Güneş yanıklarını tedavi etmek onları önlemekten daha zordur. Ancak, Amerika'da 18-29 yaş grubu arasındaki yetişkinlerin yarısı yılda en az bir güneş yanığı yaşadığını bildirmektedir.[1] Güneş yanığından hızla kurtulmak için hemen serin bir duş al, yanığı aloe veya derin bir nemlendiriciyle tedavi et ve takip eden günlerde daha fazla su içerek cildini nemli tut. Rahatsızlığı gidermek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için gerektiğinde soğuk kompresler, nemlendirilmiş/soğutulmuş çay poşetleri ve ağrı kesiciler gibi diğer evde yapılan bakımları kullan. Tüm güneş yanıkları cildine zarar verir, bu nedenle gelecekte de bu yanıklardan kaçınmaya çalışmalısın.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Acil Tedaviler

 1. 1
  Yandığının farkına vardığında derhâl güneşten uzak dur. Güneşe fazladan maruz kalınan her bir saniye yanığını kötüleştirecektir. Kapalı mekânlara geçmek en iyisidir. Ancak bu mümkün değilse yakındaki en gölgelik yere geç.
  • Plaj şemsiyeleri çok büyük olmadıkça ve kalın kumaştan yapılmadıkça UV ışınlarına karşı çok az koruma sağlar.
  • Güneşe gölgede bile maruz kalınabilir çünkü UV ışınları yüzeylerden yansır ve bulutlardan yapraklara kadar her yere nüfuz eder.[2]
 2. 2
  Soğuk bir duş al veya banyo yap. Su cildini serinletecektir ve bu da yanığının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Cildini tahriş edeceği ve kurutacağı için sabun kullanmaktan kaçın. Daha sonra kendini açık havada kurumaya bırak. Havlu kullanmak sürtmeye ve sızıya neden olabilir.
 3. 3
  Bir aloe vera jeli veya yoğun nemlendirici uygula. Cildini nemlendirmek ve rahatlatmak için güneş yanığına bunu sür. Bu adımı, kuruluğu ve soyulmayı azaltmak için sık sık veya günde en az iki kez tekrarla.
  • Cildin zarar görmesini azaltabileceğinden, C ve E vitamini içeren bir losyon veya jel kullanmayı düşün.[4]
  • Yağlı veya alkol içeren ürünlerden uzak dur.
  • Bir aloe vera bitkisi temin edebiliyorsan bu bitkinin yapraklarından doğrudan jel elde edebilirsin. Bir yaprağı kes, bir bıçakla uzunlamasına dilimle, içindeki jeli sıkarak çıkar ve bu jeli yanığına uygula.
  • Bir aloe vera bitkisinden doğrudan elde edilen jel aşırı yoğun, doğal ve etkilidir.
 4. 4
  Bolca su iç. Uzun süreli güneşe maruz kalma ve sıcaklık sıvı kaybına neden olur. Ayrıca bir güneş yanığı, suyu cildinin yüzeyine çeker ve vücudunun geri kalan kısmından uzaklaştırır.[5] Sonraki birkaç gün boyunca fazladan su içmeyi unutma.
  • Özellikle sıcak havalarda olmaya devam edersen ya da terlemene neden olan spor veya diğer aktivitelere katılırsan güneş yanığın iyileşene kadar günlük sekiz bardak su tavsiyesinin ötesine geç.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Geleneksel Ev Tedavileri

 1. 1
  Soğuk bir kompres yap ve bunu güneş yanığına uygula. Islak bir bezin içine birkaç buz küpünü veya bir buz torbasını sar. Daha sonra bu bezi günde birkaç kez 15 ila 20 dakika güneş yanığı olan bölge üzerine hafifçe bastır.[6]
  • Buzun veya diğer donmuş maddelerin doğrudan cildine bastırılmaması gerektiğini unutma. Bunu yapmak bir buz yanığına neden olabilir ve durumu yalnızca daha da kötü hâle getirebilir.
 2. 2
  İbuprofen (Advil) gibi iltihap önleyici bir ilaç almayı düşün. İbuprofen ağrıyı, şişliği ve kızarıklığı azaltacaktır. Ayrıca bu ilaç bazı uzun süreli cilt hasarlarını bile önleyebilir. Bir kere başladıktan sonra, 48 saat boyunca bu ilacı kullanmaya devam et.[7]
  • Parasetamol (Tylenol) güneş yanığının ağrısını hafifletebilir ancak ibuprofen gibi aynı iltihap önleyici etkilere sahip değildir.
 3. 3
  Bol kıyafetler tercih et. Sert veya kaşıntıya neden olan kumaşlardan kaçın. Çoğu kişi için ince pamuklu kumaşlar en iyisidir.
  • Dışarıya çıkarken güneş yanığını kapalı tutarak koru. Bir şapka tak, bir şemsiye taşı ve sıkıca dokunmuş kumaşlar giy.
  • Ayrıca, en az 30 SPF (Sun Protection Factor-Güneş koruma Faktörü) içeren geniş spektrumlu güneş kremi sürdüğünden ve bu kremi her iki saatte bir tekrar uyguladığından emin ol.
 4. 4
  Güneşliklerini kapat ve evinin ısısını düşürmeye çalış. Eğer kliman varsa aç. Klima olmasa bile vantilatörler, özellikle doğrudan güneş yanıklarına doğru hava üflediklerinde vücut sıcaklığını büyük ölçüde düşürebilir.
  • Bodrum katları, genellikle serin ve güneş ışığı görmeyen yerler olduğu için, güneş yanıklarının iyileşmesi için bir evdeki en iyi yerlerdir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Doğal Ev Tedavileri

 1. 1
  Birkaç siyah çay poşetini sıcak suda ıslat. Suyun soğumasını sağla (buz ekleyerek işlemi hızlandır). Çay poşetlerini sudan çıkar ve doğrudan güneş yanığının üzerine koy. Çaydaki tanenler iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Soğuk çayı yanık olan tüm bölgeye de uygulayabilirsin.
  • Tanenler kanamayı durdurucu doğal maddelerdir ve araştırmalar tanenlerin yanıkları iyileştirdiğini ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olduklarını göstermektedir.[8]
 2. 2
  Bir kâseye bir su bardağı sade yoğurt koy. Yoğurdu 4 su bardağı su ile karıştır. Yoğurt karışımına ıslak bir bez batır ve bunu 15 ila 20 dakika boyunca güneş yanığına uygula. Bu işlemi her 2 ila 4 saatte bir tekrarla.[9]
  • Sade yoğurt, güneşten yanmış cildin iyileşmesine yardımcı olacak birçok probiyotik ve enzim içerir.[10]
  • Yoğurdun istenmeyen şeker ve daha az probiyotik içeren vanilya yerine tamamen sade olduğundan emin ol.
 3. 3
  En az bir bardak karbonatı soğuk suyla dolu küvete bol miktarda serp. Küvette vücudunu ıslat ve küvetten çıktıktan sonra karbonat çözeltisinin cildinde kurumasına izin ver. Kurumuş karbonat çözeltisi, acıyı yatıştırır ve cildinin iyileşmesine yardımcı olur. [11]
  • Karbonat hem antiseptik hem de iltihaplanma karşıtı özelliklere sahiptir. Bu, karbonatın iltihabı azaltmaya ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacağı anlamına gelir. [12]
 4. 4
  Kuru yulaf ezmesini bir süzgeç yardımıyla soğuk sudan geçir ve suyu bir kâsede biriktir. Yulaf ezmesini ayır ve çözeltiyi bir bezle em. Bu bezi, güneş yanıklarının olduğu bölgeye her 2 ila 4 saatte bir çözeltiyi uygulamak için kullan.[13]
  • Yulaf ezmesi, saponin olarak bilinen ve cildini nemlendirirken aynı zamanda temizleyecek olan kimyasallar içerir.[14]
  Reklam

İpuçları

 • Güneşte yandıktan sonra birkaç gün boyunca makyaj, yağlı nemlemdirici veya kokular kullanma.
 • İlave rahatlık için aloe vera bazlı nemlendiricileri veya jelleri buzdolabında sakla.
 • Sivilce ilaçları kullanmaktan kaçın çünkü bu ilaçlar cildini daha fazla kurutur ve daha kırmızı hale getirir.
 • Cildi kurutabileceğinden uyguladığın nemlendiricilerin veya jellerin alkol içermediğinden emin ol.
 • Cildini nemlendirmek için tereyağı, vazelin veya diğer yağ bazlı ürünler kullanma. Bu ürünler gözeneklerini tıkayabilir, ısının çıkışını önleyebilir veya enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Özellikle güneşte yanmışken dışarıya her çıktığında bol miktarda en az 30 SPF güneş kremi uygula. Ayrıca bir şapka tak ve uzun kollu giyin.
 • Eğer kabarcıklar oluşuyorsa onları çekme ve bu kabarcıkların etrafındaki alanı antibakteriyel bir solüsyonla temizle.
 • Yağlı olmayan hindistan cevizi vücut nemlendiricisi, Aloe Vera vücut nemlendiricisi ile aynı etkiyi gösterir!
 • Sirke ve pamuk. Sirkeyi pamuğa dök ve yanmış bölgeye uygula. Bu kızarıklığı giderir ve acıyı yatıştırır.
Reklam

Uyarılar

 • Ciddi durumlarda tıbbi yardım alma gerekebilir. Eğer ateş veya grip benzeri belirtiler edinirsen muhtemelen güneş çarpması geçirmiş olabilirsin.
 • Güneş yanığınla sıcak duş almak acı verici olabilir.
 • Güneş yanığı kabarcıkları vücudunun büyük bir bölümünü kaplarsa veya herhangi bir kabarcık enfeksiyon kaparsa doktora git.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mohiba Tareen, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Akademisi Üyesi, Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Mohiba Tareen, MD. Mohiba Tareen Board onaylı bir Dermatolog ve Roseville, Maplewood ile Faribault, Minnesota’da yer alan Tareen Dermatology’nin kurucusudur. Dr. Tareen, prestijli Alpha Omega Alpha onur birliği üyesi yapıldığı, Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde eğitim almıştır. New York’daki Colombia Üniversitesi’nde ihtisasını sürdürürken New York Dermatoloji Birliği’nden Conrad Stritzler ödülünü kazanmış ve çalışması New England Journal of Medicine’da yayımlanmıştır. Dr. Tareen sonrasında dermatolojik operasyon, lazer ve kozmetik dermatolojiye odaklandığı prosedürel üst uzmanlığını tamamlamıştır. Bu makale 13.416 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.416 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam