Gümüş (gümüşçün) böceği oldukça zararsızdır ancak bu grimsi mavi, yılan gibi yaratıkların evinde olması hiç de hoş sayılmaz. Gümüş böcekleri, kitaplar, ölü cilt hücreleri ve diğer nişastalı materyallerle beslenir ve ayrıca karanlık, ıslak alanlarda büyüyüp gelişir. Bir istilayla karşı karşıya olduğunu belirlediğinde tuzak kurarak, onları uzaklaştırarak ve böcek ilaçlarıyla yok ederek veya evini böcekler için daha az yaşanabilir hâle getirerek gümüş böceklerinden kurtulabilirsin. Deneyebileceğin pek çok seçenek var bu yüzden gümüş böceği meselesini tamamen çözmek için birçok teknik denemek ve uygulamak zorunda kalabileceğini unutma!

Ev Yapımı Çözümler

Gümüş böceği istilasıyla baş etmen gerekiyorsa böcek ilaçlama ekibi çağırmadan evinde bulunan ürünleri kullanarak bu böceklerle mücadele edebilirsin:

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Gümüş Böceğine Tuzak Kurmak

 1. 1
  Nerede gizlendikleri bul. Gümüş böcekleri gece ortaya çıktığından gün içerisinde onları pek göremeyebilirsin. Aslında muhtemelen, geride bıraktıkları şeylerden dolayı gümüş böceklerinin varlığını anlarsın. Karabiber gibi görünen küçük dışkı noktalarına sahip nemli, karanlık yerlere dikkat et. Kıyafetler, duvar kâğıtları, tahıl kutuları ve diğer karton veya kumaş malzemelerdeki küçük delikler ve sarımsı lekeler de yakında bir yerde olduklarını gösterir. Bir de gümüş böcekleri derilerini döker. Bu yüzden banyonda, bodrum katında ve yaşadıklarından şüphelendiğin diğer yerlerde küçük cilt döküntülerini araştırabilirsin.[1]
 2. 2
  Ev yapımı cam gümüş böceği tuzaklarını yerleştir. 1 litrelik bir cam kavanoz veya başka bir cam kap al. Cam kavanozun veya kabın dışını maskeleme bandı ile sar. Cam kavanozun içine bir parça ekmek koy. Cam kavanozu, gümüş böceklerinin yaşadığından şüphelendiğin yere koy. Kavanozun ağzına kadar bantla sardığından emin ol. Gümüş böceği, ekmeği yemek için kavanoza tırmanacak ve içine girecek ancak cam çok kaygan olduğu için geri çıkmayı başaramayacak.[2]
  • Gümüş böcekleri beslenmek için çıkacağından tuzakları geceleri kullan.
 3. 3
  Gazete tuzaklarını dene. Bir gazete al, uçlarını lastik bantla ve gazeteyi nemlendir. Yatmadan önce gümüş böceği artıklarını sık sık gördüğün yere bu tuzağı yerleştir. Hem yiyecek hem de rahat bir ortam sunduğun için gümüş böcekleri gazeteye girip sabahleyin gazeteyi yemiş olacak.[3] Gazeteyi evinden alıp (açmadan) at veya yak. Bir daha gümüş böceği izi görmeyene dek her gece bu işlemi tekrarla.[1]
  • Evdeki gümüş böceklerini yakalamak için yeterli sayıda tuzak kur. İstilanın ciddiyetine bağlı olarak arka arkaya birkaç gece tuzak kurman gerekebilir.
 4. 4
  Mağazada satılan tuzakları kullan. Gümüş böceklerinin cam eşyalarına dokunmasını istemiyorsan bir hırdavatçıdan veya böcek ilaçları satan bir dükkândan gümüş böceklerini yakalamak için tasarlanmış tuzaklar satın alabilirsin. Her türlü yapışkan tuzak işe yarayacaktır. Gümüş böceklerini yakalamak için yerleştirebileceğin "roach motel" (hamam böceği imha tuzağı) veya daha küçük tuzaklar satın al. Böcekleri küçük ekmek parçaları veya başka nişastalı şeylerle yemleyebilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Böcek İlaçları ve Kovucular Kullanmak

 1. 1
  Dolaplara ve diğer karanlık yerlere silisli (diatomlu) toprak serp. Bu toz hâlindeki madde aslında tamamen doğal, gıda saflığındadır ve bu toza sürünen her şeyi öldürmek için kullanılır. Toz hâline gelmiş, fosilleşmiş malzemeden oluşur. Her bir toz taneciğinin keskin kenarları, böceğin dış kabuğunu deler ve insanlara veya evcil hayvanlara zarar vermeden böceklerin ölmesine neden olur.
  • Tozu dolapların içine, süpürgeliklerin üzerine ve yatmadan önce istediğin yerlere serp. Sabahleyin tozu (ve toz ile birlikte gümüş böceklerini de) süpür.
  • Tozu serperken maske tak çünkü ciğerlerini tahriş edebilir.
 2. 2
  Borik asit dene. Bu, hem gümüş böceğini hem de yumurtalarını öldüren bir başka doğal maddedir. Süpürgelikler üzerine, küvetin altına ve gümüş böceği izleri gördüğün diğer yerlere serp. Akciğerler için zehirleyici olduğundan uygularken borik asidi solumamaya dikkat et. Evcil hayvanlarının girebileceği yerlerde kullanmaktan kaçın.
 3. 3
  Sıvı piretrin içeren kimyasal bir sprey satın al.[4] Süpürgelikler boyunca, çatlakların içine aynı zamanda böceklerin gizlenmiş olabileceği diğer yerelere bu kimyasalı püskürttüğünde gümüş böceklerini öldürürsün. Zehirli olduğu için mutfak dolaplarına veya yiyeceklerin civarına, çocukların ve evcil hayvanların gezdiği yerlere bu kimyasalı uygulama.
 4. 4
  Yaşadıkları yere sedir ağacı talaşı serpiştir. Sedir ağacının kokusu gümüş böceğini uzaklaştırır bu yüzden böceklerin yaşadıkları yerlere sedir ağacı talaşı serpiştirerek onları uzak tutabilirsin.[5] Biraz dağınıklığa neden olabileceğinden sedir ağacı talaşını dış mekânlarda, bodrum katlarında ve odun talaşının sakınca yaratmayacağı diğer yerlerde kullan. Talaşları süpür ve hemen hemen her hafta onları yenisiyle değiştir.
 5. 5
  Mutfak dolaplarında baharat keseleri kullan. Gümüş böceği baharat kokusundan hoşlanmaz bu yüzden karanfil, tarçın ve diğer sert kokulu baharatlardan oluşan birer küçük kese hazırlamak ve bunları mutfak dolaplarına koymak, gümüş böceklerini yiyeceklerinden uzak tutmak için harika ve güvenli bir yoldur.[6]
 6. 6
  Narenciye veya lavanta spreyi kullan. Bu kokuların her ikisi de gümüş böceklerini uzaklaştırmada etkilidir ve elbette insanlar için de tamamen zararsızdır.[7] Baharatçıdan biraz limon veya lavanta yağı al. Su ile seyrelt ve çözeltiyi bir sprey şişesine ekleyip salla. Gümüş böceğinin olmasını istemediğin tüm yerlere bolca püskürt. Bu spreyler; dolaplar, çekmeceler ve yatak odasındaki diğer yerler için mükemmeldir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Gümüş Böceğinin Geri Gelmesini Engellemek

 1. 1
  Evindeki rutubeti gider. Gümüş böceği nemli yerleri sevdiğinden evindeki rutubeti (nemi) azaltmak, onları evden uzak tutmanın kesin bir yoludur.[8] Rutubet giderici bir cihaz satın al ve evindeki rutubeti gidermeye, nemi almaya çalış. Rutubet giderici kullanmak istemiyorsan klimayı çalıştır veya en azından fanlarını açık tut.
 2. 2
  Yumurtalarını bırakabilecekleri tüm çatlak ve yarıkları doldur. Evin karanlık, nemli çatlak ve yarıklarla doluysa bunları doldurmak gümüş böceklerini uzak tutmanın iyi bir yoludur. Biraz derz dolgu al ve süpürgelikler boyunca, çatlakların içine ve duvar veya zemindeki deliklere uygula. Bunu özellikle mutfağında, banyonda ve bodrum katında yapman önemlidir.
 3. 3
  Evinden böceklerin yiyecek kaynaklarını çıkar. Zemini temiz tutmak, gümüş böceği nüfusunu düşük tutmana yardımcı olabilir. Yere bir yığın kitap bırakma ve kirli çamaşırlarını çok uzun süre bekletmeden yıka. Bu temel besin kaynaklarına ek olarak aşağıdaki faktörleri de göz önünde bulundur:
  • Karton kutular. Kutularının nemlenme ihtimalinin yüksek olduğu zemin yerine raflarda sakla.
  • Yiyecek kapları. Yiyeceklerini kutular yerine kapalı plastik kaplarda sakla.
  • Duvar kâğıdı. Eski bir duvar kâğıdın varsa bunları söktürüp duvarları boyamayı veya yeni duvar kâğıdıyla değiştirmeyi düşün.
  • Eski kıyafetler. Giymediğin yazlık veya kışlık kıyafetlerini bodrum katında ya da ışık görmeyen bir dolapta saklıyorsan gümüş böceklerinden uzak tutmak için bunları plastik torbalara koymayı düşün.
 4. 4
  Evini sık sık elektrik süpürgesiyle süpür. Elektrik süpürgesiyle temizlemek, böceklerin besin kaynaklarını azaltmana yardımcı olur ve yumurtalarını halıdan ve süpürgeliklerden emer. Haftada en az bir kere elektrikli süpürge ile evini süpür. Gerekirse halılarına karbonat serpip birkaç saat bekleterek kurutabilir daha sonra halını süpürebilirsin. Bu, böcek yumurtalarını kurutup elektrikli süpürge ile toplamanı sağlayacak.
  Reklam

İpuçları

 • Nemli bir ortam oluşturmamak için su tesisatını iyi durumda tut.
 • Gümüş böceği, güvenli bir şekilde yaşayabileceği yerleri sever. Bu da bir sürü kâğıdın ve saklanma yerinin olduğu, nemli, dağınık, yerlere gizlenecekleri anlamına geliyor. Evini düzenli tutmak, böcekleri elektrikli süpürgeyle yutulmaya karşı savunmasız bırakacaktır. Eşyalarını sık sık hareket ettir çünkü bu onları rahatsız edecektir.
 • Çok fazla açık alan bırak. Gümüş böceği dışarı çıkıp bir şeyler yemek için koşuşturabilir. Zeminde güzel, lezzetli bir kitap gibi yem bırakmayı deneyebilirsin. Karşına çıkanları hemen öldür.
 • Önce bodrum katını ve tavan arasını kontrol et. Bu yerlerdeki arkası kâğıt kaplı veya selülozdan yapılmış yalıtım, gümüş böcekleri için harika bir besin kaynağıdır.
Reklam

Uyarılar

 • Kimyasalları kullanırken dikkatli ol; bazıları yutulur veya solunursa ailene ve evcil hayvanına zarar verebilir. Kullanmadan önce güvenlik tedbirlerini ve uyarı etiketlerini kontrol ettiğinden emin ol ve kullanım talimatlarına mutlaka uy.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 36 kişi çalıştı. Bu makale 199.455 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 199.455 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam