İş bilgisayarın sorunlarını teşhis etmeye geldiğinde güç kaynağı genelde göz ardı edilir; ancak güç kaynağını öncelikli olarak kontrol etmek, seni sorun giderme sürecinde doğabilecek birçok sıkıntıdan kurtarabilir. Bilgisayarın mavi ekran hatası, sabit disk hataları veriyorsa veya yalnızca açılmıyorsa arızalı bir güç kaynağıyla karşı karşıya olabilirsin. Pahalı donanımları değiştirmeye girişmeden önce çabucak yapılabilecek bu testleri yap.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Açılıp Açılmadığını Test Etmek

 1. 1
  Bilgisayarını kapat. Bilgisayarın kapandıktan sonra veya açılmadığı sırada güç kaynağının arkasındaki anahtarı kapat. Güç kaynağını prizden sök.
 2. 2
  Bilgisayarının kasasını aç. Güç kaynağı kablolarını, kasanın içindeki tüm bileşenlerden sök. Her şeyin düzgün bir şekilde söküldüğünden emin olmak için, güç kaynağından çıkan her bir kabloyu bileşene kadar takip et.
  • Kasayı yeniden bir araya getirirken yararlanmak için her şeyin nereye takılı olduğunu not et.
 3. 3
  Ataç testi uygula. Güç kaynağını test etmene yardımcı olması ve cihazın açılmış gibi davranmasını sağlamak için bir ataç kullanabilirsin. Bunun için bir atacı düzleştir, ardından “U” şeklini alacak şekilde bük.
  • Bu ataç, güç kaynağına takılan ve “Güç AÇIK” sinyalini gönderen pimlerin görevini yerine getirecektir.
 4. 4
  Normal şartlarda bilgisayarının anakartına takılan 20/24 Pim konektörünü bul. Bu genelde güç kaynağının en büyük konektörü olur.
 5. 5
  Yeşil ve siyah pimleri (15 & 16’ncı pimler) bul. Atacın uçlarını yeşil pime (yalnızca bir tane olması gerekir) ve onun yanındaki siyah pime takarsın. Bunu yapmadan önce güç kaynağının herhangi bir prize bağlı olmadığından, kapalı olduğundan ve bilgisayarın herhangi bir bileşenine bağlı olmadığından emin ol.
  • Yeşil pim genelde pim tablasındaki 15’inci pimdir.
 6. 6
  Atacı tak. Atacı pimlere yerleştirdikten sonra kabloyu serbest durabileceği bir yere koy. Güç kaynağını prize tekrar tak ve arkadaki anahtarı aç.
 7. 7
  Pervaneyi kontrol et. Güç kaynağı güç almaya başladıktan sonra bir pervanenin hareket ettiğini duyuyor ve/veya görüyor olman gerekir. Böylece güç kaynağının en azından çalıştığını bilirsin. Güç kaynağı hiç açılmıyorsa pimlerini (elektriği kestikten sonra) bir daha kontrol et ve açmayı tekrar dene. Yine açılmıyorsa güç kaynağı muhtemelen bozulmuştur. [1]
  • Bu test, güç kaynağının olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını göstermez, yalnızca açılıp açılmadığını gösterir. Güç kaynağının doğru şekilde güç sağladığından emin olmak için bir sonraki testi uygulaman gerekir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Güç Çıkışını Kontrol Etmek

 1. 1
  Güç çıkışını yazılım aracılığıyla kontrol et. Bilgisayarın çalışıyorsa ve işletim sistemin yüklenebiliyorsa güç kaynağının çıkışını kontrol etmek için yazılım kullanmayı dene. SpeedFan, bilgisayarının tanılarını okuyup sıcaklık ve voltaj değerlerini raporlayan ücretsiz bir programdır. Kabul edilen toleranslar dâhilinde olduğundan emin olmak için çıktıları kontrol et.
  • Bilgisayarın çalışmıyorsa bir sonraki adıma atla.
 2. 2
  Bilgisayarı kapat. Güç kaynağını prizden sök. Güç kaynağının arkasındaki güç düğmesini kapat. Bilgisayarı aç ve tüm bileşenleri güç kaynağından sök. Her şeyin düzgün bir şekilde söküldüğünden emin olmak için güç kaynağından çıkan tüm kabloları her bir bileşene kadar takip et.
 3. 3
  Güç kaynağını bir güç kaynağı test etme birimi ile test et. Bunlar İnternet’te ve bilgisayar bileşenleri satan mağazalarda satılır; çok pahalı değildir. Güç kaynağında 20/24 pim konektörünü bul. Bu genelde güç kaynağından çıkan en büyük kablodur.
  • Güç kaynağı test etme birimini 20/24 pim konektörüne bağla.
  • Güç kaynağını prize tekrar tak ve onu aç. Güç kaynağının otomatik olarak açılması ve güç kaynağı test etme biriminin ışıklarının yanması gerekir.
   • Bazı güç kaynağı test etme birimleri, güç kaynağını test biriminin üzerindeki bir anahtar veya butonla açmanı gerektirir.
  • Voltajları kontrol et. 20/24 pim konektörü birden fazla çıktı verir; ama kontrol etmen gereken 4 temel ölçüm vardır:
   • +3.3 VDC
   • +5 VDC
   • +12 VDC
   • -12 VDC
  • Voltaj değerlerinin kabul edilebilir tolerans aralıklarında olduğundan emin ol. +3.3, +5, +12 değerlerinin tümü +/-%5 aralığında olabilir. -12 değeri +/-%10 aralığında olabilir. Çıktıların herhangi biri bu aralığın dışındaysa güç kaynağı sorunludur ve kaynağın değiştirilmesi gerekir.
  • Diğer konektörleri test et. Ana konektörün gücü doğru bir şekilde aktardığından emin olduktan sonra diğer konektör kablolarını teker teker test et. Her testte gücü kesip güç kaynağını kapat.
 4. 4
  Güç kaynağını bir multimetre ile test et. Bir atacı düzleştir, ardından “U” şeklini alacak şekilde bük. 20/24 pim konektöründe yeşil pimi bul. Atacı yeşil pime (15’inci pim) ve hemen yanındaki siyah pimlere tak. Bu, konektörün bir anakarta bağlanmış gibi davranmasını sağlar.
  • Güç kaynağını prize tak ve aç.
  • Güç kaynağın için bir kablo işlev şeması bul. Bu, hangi pimin kaç volt verdiğini bilmeni sağlar.
  • Multimetreni VBDC’ye ayarla. Multimetren aralığı otomatik olarak belirlemiyorsa aralığı 10V’a ayarla.
  • Multimetrenin negatif kutbunu, konektörün üzerindeki bir toprak (siyah) pimine bağla.
  • Pozitif kutbu, test etmek istediğin ilk pime bağla. Görüntülenen voltajı not et.
  • Tolerans aralığında olduğundan emin olmak için voltajları kontrol et. Voltajların herhangi biri tolerans aralığının dışındaysa güç kaynağı çalışmıyordur.
  • Bu işlemi periferik tüm konektörlere uygula. Hangi pimlerin test edileceğini görmek adına her bir konektör için kablo işlev şemasına başvur.
 5. 5
  Bilgisayarını toparla. Tüm güç konektörlerini kontrol ettikten sonra bilgisayarını toparlayabilirsin. Tüm cihazlarının düzgün bir şekilde takılı olduğundan ve anakart konektörlerinin hepsinin düzgün bir şekilde oturtulmuş olduğundan emin ol. Bilgisayarını toparladıktan sonra onu açmayı deneyebilirsin.
  • Bilgisayarın hâlâ hata veriyorsa veya açılmıyorsa diğer sorun giderme adımlarına geç. Kontrol edilecek ilk yer anakartındır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 9.945 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.945 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam