Zaman yolculuğunun sırrını keşfetmenin haricinde kimse zamanı hızlandıramaz. Tabii ki, eğer birisi gününün daha hızlı geçmesini istediğini söylediğinde, bunun nedeni zamanı normalde olduğundan daha yavaş algılamasıdır. Bu durumda olmak sinir bozucu olabilir, fakat hangi koşullarda olursan ol, kendini meşgul etmenin ve gününü hızlandırmanın sayısız yolu vardır.

Kısım 1 / 5:
Gündüzleri Hızlandırmak

 1. 1
  Uykudan geç kalk. Herkes arada sırada gündüzleri uyumayı sever. Eğer herhangi bir sebepten dolayı gününü hızlı geçirmeye çalışıyorsan alarmı kapatıp biraz daha uyuyarak zamanı kısaltabilirsin. Uyumak zamanı hızlandırmanın açık ara en etkili yoludur. Eğer zaten yataktaysan ve gündüzün geçmesini istiyorsan bazen yapılacak en iyi şey hiçbir şey yapmamaktır.[1]
 2. 2
  Uzun bir duş al. Duş almak gününün fiziksel olarak en keyifli zamanlarından biridir. Çoğu kişi çok kısa bir zamanda duşa girip çıkmaya çalışır fakat eğer harcayacak zamanın varsa işleri ağırdan almak harika olabilir. Bırak su akıp gitsin üzerinden; sıcaklığın ve geçici huzurun zevkini çıkar. Duşun keyfini çıkarırken zamanı daha hızlı geçireceksin.
 3. 3
  Sabah haberlerini oku. Bir fincan kahveyle oturup mutfak masasında keyif yapmak insanların bir yerden bir yere koşuşturduğu bir durumda kulağa klişe gelebilir ancak keyfine bakmak için işleri ağırdan almak zamanın garip bir şekilde daha hızlı geçtiğini hissettirir.
 4. 4
  İşe veya okula erken git. Muhtemelen işe, okula ya da olman gereken başka bir yere gitmek için belirli bir saatte çıkıyorsundur. Eğer öyle ise rutinin dışına çıkarak evden on ya da on beş dakika daha erken çıkmayı düşün. Beynin anıları bölümlere ayırma eğilimindedir ve evden erken çıkmak günün o belirli aşamasını kolaylaştıracaktır. Evden erken çıkmazsan bile günün başındaki bu fazladan vaktin keyfini hazırlanırken çıkarabilirsin.[2]
  Reklam

Kısım 2 / 5:
İşte Zamanı Geçirmek

 1. 1
  Ertelediğin işleri tamamla.[3] Her ne kadar iş miktarı, çalıştığın yere ve pozisyonuna bağlı olsa da, zamanı unutmanı sağlayacak bir ton şey vardır. Bitmemiş bir proje ya da e-postalara yanıt vermek gibi ertelediğin bir şeyi yap. Yapman gerekenler belli; onları yerine getirerek daha az stresli hissedeceksin.
  • Konu zamanı hızlandırmak olduğunda, meşgul olmak potansiyel olarak en büyük müttefikindir. Bu durumda, elindeki işlere gömülmek için elinden geleni yapmalısın.
  • İş eğlenceli olmayabilir, fakat kendini işe odaklamak günün hızlı geçmesini sağlayacaktır.
 2. 2
  Yeni bir projeye başla. Yeni projeler her zaman hareketlidir ve en yavaş çalışma dönemleri yeni bir şeyle ilgilenmek için mükemmel zamanlardır. İlk başta yeni projelerin düzenlenmesi çok eğlenceli olabilir. İşteyken etrafına bak; çalışma ortamını iyileştirmek için yapılabilecek bir şeyler olmalıdır.
  • Eğer dışa dönük bir insansan ve iş arkadaşlarınla etkileşime girmekten hoşlanıyorsan birisiyle birlikte çalışmak deneyimine keyifli, sosyal bir boyut kazandırabilir.
  • Kendi isteğinle bir şeye başlayamıyorsan amirinden yapacak yeni bir şey iste. Kendini meşgul etmek vaktin hızlı geçmesini sağlayacak ve seni, istenmeden inisiyatif gösteren iyi bir çalışan olarak da gösterecektir.
 3. 3
  Müzik dinle.[4] Müzik dinlemek, hemen hemen her çalışma şartında fayda sağlayacak mükemmel bir yoldur. Müzik dinlemek, çalışırken en azından biraz eğlenmeni sağlayacak ve çalışırken sıkılmanı engelleyecektir.
 4. 4
  Sık sık ara ver. Eğer iş feci şekilde yavaşsa ve zamanın geçmesi konusunda gerçekten sıkıntı yaşıyorsan sık sık ara vermek rahatlamak ve zaman algının düzelmesini sağlamak için bolca zaman sağlayacaktır. Kendine bir kahve al. Tuvalete git ve kendini rahatlat. Bu faaliyetler verimsizdir ve onlara çok fazla güvenmek aradığın etkinin tersine neden olacaktır.
  • Sık molalar işten uzaklaştırır, fakat konu zaman geçirmek olduğunda, en büyük yararı sana sağladığı rahatlama olacaktır. Tabii ki, işte geride kalmaktan endişe ediyorsan bunun büyük bir etkisi olmayacaktır.
 5. 5
  Sosyal medyayı kontrol et. İnsanlar isteyerek, başkalarının hayatlarına göz atmaya saatlerini harcarlar ve çoğu zaman bunu zaman harcamak için yapmazlar. Sosyal medya, işteyken zamanı hızlandırmak için harika bir araçtır. Bununla birlikte, çalışma durumunu tehlikeye atabileceği için bunu çok sık bir alışkanlık hâline getirmek istemezsin.
  • Genellikle, işteyken çok fazla oyalanmak günün yavaş geçtiğini hissettirebilir. Sonuç olarak, günü mümkün oduğunca hızlı şekilde geçirmenin en iyi yolu kendini işe gömmektir.
  Lucy Yeh

  Lucy Yeh

  Kariyer ve Yaşam Koçu
  Lucy Yeh 20 yıldan fazla deneyime sahip bir İnsan Kaynakları Direktörü, İşe Alım Sorumlusu ve Sertifikalı (CLC) Yaşam Koçu’dur. InsightLA’de Yaşam Boyu Koçluk ve Farkındalığa Dayalı Stres Azaltımı (MBSR) eğitim geçmişine sahip olan Lucy, kariyerlerini, kişisel ve profesyonel ilişkilerini, kendini pazarlama yeteneğini ve hayat dengesinin kalitesini geliştirmek isteyen her düzeyden profesyonellerle çalışmıştır.
  Lucy Yeh
  Lucy Yeh
  Kariyer ve Yaşam Koçu

  YouTube gibi sosyal medya platformlarını kullanarak günün daha hızlı geçmesini sağlayabilirsin. Ayrıca, Excel’de ölmeden önce yapılacaklar listesi veya doğum günü ve bayram hediye listeleri gibi tablolar oluşturarak işyerinde kendini yoğun gösterebilirsin. Ayrıca, ek bir iş düşünmeyi, bir tatil planlamayı veya vergi ödemelerini düzenlemeyi dene.

  Reklam

Kısım 3 / 5:
Boş Zaman Öldürmek

 1. 1
  Şekerleme yap. Canın sıkılıyorsa ve uyuma imkânın varsa şekerleme yapmak biraz zaman öldürmek için iyi bir yoldur. Eğer yapacak daha iyi bir işin yoksa uyumak vücuduna kendini iyileştirmesi ve onarması için biraz değerli zaman verecektir. Günün ortasında uyumak gece uyumaya kıyasla ya da gündüz hâlâ yataktaysan daha zor olabilir, fakat eğer vücudun izin verirse zamanı hızlandırmanın en hızlı yoludur.
  • Şu da var ki, uyandığında üretken olma konusunda daha motive hissedecek ve günü geçirme konusunda endişe etmeyeceksin.
 2. 2
  İyi bir kitap oku. Boş zaman faaliyetleri içerisinde kaybolmak zamanı hızlandırmak için harika bir yoldur, çünkü eğlenirken bir şeyi ne kadar süredir yaptığını asla düşünmezsin. En sevdiğin kitaplardan birini okumak zihnini zamanın akışından uzaklaştıracak ve hatta daha fazla okuyabilmen için keşke daha fazla vakit olsa dedirtecektir.
  • Kitap tercihi bu durumda çok önemlidir. Sıkıcı ve kötü yazılmış bir kitap aradığın etkinin tam tersine sebep olacaktır.
 3. 3
  Bir dizinin bölümlerini peş peşe izle. Bölümleri peş peşe izlemek çok fazla zaman alır ve Game of Thrones veya Breaking Bad gibi diziler istediğin kadar zamanı doldurmaya yetecektir. Eğer hemen geçmesini istediğin boş bir günün varsa bir dizi aç ve rahatla. Eğer gerçekten sevdiğin bir dizi izlersen vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksın.
 4. 4
  Bir wikiHow makalesi yaz. Eğer bir konuda uzmanlığın varsa bir wikiHow makalesi yazmaya aday olabilirsin! Sevdiğin bir konuda adım adım bir rehber yazmak çok eğlenceli olabilir ve her yazma projesinde olduğu gibi makaleni planlamaya ve yazmaya kendini kaptırdığında zamanın su gibi akıp gittiğini göreceksin.[5]
  • Eğer yazmak sana göre değilse ilgini çeken rastgele bir nasıl yapılır makalesi bularak yeni bir beceri öğrenebilirsin. Öğrenmek zaman geçirmek için harika bir yoldur, çünkü zihnin zamanın kaç olduğunu önemsemeyecek kadar meşgul olacaktır.
  Reklam

Kısım 4 / 5:
Akşamları Hızlandırmak

 1. 1
  Bir film izle. Fazlasıyla uzun bir günün sonunda bir film izlemek için kıvrılıp yatmak gibisi yoktur. Bir film korkunç derecede sıkıcı olmadığı veya mesaneleri onları sıkıştırmadığı sürece, insanlar genellikle bir film izlerken zamanı düşünmezler. Aksine, ekrandaki şeye dalıp giderler. Akşam yemeği sırasında ya da sonrasında en sevdiğin filmlerden birini izlemek inanılmaz derecede cazip bir faaliyet olabilir.
  • Bu durumda, yatak veya kanepe gibi rahat bir yere kıvrılmak şarttır. Vücudun rahatlamışsa zamanın akıp gitmesi daha kolay olacaktır.
 2. 2
  Akşam yemeği için yeni bir tarif yap. Yeni bir şey öğrenirken zaman hızlanıyor gibi gelir. Bunun nedeni zihnin, zamanın geçişiyle ilgilenemeyecek kadar yeni görevlerle meşgul olmasıdır. Miden, yeni lezzet için sana teşekkür edecektir ve eğer tarifi yeterince beğenirsen onu ileride yapacağın davetlerde tekrar kullanabilirsin.
  • Diğer taraftan, yapılan bazı araştırmalarda, çok aşina olunan şeyler yapıldığında zamanın daha hızlı geçtiği görülmüştür. Buna yemek tarifleri de dâhildir. Sonuç olarak bir şey ile meşgul olmak iyi olur.[6]
 3. 3
  Erken yat. Uyumak, zamanı hızlandırmanın en iyi yoludur. Kimse, uyuklarken zamanın farkında olmaz. Uykuya erken geçmek sonraki gün için sana büyük bir destek verecektir ki bu da önceki günün harika geçmediyse iyi bir şeydir.
  • Normalden 2-3 saat erken yatmak erken kalkmana ve sabah üretken hissetmene yardımcı olacaktır. Ayrıca zihnin dinlenecek ve vücudun sakinleşecektir. Yani bu, hem vakti geçirmek hem de vücudunu dinlendirmek için iyi bir yoldur.
  • Yatmadan önce kitap oku. Eğer tüm bu 'erken' fikri sana uymuyorsa pijamalarını giyip dişlerini fırçaladıktan ve yatağında uykuya hazırken bir kitap oku. Kitap okurken için geçebilir ya da yorularak uyumak isteyebilirsin. İhtiyaç duyduğunda dur ve uyu.
  Reklam

Kısım 5 / 5:
Zamanı Farklı Algılamak

 1. 1
  Zamanı neden hızlandırmak istediğini düşün. Günlerini hızlı geçirmek isteyen insanlar iki kategoriden birine girer. İlk grup, yaklaşmakta olan bir etkinliğin beklentisi içerisinde zamanın geçmesini ister. İkinci grubun ise sadece canı sıkılır ve zamanını nasıl etkili bir şekilde kullanacağına karar veremez. Bir stres nedeniyle günü hızlandırmaya çalışıyor olman anlaşılabilir ve muhtemelen yapmaya değerdir. Canın sıkıldıysa muhtemelen o anda hiçbir şeyle uğraşmadığın için zamanı hızlanmak istiyorsundur.
  • Eğer ilgini çeken bir şey bulursan (bu makaledeki tavsiyelerden olsa bile) muhtemelen günü hızlı geçirmek istemeyle ilgilenmeyi bırakacaksındır.
 2. 2
  Bir rutine bağlı kal.[7] Zamanın nasıl yavaşlatılacağı konusunda rehberlik eden psikiyatristler, genellikle konfor bölgenin dışına çıkmanı ve yeni şeyler denemeni önerecektir. Aksine, eğer bildiğin bir şeyi yapmaya çalışıyorsan tam tersi bir etki olacaktır. Rutin senin dostundur. Bildiğin şeylerle hoşça vakit geçirirsen zihnin, zamanı hızlandıracak ve otopilotta çalışacaktır.
 3. 3
  Kendini meşgul et. Zaman algını hızlandırmak sadece dolaylı yaklaşımla mümkündür.[8] Nihayetinde yeni ya da bildiğin bir şeyi yapıp yapmadığın veya hatta bunu kiminle yaptığın önemli değildir; zamanın geçmesi nihayetinde ne kadar meşgul olduğuna bağlıdır. Eğer önemsiz olsa dahi bir şeyle meşgulsen zamanı düşünmeyeceksindir.
 4. 4
  Rahatla.[9] Yapılan çalışmalar, beynin zaman algısından sorumlu kısmınının stres zamanlarında huzursuz olduğunu göstermiştir. Bununla mücadele etmek için rahat ve nispeten iyi hissettiğinden emin ol. Bu, işlerine odaklanmayı da kolaylaştıracaktır.
  • Buna, baş ağrısı veya migrenin çaresine bakmak da dâhildir. Migren, keyifli bir deneyimi bile bir dayanıklılık testi gibi hissettirebilir.
 5. 5
  Kendini saate bakmaktan alıkoy. Nihayetinde, kafandaki zaman fikrini hızlandırabilmenin yolu, zamanın geçişini görmezden gelmektir. Bir saate bakmak tam olarak ne kadar zaman geçtiğini hatırlatarak zamanın daha da fazla farkında olmanı sağlar. Gününü mümkün olduğunca hızlandırmaya hazırsan saatlerden uzak durman gerekir. Ne kadar zaman geçtiğini düşünme bile.
  Reklam

İpuçları

 • Seveceğin bağımlılık yaratan bir oyun indir.
 • Çok vaktin varsa bir kitap yaz. Bu, gelecek ya da geçmiş maceralarınla bile ilgili olabilir.
 • Meşgul ve yeterince iyimser ol. İyi bir tavır takınmak etkinliklerden daha fazla zevk almanı ve böylece onlara ne kadar zaman harcadığını önemsemeden odaklanabilmeni sağlayacaktır.
 • Gerçekten uzun bir kitap okursan onu bitirdiğinde çay saati gelmiş olabilir.
 • Yaşlandıkça zaman doğl olarak hızlanıyor gibi gelir. Bir gözün toprağa bakıyorken bilinçli olarak zamanı hızlandırmak gibi bir derdin olmayacaktır.[10]
 • Sevdiğin dizinin 8-10 bölümünü izle.
Reklam

Uyarılar

 • Günlerini boş geçirmemeye dikkat et. Vakit öldürmeye çalışırken zaman çok değerli görünmeyebilir, ancak her günün fevkaladenin fevkinde olma potansiyeli vardır. Zamanı hızlandırmak yerine, zaman deneyimini zenginleştirmenin yollarını bulman önerilir. Hayatının sonuna geldiğinde, muhtemelen bir zamanlar zamanı hızlandırmak istediğine içerleyeceksin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Dökülen Suni Deri Nasıl OnarılırDökülen Suni Deri Nasıl Onarılır?
Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
El Yazısı Nasıl Geliştirilir?
Ana Renkler Kullanılarak Nasıl Kahverengi Elde Edilir?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Şişeden Nasıl Roket Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lucy Yeh
Ortak yazarlar :
Kariyer ve Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Lucy Yeh. Lucy Yeh 20 yıldan fazla deneyime sahip bir İnsan Kaynakları Direktörü, İşe Alım Sorumlusu ve Sertifikalı (CLC) Yaşam Koçu’dur. InsightLA’de Yaşam Boyu Koçluk ve Farkındalığa Dayalı Stres Azaltımı (MBSR) eğitim geçmişine sahip olan Lucy, kariyerlerini, kişisel ve profesyonel ilişkilerini, kendini pazarlama yeteneğini ve hayat dengesinin kalitesini geliştirmek isteyen her düzeyden profesyonellerle çalışmıştır. Bu makale 38.988 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 38.988 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam