Uzun vadede kilo vermek için, haftada yarım ila 1 kilodan fazla verilmesi tavsiye edilmez ama kilo vermeye hızlı bir başlangıç yapmak ya da önemli bir günden önce birkaç fazla kiloyu vermek istiyorsan, günde yarım kilo vermek mümkündür. Nasıl yapacağını öğrenmek için bu makaleyi oku.

Uyarı: Bu makale kesinlikle hızlı kilo vermeyi teşvik etmek niyetinde değildir. Kilo vermenin ve kilonu korumanın en iyi yolu, sağlıklı beslenmek, sık sık egzersiz yapmak ve yavaş kilo vermektir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Lojistik

 1. 1
  Rakamları bil. Yarım kilo vermek için, bir günde tükettiğinden 3.500 daha fazla kalori yakman gerekir. Hiçbir şey yapmadan bir günde kaç kalori yaktığın, şu andaki kilona ve fiziksel aktivite seviyene bağlıdır. Bunu, kilonu yirmi iki ile çarparak hesaplayabilirsin.[1]
  • 68 kiloysan, o zaman sırf her zamanki işlerini yaparak günde yaklaşık 1.500 kalori yakarsın. 1.000 kalori alırsan, yarım kilo vermek için her gün fazladan 3.000 kalori yakman gerekir.
 2. 2
  Aldığın kalori miktarını azalt. Günde yarım kilo vermek için, kilona ve ne kadar egzersiz yaptığına bağlı olarak 1.200 ila 1.500 kalori almalısın. Aldığın kalori miktarını hem daha az miktarda hem de sağlıklı yiyecekler yiyerek azaltabilirsin.
  • Seni tok tutacak düşük kalorili yiyecekler ye. Beslenmen esas olarak sebzelerden ve yağsız proteinlerden oluşmalı. Marul, kereviz, brokoli, taze fasulye, ıspanak ve diğer yeşillikleri ye. Protein olarak, tavuk, hindi, balık ve tofu ye. Sebzeler ve protein çabuk doymanı sağlar ve kalorileri çok düşüktür.
  • Şekeri, yağı, tuzu ve çoğu karbonhidratı kes. Normal bir diyette bunlar makul ölçüde bulunmalıdır ama hızlı kilo vermeye çalışırken bu yiyecekleri tamamen kesmelisin.
  • Yemeklerine salata sosu ya da pişirme sosları ekleme çünkü bunlar fazladan kaloriyle doludur. Yemeğini biber, misket limonu, sirke ya da acı sosla lezzetlendir.
  • Zeytinyağı, bitkisel yağ ya da tereyağı kullanmak yerine pişirme spreyi kullanarak aldığın kalorileri azalt.
 3. 3
  Kilo verme günlüğü tut. Çalışmalar, yediklerinin kaydını yazarak tutanların bunu yapmayanlara göre daha çok kilo verdiğini göstermektedir.[2] Yediğin her şeyi bir günlüğe kaydet ve mutlaka her ürünün kalori içeriğini yaz. Devam ettikçe rakamları topla.
  • Egzersiz yaparak yaktığın kalorileri de dahil et ve bunları aldığın toplam kaloriden düş.
  • Bunu daha kolay yapmak için çevrimiçi yiyecek takip etme hizmeti kullanmayı dene.
 4. 4
  Her gün bir ila iki saat aerobik egzersizi yap. Ne kadar az yersen ye, günde yarım kilo vermek için kesinlikle fazladan kalori yakman gerekecek. Aşağıda, en çok kalori yaktıran aerobik aktivitelerini bulabilirsin:
  • Kayaklı Koşu. Saatte yakılan kalori miktarı: 545 (orta tempolu) ia 1,125 (yüksek tempolu).[3]
  • Bisiklet. Saatte yakılan kalori miktarı: 570 (orta tempolu) ila 850 (yüksek tempolu).[4]
  • Koşu. Saatte yakılan kalori miktarı: 850 (1,6 kilometreyi 8 dakikada koşmak için).[5]
  • Boks. Saatte yakılan kalori miktarı: 615 (orta tempolu) ila 815 (yüksek tempolu).[6]
  • Squash. Saatte yakılan kalori miktarı: 850.[7]
  • Yüzme. Saatte yakılan kalori miktarı: 545 (orta tempolu) ila 680 (yüksek tempolu).[8]
  • Kaya Tırmanışı. Saatte yakılan kalori miktarı: 540 (İple inme) ila 750 (Çıkma).
  • Rugby. Saatte yakılan kalori miktarı: 681 (orta tempolu) ila 715 (yüksek tempolu).[9]
 5. 5
  İnternetten bir fitness topluluğuna katıl. Diyetkolik, bu topluluklara harika bir örnektir. Bu topluluğun üyeleri, kaçınılmaz olarak zorluklarla karşılaşsalar da sağlıklı ve fit kalmayı amaçlayan kişiler. Toplulukta aktif olursan, seni motive edecek ve zorlukların üstesinden gelmeni sağlayacak desteği bulabilirsin. Bu tür platformların en önemli özelliği, diğerlerinin de seninle aynı yolda yürüdüğünü ve güçlükleri yenme konusunda sana koşulsuz destek vermeye ve deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını bilmek olabilir.
 6. 6
  Bol su iç. Su içmek hem midenin dolu kalmasını sağlar hem de egzersiz yaparken sıvı ihtiyacını karşılar ve enerjik kalmanı sağlar. Her gün 10 ila 12 bardak su iç.
  • Suyu daha cazip kılmak için içine limon, misket limonu ya da salatalık ekle.
 7. 7
  Akşam 7:00’den sonra hiçbir şey yeme. Uyurken metabolizmanın önemli ölçüde yavaşladığını unutma, o yüzden yatmadan önce vücuduna yediğin her şeyi hazmetmesi için yeterli zaman vermen gerek. O gün için yemeyi ne kadar erken bırakırsan, o kadar iyi. Ama, gece yarısı aç uyanmamak için mutlaka düzgün bir akşam yemeği ye.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
İştahını Bastırmak

 1. 1
  Yeşil çay iç. Çay ve kahve gibi diğer kafeinli içecekler iştahını bastırmaya ve metabolizmanı hızlandırmaya yardımcı olur.[10]
  • Günde iki kupa kahveden fazla içmemeye çalış, çünkü daha fazlası seni gergin ve asabi yapabilir.
 2. 2
  Sakız çiğne. Birçok insan oral takıntı yüzünden aşırı yemek yer ya da sigara içer. Bununla, ağzını sakızla meşgul ederek mücadele et. Ayrıca, sakız çiğnemek kalori yaktırır ve çene kemiğini güçlendirir.
 3. 3
  Öğün aralarında dişlerini fırçala ve diş ipiyle temizle. Nefesinin temiz ve ferah olması, bir şeyler atıştırmana engel olacak ve bonus olarak dişlerinle diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlayacak!
 4. 4
  Zencefil kökü ye. Zencefil, vücuda enerji verir ve hazmı hızlandırmaya yardımcı olur.[11] Bir parça zencefil kökünü sıcak suda kaynatarak zencefil çayı yap, biraz zencefil doğrayıp salatana ekle ya da tavada sotele.
 5. 5
  Yiyeceklerinin üstüne kırmızı biber serp. Bu, yemeklerine lezzet katarken metabolizmanı da hızlandıracaktır.[12]
 6. 6
  Elma ye. Elma, rejim yapanların en iyi dostudur; seni tok tutmaya yardımcı olur çünkü lif açısından zengindir, glikoz seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve aldığın kalori miktarını azaltsan bile enerjik kalmanı sağlar.[13]
 7. 7
  Kendini meşgul et. Daha az yemenin en iyi yolu, yapmaktan, yemek yemekten bile daha çok (ya da tam onun kadar) zevk alacağın bir şey bulmaktır. Bir şeyler atıştırma isteği duyarsan, ılık bir köpük banyosu yap, tırnaklarına oje sür, kitap oku, bir arkadaşını ara, yürüyüşe çık, sevdiğin bir filmi izle ya da alışverişe çık.
  Reklam

İpuçları

 • Motivasyonunu korumanın bir yolunu bul. Öncesi ve sonrası resimleri çek, mankenlerin veya sporcuların fotoğraflarını kesip buzdolabına yapıştır ya da birlikte egzersiz yapmak ve fikirler paylaşmak için kendine kilo verme arkadaşı bul.
 • İlk başta, verdiğin kilonun bir kısmı su olacaktır. Uzun süreli sonuçlar için, sağlıklı beslenerek ve daha aktif olarak yavaş yavaş kilo ver.
 • Çok yiyorsan, yediğin miktarı yavaş yavaş azalt ve daha küçük bir öğün yemeyi alışkanlık haline getir. Çalışmalar, günde 5 küçük öğün yemenin daha sağlıklı olduğunu ve günde normal boyutta üç öğün yiyen insanlardan daha hızlı kilo vermeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.
 • Günde kaç kalori yakmak istediğine dair bir hedef belirle ama ulaşılabilir bir hedef olsun ve küçük hedeflerle başla.
 • Her gün hangi sağlıklı yiyecekleri yiyeceğini bilmek için bir yemek çizelgesi yapabilirsin. Bir de formda kalmak için, araya egzersiz için zaman eklemeyi unutma.
 • Günlük kalori alımını 800 ila 900 kaloride tut. Gün içinde ne yaparsan yap hareket etmeyi bırakma ve odaklanmayı sürdür.
 • Gece geç yatma çünkü bu, yeme isteği duymana neden olur.
Reklam

Uyarılar

 • Art arda beş günden fazla günde yarım kilo vermeye çalışma çünkü vücudun, kıtlık moduna girebilir ve büyük ihtimalle verdiğin kiloyu kısa süre içinde geri alırsın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 27 kişi çalıştı. Bu makale 29.028 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 29.028 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam