Eğer hayatında şimdiye kadar bir oyun, bir kostüm veya bir şaka için ağlama numarası yapmak zorunda kaldıysan tam da istediğin zaman gözlerinin kırmızı ve tahriş olmuş gibi görünmesini sağlamanın ne kadar moral bozucu olduğunu bilirsin. Gözleri kızartmak kusurlu bir bilimdir; aynı yöntemi kullansan bile her seferinde aynı sonucu alman çok zor olabilir. Ancak gözlerini tahriş etmek için akıllıca ve güvenli stratejiler kullanarak, kendini ağlamak için kandırarak veya gerekirse makyaj gibi kullanışlı efektler kullanarak her zaman öngörülebilir olmasa da genellikle iyi sonuçlar almak mümkündür.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Gözlerini Zarar Vermeden Tahriş Etmek

 1. 1
  Bir soğanı soyup küçük bir parçasını gözünün altına sürt. Hangi ucuz, yaygın bulunan nesne birkaç dakika içinde insanın gözlerini sulandırıp kızartabilir? Hayır, bir tebrik kartı değil; sadece sıradan bir soğan! Soğan, gözlerin yaşarmasına ve kızarmasına sebep olan kimyasal bir tahriş edici olan sin-propanetial-S-oksit üretir.[1] Soğan soymak ya da doğramak normalde genellikle gözlerinin sulanmasına sebep olur ancak gözlerinin kızaracak kadar sulanmasını sağlamak için buna uzun süreli maruz kalman gerekir. Gözlerinin kırmızı görünmesi gerektiği zaman soğanın ortasını veya bir bölümünü alıp birkaç kere gözlerinin altına sürmeyi dene.
  • "Tatlı" soğan (örneğin şalot gibi) diye adlandırılan soğanlardan uzak durmaya çalış çünkü bunlar genelde fazla tahrişe ve sulanmaya sebep olmaz. En iyi sonuçlar için sert bir tadı olan beyaz veya sarı soğan kullan.[2]
  • Daha yumuşak bir yaklaşım için birkaç parça soğanı bir kâğıt peçete ya da mendilin içine yerleştirip bunu gözlerinin altına sürt. Aradaki engel gözünün kendisini soğanla doğrudan temas etmekten koruyacaktır ancak tahriş edici madde peçetedeki malzeme çok kalın olmadığı sürece etkisini gösterecektir.
  • Ağlama görüntüsü numarası yapmaya çalışıyorsan ek bir etki için burun deliklerinin içinin alt kısımlarına biraz soğan sürterek burun akıntısı oluşturmayı dene.
 2. 2
  Alternatif olarak nane yağını dene. Yukarıdaki soğan yöntemiyle neredeyse aynı olan başka bir yöntem de nane yağı içeren ürünleri kullanmaktır. Aynı adımları uygula; soğana çok benzer bir etki oluşturup, yağdan çıkan gazların gözü tahriş etmesi için her bir gözün altına yağı hafifçe sür. Yağı gözüne kaçırmamaya dikkat et çünkü bu gözünü yakıp uzun süreli rahatsızlık hissine sebep olabilir.
  • Nane yağı eczanelerde ve aktarlarda bulunabilir. Ancak elinde zaten yoksa mentol veya soğan kullanman daha uygun maliyetli olabilir çünkü nane yağı hacimce daha pahalıdır.
 3. 3
  Göz kırpma dürtüsüne karşı koy. Anında gözlerinin kızarması gerekiyorsa endişelenme; hiçbir özel malzeme kullanmadan bunu gerçekleştirebilirsin. Gözlerini dayanabildiğin kadar açık tut, göz kırpma dürtüsüne artık acısına dayanamayacak dereceye gelene kadar karşı koy. Sık sık göz kırpma vücudun göz kürelelerini yağlı tutma yöntemi olduğu için bunu yapmazsan göz kürelerin kurumaya başlar.[3] Bu gerçekleştiğinde gözler tahriş olur, şişer, kızarır ve genellikle sulanır.[4] Bunun oldukça rahatsız edici olabileceğini unutma!
  • Ek etki için gözlerini açık tutarken bir ışığa bakmayı dene. Ancak çok parlak bir ışığa ya da güneşe bakma çünkü bu kalıcı göz hasarına ve hatta körlüğe sebep olabilir.
 4. 4
  Gözlerinin altındaki bölgeyi nazikçe ov. Televizyonda ve filmlerde sık kullanılan bir göz kızartma yöntemi elleri yumruk yapıp gözlerin etrafındaki bölgeyi ovmaktır. Bu hafif fiziksel tahriş şekli soğanlar ve diğer kimyasal tahriş edicilerin neden olduğu türden belirtilere neden olabilir: kırmızı, sulu gözler.[5] Bu yöntemi deneme girişiminde bulunuyorsan hafif baskı uygulamaya dikkat et. Gözün iris ve kornea gibi önemli bölümleri oldukça hassas olabilir, bu yüzden sadece gözlerini kızartmak için görmene zarar verme.
  • Buna ek olarak gözlerini kapalı tutmaya ve göze doğrudan dokunmamaya dikkat et. Bunu yapman ellerindeki bakterilerin (ellerine sıradan günlük etkinliklerden milyonlarca bakteri geçebilir) göz kürene geçmesine sebep olabilir, bu da ağrılı bir enfeksiyona yol açabilir.[6]
 5. 5
  Yüzme havuzunda vakit geçir. Klor çok iyi bir havuz dezenfektanıdır ancak bazı kaynaklar diğer kimyasalların bundan sorumlu olduğunu söylese de klorun aynı zamanda gözleri de tahriş ettiği düşünülür.[7] [8] Net olan şey, klorlu bir havuza gözlüksüz dalmanın gözlerinin şişip kızarmasına sebep olabileceğidir (ancak bu hasar genellikle ciddi ve kalıcı olmaz). Gözlerini su altında uzun süre açık tutarsan etki artar. Gözlük takmamaya dikkat et çünkü gözlük gözlerini korur ve havuzun etkisini göstermesini önler.
  • Tuzlu su havuzları da bu amaç için işe yarar. Ancak bazı göz sağlığı kaynakları tuzlu suyun klordan daha az tahriş ettiğini iddia eder, bu yüzden etki azalabilir.[9]
 6. 6
  Daha az uyu. Bu, çoğu insan için ideal bir çözüm olmasa da (özellikle ertesi gün herhangi bir sebepten dolayı "zinde" ve odaklanmış olması gereken insanlar) uykuyu atlamak genelde sabahları gözlerinin kızarmasına ve kanlanmasına sebep olur.[10] Bunu alışkanlık hâline getirmedikçe bir gece tam uyumamanın sağlığında çok büyük bir etkisi olmayacaktır.
  • Ancak tekrar tekrar uykudan mahrum kalmak asla yapmaman gereken bir şeydir çünkü bu azalmış bilişsel yetiler, azalmış cinsel dürtü, depresyon, inme ve kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riski artışının da aralarında bulunduğu büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.[11]
  • Çok yorgun ve uyku sersemi olduğunda asla araba kullanma. Uyku yoksunluğu reflekslerini körelttiğinden ve saniyelik karar verme yeteneğini zayıflattığından seni yolda büyük bir tehlike hâline getirebilir. Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre, 24 saat boyunca uyanık kalmış insanların olumsuz etkilenme seviyesi kanında alkol yoğunluğu 0,10 olan birinin olumsuz etkilenme seviyesine eşittir (çoğu ülkede yasal sınır genelde yaklaşık 0,08'dir).[12]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Psikolojik Stratejiler Kullanmak

 1. 1
  Kendini üzgün veya depresif bir zihniyete sok. "Sahte ağlama" amacıyla istediğinde gözlerini kızartıp sulandırmanın nasıl yapılacağını öğrenmek ciddi anlamda zor olabilir; profesyonel oyuncular bile bunda bazen zorlanır. Bunu yapmanın "doğru" bir yolu olmamasına rağmen belirli psikolojik püf noktalarının büyük yardımı dokunabilir. Faydalı bir strateji; vefat etmiş olan bir akraban, yaşadığın küçük düşürücü bir olay veya hayatındaki büyük bir endişe veya korku gibi seni üzen hatıra ve düşüncelere odaklanmaktır. Bunları yaşamak ne kadar acı olsa da düşüncelerin ne kadar karanlık ve üzücü olursa senin ağlama zihniyetine girmene o kadar yardımcı olur.
  • Duygusal ayrılıklar, son zamanlardaki tartışmaların, iş yerindeki sorunlar, ailenin veya arkadaşlarının sana ihanet ettikleri zamanlar, hayatından çıkmış olan insanlar ve kendin veya sana yakın biri için çok korktuğun zamanlar düşünebileceğin şeylere birkaç örnek olarak sayılabilir.
  • Kendini senin haricinde tanıdığın herkesin "düzgün bir hayatı olduğuna" ikna etmen de çok faydalı olabilir. Kendinde umutsuzluk ve çaresizlik hisleri uyandır; kendi kendine "Buraya kadar! Ben asla başarılı ve mutlu olamayacağım." diye düşün. Ancak mutsuz olması numarası yapmayı bıraktıktan sonra bu zihniyetin içinde saplanıp kalmamaya dikkat et. Yapmak isteyeceğin en son şey kendini gerçekten üzmek olur.
 2. 2
  Kişisel acıya odaklan. New York Üniversitesi'nde bir oyunculuk öğretmenine göre, ağlama numarası yapmaya çalışan bir oyuncu “ondan istenen şeyden ziyade içsel bir sır, istek, korkuyla ilgili hâle gelmesi için anı veya metni kendisi için belli veya kişisel bir şeyle özelleştirmelidir.”[13] Diğer bir deyişle, kendini ağlayacak kadar üzgün hâle getirmenin en iyi yolu kendini en derin ve en karanlık içsel korku ve tutkularında kaybetmektir. Kendini ağlama numarası yapman gereken görevin aslında öyle olmasa bile senin insan olarak yargılanmanla ilgili olduğuna ikna et. En kötü kişisel karanlık taraflarını meydana çıkartıp onlarla yüzleşmeye hazır ol.
  • Büyük beğeni toplayan oyuncu Breaking Bad ünlüsü Bryan Cranston, röportajlarda en yoğun iç korkularının işkence gören zihniyette birini ikna edici bir şekilde canlandırmasına nasıl yardımcı olduğunu açıkladı. Canlandırdığı karakterin genç bir kadın oyuncunun karakterinin ölümüne şahit olduğu bir sahneden bahsederken Cranston şunları söylemiştir: "Benim gerçek hayattaki kızımın yüzü onunkinin yerini aldı, sonra bir anda kafama dank etti! O sadece bir kız! O benim kızım olabilirdi!"
 3. 3
  Kendini kızdır veya bıkkın hissettir. Kırmızı, sulu gözlere her zaman üzüntü sebep olmaz. Bazen bu belirtilere özellikle sana yakın biri sebep olmuşsa yoğun kızgınlık veya hüsran hisleri de yol açar. Sadece üzücü düşüncelere ağlamakta zorlanıyorsan sonuç almak için buna sağlıklı bir dozda kızgınlık ekle. Örneğin, verdiğin tavsiyeleri dinlemeyip kendine zarar verici davranışlarda bulunan bir akraba gibi hayatında şu anda seni çok hüsrana uğratan bir zorluk üzerine düşünebilirsin.
  • Düşünebileceğin şeylere birkaç örnek de bir ödül ya da terfi için "pas geçildiğin" zamanlar, düşmanlarının senden daha başarılı olduğu zamanlar, senden daha güçlü birinin sana adaletsizce davrandığı zamanlar ve sosyal haksızlıklar yaşadığın veya bunlara şahit olduğun zamanlar olabilir.
 4. 4
  Sana yardımcı olması için acıklı medya kullan. Ağlama motivasyonunun hepsi her zaman içten gelmek zorunda değildir; bazen dış kaynaklar kullanmanın da büyük yardımı dokunabilir. Bu, oyuncular tarafından hem duygusal bir sahne için uygun zihniyete girmek hem de oyuncuların bu yoğun duyguları yaşayan birinin rolüne bürünmelerine yardımcı olması için sık kullanılan bir stratejidir. Filmler, kitaplar, şarkılar ve derin üzüntü ve hüsran duygularına sebep olan diğer sanat türleri bu noktada çok etkili olabilir; başlangıçta sana yardımcı olabilecek birkaç fikir aşağıda sıralanmıştır ancak çok daha fazlası vardır.
  • Filmler: "The Notebook" (Not Defteri), "The Green Mile" (Yeşil Yol), The Fault In Our Stars (Aynı Yıldızın Altında), "Titanic" (Titanik), "Dumbo", "Up" (Yukarı Bak), "Come and See" (Gel ve Gör)
  • Kitaplar: Uçurtma Avcısı, Uğultulu Tepeler, Budala, Seçilmiş Kişi, sonraki "Harry Potter" kitaplarından herhangi biri, yukarıdaki filmlerin kitapları.
  • Şarkılar: Sezen Aksu şarkıları, "Sahiden" (Buray), "Sound of Silence" (Simon and Garfunkel), "Yesterday" (The Beatles).
 5. 5
  Beklentilerini kontrol altında tut. Sen üzgün olduğunda kolayca ağlayabilen biri olsan bile bu bölümdeki stratejileri uygulamanın bu makaledeki diğer püf noktalarından daha zor olabileceğini unutma. Kendini ağlayacak kadar üzgün hissettirmek kendini gıdıklamak kadar zor olabilir. Çok iyi oyuncular bile sık sık kendilerini ağlamaya "razı etme" konusunda zorlanırlar, bu yüzden bu psikolojik stratejiler sende işe yaramazsa başka bir yöntem kullanmaya hazır ve istekli ol.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Kırmızı Göz "Numarası Yapmak"

 1. 1
  Makyaj malzemesi kullanmayı düşün. Beceremezsen taklidini yap! Doğru püf noktalarıyla sen kendini çok iyi hissetsen de gözlerinin ağlamış gibi kırmızı ve şiş görünmesini sağlamak için estetik numaralara başvurmak mümkündür. Bu numaralar gerçekte gözlerini tahriş etmeyeceği için yukarıda sıralanmış olan bazı yöntemlerden çok daha rahattır. Örneğin, gözlerini kızartmak için şu makyaj stratejisini dene:[14]
  • Göz hattının çevresine küçük noktalar hâlinde kırmızı göz kalemi uygula. Kırmızı bir göz farı ya da ruj da kullanabilirsin ancak uygulamadan önce kullandığın rujun göz çevresinde kullanılabilecek kadar hassas olmasına dikkat et. Tüm alt göz kapağın boyunca nokta koy. Daha da güçlü bir kırmızı etki için noktaları üst göz kapağın boyunca da uygulayabilirsin.
  • Uyguladığın göz kalemini bir kulak temizleme çubuğu veya göz makyajı fırçası kullanarak cildine bulaştır. Gözlerinin kırmızı görünmesini sağlamak için göz kapaklarının etrafında yumuşak kırmızımsı bir "gölge" oluşturmalısın. Başlangıçtaki çizgi ya da noktaların hiçbiri görünmemeli, bu yüzden başlangıçtaki noktalar artık görünmeyene kadar bulaştırma işlemine devam et. Bu, 2-3 dakikanı alacaktır.
 2. 2
  Renkli kontakt lens kullanmayı düşün. Gözlerine "kızarmış" bir etki kazandırmanın başka bir yolu da kırmızımsı bir renk tonu veya üstlerine çizilmiş damarlarla özel olarak yapılmış kontakt lens takmaktır. Ancak bunlarla irisi değil (normalde mavi, yeşil veya kahverengi olan kısım) gözünün beyaz kısmını kırmızı yapan bir kontakt lens seçmek önemlidir. İris kısımlarını kırmızılaştırırsan ağlamış olan biri gibi değil bir vampir ya da şeytan gibi görünürsün.
  • Bazı tiyatral malzeme şirketleri filmler ve sahne gösterileri için özel yapılmış kontakt lensler yapar, bu yüzden yüksek kaliteli bir ürün arıyorsan buralardan alışveriş yapabilirsin. Ancak bunların ucuz olma olasılığı yoktur; profesyonel kalitede kontakt lenslerin fiyatı 500 TL'den fazla olabilir.
 3. 3
  Etkiyi bir "gözyaşı çubuğu" ile artır." Bir sahne ya da film için kırmızı göz numarası yapıyorsan etkinin daha gerçekçi görünmesini sağlamak için yukarıdaki numaralara biraz gerçek gözyaşı eşlik ettirmek iyi bir fikir olabilir. Bu durumda bir "gözyaşı çubuğu" satın almayı düşünebilirsin. Bu, bazı oyuncular tarafından kullanılan, temelde mentol içeren yarı katı jel veya balmumu çubuğudur. Gözyaşı çubuğu genelde rujdakine benzer bir tüp şeklinde satılır ve gözlerin altına sürerek uygulanır; mentolden çıkan buharlar gözleri uyarıp gözyaşı oluşturur.
  • Gözyaşı çubuğundaki "etken madde" mentol olduğu için bu yöntemin aynı yukarıdaki bölümdeki mentol önerisi gibi etki edeceğini unutma.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Nelerden Kaçınmak Gerektiğini Bilmek

 1. 1
  Biber, biber gazı gibi ağır tahriş edici şeyler kullanma. İkna edici kırmızı gözlere sahip olmak yolunda göz sağlığını riske atmak asla iyi bir fikir değildir. Asla gözüne "biber gazı" gibi kimyasal tahriş edicilerin ve acı biber ürünleri gibi doğal maddelerin de aralarında bulunduğu ciddi tahrişe sebep olabilecek şeyleri sokma. Yeterli miktarlarda bu maddeler kalıcı hasara ve hatta körlüğe sebep olabilir.
 2. 2
  Göz küresini doğrudan tahriş etme. Kızarıklık oluşturmak için gözlerin etrafındaki cildini ovma hareketini içeren bir yöntem kullanıyorsan çıplak göz küresinin kendisine dokunmamaya dikkat et. Ona zarar vermemeyi becerebilsen bile bu, elinden göz kürene bakteri bulaşma riskini taşır; bu da (yukarıdaki bölümde de bahsedildiği gibi) enfeksiyona yol açabilir. Eğer üstünde çok fazla bakteri olan bir şeye (kapı kolu gibi) dokunduysan bu risk artar.[15]
  • Buna ek olarak, göz kürelerin çok hassas olduğu için onlara doğrudan dokunman bazen yaralanmalara sebep olabilir. Küçücük bir çizik bile gözünde olduğu zaman çok rahatsız edici olabilirken daha ciddi yaralanmalar (tahriş olan bir kornea gibi) tıbbi müdahale gerektirebilir.
 3. 3
  Özellikle gözlerinin kırmızı olması için esrar tüketme. Hepimiz duymuşuzdur; esrar kullanımı gözlerin acayip derecede kızarmasına sebep olur. Bu doğru olmakla birlikte bir göz kızartma yöntemi olarak esrar ürünleri kullanmak iyi bir fikir değildir. Kırmızı göz etkisini oyunculuk için oluşturuyorsan esrar etkisinden kaynaklanabilecek bilişsel bozukluk uygun ve ikna edici bir performans sergilemeni zorlaştırabilir. Buna ek olarak, esrar kullanımı genelde kanunlar tarafından cezalandırılabilir; cezalar yerel yargıya bağlı olarak hafiften ağıra kadar değişir.
  Reklam

İpuçları

 • Duş alıyorsan gözlerine biraz şampuan kaçırmayı dene; bu, kızarıklığa sebep olur ancak onları açmanı bir süreliğine zorlaştırabilir.
 • Havuz yöntemini deniyorsan gözlerini suyun altında elinden geldiğince açık tutmaya çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Kimyasal bir tahriş edicinin doğrudan gözüne temas etmesinden kaçın. Gözün tahriş edicileri uzaklaştırmaya çalışırken sulanır ve bu tepki doğal, sağlıklı bir tepkidir çünkü bu tahriş ediciler aslında gözüne zarar verebilir.
 • Gözlerinin yakınına mentollü krem sürme. Bu, cildinin şişmesine ve gözlerinin sulanmasına sebep olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
İnsan Nasıl Çizilirİnsan Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 42 kişi çalıştı. Bu makale 66.461 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 66.461 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam