeyler olsun. Sonra, listeden bir madde seç ve onunla ilgili bir günlük yazısı yaz.[3]
  • Örneğin; eğer sporu seviyorsan belirli bir spor dalını, favori takımlarını neden sevdiğini ve eğer bir spor takımında oynuyorsan kişisel hedeflerini yaz.
  • Eğer resim yapmayı seviyorsan favori sanatçılarını, sana hitap eden boyama tarzlarını, yaptığın son tablolarını ve yapacağın tablolarınla ilgili fikirlerini yazabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kişisel Yazılar Oluşturmak

 1. 1
  Köşeye ya da ilk satıra tarihi yaz. Günlüğüne her gün bir şeyler yazamayabilirsin, bu nedenle yazdıklarına tarih atmak olayların ne zaman gerçekleştiğini takip etmene yardımcı olabilir. Günlüğüne uzun bir süre yazacağından, tarihler ayrıca düzenli olmana yardımcı olacak ve ileride geriye dönüp baktığında sana içerik sağlayacaktır.[4]
  • İstersen tarihin yanına saati, haftanın gününü ve bulunduğun yeri yazabilirsin.
 2. 2
  Her yazıya aklındaki bir konuyla başla. Çoğu kişi, kâğıda dökmek ya da üzerinde düşünmek istediği bir şey olduğunda günlüğünü eline alır. Bu herhangi bir şey olabilir; o gün yaşadığın bir şey, gördüğün bir rüya, gelecek planları, bir olay, bir fikir veya güçlü bir duygu ya da ruh hâli.[5]
  • Yazmaya başladıktan sonra istediğin konuya geçebilirsin! Fakat yazmaya başladığında aklında bir şeyler olması seni yazma işlemine motive edebilir.
 3. 3
  İstersen "Sevgili Günlük" ile başla. Bu tamamen kişisel bir tercihtir, bu nedenle içinden nasıl yapmak geçiyorsa öyle yap. İlk olarak, "Günlük” diye seslenmek kendi kendine yazmak ya da konuşmaktan ziyade neredeyse bir arkadaşla temas kurmak gibidir. Günlük yazmakta yeniysen bunu faydalı bulabilirsin.[6]
 4. 4
  "Ben"li ifadeler kullanarak birinci tekil şahısta yaz. Günlükler çok kişisel eşyalardır ve birinci tekil şahısla konuştuğunda etkili olur. Günlüğünde, hep kendinle ilgili şeyleri yazmakta özgürsün! Pek çok kişi, özellikle de kişisel düşünceleri, duyguları ve tepkileri keşfetme konusunda bunu son derece rahatlatıcı bulur.[7]
  • Örneğin; "Bu hafta yapılacak voleybol seçmeleri konusunda endişeliyim. Çok çalıştım ve hazır hissediyorum, fakat o kadar endişeliyim ki bir şeyler yemekte bile zorlanıyorum." gibi bir şey yazabilirsin.
 5. 5
  Yazılarında dürüst ol. Pek çok kişi günlük yazmayı rahatlatıcı bulur çünkü sayfaya bir şeyler karalarken tüm kısıtlamaları bir kenara bırakıp gerçekten kendisi olabilir. Olumlu ve olumsuz duygularını olduğu gibi günlüğüne aktarmaktan çekinme. Kimsenin ne yazdığını görmeyeceğini unutma, yani her konuda dürüst bir şekilde yazabilirsin. Bunu sadece sen göreceksin.
  • Örneğin; "Serkan’ın yeni arabasını kıskandım. Onun adına sevindim fakat ailesinin ona yepyeni bir araba alması hiç adil değil. Sırf ikinci el bir araba alabilmek için okuldan sonra her gün çalışıyorum." yazabilirsin.
  • Eğer birisinin günlüğünü bulup okuyacağından endişe ediyorsan bunun önüne geçmek için yapabileceğin bazı şeyler var. Kilitli defter şeklindeki günlükler ve şifre korumalı dijital günlükler mahremiyetini kontrol etmenin en popüler yollarındandır.
  • Birçok insan, dürüst bir şekilde günlük yazarken kendileri ve ilişkileri hakkında bazı şeylerin farkına varır. Yazarken kendin hakkında bir şeyler öğrenmeye açık ol.[8]
 6. 6
  Dil bilgisi ve imla konusunda fazla endişelenme. Günlüğün, yargılanma baskısı olmadan içini dökmek ve paylaşmak için güvenli bir alandır. Serbestçe ve kendini kısıtlamadan yaz. Dil bilgisi ve imla açısından mükemmel ifadeler yazmak düşüncelerini ve duygularını sayfaya aktarmak kadar önemli değildir. Gününü, mevcut ruh hâlini ve mücadele ettiğin duyguları düşünürken aklına ilk gelen şeyleri not et.[9]
  • Bazı insanlar için, yazının başında birkaç dakikalığına öylesine bir şeyler karalamak yardımcı olur.
 7. 7
  Anıları muhafaza etmek için çokça ayrıntı kullan. Günlükler, o anki duygu ve düşüncelerini muhafaza etmene yardımcı olur. Ayrıca, olayları yaşanmasından hemen sonra detaylar aklında hâlâ tazeyken kâğıda dökebilirsin. Anılar zaman geçtikçe güvenilmez hâle gelebileceğinden, ayrıntıları canlı bir şekilde kaydetmek, anılarını yaşadığın andaki gerçekliğiyle muhafaza etmene yardımcı olabilir.[10]
  • Ayrıntılı yazı yazmak herkese göre değildir, bu yüzden kendini uzun uzun cümleler yazmak zorunda hissetme. Duygularını kısa kısa veya maddeler hâlinde ifade etmeyi daha kolay bulursan o şekilde yap.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Rutine Bağlamak

 1. 1
  Günlüğüne yazmak için her gün belirli bir saat seç. Birçok insan günlük yazmak için zaman bulmakta zorlanır. Kimisi de yazmayı unutur. Günlük yazmak için her gün belirli bir zaman seçmek bu alışkanlığı kazanmana yardımcı olabilir. Nihayetinde, bunu âdet hâline getireceksin, ancak o zamana kadar telefona bir hatırlatma ayarlamak yardımcı olabilir![11]
  • Örneğin; yatmadan hemen önce günlüğüne yazabilirsin.
  • Kendin için gerçekçi olmayan bir program yapma. Eğer her gün yazmak mümkün gözükmüyorsa haftada 3 yazı yazmayı planla.
 2. 2
  İlk başta yazma sürelerini kısa tut. Günlüğüne yazmak için her gün uzun saatlerini ayırmak zorunda değilsin! İlk başladığın sıralarda yazmaya 10-15 dakika ayırmak iyi bir hedeftir. En baskın ve anlık duygu ve düşüncelerini kâğıda dök. Hafta içinde sonradan vakit bulduğunda daima daha fazlasını yazabilirsin![12]
  • Örneğin; zamanın kısıtlıysa günlüğüne birkaç madde yazabilirsin.
  • Kendin için göz korkutucu bir program yapmak ters etki yapabilir. Günlük tutmanın bir angarya değil, bir kaçış fırsatı olmasını istersin, bu yüzden kendine yüklenme.
  • Zaman olarak ,yapman gereken başka işlerinin veya zaman sıkışıklığının olmadığı bir yazma zamanı seç.
 3. 3
  Çizim yapmayı yazmaya tercih ediyorsan çizimleri kullan. Bazı insanlar düşüncelerini ve duygularını yazmaktan ziyade çizim yoluyla aktarmayı daha kolay bulur. İşin içinde çizim olduğunda bir programa bağlı kalman daha mümkünse böyle yapmaktan çekinme!
  • Hızlı çizimler, hatırlamak istediğin ancak yazmak için zaman bulamadığın bir şeyi not etmene yardımcı olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Günlük yazmak, angarya değil, rahatlatıcı bir deneyim olmalıdır. Yazarken eğlen!
 • Günlüğünü kamufle etmek için kapağına "Matematik Notları" veya "Öğrenci Not Defteri" yaz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 20.171 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 20.171 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam