Gümüş, güzel takılar yapmaya izin veren hafif parıltıya sahip, çok yönlü bir metaldir. Ne yazık ki yaygın olarak kullanılan metallerin birçoğuna göre çok kırılgandır ve kolayca kararabilir, lekelenebilir ya da çizilebilir. Çok hassas oldukları için gümüş takıları temizlemek biraz korkutucu olabilir. Ancak gümüşü kendin temizlemek istiyorsan profesyonel olmana ya da pahalı aletler kullanmana gerek yok.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Tuz Banyosu Yapmak

 1. 1
  Bir kaba iki su bardağı dolusu sıcak su koy. Temizlediğin takıların üstünü örtmesi yeterli. Bu, gümüşü yıpratmadan kararan noktaları temizlemenin zararsız bir yoludur.[1] Eğer gümüş takın hafifçe karardıysa tuz banyosu bunu hemen giderecektir.
  • Eğer çokça takıyı bir defada temizliyorsan daha fazla su kullanabilirsin. Tek bir parça takı içinse daha az su kullan.
  • Eğer takının üstünde değerli taşlar varsa tuzlu su solüsyonuna batırınca zarar görmeyeceklerinden emin ol. Bu solüsyon çoğu taşa zarar vermez ama pahalı taşlarla süslü çok lüks takıları temizleyeceksen bir profesyonele götürmen daha iyi olur. Kuyumcuna da danışabilirsin.
 2. 2
  Tuz ve alüminyum folyo ekle. Bir çorba kaşığı tuzu sıcak suya ekleyip tümüyle çözülene kadar kaşıkla karıştır. Bir parça alüminyum folyo al ve birkaç şerit hâlinde kes, sonra bunları da kabın içine koy. Tuzlu suyla alüminyumun birleşimi, gümüşün yüzeyinde oluşan kararmayla etkileşime girecek ve onun yerine açık renk, parlak bir yüzey bırakacaktır.
  • Kararma, gümüşün yüzeyinin kükürtle birleşmesi ve siyah renkli bir madde olan gümüş sülfite dönüşmesiyle oluşur. Gümüş sülfit, tuz çözeltisi içindeyken alüminyumla tepkimeye girince bu iki madde arasındaki kimyasal tepkime, gümüş sülfiti tekrar gümüşe dönüştürür. Solüsyon ne kadar sıcaksa bu tepkime de o denli hızlı gerçekleşir.[2]
  • Elinin altında sofra tuzu yoksa yerine karbonat da kullanabilirsin. Karbonat da aynı kimyasal tepkimeyi tetikleyecek özelliklere sahiptir.
 3. 3
  Takılarını solüsyona batır. Beş dakika beklet. Kararmanın gidip gitmediğini görmek için solüsyonu biraz karıştır. Eski parlaklığına kavuştuğunu görünce gümüşü solüsyondan çıkar.[3]
  • Eğer çok kararmış gümüşleri temizliyorsan bu işlemi iki kez ya da daha fazla tekrarlaman gerekebilir. Solüsyonun iyice ısınmış olduğundan emin ol çünkü solüsyon soğuksa tepkime çok daha yavaş gerçekleşecektir.
 4. 4
  Takıları durula. Tuzu durulamak için takıyı akan soğuk suyun altına tut, sonra yumuşak bir bulaşık bezi ya da mikrofiber havlu kullanarak nazikçe kurula. Takı yeni alınmış gibi pırıl pırıl olacaktır. Eğer hâlâ kararma belirtileri görüyorsan işlemi, takı tertemiz görünene kadar yinele.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Gümüş Takıları Derinlemesine Temizlemek

 1. 1
  Gümüş cilası satın al. Gümüşün üstü karardığında basit bir tuz ve alüminyum banyosu temizlemeye yetmeyebilir. Gümüş takıları cilalamanın en güvenli seçeneği özel olarak formüle edilmiş gümüş cilası kullanmaktır, özellikle de antika bir parçayla ya da üstüne kakılmış girift desenler olan bir parçayla uğraşıyorsan.[4]
  • Özel cilalar bile gümüşün üst tabakasını soyabilir, o yüzden çok hassas bir parçayla uğraşıyorsan profesyonel temizlik hizmetinden yararlan.
  • Gümüş cilasını marketten değil de bir kuyumcudan ya da kaliteli bir mücevherat departmanı olan bir mağazadan satın al.
 2. 2
  Takıyı az miktarda cilayla ovala. Yumuşak bir gümüş temizleme bezini ya da gümüş cilasıyla birlikte gelen süngeri cilayla ıslat ve cilanın bir kısmını beze dök. Gümüş takıyı cilayla yavaşça ovala. Bezi sadece düz bir hat üstünde, ileri geri hareket ettir. Sertçe ovalama ya da ovalarken daireler çizme çünkü bu, takının yüzeyinde çizikler ya da izler bırakabilir. Temizlik işini cilaya bırak.
 3. 3
  Gümüş takıyı durulayıp kurula. Takıyı akan soğuk suyun altında durula. Takının yüzeyindeki tüm cila kalıntısını temizle ki gümüşün yüzeyindeki etkinliğine devam etmesin. Yumuşak bir bezle tamamen kurula.
 4. 4
  Daha sıradan ve değersiz takılar için evde bulunan malzemeleri kullanmayı tercih et. Bunlar genelde zor lekeleri ortadan kaldırabilir ama delik ya da çizik gibi hasarlara yol açabilir. Bu riskin bilincinde olarak hareket et.
  • Diş macunu dene. Özel beyazlatıcılar içermeyen, sade, beyaz diş macunu seç. Yumuşak ve nemli bir bez ya da nemli bir sünger alıp üstüne biraz diş macunu sür. Bunu gümüş takıya düz ve ileri – geri hareketlerle sür. Beze ya da süngere siyahlıklar çıktıkça temiz bir kısma daha fazla diş macunu sürüp nazikçe cilalamaya devam et. Ilık suyla iyice durula ve yumuşak bir havluyla kurula.
  • Karbonat da inatçı lekeleri giderebilir ama gümüşe zarar verme riskini göze almıyorsan kullanma. Karbonat ve ılık suyla bir macun yapıp takının yüzeyine dikkatlice sür ve leke sökülünce suyla durula.[5]
 5. 5
  Bir gümüş banyosu yaptır. Piyasada satılan gümüş "banyoları" kararma lekelerini, gümüş takıyı ovalamaya gerek bırakmadan çözebilir ama bunu yaparken gümüşün bir katmanını da soyabilir. Bu nedenle bu tür banyoları son çare olarak kullanman gerekir. "Banyo" sözcüğünün akla getirdiklerinin aksine, profesyoneller gümüşü nadiren bu ürünlere batırırlar ve batırsalar da bunu çok kısa süreli yaparlar. Banyolar genelde zararlı ve tehlikeli olma potansiyeline sahip kimyasallar içerir. O yüzden talimatlara harfiyen uy ve şüpheye düşersen bir profesyonele danış.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Takılarına Bakım Uygulamak

 1. 1
  Sıkça temizle. Gümüş takıları sıkça ve kullandıktan hemen sonra temizle. Sıkça kullanılan gümüş takılarda kararma problemi nadiren görülür. Kararma henüz yoksa ya da yeni başlıyorsa gümüş takılarını ılık (sıcak değil) suda, zararsız ve fosfat içermeyen bir deterjanla temizle.
  • Gümüş takılar kükürt içeren, asitli ya da tuzlu gıdalara temas ettiyse hemen temizlemek çok önemlidir. Özellikle de sofra tuzu, yumurta, bazı meyveler, soğan, mayonez ve sirke, gümüşe zarar verir.
  • Her halükârda gümüş takıyı hemen yıka ya da en azından suyla iyice durula ve gümüş takının, bu gıdalardan içerebilecek bulaşık suyunda uzun süre beklemesine izin verme.
 2. 2
  Ayrı olarak yıka. Gümüşleri kâseler ya da çatal bıçaklar gibi nesnelerden ayrı olarak yıkamak iyi bir fikirdir çünkü madeni evyeler ve çatal bıçaklar gümüş takıları kolayca çizebilir.
  • Gümüş yıkarken lastik eldiven kullanmaktan kaçınmalısın çünkü lastik, gümüş takılarda korozyona yol açar.
  • Paslanmaz çelik de gümüş takıya temas edince yüzeyine zarar verebilir, o yüzden bunları evyenin içinde değil de ayrı bir kapta yıka.
 3. 3
  Cila beziyle kurula. Yıkadıktan sonra gümüşü hafifçe ovalayarak temizlemek için özel bir cila bezi ya da yumuşak, havsız bir bez kullanabilirsin. Tümüyle kuruladığından emin ol.
  • Gümüş o kadar hassastır ki sert bir havlu kullanmak bile yüzeyde girinti oluşturabilir. Mutlaka yumuşak bir bez kullan.
  • Takıyı kurularken yumuşak bir pamuklu bezle hafifçe ovalayarak eski ışıltısına kavuştur.
 4. 4
  Gümüş takılarını doğru biçimde sakla. Anında ve sıkça temizlemenin dışında, gümüşü korumanın en iyi yolu düzgün olarak saklamaktır. Yerine koymadan önce her takının tümüyle kuru olduğundan emin ol. Gümüşlerin kararmasını engelleyen özel poşetlerden satın alabilirsin. Bu poşetlerden yoksa şu yönteme başvurabilirsin:
  • Her bir gümüş takıyı asitsiz kâğıda ya da kararma önleyici kâğıda sar. Flanel kumaşa da sarabilirsin.
  • Gümüşleri diğer takılarından ayrı bir bölmede sakla. Gümüş takıların asla lastiğe, paslanmaz çeliğe ya da boyaya temas etmesine izin verme.
  Reklam

Uyarılar

 • Bu, antika olan lekeleri bile sökecektir. Tuzlu suyu, soğuduktan sonra gidere dök. Bu, metal ile gümüş sülfit arasında gerçekleşen basit bir tepkimedir. Sofra tuzu, tepkimenin gerçekleşmesine izin veren bir elektrolit olarak görev yapar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 22 kişi çalıştı. Bu makale 1.486 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.486 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam