Güneşe çıktığında hiçbir zaman olmasını istemeyeceğin şey güneş yanığıdır. Güneş ışınlarına yoğun şekilde maruz kalmak cildi kurutur, üst kısımların pul pul dökülmesine yol açar ve bu yüzden de deri kırmızı gözükür. Ancak güneş yanığı olan bir cildi bronz bir tene dönüştürmek için yapılması gereken tek şey rahatlatıcı, iyileştirici ve cildi nemlendiren bir çözüm bulmaktır. Evde hazırlayabileceğin tedavilerle ve reçetesiz satın alınabilen ilaçlarla güneş yanığının verdiği hasarı kolay bir şekilde onarabilir ve cildini sağlıklı bir parıltıya kavuşturabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Cildi Serinletmek

 1. 1
  Güneş yanığına sahip cildi serinlet. Bir güneş yanığının etkisini hafifletmenin en kolay yolu, aslında akla ilk gelen yoldur: Cilde soğuk bir şey uygula. Böyle yapmak iyi hissettirecektir ve aynı zamanda kızarıklığı, şişliği ve acıyı azaltacaktır. Bunu yapmanın birçok yolu var.
  • Soğuk bir duş al.
  • Buz ya da bir torba dondurulmuş sebzeyi bir havluya sararak soğuk kompres uygula.
  • Cildi bir buz parçasıyla ov. Cilde zarar vermemek için ovma işlemini çok uzun tutma ve ovmaya yeniden başlamadan önce biraz zaman geçmesini bekle.
 2. 2
  Cildine salatalık dilimleri uygula. Salatalık tahriş olmuş cildi serinletir ve nemlendirir. Buzdolabında sakladığın bir salatalığı dilimlere ayırıp etkilenen bölgenin üzerine yerleştir. Salatalığın büyük olması daha fazla fayda sağlayacaktır. Salatalığın yoksa bir patates kullanabilirsin. Zira patates bolca su içerir ve cildi de nemlendirir.
  • Salatalık dilimlerini yapıştırmakta zorluk yaşıyorsan, cildini biraz yağ ya da losyonla nemlendirmeyi dene. Bir yapıştırıcı gibi etki edecektir.
 3. 3
  Aloe vera jeli kullan. Aloe vera, güneş yanıklarında etkili olduğu bilinen az sayıdaki doğal maddeden biridir. Kızarıklık gördüğünde ya da acı hisseder hissetmez, etkilenen bölgeyi aloe vera jeliyle veya bu maddeyi içeren hassas ciltler için üretilen bir losyonla ov. Acıdan ve tahrişten kaçınmak için gün içinde birkaç kez bu uygulamayı tekrar et.[1]
  • Bir aloe vera bitkisine sahipsen, yaprakları ortadan ikiye ayırıp içindeki sıvıyı güneş yanığının üzerine sürebilir ve böylece %100 doğal bir acı dindiriciye sahip olabilirsin.[2]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Cildi Tedavi Etmek ve İyileştirmek

 1. 1
  Topikal steroid krem kullan. Steroidler ciltteki acıyı ve şişliği azaltabilen ilaçlardır ve bu yüzden de güneş yanıkları için son derece uygundur. Reçetesiz satın alınabilen birçok çeşit steroid krem vardır. Hidrokortizon kremi de yaygın olarak tercih edilenler arasındadır. Kullanmak için bezelye büyüklüğünde bir miktarı yanmış derinin üzerine hafifçe sür ve gerekirse bu işlemi birkaç saatte bir tekrarla.
  • Unutma ki, topikal steroidler atletler tarafından kullanılan steroidlerle aynı türden ilaçlar değildir. O steroidler anabolik steroidlerdir. Reçetesiz satın alınabilen steroidleri kullanmak (çok küçük çocukların kullanmaması gerekenler durumlar dışında) tamamen güvenlidir.[3]
 2. 2
  Çay banyosu yap. Bazı kaynaklara göre siyah çayda bulunan tannik asit yanmış cildi rahatlatıp cildin soyulmasını önleyebiliyor.[4] Bu banyoyu yapmak için önce bir kap su kaynat. Sıcak suyun içine beş ya da altı çay poşeti koy ve beş ila on dakika bekle. Sonra çayın sıcaklığını oda sıcaklığına getirmek için soğumaya bırak (bekleme süresini düşürmek için buzdolabında soğutabilirsin.) Çay soğuduğunda, yanmış bölgenin üzerine bir bezle ya da sprey şişesiyle bu çayı uygula ve cildin üzerinde yarım saat kalmasını sağla. Böyle yapmak yerine, ıslak çay poşetlerinden birini cildin üzerine de koyabilirsin.
  • Birçok kaynak bu banyo için Earl Grey çayı gibi siyah çayları öneriyor.[5]
 3. 3
  Yulaf ezmesi banyosu yap. Garip bir seçim gibi görünse de yulaf ezmesi, güneş yanıklarıyla baş etmek ve cildin iyileşmesini sağlamak için iyi bir seçenek olabilir. Yulaf ezmesi, cildin pH seviyesini normal düzeye getirmek, kaşıntıyı ve tahriş olan yerleri rahatlatmak gibi iyileştirici özelliklere sahiptir.[6]
  • Küveti sıcak olmayan suyla doldurmayı ve suya iki ya da üç su bardağı tatlandırılmamış yulaf ezmesi eklemeyi dene. Durulanıp banyodan çıkmadan önce ya da başka bir tedaviye geçmeden önce küvette 20 dakika kal.
  • Cildi daha fazla nemlendirmek için suya 3/4 su bardağı karbonat da ekleyebilirsin.[7]
 4. 4
  Cilde spreyle sirkeli su püskürt. Garip gibi görünse de sirke, cildin pH dengesini geri kazanmasına yardım eder ve bu sayede güneş yanığından sonra ciltte rahatlama ve iyileşme görülebilir.[8] Önce soğuk bir duş al. Ardından bir sprey şişesini su ve sirkeyle doldur ve hafifçe ince bir buğu oluşturacak şekilde cilde püskürt. Sirke karışımı ciltte yaklaşık bir saat beklesin. Sonra sirkeli su sürülen bölgeyi yıkayabilir ya da yeniden soğuk duş alabilirsin.
  • Koku, bir saatlik bekleme süresi boyunca rahatsızlık verebilir ama sirke sayesinde güneş yanığının olduğu yerin soyulma olasılığı azalacaktır.
  • Sirkenin birçok türü işe yarayacaktır ama kimi kaynaklara göre elma sirkesi en iyi sonucu vermektedir.[9] Balzamik sirke kullanmaktan kaçın. İçeriğinde bulunan şeker ve renklendirici cildi tahriş edebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Cildi Nemlendirmek

 1. 1
  Nemlendirici kullan. Güneş yanığı olan kuru cilde tekrar hayat vermek için, etkilenen bölgelere, hassas ciltler için üretilen ve hipoalerjenik bir nemlendirici sür. Bu uygulama için günlük losyonların birçoğu iş görecektir. Ayrıca nötral yağlardan olan bebek yağı, zeytinyağı veya kanola yağı gibi bir yağı birkaç damla kullanarak deneyebilirsin.
  • Parfümsüz bir ürün kullanmaya çalış. Parfüm oluşturmak için kullanılan kimyasallar bazen iltihaplı ciltlerde tahrişe neden olabiliyor.
 2. 2
  Su iç. Güneş yanığı olan cilt daha kurudur ve iltihaplıdır, bu yüzden vücudun su ihtiyacını karşılamak cildin korunmasına yardımcı olabilir. Vücudunun cilt de dahil olmak su ihtiyacını karşılarsan cilt soyulmasını ve dökülmesini azaltabilirsin. Mayo Clinic, günde 9 ila 13 bardak su içilmesini tavsiye ediyor.[10]
  • Güneş yanıkları bazen baş ağrılarına neden olur ve su da baş ağrılarını dindirmeye yardımcı olabiliyor.[11]
 3. 3
  Cilde tam yağlı süt uygula. Süt ürünlerindeki yağ, yanmış cildi nemlendirmeye yardımcı olarak acıyı azaltır ve soyulmayı önler. Tam yağlı süt kullanmak, genelde en uygun ve en ucuz yöntemlerden biridir. Tam yağlı süte batırılmış bir bez alıp 20’şer dakikalık aralıklarla yanığının üzerine soğuk kompres yapmaya çalış. Bunun dışında ayrıca soğuk su içeren küvetin içine tam yağlı süt koyabilir ve suyun içinde bir süre kalabilirsin.
  • Bu işlem için yarım yağlı ya da yağsız süt kullanma. Yağ olmadığında süt nemlendirici özelliklerinin çoğunu yitiriyor.
  • Tam yağlı sade yoğurt da losyon olarak kullanıldığında aynı etkiyi gösteriyor.[12] Şeker eklenmiş yoğurtları kullanma, zira bu tür yoğurtlar yapış yapış olabiliyor ve cildi tahriş edebiliyor.
 4. 4
  Cildine patates maskesi uygula. Patateste bulunan nişastada yüksek oranda su vardır ve bu yüzden de güneş yanığından dolayı kurumuş cildin üzerine patates maskesi uygulamak, cildin yeniden nemlendirilmesi için harika bir yöntemdir. Nişastalı bir püre hazırlamak için bir patatesi rendele. Sonra bu püreyi cilde sür ve bir süre beklet.[13] 20 dakika sonra soğuk suyla cildi temizle.
  • Püreyi yapmak için mutfak robotu da kullanabilirsin. Mutfak robotu kullanacaksan önce patatesi küçük parçalara böl. Patatesi bir bütün olarak kullanmak, bazı mutfak robotları için sorun yaratabilir.
 5. 5
  Cilde hindistan cevizi yağı sür. Ticari losyonların yaptığı şekilde birçok doğal yağ kuru cildi nemlendirip rahatlatsa da Hindistan cevizi yağı, daha iyi bir tercih olarak ön plana çıkıyor. Sadece nem sağlayıp yanmış cilde sağlıklı bir görüntü vermekle kalmıyor, ayrıca ölü deriyi temizliyor ve iyileşmeye yardımcı oluyor.[14]
  • Hindistan cevizi yağı, sağlıklı yiyecek satan birçok mağazada katı halde temin edilebilir. Yağ, elindeki sıcaklık sayesinde sıvıya dönüşecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Güneş yanığın tamamen kaybolana kadar güneşten uzak dur. Güneşe çıkmak zorunda kalırsan, kendini korumak için yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullan.
 • Kötü güneş yanıkları söz konusu olduğunda cildin biraz soyulması kaçınılmazdır. Ancak yukarıda anlatılan yöntemler, iyileşme sürecinde acı ve tahriş seviyesini büyük oranda azaltmaya yardımcı olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Güneş yanığı cildine zarar verir ve cilt kanserine yakalanma olasılığını artırır, bu yüzden her zaman ve özellikle güneşin altında uzun süre kalacaksan güneş kremi kullan.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı. Bu makale 3.008 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 3.008 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam