Güç Kaynağı Nasıl Kontrol Edilir?

Bu Makalede:Açılıp Açılmadığını Test EtmekGüç Çıkışını Kontrol EtmekReferans

İş bilgisayarın sorunlarını teşhis etmeye geldiğinde güç kaynağı genelde göz ardı edilir; ancak güç kaynağını öncelikli olarak kontrol etmek, seni sorun giderme sürecinde doğabilecek birçok sıkıntıdan kurtarabilir. Bilgisayarın mavi ekran hatası, sabit disk hataları veriyorsa veya yalnızca açılmıyorsa arızalı bir güç kaynağıyla karşı karşıya olabilirsin. Pahalı donanımları değiştirmeye girişmeden önce çabucak yapılabilecek bu testleri yap.

Kısım 1
Açılıp Açılmadığını Test Etmek

 1. 1
  Bilgisayarını kapat. Bilgisayarın kapandıktan sonra veya açılmadığı sırada güç kaynağının arkasındaki anahtarı kapat. Güç kaynağını prizden sök.
 2. 2
  Bilgisayarının kasasını aç. Güç kaynağı kablolarını, kasanın içindeki tüm bileşenlerden sök. Her şeyin düzgün bir şekilde söküldüğünden emin olmak için, güç kaynağından çıkan her bir kabloyu bileşene kadar takip et.
  • Kasayı yeniden bir araya getirirken yararlanmak için her şeyin nereye takılı olduğunu not et.
 3. 3
  Ataç testi uygula. Güç kaynağını test etmene yardımcı olması ve cihazın açılmış gibi davranmasını sağlamak için bir ataç kullanabilirsin. Bunun için bir atacı düzleştir, ardından “U” şeklini alacak şekilde bük.
  • Bu ataç, güç kaynağına takılan ve “Güç AÇIK” sinyalini gönderen pimlerin görevini yerine getirecektir.
 4. 4
  Normal şartlarda bilgisayarının anakartına takılan 20/24 Pim konektörünü bul. Bu genelde güç kaynağının en büyük konektörü olur.
 5. 5
  Yeşil ve siyah pimleri (15 & 16’ncı pimler) bul. Atacın uçlarını yeşil pime (yalnızca bir tane olması gerekir) ve onun yanındaki siyah pime takarsın. Bunu yapmadan önce güç kaynağının herhangi bir prize bağlı olmadığından, kapalı olduğundan ve bilgisayarın herhangi bir bileşenine bağlı olmadığından emin ol.
  • Yeşil pim genelde pim tablasındaki 15’inci pimdir.
 6. 6
  Atacı tak. Atacı pimlere yerleştirdikten sonra kabloyu serbest durabileceği bir yere koy. Güç kaynağını prize tekrar tak ve arkadaki anahtarı aç.
 7. 7
  Pervaneyi kontrol et. Güç kaynağı güç almaya başladıktan sonra bir pervanenin hareket ettiğini duyuyor ve/veya görüyor olman gerekir. Böylece güç kaynağının en azından çalıştığını bilirsin. Güç kaynağı hiç açılmıyorsa pimlerini (elektriği kestikten sonra) bir daha kontrol et ve açmayı tekrar dene. Yine açılmıyorsa güç kaynağı muhtemelen bozulmuştur. [1]
  • Bu test, güç kaynağının olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını göstermez, yalnızca açılıp açılmadığını gösterir. Güç kaynağının doğru şekilde güç sağladığından emin olmak için bir sonraki testi uygulaman gerekir.

Kısım 2
Güç Çıkışını Kontrol Etmek

 1. 1
  Güç çıkışını yazılım aracılığıyla kontrol et. Bilgisayarın çalışıyorsa ve işletim sistemin yüklenebiliyorsa güç kaynağının çıkışını kontrol etmek için yazılım kullanmayı dene. SpeedFan, bilgisayarının tanılarını okuyup sıcaklık ve voltaj değerlerini raporlayan ücretsiz bir programdır. Kabul edilen toleranslar dâhilinde olduğundan emin olmak için çıktıları kontrol et.
  • Bilgisayarın çalışmıyorsa bir sonraki adıma atla.
 2. 2
  Bilgisayarı kapat. Güç kaynağını prizden sök. Güç kaynağının arkasındaki güç düğmesini kapat. Bilgisayarı aç ve tüm bileşenleri güç kaynağından sök. Her şeyin düzgün bir şekilde söküldüğünden emin olmak için güç kaynağından çıkan tüm kabloları her bir bileşene kadar takip et.
 3. 3
  Güç kaynağını bir güç kaynağı test etme birimi ile test et. Bunlar İnternet’te ve bilgisayar bileşenleri satan mağazalarda satılır; çok pahalı değildir. Güç kaynağında 20/24 pim konektörünü bul. Bu genelde güç kaynağından çıkan en büyük kablodur.
  • Güç kaynağı test etme birimini 20/24 pim konektörüne bağla.
  • Güç kaynağını prize tekrar tak ve onu aç. Güç kaynağının otomatik olarak açılması ve güç kaynağı test etme biriminin ışıklarının yanması gerekir.
   • Bazı güç kaynağı test etme birimleri, güç kaynağını test biriminin üzerindeki bir anahtar veya butonla açmanı gerektirir.
  • Voltajları kontrol et. 20/24 pim konektörü birden fazla çıktı verir; ama kontrol etmen gereken 4 temel ölçüm vardır:
   • +3.3 VDC
   • +5 VDC
   • +12 VDC
   • -12 VDC
  • Voltaj değerlerinin kabul edilebilir tolerans aralıklarında olduğundan emin ol. +3.3, +5, +12 değerlerinin tümü +/-%5 aralığında olabilir. -12 değeri +/-%10 aralığında olabilir. Çıktıların herhangi biri bu aralığın dışındaysa güç kaynağı sorunludur ve kaynağın değiştirilmesi gerekir.
  • Diğer konektörleri test et. Ana konektörün gücü doğru bir şekilde aktardığından emin olduktan sonra diğer konektör kablolarını teker teker test et. Her testte gücü kesip güç kaynağını kapat.
 4. 4
  Güç kaynağını bir multimetre ile test et. Bir atacı düzleştir, ardından “U” şeklini alacak şekilde bük. 20/24 pim konektöründe yeşil pimi bul. Atacı yeşil pime (15’inci pim) ve hemen yanındaki siyah pimlere tak. Bu, konektörün bir anakarta bağlanmış gibi davranmasını sağlar.
  • Güç kaynağını prize tak ve aç.
  • Güç kaynağın için bir kablo işlev şeması bul. Bu, hangi pimin kaç volt verdiğini bilmeni sağlar.
  • Multimetreni VBDC’ye ayarla. Multimetren aralığı otomatik olarak belirlemiyorsa aralığı 10V’a ayarla.
  • Multimetrenin negatif kutbunu, konektörün üzerindeki bir toprak (siyah) pimine bağla.
  • Pozitif kutbu, test etmek istediğin ilk pime bağla. Görüntülenen voltajı not et.
  • Tolerans aralığında olduğundan emin olmak için voltajları kontrol et. Voltajların herhangi biri tolerans aralığının dışındaysa güç kaynağı çalışmıyordur.
  • Bu işlemi periferik tüm konektörlere uygula. Hangi pimlerin test edileceğini görmek adına her bir konektör için kablo işlev şemasına başvur.
 5. 5
  Bilgisayarını toparla. Tüm güç konektörlerini kontrol ettikten sonra bilgisayarını toparlayabilirsin. Tüm cihazlarının düzgün bir şekilde takılı olduğundan ve anakart konektörlerinin hepsinin düzgün bir şekilde oturtulmuş olduğundan emin ol. Bilgisayarını toparladıktan sonra onu açmayı deneyebilirsin.
  • Bilgisayarın hâlâ hata veriyorsa veya açılmıyorsa diğer sorun giderme adımlarına geç. Kontrol edilecek ilk yer anakartındır.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 13 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Check a Power Supply, Português: Checar uma Fonte de Computador, Español: comprobar el funcionamiento de una fuente de alimentación, 中文: 检查电池状态, Deutsch: Dein Computer Netzteil testen, Русский: проверить блок питания, Italiano: Testare un Alimentatore, Français: tester l'alimentation électrique d'un ordinateur, Nederlands: De voeding van een computer controleren, हिन्दी: एक पावर सप्लाई की जांच करें, العربية: فحص محوّل طاقة, ไทย: เช็ค Power Supply, 日本語: パソコンの電源をチェックする

Bu sayfaya 621 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?