Bir günlük, günlük aktivitelerinin bir kaydı, en özel düşüncelerinin bir özeti ya da daha basiti, bir işi tamamlarken kendini takip etmenin bir yolu olabilir. Kendine bir günlük sayfası yazmak için gün içinde yaşadıklarını, söyleyip rahatlamak istediğin sırları veya rastgele düşüncelerin hakkında yazmayı düşün. Okulla ilgili bir günlük yazısı yazmak için ödevini dikkatle oku, öğrendiklerin üzerine derinlemesine düşün ve gözden geçirilen bilgiye dair analizini yaz. Neden, ne zaman, nerede ve nasıl yazacağınla ilgili kesin kuralları muhtemelen her iki durumda da sen belirleyeceksin, ancak bunlar genellikle başlamak için iyi noktalardır.

Yöntem 1 / 2:
Kendin İçin Günlük Tutmak

 1. 1
  Günlük olarak kullanabileceğin bir şey bul. Bir defter, not defteri, ciltli defter, ofis yazılımı, Red Notebook gibi bir günlük uygulaması kullanabilirsin ya da bir kırtasiyeden kilitli bir günlük alabilir veya istediğin bir şeyi kullanabilirsin. Yazabileceğin boş sayfaları olmasına ve dağılıp kaybolmaması için ciltlenmiş olmasına dikkat et.
 2. 2
  Bir yazma aracı bul. İlk adımda bir ofis yazılımı kullanmayı seçtiysen bu adımı atlayabilirsin. Gerçek bir defter kullanıyorsan sevdiğin bir kalemi seç. (Yazmak için kurşun kalem kullanabilirsin, ancak zamanla bariz biçimde solacaktır.) Bazı günlük tutanların tercih ettikleri belirli bir marka veya belirli bir tür (tükenmez kalem yerine jel kalem gibi) kalem bulunur. Her iki şekilde de yazma aracın elini rahat ettirmeli ve keyif aldığın bir tempoda yazmana yardımcı olmalıdır.
 3. 3
  Bir rutin belirle. Düşüncelerini zihnine geldikleri anda günlüğüne yazmak için günlüğünü her zaman yanında taşımak isteyebilirsin. Her gün belirli bir zamanı oturup zihnini boşaltmak için ayırabilirsin. Neye karar verirsen ver, bunu alışkanlık hâline getir. Bir rutinin parçası olarak günlük tutmak, bunu sürdürme olasılığını artıracaktır.
 4. 4
  Yazmaya elverişli bir mekân seç. İster kendi odan, ister yoğun bir kafe olsun, seni sakin hissettiren ve yazmaya iten bir mekâna yerleş. Eğer nerede yazmak istediğinden emin değilsen, günün farklı saatlerinde birkaç farklı konum dene.
 5. 5
  Yazına tarih at. Bu sıkıcı görünebilir, ancak günlük tutmayla ilgili tek gerçek kural budur. Her yazının tarihli olmasının ne kadar yararlı olduğunu görünce çok şaşıracaksın.
 6. 6
  Yazmaya başla. Günlük yazmaya başladığında düşüncelerini aklına geldiği gibi. Eğer zihnin durduysa gün içinde neler yaptığını veya son zamanlarda yaşadığın büyük bir olayı düşünerek işe başla. Bu konular seni yazabileceğin diğer ilginç konulara yönlendirebilir.
  • Günlüğünü "kâğıt üzerinde düşünme" olarak görmeye çalış. Düşüncelerin doğru dil bilgisi ve noktalama işaretleri ile mükemmel bir şekilde yazılmak zorunda değildir. Bunun yerine, günlüğünü düşüncelerini ve duygularını yazabileceğin ve düzenleyebileceğin bir alan olarak düşünmeye çalış.
  • Kendini mahcup hissetme. Günlüğünü başka birine göstermeyi planlamıyorsan günlüğünün sadece sana özel olduğunu unutma ve başkalarının ne düşündüğü konusunda endişelenme. Kendini ifade etmekten çekinmemek anlamlı bir günlük tutulmanın önemli bir parçasıdır.
 7. 7
  Yaratıcı ol. Günlüğüne listeler, şiirler, senaryolar ya da bilinç akışı gibi farklı yazma biçimlerini eklemeyi dene. Ayrıca eskizler, çizimler ve kolajlar gibi sanat çalışmalarını da ekleyebilirsin.
 8. 8
  Ne zaman duracağını bil. Düşüncelerinin tükendiğini hissettiğinde veya belirli bir sayfa sınırına ulaştıktan sonra yazmayı bırakabilirsin. Neyi seçersen seç, tamamen tükenmiş hissetmeden önce dur. Unutma, günlüğüne geri dönüp tekrar yazmak için yeterli enerjiye sahip olman gerekir.
 9. 9
  Yapabiliyorsan, yazdıklarını tekrar oku. Ya yazıyı yazdıktan hemen sonra oku ya da geçmiş yazılarını okumak için kendine zaman ayır. Günlüğünü gözden geçirerek çok fazla içgörü edinebilirsin.
 10. 10
  Yazmaya devam et. Kendini ne kadar adarsan günlüğün de o kadar değerli olur. Günlük tutmayı alışkanlık hâline getirmenin yollarını bul ve bunu yapmaya devam et.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Okul İçin Günlük Tutmak

 1. 1
  Ödevi anla. Ödevin kişisel deneyimlerinin günlüğünü tutmak mı yoksa belirli bir kitabı okuduktan sonraki düşüncelerini yazmak mı? Hangisi olursa olsun, iyice anlaman için ödevini tekrar okumayı unutma.
 2. 2
  Bir programa bağlı kal. Ödevi tamamlamak için günlüğünde muhtemelen birkaç yazı olması gerekecektir. Günlüğün tamamını teslim tarihinden önceki gece yazmak yerine, bir program dâhilinde yazmaya çalış. Yazılarını yazmayı unutursan, telefonunun alarmını kur veya birinden sana düzenli olarak hatırlatmasını iste.
 3. 3
  Her yazıya tarih at. Her günlük kaydına tarihi not ederek başla. İstersen yazmaya başladığın saati de not edebilirsin.
 4. 4
  Yazıyı yazmaya başla. Tarihin altındaki birinci veya iki satırda günlük kaydını yazmaya başla. Bir okul ödevi için günlük yazıyorsan dikkate alman gereken bazı öneriler şunlardır:
  • Öğrendiklerin üzerine düşün. Bunu kendi hayatına nasıl uygulamayı planlıyorsun?
  • Senin için anlamlı olan kitap veya ödev kısımlarından alıntı yap. Alıntıyı ekledikten sonra neden hoşuna gittiğini yaz.
  • Ödev hakkındaki düşünce veya izlenimlerini tartış. Örneğin; bir kitabı okurken günlük yazman gerekiyorsa, belirli bir karakter veya bölüm hakkındaki tepkin hakkında konuşabilirsin.
 5. 5
  Birinci ağızdan yaz. Bir günlüğün kişisel bir anlatı olması gerektiğinden, onu birinci şahıs bakış açısıyla yazmalısın. Bu, cümlelerinde "ben", "benim" veya "benimki" kelimelerini kullanman anlamına gelir.
 6. 6
  Her kaydın yeterince uzun olduğundan emin ol. Eğer ödevinde, her kaydın ne kadar uzun olması gerektiği belirtilirse bu sayıya sadık kal. Eğer belirtilmemişse, kayıt başına yaklaşık 200 ila 300 kelimeyi hedefle.
 7. 7
  Her kaydı bir kapanış düşüncesiyle bitir. Gününle ilgili yazıyı sona erdirirken düşüncelerini bir veya iki cümle ile özetlemen güzel olabilir. Mesela, "Bugün öğrendiğim şeyler gerçekten..." veya "Düşünmek için daha çok zaman harcamak istediğin şey..." ile başlayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Tipik "Sevgili Günlük" ile başlamak zorunda değilsin. Herhangi birine, kendine hitap edebilir veya bunu yapmadan yazmaya başlayabilirsin.
 • Acele etme, her şeyi bir an önce yazmaya çalışma.
 • Bazen yaşadığımız kötü şeylerden çok bunalırız ve genellikle bunu yazarız. Bunun yerine, hayattaki güzel şeyleri de hatırlamaya çalış. Yazdıklarını geri dönüp okuduğunda gülümsemek/gülmek istersin. O yüzden olumlu düşün!
 • En son yazından bu yana bir süre geçtiyse, geçmiş tüm ilginç geçmiş olayları hatırlamaya çalışma - bu, günlüğü her şeyden daha hızlı öldürür. Sadece bulunduğun yerden başla ve eğer son zamanlarda önemli bir şey yaşadıysan, hatırladığın bu şeyi ekleyebilirsin. Günlüğünü tam ve kapsamlı bir "video" yerine, anların "şipşak görüntüleri" olarak düşün.
 • Yazmak insanın kanına girdi mi çıkmaz. Alıştın mı bırakabileceğini hiç düşünme!
 • Günlüğün gerçekten iyiyse ve ilerde meşhur olacak olursan bunu bir otobiyografiye dönüştürebilirsin.
 • Bazen duş veya banyo yapmak gününü hatırlamana ve tekrarlamana yardımcı olabilir.
 • İlerde geçmişe dönüp bakmak için en iyi arkadaşının adreslerini/telefon numaralarını/e-postalarını not et.
 • Bazı olayların vakitlerini not et! Örneğin; okul gününü şöyle belirt: "1’nci bölüm saat XX:XX’ten XX:XX’e kadar, 2’nci..." ve buna benzer.
 • Günlüğünün işine yaramasını sağla. Eğer duyguların hakkında yazmak seni olumsuzluğa sürüklerse, başardığın şeyler hakkında yaz. Çocukların Sevgili Günlük’ünden ziyade Kaptan'ın Seyir Defteri’ni düşün.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer içinde çok özel düşünceler varsa günlüğü sadece senin ulaşabileceğin bir yerde sakla.
 • Günlüğünü daima yanında taşı çünkü yazılması gereken ilginç bir fikrin ne zaman geleceğini asla bilemezsin!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Doğrunun Denklemi Nasıl BulunurBir Doğrunun Denklemi Nasıl Bulunur?
Nasıl Ders ÇalışılırNasıl Ders Çalışılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunurİkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunur?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl YazılırKısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl Yazılır?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 134 kişi çalıştı. Bu makale 58.561 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 58.561 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam