Nerede güçlü olduğunu ve nerede yardıma ihtiyaç duyduğunu bilmek kişisel yaşamını dengelemene ve profesyonel ilişkilerini geliştirmene yardımcı olabilir. Kendini tanıma, zor ya da uygunsuz olmasından ya da belki de kendilerini rahatsız hissettirdiğinden ötürü birçok insanın önemsemediği güçlü bir araçtır. Bir kişiye güçlü gibi görünen yönler başkaları için o kadar da faydalı görünmeyebilir, ki bu da sahip olduğun belirli özelliklerin zayıf değil de güçlü yönler olduğunu belirlemeyi kafa karıştırıcı veya sinir bozucu bir hâle getirebilir. Bu, çoğunlukla kendi başına çözmen gereken bir şey olsa da, bir iş için ya da kişisel nedenlerden dolayı güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için yapabileceğin egzersizler var. Ayrıca, bu taktikleri en çok ihtiyaç duyuldukları pratik bir ortamda, yani bir iş görüşmesinde kullanmana yardımcı olacak bazı ipuçları da bulunuyor.

Kısım 1
Kısım 1 / 6:
Yeteneklerini Anlamak

 1. 1
  Çabalarını takdir et. Hangi yönlerden güçlü olduğunu ve hangi yönlerini geliştirebileceğini görme konusunda istekli olman zaten güçlü bir insan olduğunu gösterir. Oturup bu işle uğraşmak cesaret ister. Kendini takdir et ve harika bir insan olduğunu unutma.
 2. 2
  Yaptığın şeyleri not et. Güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için, katıldığın ya da en çok zevk aldığın etkinlikleri düşün. Belirli bir günde yaptığın tüm etkinlikleri not etmek için birkaç haftanı ayır ve bunlara katılmaktan ya da bunları yapmaktan ne kadar zevk aldığını birden beşe kadar puanla.
  • Yapılan araştırmalar, not almanın kişinin güçlü yönlerine ve arzularına karşı daha bilinçli ve düşünceli olması için harika bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur.[1] Bunun için belirli bir günün en hatırlanmaya değer anlarını basitçe not alabilir ya da en derin düşünce ve arzularınla ilgili detaylı öyküler yazabilirsin. Kendini ne kadar fazla öğrenirsen güçlü yönlerini belirlemen o kadar kolaylaşır.[2]
 3. 3
  Değerlerin üzerinde düşün. Bazen, temel değerlerimizi netleştirmek için zaman ayırmadığımızdan dolayı güçlü ve zayıf yönlerimizi belirlemek zor olabilir. Bunlar, kendin, başkaları ve etrafındaki dünya hakkında nasıl düşündüğünü şekillendiren inançlardır. Onlar, hayata yaklaş tarzının esasıdır. Değerlerini, başkalarının onlar hakkında ne hissedeceğini dikkate almaksızın tanımlamak için biraz zaman ayırmak hayatında sahip olduğun değerlerin senin için güçlü veya zayıf yönler olup olmadığına karar vermene yardımcı olacaktır.[3]
  • Saygı duyduğun birkaç insanı düşün. Onlarda hayran olduğun şey nedir? Değer verdiğin hangi özelliklere sahipler? Bunları kendi hayatında nasıl görüyorsun?
  • Yaşadığın toplulukta bir şeyi değiştirebileceğini hayal et. Bu ne olurdu? Neden? Bunun senin için en önemli olan neyi gösterdiğini düşünüyorsun?
  • Hayatında kendinden çok memnun ya da kendini başarılı hissettiğin bir anı hatırla. O an neydi? Ne oldu? Kiminleydin? Neden böyle hissettin?
  • Evinin yandığını (ancak tüm evcil hayvanlar ve insanlar güvende) ve sadece 3 nesneyi kurtarabileceğini hayal et. Neyi kurtarırsın ve neden?
 4. 4
  Konulara ve örneklere verdiğin yanıtları incele. Değerlerini düşündükten sonra tekrar edebilecek şeyler için verilen yanıtları incele. Örneğin, girişimci ruhları ve yaratıcılıkları için Bill Gates ve Richard Branson'a gıpta ediyorsundur. Bu, Hırs, Rekabet ve Hüner’e değer verebileceğini düşündürür. Belki de toplumundaki yoksulluğa çare bularak herkesin bir evinin ve yemeğinin olmasını sağlayacaksındır. Bu, Topluma, Topluma Yardım Etmeye veya Fark Yaratmaya değer verebileceğini düşündürür. Birden fazla temel değere sahip olabilirsin.
  • Kendini kelimelere dökmek için yardıma ihtiyacın olursa internet üzerinden temel değer listeleri bulabilirsin.[4]
 5. 5
  Hayatının değerlerinle aynı çizgide olup olmadığını belirle. Bazen, herhangi bir nedenden ötürü yaşamlarımız temel değerlerimizle aynı hizada olmadığında, belirli bir alanda zayıf olduğumuzu hissederiz. Değerlerinle uyumlu bir hayatı yaşamak "değer uyumlu" yaşam olarak adlandırılır ve daha büyük memnuniyet ve başarı duygularına neden olabilir.[5]
  • Örneğin, belki Hırs ve Rekabete değer veriyorsundur, ancak kendini asla zorlamadığın ya da kanıtlama fırsatı bulamadığın, geleceği olmayan bir işin içinde sıkışmış hissediyorsundur. Bu alanda bir zayıflığının olduğunu hissedebilirsin, çünkü hayatın şu anda senin için çok önemli olan bir şeyle aynı çizgide değildir.
  • Ya da belki de Düşünsel Mevkiye değer verdiğin için öğretmenliğe geri dönmek isteyen yeni bir annesin. "İyi bir anne olmanın" bir zayıflık olduğunu hissedebilirsin, çünkü değerin (Düşünsel Mevkiye ulaşma), başka bir değerle (Aile Odaklılık) çatışıyor gibi görünür. Bu durumda, her ikisine de saygı göstermek için değerlerini nasıl dengeleyeceğini öğrenebilirsin. İşine geri dönmek istemen, yeni çocuğunla vakit geçirmek istemediğin anlamına gelmez.
 6. 6
  Durumsal anlamları göz önünde bulundur. Yerel bağlamındaki sosyal âdetlere veya geleneklere göre güçlü veya zayıf yönleri neyin oluşturduğunu düşün. Sosyal âdetler, belirli bir jeolojik alanda veya kültürde işlevsel olarak tesis edilen kişilerarası etkileşimi düzenleyen ve böylece sağlıklı sosyal sınırların sürdürülmesine yardımcı olması umulan bir dizi kuraldır.[6] Bunların, yaşadığın bölgeye bağlı olarak nasıl değiştiğini bilmek, o belirli coğrafi bölgede neyin güçlü ya da zayıf olarak görülebileceğini belirlemene yardımcı olabilir.[7]
  • Örneğin, herkesin kendi el emeğiyle çalıştığı kırsal bir bölgede yaşıyorsan bu topluluğun üyeleri, bedensel çalışma ve gün içinde uzun saatler çalışmak gibi değerlere önem vereceklerdir. Ancak, eğer büyük bir şehirde yaşıyorsan başka bir beden işinde çalışmadığın sürece, bu özellikler önemli görünmeyebilir.
  • İçinde yaşadığın çevrenin güçlü yönlerine ve kişisel özelliklerine elverişli olup olmadığını değerlendir. Eğer değilse durumu nasıl değiştirebileceğini ya da güçlü yönlerinin daha fazla değer görebileceği bir çevreye nasıl taşınabileceğini düşün.[8]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 6:
Yansıtıcı En İyi Benlik Egzersizi Yapmak

 1. 1
  Soru soracağın insanlar bul. Güçlü ve zayıf yönlerini belirlemede sana yardımcı olması için En İyi Benliğini Yansıtma (Reflective Best Self - RBS) egzersizi yapabilirsin. Bu, kendi güçlü yönlerini bulman adına başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü anlamana yardımcı olur. Başlangıçta, hayatının her alanındaki insanları düşün. Arkadaş ve ailenin yanında iş yerinden, eski işinden kişileri ve eski üniversite ya da okul hocalarını buna dâhil et.
  • Soru soracağın farklı alanlardan insanları düşünmek kişiliğini birçok düzeyde ve birçok durumda değerlendirmene yardımcı olacaktır.[9]
 2. 2
  Geri bildirim iste. Adaylarını seçtikten sonra onlara güçlü yanlarını soran bir e-posta gönder. Bu güçlü yanlarını kullanırken gördükleri belirli örnekler vermelerini iste. Bu güçlü yönlerin beceri ya da kişilik temelli olabileceğinden bahsettiğinden emin ol. Her iki türlü yanıt da önemlidir.
  • E-posta genellikle bunu yapmanın en iyi yoludur, çünkü olay anının baskısından kurtarır, bir yanıt düşünmeleri için zaman verir ve daha dürüst olmalarını sağlar. Ayrıca, daha sonra yapacağın analizlerin için her şeyin yazılı olmasını sağlar.[10]
 3. 3
  Ortak noktaları ara. Tüm sonuçları aldıktan sonra bunlara benzer şeyleri araman gerekir. Her cevabı oku ve ne anlama geldiğini düşün. Her bir kişinin hangi özellikleri belirlediğini tespit etmeye çalış ve başka bir özelliğin ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için belirli örneği oku. Hepsini yorumladıktan sonra bunları birbirleriyle karşılaştır ve birçok insanın bahsettiği benzer özellikleri bul.
  • Özelliğin adı için bir sütun, her yanıt için bir sütun ve yorumun için bir sütun içeren bir tablo hazırlaman yardımcı olabilir.[11]
  • Örneğin, hayatındaki birden fazla kişi senin baskı altında işleri iyi idare ettiğini, bir kriz durumuyla iyi başa çıktığını ve stresli durumlarda diğer insanları yönetmeye yardımcı olabildiğini söylemiş olsun. Bu, baskı altında sakin kalabildiğin ve güçlü ve doğal bir lider olduğun anlamına gelir. Bunu ayrıca, başkalarına karşı şefkatli ve insancıl bir kişi olduğun şeklinde de yorumlayabilirsin.
 4. 4
  Bir otoportre yap. Tüm sonuçları elde ettikten sonra, güçlü yönlerinin otoportresini analiz et. İnsanların seninle ilgili işaret ettikleri ve kendi analizinde ortaya koyduğun tüm farklı yönleri dâhil ettiğinden emin ol.
  • Bunun tam bir psikolojik profil olması değil, benliğinin detaylı bir portresi olması gerekiyor. Bu, en iyi durumda olduğunda kullanacağın özellikleri hatırlatır ve bunları daha fazla nasıl kullanacağınla ilgili çabaların konusunda gelecekteki eylemlerini yönlendirmene yardımcı olabilir.[12]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 6:
Eylemlerini Listelemek

 1. 1
  Eylemlerin hakkında yaz. Eylem, düşünce ve içgörü gerektiren belirli durumlarda nasıl tepki verdiğini düşün. Daha somut bir şey yapmadan önce, hayatında yaşadıklarına karşı doğal tepkilerini izlemeye çalış. Düşüncelerini yazmak için bir günlük edin.
  • Bunu yapmanın nedeni, doğal reaksiyonlarının, hem sıradan hem de yoğun durumlarda nasıl tepki verdiğin hakkında çok fazla şey söylemesidir. Eylemlerini ve yeteneklerini çözmene yardımcı olması için bunları yazabilirsin.[13]
 2. 2
  Kötü bir şeyin olduğu sıkıntılı bir durumu düşün. Belki bir araba kazası ya da aniden arabanın önüne atlayan ve frenlere asılmana neden olan bir çocuk olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığında nasıl tepki verdin? Gıkını çıkarmadan geri mi çekildin yoksa durumu irdelemek için gereken araç ve kaynakları bir araya getirerek zorlukların üstesinden mi geldin?
  • Eğer kontrolü ele geçirip bir lider gibi hareket ettiysen muhtemelen bu cesareti hissetmişsindir ve bu durumlarla başa çıkmabilmek güçlü bir yöndür. Eğer tepkin kontrolsüz bir şekilde ağlamak, çaresiz hissettmek veya başkalarına tepki göstermek şeklinde olduysa zorlu bir durumda kendini kontrol altında tutmak bir zayıflık olabilir.[14]
  • Olayları birkaç açıdan değerlendirdiğinden emin ol. Örneğin, bir araba kazasından sonra kendini çaresiz hissetmek, olayın stresine karşı son derece doğal bir tepkidir. Ancak, eğer birinden yardım istemeye gittiysen, başkalarından yardım istemen de (iş birliği) güçlü bir yön izlenimi uyandırır. Güçlü olmak için her zaman her şeyi kendin yapmak zorunda değilsin.
 3. 3
  Daha az sıkıntılı bir durum bul. Ölüm kalım meselesi olmayan, zor bir karar vermen gerekecek bir anı düşün. Örneğin, kalabalık bir odaya girdiğinde nasıl tepki verirsin? Orada karşılaştığın herkesle muhabbet etmek mi istersin yoksa gürültüden uzak, sessiz bir köşe bulup sadece bir kişiyle mi muhatap olmak istersin?
  • Başkalarıyla ilişki kuran kişi sosyalleşme ve dışa dönük olma konusunda güçlü, sessiz kişi ise bireysel olarak bağlantı kurma ve dinleme konusunda güçlüdür. Bu güçlerin ikisi de kişinin faydasına kullanılabilir.[15]
 4. 4
  Zor bir durumla karşılaştığın zamanları düşün. Tam olay yerinde bulunduğun ve hemen tepki vermek zorunda kaldığın bir anı düşün. Yeni durumları ne kadar çabuk öğrendin ve bunlara uyum sağladın? Bir iş arkadaşın art niyetli bir yorum yaptığında, hızlı düşünerek güzel bir karşılık verir misin? Yoksa bu gibi durumlarda olayı kavrayıp, düşündükten sonra mı tepki verme eğilimindesin?
  • Unutma ki, geliştirmiş olabileceğin herhangi bir güçlü yanın karşılığında bazen başka bir şeyden ödün vermen gerekebilir. Örneğin, hayatının çoğunu tek başına okuyarak ve yazarak geçirirsen havadan sudan konuşmalarda diğer insanlar kadar iyi olmayabilirsin. Ancak muhtemelen bir kitabın olay örgüsünü bulmak ve derin konuları başkalarıyla tartışmak gibi bir marifetin olacaktır. Ayrıca küçük kardeşlerle birlikte büyümüş olabilirsin; bu da şefkatli, sabırlı ve ortalığı yatıştırmakta iyi olabileceğin anlamına gelir.
  • Dünyanın olabildiğince çeşitli olması için farklı güçlere ve ilgi alanlarına sahip farklı insanlara ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir. Senin her alanda değil önemli olduğunu düşündüğün alanlarda iyi olman gerekir.
  • Aşırı hazır cevap ya da bir sorunu çabucak çözen bir kişinin güçlü yanı zeki olmasıyken, belki de zayıf yönü de ince detaylara odaklanıyor olması olabilir. Olaylar üzerinde fazlaca düşünen bir kişinin güçlü yönü planlı bir kişi olmasıyken, belki zayıf yönü fazla çevik olamaması olabilir.[16]
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 6:
Arzularını Listelemek

 1. 1
  Kendine arzularını sor. Arzuların ya da özlemlerin senin hakkında çok şey söyler, bunları inkâr etmek için çok zaman harcasan da. Bu etkinlikleri veya hedefleri neden tamamlamak istediğini ve onlara ulaşmak için nelerin gerekli olduğunu düşün. Muhtemelen, bunlar hayattaki arzu ve hayallerindir ve genellikle güçlü yönlerinin bulunduğu alanlardır.[17] Bir çok insan, balet veya dağ yürüyüşçüsü olmayı istemesine rağmen ailelerinin istediklerini yapma tuzağına düşer ve doktor veya avukat olur. Günlüğünün farklı bir bölümüne arzularını veya hayatındaki özlemlerini yaz.
  • "Hayattaki arzularım neler?" diye sor. İster ilk iş başvurunu yapıyor ol ya da yeni emekli olmuş ol, hayatta her zaman hedeflerin ve özlemlerin olmalı. Seni nelerin harekete geçirdiğini ve mutlu ettiğini belirle.
 2. 2
  Nelerden zevk aldığına karar ver. Kendine hayatta en çok zevk aldığın şeyleri sormaya başla. "Ne tür etkinlikler tatmin edici veya cazip geliyor?" sorusuna cevap yaz. Bazı insanlar için Labrador Retriever’ı ile birlikte ateşin yanında oturmak son derece tatminkârdır. Başkaları ise dağ tırmanışını ya da yol gezisine çıkmayı tercih eder.
  • Sana mutluluk ve haz veren etkinliklerin bir listesini çıkar. Büyük olasılıkla, hobilerinin bulduğu bu alanlar senin için güçlü alanlardır.
 3. 3
  Seni neyin motive ettiğini düşün. Arzularınla birlikte, seni hayatta neyin motive ettiğine karar vermen gerekir. Günlüğünde, "Ne zaman kendimi enerjik ve motive hissediyorum?" sorusuna cevap yaz. Hayatında dünyayı kasıp kavurmaya ya da zoru başarmaya hazır olduğun zamanları düşün. Sana ilham veren ve seni motive eden alanlar genellikle en güçlü olduğun yerlerdir.
  • Unutmamak gerekir ki, birçok insan arzularını yaşamın ilk zamanlarında hisseder ve bu çocuksu öz farkındalığın çoğu, ailenin, eşin beklentileri ve sosyal beklentiler veya ekonomik baskılar ilk arzuları derinlere ittiğinde kaybolabilir.[18]
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 6:
Güçlü ve Zayıf Yönlerini Değerlendirmek

 1. 1
  Zayıf yönlerini yeniden düşün. “Zayıflık” gelişim alanlarını düşünmenin en faydalı yolu değildir. Esasında bazen öyle hissedip düşünebilsek de, biz insanlar aslında zayıf değiliz. Ancak çoğu insan, hayatlarının belirli alanlarında, becerilerinde ve diğer alanlarda daha güçlü olabileceğini düşünür. Bu alanlarda o kadar da güçlü olmadığımızı düşündüğümüzden, bir alanda daha güçlü ve yetkin hissetmek için o alanda çalışmamız gerektiğini hissettiğimizde bunu açıklamak için tam tersini atfetmek yaygındır.[19] Olumsuz hissettiren "zayıflığa" odaklanmak yerine, büyüme veya gelişme alanlarını düşün. Bu, geleceğe ve daha iyi olabilmek için neler yapabileceğine odaklanmanı sağlar.
  • Zayıflıklar, arzularınla ilgili olduğu kadar geliştirmeye muktedir olduğun ya da herhangi bir şekilde hayattaki arzu veya hedeflerinle ilişkili olmayan bir şey olarak düşünülebilir. İkisinden biri kabul edilebilir. Zayıflıklar bizler için kalıcı durumlar değil, aksine daha da mükemmel olmak adına değiştirebileceğimiz durumlardır.
 2. 2
  Gelişme alanlarını tanımla. Gelişim gösterebileceğin alanlar belirli profesyonel ya da sosyal becerilerle veya yeme konusunda kendine hakim olamama gibi herhangi bir şeyle ilişkili olabilir. Ayrıca bir topu yakalayamamaktan veya matematik denklemlerini hızlı bir şekilde çözememekten de söz edebilirsin. Çoğu kez, gelişme alanları "hayattan ders almak" ve hataları tekrarlamamak açısından değerlendirilir. Diğer zamanlarda, kendinde fark ettiğin beceri eksikliğinin üstesinden gelmek için çaba göstermekle ilgilidir.
  • Ancak, âşikar bir "zayıflık" belirli bir faaliyetin sana göre olmadığını gösterebilir, ki bu kabul etmesi önemli bir şey olabilir. Eğer herkes aynı alanda çok iyi olsaydı veya hatta aynı şeylerden hoşlansaydı, dünya muhtemelen çok sıkıcı bir yer olurdu.[20]
 3. 3
  Güçlü yönlerine odaklan. Bazıları tamamen kişisel zayıflıklara odaklanmanın zaman kaybı veya hatta meselenin yanlış ifade edilmesi olduğunu düşünebilir. Bunun yerine, öncelikli olarak güçlü yanlarına odaklan ve her mümkün olduğunda bunları geliştirmeye çalış. Bu, kişisel zayıflığı tanımlamaktan daha iyi bir yaklaşım olabilir. İnsanların genellikle zayıf olarak gördüğü şeyler çoğu zaman sadece ilgi ya da gelişme arzusu eksikliği ile ilişkili olduğundan, senin için güçlü yönlerine ve isteklerine odaklanmak ve oradan hareket etmek en iyisi olabilir. Güçlü yanlarını kabul ederken cömert ol, çünkü muhtemelen çok fazla güçlü yanın var, hatta “zayıf” hissettiğin alanlarda bile. Daha sonra, daha verimli olabileceğini düşündüğün alanlara yoğunlaş.
  • Örneğin, daha girişken olmak üzerine çalışmak istiyorsan ilk önce halihâzırda sahip olduğun girişkenlik becerilerinle başla. Belki hayır deme konusunda sorun yaşıyor olsan da, niyetlerini anlaşılır bir şekilde insanların duygularını incitmeden ifade etme yeteneğine sahipsindir.[21]
  • Kişiliğinin güçlü olduğunu düşündüğün yönlerini düşün. Nazik, cömert, açık fikirli veya iyi bir dinleyici olmak gözden kaçırılabilecek genel yeteneklerinle ilişkili son derece önemli güçlü yönlerdir. Bunların bilincinde ol ve bunlarla iftihar et.
  • Güçlü yönleri düşünmenin bir başka yolu, onları yetenek veya benlik duygusu ve gelecek vizyonuna uyan doğuştan gelen yetenek ve arzular olarak düşünmektir. Başka bir deyişle, bunlar "Gayretlerimle olmadı, buna karşı bir yeteneğim hep vardı" diyeceğin şeylerdir.
 4. 4
  Güçlü ve zayıf yönlerini yaz. Eylemlerin ve arzuların hakkında yazdığın her şeyi değerlendirdikten sonra güçlü ve zayıf yönlerin olduğunu düşündüğün şeylere odaklanma zamanı gelmiştir. Daha önce diğer kişilerden aldığın listelerini ve diğer alıştırmalarla kendin hakkında öğrendiklerini kullanarak güçlü ve zayıf olduğunu düşündüğün çalışma ve yaşam alanlarını yaz. Şu anda hayatında hem kişisel hem de profesyonel olarak neler yaptığına bağlı olarak geçmişe ya da arzularına bakmak yerine kendi güçlü ve zayıf yönlerini nasıl gördüğüne odaklan.
  • Unutma, kimse seni yanıtlarına dayanarak derecelendirmez ya da yargılamaz, o yüzden kendine karşı dürüst ol. "Güçlü Yönler" ve "Zayıf Yönler" başlıklı iki sütun yapman sana yardımcı olabilir. Aklına geldikçe bu listeyi doldur.[22]
 5. 5
  Listeleri karşılaştır. Birbirleriyle eşleştiler mi yoksa herhangi bir sürprizle karşılaştın mı? Bir alanda güçlü olduğunu düşünmene rağmen eylem listene göre durum böyle değil mi? Bu tür uyuşmazlık, kendine tek yönlü olduğunu söylediğinde ortaya çıkar, ancak zor bir durum senin gerçek karakterini ortaya çıkarır.
  • Peki ya arzuların ve güçlü yanların olduğunu düşündüğün şeyler arasındaki uyuşmazlıklar? Bu uyuşmazlıklar, arzuların ve gerçek tepkilerin oldukça farklıyken, başkalarının beklentilerine ya da neler yapılması gerektiğiyle ilgili düşüncelerine dayanarak hayatında bir şeyler yapmaya çalıştığında olabilir.
 6. 6
  Herhangi bir sürpriz veya uyuşmazlığı değerlendir. Yaptığın farklı listelere bak. Eşleşmeyen herhangi bir durum veya yer ara. Belirlediğin bazı özelliklerin ve zayıflıkların neden farklı olduğunun ortaya çıktığı üzerine düşün. Hoşlandığını veya onunla motive olduğunu düşündüğün şeylerin esasında öyle olmaması mümkün mü? Bu listeler bunu görmene yardımcı olacaktır.
  • Farklı olan bu alanlara odaklan ve o alanı ele alan durumları belirlemeye çalış. Örneğin, bir şarkıcı olmayı arzuladığını yazmış fakat inandığın güçlü yanlar listende bilimde veya tıp alanında iyi olduğunu mu söylemiştin? Şarkı söyleyen bir doktor yeni bir şey olsa da, iki meslek önemli ölçüde farklılık gösterir. Hangi alanın seni uzun vadede gerçekten motive ettiğini belirle.
 7. 7
  Arkadaşlarının veya ailenin fikirlerini sor. Yakın bir arkadaşından veya aile ferdinden yapıcı geri bildirim iste. Her ne kadar kendi kendini incelemek sana bazı cevaplar sağlasa da, dışarıdan görüş almak gözlemlerini pekiştirmene ya da bazı yanılsamaları yok etmene yardımcı olacaktır. Başkalarından nasıl yapıcı geribildirim alınacağını öğrenmek bir topluluğun parçası olmak için esastır. Birisi gelişim göstermen gereken bir alan önerdiğinde savunmaya geçmemek ya da bunu kişisel bir saldırı olarak görmemek önemlidir. Başkalarının yapıcı geri bildirimlerini günlük yaşamına dâhil etmeyi öğrenmek başlı başına güçlü bir yön olabilir.
  • Eğer bir aile ferdinin dürüst olamayacağını düşünüyorsan sana doğruyu verecek ve zayıflığını masum gösterip parlatmayacak birini seç. Sana dürüst, yapıcı geri bildirimde bulunacak, tercihen bir arkadaş ya da bir danışman gibi dışarından, tarafsız birini bul.
  • Listelerinle ilgili geri bildirim iste. Dışardaki kişiden listelerini gözden geçirip yorumlamasını iste. Yararlı yorumlar ve sorular, “Acil durumlarda hızlı davranamayacağını düşünmene sebep olan şey nedir?” gibi olabilir. Dış gözlemci, unutmuş olsan da acil bir durumda kahramanlık yaptığın bir durumu hatırlayabilir.
 8. 8
  Profesyonel yardım iste. Eğer hâlâ sorun yaşıyorsan veya bir dış kaynakla daha rahat hissedeceksen bir uzmandan güçlü ve zayıf yönlerini belirlemen için yardımcı olmasını iste. Piyasada genellikle işe alım kurumlarına bağlı olan, psikolojik profil çıkarmaya yardımcı olabilecek şirketler bulunuyor. Bir ücret karşılığında, kadrolu psikologların kişisel ve profesyonel profilini değerlendireceği testlere girebilirsin.
  • Bu testler sana muhakkak ki kişiliğinin özünü vermeyecek olsa da, güçlü ve zayıf yönlerini düşünmek için yararlı bir başlangıç noktası olarak hizmet edebilir.
  • Buradan hareketle belirledikleri güçlü ve zayıf yönlerini öğrenmelisin. Kişiliğinin tekrarlanan yönlerini ortaya çıkaracak iyi bir test uzun sürmelidir. Bunun gibi bir testi yaptıktan sonra zayıf yönlerini çözümlemek ve güçlü yönlerini ortaya çıkarmak için mutlaka psikologla doğrudan görüş.
  • İnternette güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmek için yapabileceğin testler bulunmaktadır. Bilinen sitelerde yer alan ve lisanslı psikologlar veya benzer niteliklere sahip uzmanlar tarafından derlenen testleri ara. Eğer bir ücret talep ediliyorsa, vereceğin paranın karşılığını alacağından emin olmak için önce testleri sağlayan şirket hakkında biraz araştırma yap.
 9. 9
  Bulguların üzerinde düşün. Güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirdikten sonra buldukların hakkında nasıl hissettiğini düşünmek ve belirlemek için biraz zaman ayır. Herhangi bir zayıf yönün üzerinde çalışmak isteyip istemediğine karar ver ve bu zayıf yönlerle uğraşmak veya onları değiştirmek için ne yapman gerektiğini düşünüp taşın.
  • Zayıf yönlerini irdeleyebileceğin bir derse yazıl ya da etkinlikler bul. Örneğin, hazırlıksızken bir durumla karşılaştığında donup kaldığını fark edersen kendini hazırlıksız yakalandığın durumlara maruz bırak. Örnek olarak, bir tiyatro grubuna ya da bir spor takımına katılabilir veya barda karaoke yapabilirsin.
  • Korku veya endişelerin hakkında konuşmak için terapi seçeneğini düşün. Bir derse veya bir tiyatro grubuna katılmak pek işe yarayacak gibi görünmüyorsa veya ilerlemeni engelleyen derinde yatan korku veya endişelerin varsa bir terapistle konuşmayı düşün.
 10. 10
  Mükemmeliyetçiliği reddet. Zayıf yönlerine takılmamaya dikkat et. Bu durum seni hızla, yapıcı olmayan mükemmeliyetçiliğin pençesine düşebilir ve bu da seni başarıdan alıkoyar. İyi olduğun becerinle başlamak, ardından zamanla bu becerileri genişletmek ve geliştirmek için birçok ayrıntı bulmak daha iyidir.[23]
  • Örneğin, iletişim becerilerini geliştirmek istiyorsun. Biraz kendin üzerinde düşündükten sonra oldukça iyi bir dinleyici olduğuna karar verirsin ki bu senin için güçlü bir yöndür. Ancak, konuşma sırası sana geldiğinde dut yemiş bülbüle dönüyorsun ki bu da senin için zayıf bir yöndür. Daha konuşkan olmaya karar verirsin, böylece konuşma içinde küçük duraklamalarla belki bir veya iki cümle söylemeye çalışırsın.
  • Mükemmeliyetçi bir yaklaşım, şu anda konuşma konusunda iyi olmadığın için hata yapma korkusuyla bunun üzerinde çalışmak için zahmet bile edemeyeceğini söyleyebilir. Hataların, öğrenmenin ve büyümenin bir parçası olduğunu kabullen ve kendini geliştirirken hata yapmana izin ver.
 11. 11
  Hayatındaki önemli anları inkâr etme. Herkesin yaşamında başarılı olduğu şeyler vardır. Bazı zamanlar olur ki daha önce hiç yapmadığın bir şeyi yaptığında her şey yolunda gider ve bu konuda doğuştan yeteneğin olduğunu görürsün.
  • Bu, spor, sanat, yaratıcı ilgi alanları, hayvanlarla etkileşime girmek veya uzakta olan birinin yerine bakmak ve onun işini yapmak olabilir. Herkes seninle aynı muhteşem anları yaşamaz, ama böyle bir anı yaşadığında, hayatını geliştirmek ve gerçek potansiyeline ulaşmak için onun üzerine çalış.
  Reklam

Kısım 6
Kısım 6 / 6:
Becerileri Mülakatlarda Kullanmak

 1. 1
  Güçlü ve zayıf yönlerin ilişkisini düşün. İş görüşmelerinde sana yardımcı olması için kendin hakkında öğrendiğin her şeyi kullanabilirsin. Güçlü ve zayıf yönlerinin başvurduğun işe ne kadar uygun olduğunu düşün. Hazırlanmak için, başvurduğun iş için hangi görevlerin gerekli olabileceğini düşün ve yaşamında karşılaştığın tüm benzer görevleri değerlendir. Hangi kişisel nitelikler, bu görevlere katılırken güçlü ya da zayıf gibi göründü?[24]
  • Örneğin; eğer bir bilgisayar programcılığı için başvuruyorsan bilgisayarlar ya da problem çözümü ile ilgili güçlü yönlerinden bahset. Ancak, eğer işverenin ilgi duyduğu bir şey gibi görünmüyorsa özellikle masa tenisiyle alakalı güçlü yönlerinden detaylı bir şekilde bahsetmek uygun olmayabilir.
 2. 2
  Dürüstlüğünü ve güvenilirliğini göster. Bir mülakatta bu özellikler hakkında soru sorulduğunda, güçlü yanlarından bahsederken dürüst ol. Mülakatı yapan kişiler güçlü ve zayıf yönlerini sorduğunda, sadece becerilerini merak etmez, aynı zamanda kendin hakkında konuşma konusunda ne kadar ehil olduğunu bilmek isterler. Sosyal beceriler ve kendini pazarlama becerisi hızla, işgücündeki çoğu iş için en önemli becerilerden biri hâline geliyor. Mülakat yapan bir kişi için bu, mülakat yapılan kişinin güçlü ve zayıf yönlerini ne kadar iyi tanımlayabildiği ve bunu yaparken ne kadar rahat göründüğüyle başlar.[25]
 3. 3
  Mülakat becerilerine çalış. Bu konuda daha rahat olmak için başka birisiyle mülakat alıştırmaları yap. Bir arkadaşından seninle mülakat yapmasını iste ve ona kendini anlatmaya çalış. Güçlü ve zayıf yönlerini anlatma konusunda daha rahat hissetmeye başlayana dek, bunu mümkün olduğu kadar çok sayıda ve çok insanla yap. İlk başta bu, bir senaryoyu okumak gibi görünebilir, ancak bir süre sonra çok daha doğal hissettirmeye başlaması gerekir.
  • Mülakata girmeden önce, güçlü yönlerini ortaya çıkaracak çok sayıda somut örnek düşün. Mülakat yapan kişiler sadece güçlü yanlarının neler olduğunu düşündüğünü duymak istemezler, bunun yanında hangi problem veya engellerle karşılaştığını ve bunlarla baş etmek için hangi güçlü yönlerinin gerekli olduğuna ilişkin somut durumları soracaklardır. Bunları düşün, yazabildiğin kadar çok örnek yaz, böylece mülakata mümkün olduğunca hazırlanmış olarak girersin.[26]
  • Örneğin; "Güçlü yanlarımdan biri detaylara önem vermektir" demek yerine somut bir örnek ver: "Önceki işimde, aylık bütçelerimizdeki tüm rakamları iki kez kontrol etmekten sorumluydum. Bazı durumlarda, şirketimize önemli miktarlara mâl olacak hatalar yakaladım. Detaylara olan dikkatim, şirketinizdeki bu pozisyonda çok işime yarayacaktır."
 4. 4
  "Çevirmeye" çalışma. İşverenler aptal değildir ve bu klişe girişimini fark edebilirler. Bazen bir pozisyon için yüzlerce insanla mülakat yaparlar ve herkesin ilk içgüdüsü, güçlü olduğuna inandıkları bir özelliği kullanmak ve onu çevirerek zayıflık olarak aksettirmektir.[27] Ancak, "güçlü" olarak gördüğün şey, esneklik ve ekip çalışması gibi şeylere değer veren çalışanları arayan işverenlere aynı şekilde görünmeyebilir. Bu tür bir yanıt genellikle farkındalıktan yoksun gibi görünmeni sağlayabilir.[28] Çok yaygın örneklerden bazıları:[29]
  • "Ben mükemmeliyetçi biriyim ve işlerin yanlış yapılmasına tahammül edemem." Mükemmeliyetçilik iş verenlerce pek güçlü bir yan olarak algılanmaz. Zira bu, kendini ve diğerlerini anlamsız standartlara zorlayacağın ve erteleme konusunda da sorun yaşayabileceğini gösterir.[30]
  • "Ben inatçıyımdır ve işlerin peşini bırakmam." Bu, esnek ve uyum sağlayan biri olma konusunda iyi olmadığını gösterir.
  • "İyi bir iş/yaşam dengesi kurmakta zorlanırım çünkü çok fazla çalışırım." Bu, kendinle ilgilenmediğini ve psikolojik olarak yıpranmaya yatkın olduğunu veya sevimsiz bir iş arkadaşı olduğunu gösterebilir.
 5. 5
  Zayıf yönlerin hakkında dürüst ol. Mülakat yapan kişi sana zayıf yönlerin hakkında bir soru sorduğunda dürüst ol. Mülakat yapan kişiye ne kadar mükemmel olduğuna ilişkin hazır bir cevap vereceksen soru sormanın bir anlamı olmaz. Mülakat yapan kişi bunu istemez. Üzerinde çalışabileceğin gerçek bir tartışma konusu, kendinle ilgili bir içgörü kılavuzu arar. Gerçek sorunlar şunlar olabilir:[31]
  • Fazla eleştirel olmak
  • Otorite ve grup üyelerinden şüphe etmek
  • Fazla talepkar olmak
  • Ertelemek
  • Fazla konuşkan olmak
  • Fazla hassas olmak
  • Yeterince girişkenlik gösterememek
  • Yeterince sosyal nezaket gösterememek
 6. 6
  Sorunlarının kötü taraflarını kabul et. Bu zayıflıkların, performansını nasıl etkileyebileceği konusunda ele alman ve konuşman gereken bazı kısımları vardır. Sorunlarının iş performansını potansiyel olarak nasıl etkilendiği veya etkileyebileceği hakkında konuşmak oldukça etkileyici olabilir. Bu, içgörülü ve doğru sözlü olduğunu gösterir, lakin yine de söylediklerin hakkında titiz olman gerekir.[32]
  • Örneğin; onlara, "Şu anda erteleyen biriyim. Bunun, benim yapabileceğim ve potansiyel olarak meslektaşlarımın yapabileceği iş miktarını etkilediğinin farkındayım. Üniversitede bunun sonuçlarından kurtulabildim çünkü sistemi biliyordum. Bunu bir oyun hâline getirmenin bir yolunu buldum ve işlerimi yaptım. Bunun profesyonel dünyada işe yaramayacağının farkındayım. Çünkü bu, çalışmak, hedeflerimi gerçekleştirmek ve işleri halletmek için iyi bir yol değil."
 7. 7
  Mülakat yapan kişiye, sorunlarının üstesinden gelmek için nasıl çaba gösterdiğini göster. Yine belirtecek olursak, burada pratik olmak idealist olmaktan daha iyidir. İdealist yanıtlar vermek gerçekçi görünmeyebilir ve kendini övmeye çalışıyorsun gibi görünmene sebep olabilir.[33]
  • Örneğin; mülakat yapan kişiye, "Erteleme alışkanlığımı azaltmak için ciddi adımlar atıyorum. Kendime belirli bir süre veriyorum ve bu süreye uymak için kişisel teşvikler sunuyorum. Bunu yapmak benim sorunuma bir hayli yardımcı oldu."
 8. 8
  Güçlü yönlerin hakkında güvenle konuş. Kendinden emin olmalısın, ukala değil. Başarıların ve becerilerin hakkında kendinden emin olarak konuşurken alçak gönüllü olmaya çalış. Tabii ki, başvurduğun kişi, işletme veya kuruluşla uyumlu olabilecek güçlü yönleri doğru bir şekilde seçmeye çalış. Gerçek güçlü yanlar üç ana kategoriye ayrılır:
  • Bilgisayar becerileri, lisan veya teknik bilgi birikimi gibi bilgiye dayalı beceriler
  • İletişim, insan yönetimi veya problem çözme gibi aktarılabilir beceriler
  • Sosyallik, güven veya dakiklik gibi kişisel özellikler[34]
 9. 9
  Bir güçlü yönün hakkında konuşurken örnekler ver. İnanılmaz sosyal becerilere sahip olduğunu söylemek iyidir ancak bunu göstermek başka bir şeydir. Kişisel ilişkilerinden veya çalışma geçmişinden örneklerle güçlü yanlarının gerçek hayatta nasıl karşılık bulduğunu göster. Örneğin:
  • “Ben mükemmel bir iletişimciyim. Kullandığım kelimeleri ve iletişim kurarken belirsizlikten uzak durmayı önemsiyorum. Onu anlamadığımda benden daha kıdemli birine soru sormaktan korkmuyorum. Farklı insanların soruları veya ifadeleri farklı şekilde nasıl yorumlayabileceklerini düşünmeye zaman ayırırım.”
  • Geçmişte yolunda giden işleri ve başarılı çabalarını paylaşarak güçlü yönlerini ve becerilerini gösterebilirsin.
  • Aldığın bir ödül veya takdirden de bahsedebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Asılsız arzular eklememek için arzularını anlatırken dikkatli ol. Bunlar, Paris, Londra ve Rio'da yaşabilesin diye dışişlerinde çalışmanın alın yazın olduğuna inanmak ya da göz alıcı partilere katılmak ve zengin bir eşle tanışmak için bir film yıldızı olmak istemek gibi yanlış bir inançla beslenen arzulardır. Bunlar arzu değil, hayatına anlam katacak bir şey yapma hakikatini ıskalayan fantezilerden ibarettir. Aradaki farkı öğrenmezsen doğuştan gelen güçlü yanların ve sahip olduğun amaç yerine, kariyerini bir fantezi etrafında yapmak gibi çok büyük bir hata yapabilirsin.
 • Zayıflıkları değiştirmek zaman alır, bu nedenle hızlı sonuçlar alamadığında kendine süre ver. Ayrıca, tüm zamanını bir zayıflığı güçlü yöne çevirmek için harcama. Önce değiştirebileceğin şeyler olan becerilerini geliştirerek anlık çözümler bul. Ardından, sana doğal geldiği için en çok parlatmak istediğin güçlü yönlerini geliştirmeye devam etmek için yollar bul.
Reklam

Uyarılar

 • Bir mülakat sırasında, asla güçlü yanların hakkında övünme ya da zayıflıklarından yakınma. Açık ol ve söz konusu zayıflığını gidermek için bir yol öner. Güçlü yanların hakkında böbürlenmekten kaçınmak için gerçeklerden bahset ve yeterince mütevazı ol.
 • Tamamen güçlü yanlara sahip olup tüm zayıf yönlerinde kurtulamazsan hiçbir şansın olmayacağını düşünmek gibi bir tuzağa düşmekten kaçın. Tüm insanların üstesinden gelmeleri gereken sorunları vardır. Mülakat yapan biri olduğunu ve birisinin ne kadar kusursuz olduğuyla ilgili övünmekten başka bir şey yapmamasının nasıl hissettireceğini düşün.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Referanslar

 1. Hubbs, D. L., & Brand, C. F. (2005). The Paper Mirror: Understanding Reflective Journaling. Journal of Experiential Education, 28(1), 60–71. http://doi.org/10.1177/105382590502800107
 2. Hiemstra, R. (2001). Uses and benefits of journal writing. New Directions for Adult and Continuing Education, 2001(90), 19–26. http://doi.org/10.1002/ace.17
 3. http://www.wire.wisc.edu/yourself/selfreflectknowyourself/Yourpersonalvalues.aspx
 4. http://www.mindtools.com/pages/article/newTED_85.htm
 5. https://www.psychologytoday.com/blog/dont-delay/201004/are-your-goals-value-congruent
 6. Ille, S. (2014). The Dynamics of Norms and Conventions Under Local Interactions and Imitation. International Game Theory Review, 16(3), 1–23. http://doi.org/10.1142/S0219198914500017
 7. Akhtar, S. (2006). Interpersonal boundaries : variations and violations / edited by Salman Akhtar. Lanham, Md. : Jason Aronson, c2006.
 8. Buckingham, M., & Clifton, D. O. (2001). Now, Discover Your Strengths (Abridged edition). New York, NY: Simon & Schuster Audio.
 9. https://hbr.org/2005/01/how-to-play-to-your-strengths
 1. https://hbr.org/2005/01/how-to-play-to-your-strengths
 2. https://hbr.org/2005/01/how-to-play-to-your-strengths
 3. https://hbr.org/2005/01/how-to-play-to-your-strengths
 4. Hubbs, D. L., & Brand, C. F. (2005). The Paper Mirror: Understanding Reflective Journaling. Journal of Experiential Education, 28(1), 60–71. http://doi.org/10.1177/105382590502800107
 5. Hubbs, D. L., & Brand, C. F. (2005). The Paper Mirror: Understanding Reflective Journaling. Journal of Experiential Education, 28(1), 60–71. http://doi.org/10.1177/105382590502800107
 6. Hubbs, D. L., & Brand, C. F. (2005). The Paper Mirror: Understanding Reflective Journaling. Journal of Experiential Education, 28(1), 60–71. http://doi.org/10.1177/105382590502800107
 7. Hubbs, D. L., & Brand, C. F. (2005). The Paper Mirror: Understanding Reflective Journaling. Journal of Experiential Education, 28(1), 60–71. http://doi.org/10.1177/105382590502800107
 8. http://www.careerealism.com/career-happiness-identify-top-desires/
 9. http://www.careerealism.com/career-happiness-identify-top-desires/
 10. http://www.fastcompany.com/3026105/dialed/the-importance-of-finding-and-facing-your-weaknesses
 11. http://www.fastcompany.com/3026105/dialed/the-importance-of-finding-and-facing-your-weaknesses
 12. Buckingham, M., & Clifton, D. O. (2001). Now, Discover Your Strengths (Abridged edition). New York, NY: Simon & Schuster Audio.
 13. http://www.careerealism.com/career-happiness-identify-top-desires/
 14. https://www.recruiter.com/i/describing-your-weaknesses-for-interviews/
 15. https://www.recruiter.com/i/describing-your-weaknesses-for-interviews/
 16. Wyatt, W. (2014). Job Interview: That Job Is MINE! - Proven Strategies to Ace Job Interviews & Get Hired In the Blink of an Eye.
 17. Wyatt, W. (2014). Job Interview: That Job Is MINE! - Proven Strategies to Ace Job Interviews & Get Hired In the Blink of an Eye.
 18. http://www.forbes.com/sites/learnvest/2013/04/24/8-tips-for-acing-a-tough-job-interview/3/
 19. http://money.usnews.com/money/blogs/outside-voices-careers/2015/01/05/ignore-this-common-and-awful-career-advice
 20. https://www.recruiter.com/i/describing-your-weaknesses-for-interviews/
 21. https://www.psychologytoday.com/blog/science-and-sensibility/201003/break-perfectionism-procrastination-connection
 22. https://www.recruiter.com/i/describing-your-weaknesses-for-interviews/
 23. http://career-advice.monster.com/job-interview/interview-questions/greatest-strengths-and-weaknesses/article.aspx
 24. http://career-advice.monster.com/job-interview/interview-questions/greatest-strengths-and-weaknesses/article.aspx
 25. http://career-advice.monster.com/job-interview/interview-questions/greatest-strengths-and-weaknesses/article.aspx

Bu wikiHow makalesi hakkında

Adrian Klaphaak, CPCC
Ortak yazarlar :
Kariyer Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Adrian Klaphaak, CPCC. Adrian Klaphaak, San Francisco Bay Bölgesi’nde butik bir kariyer ve hayat koçluğu şirketi olan A Path That Fits’in kurucusu ve kariyer koçudur. Dünyaya olumlu bir etkide bulunmak isteyen kişilerle çalışmaktadır. 1000’den fazla kişiye başarılı bir kariyer oluşturmalarında ve daha anlamlı bir hayat yaşamalarında yardımcı olmuştur. Bu makale 37.531 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 37.531 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam