Gözlüklerdeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Çok Küçük Çizikleri GidermekDerin Çizikleri Diş Macunuyla GidermekÇok Derin Çizikleri Cam İşleme Maddesiyle Gidermek7 Referans

Gözlük takan herkes nihayetinde lenslerinde gözlüğü takan kişinin görüşünü bozan çizikler görür. Bunların çoğu nispeten az bir çabayla düzeltilebilir. Çiziklerin ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak pahalı yeni lensler almaktan kurtulabilirsin.

1
Çok Küçük Çizikleri Gidermek

 1. 1
  Lenslere sıvı uygula. Lensleri bir dakikalığına suyun altında tutabilirsin veya gözlükte kullanmak için üretilmiş bir temizleme solüsyonu kullanabilirsin. [1] Cam temizleme spreyleri de işe yarar.
  • Aşındırıcı materyaller içeren veya yüksek asit içeriğine sahip olan kimyasalları (sonraki örneklerde açıklanacak) şimdilik uygulama. Gözlük lenslerinde genelde katmanlar veya kaplamalar bulunur. Parlatma veya temizleme işlemi yaparken bu dış kaplamayı siliyor olursun. Çizikleri giderirken dış katmanların küçük bir miktarını perdahlıyor veya kaldırıyor olursun. Çizik giderme işleminin en başında bunu en düşük seviyede tutmak en iyisidir. [2]
 2. 2
  Temizleme işlemi için üretilmiş yumuşak, mikrofiber bir bez bul. Lensleri temizlemek için kullanırsın. [3] Sert kumaş kullanma. Materyalin katmanlarını soymak için daha kullanışlı görünse de bunu en düşük seviyede tutmalısın.
  • Mikrofiber bez kullanmak gereklidir; çünkü fiberin çok küçük boyutları yeni çizikleri veya ovalama izlerini çıplak gözle görülemeyecek kadar küçültür.
 3. 3
  Lensleri yanal hareketlerle bezle sil. Sarmal veya dairesel hareketler yapma; bunlar gözlüğün dışında dairesel lekeler oluşturabilir.

2
Derin Çizikleri Diş Macunuyla Gidermek

 1. 1
  Çizik lenslere diş macunu uygula. [4] Diş macunlarında mikroskobik aşındırıcı partiküller bulunur ve bunlar dış katmanları parlatabilir ve aşındırabilir.
 2. 2
  Diş macununu lenslere sürmek için yumuşak bir kumaş parçası kullan. Kalın ve aşındırıcı kumaşlar kullanma; bunlar lenste daha fazla çizik oluşturur.
 3. 3
  Diş macununu yanal hareketlerle lenslere sür. Dairesel hareketler yapma; bu hareketler dairesel sürünme izleri yapabilir.
  • Diş macunundaki aşındırıcı maddeler, mikrofiber kumaştaki aşındırıcılardan daha güçlüdür. Tek bir bölgeye uzunca yoğunlaşmak dış katmanları delip iç lense zarar verebilir. [5]
 4. 4
  Diş macununu yıka. Sıcak su veya cam temizleme suyu kullanabilir veya bunları karıştırabilirsin.
 5. 5
  Mikrofiber bir bezle son bir temizleme işlemi uygula. Parmakların bıraktığı lekeleri veya diş macunun kalıntı izlerini sil.

3
Çok Derin Çizikleri Cam İşleme Maddesiyle Gidermek

 1. 1
  Gerekli materyalleri satın al. Normalde cam oyma işlemi, camı kesmek veya cama bir resim işlemek için nispeten güçlü bir asit kullanarak yapılır. [6] Bu özel durumda gözlüğün dış katmanını yakmak için kullanılacak. Şunlara ihtiyacın olur:
  • Bir cam işleme maddesi. [7]
  • Ellerini korumak için yüksek kaliteli plastik eldivenler.
  • Maddeyi gözlüğe uygulamakta kullanmak için pamuklu çubuk veya başka bir materyal.
 2. 2
  Cam işleme maddesini pamuklu çubukla uygula. Maddeyi sert bir şekilde ovalama; yüzeye hafifçe sür. Cam işleme maddelerindeki asidin gücü nedeniyle işini çabuk halletmen gerekir. Yalnızca lensleri örtecek kadar sür.
 3. 3
  Maddeyi en fazla 5 dakika olacak şekilde lenslerin üzerinde bırak. İşleme solüsyonları güçlü asitler içerir. Bu asitlere fazla maruz kalmak lenslere zarar verir.
 4. 4
  İşleme maddesini yıka. Yönergede başka bir şey yazmıyorsa işleme maddesini yıkamak için su kullan. Maddenin artığının kalmamasını garanti etmek için lensleri iyice yıka.
 5. 5
  Gözlüğü mikrofiber bir bezle temizle. Lensleri silmek ve kurulamak için bunu kullan; yalnızca yanal hareketler yap.

Uyarılar

 • Yukarıdaki yöntemler yalnızca, dış kısmında kaplamalar bulunan plastik lensli gözlüklerde kullanılmalıdır. Mevcut gözlüklerin çoğu bu sınıflandırmaya uyar; ama eski gözlüklerdeki çizikler bu yöntemle giderilemez.
 • Her işlemde dikkatli ol. Gözlükler pahalıdır; bu yüzden iyice düşünerek hareket et.
 • Her parlatma işleminin, materyalin dış koruma katmanının birazını götüreceğini bil.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Fix Scratched Glasses, Deutsch: Eine zerkratzte Brille reparieren, Français: arranger des rayures sur des verres de lunettes, Bahasa Indonesia: Memperbaiki Kacamata yang Tergores, Português: Consertar Óculos Riscados, Italiano: Riparare gli Occhiali Graffiati, Русский: восстановить поцарапанные очки, Español: arreglar unas gafas rayadas, Nederlands: Bekraste brillenglazen herstellen, العربية: إصلاح العدسات المخدوشة, ไทย: ลบรอยขีดข่วนที่เลนส์แว่น, 中文: 修复眼镜上的划痕, Tiếng Việt: Chữa mắt kính bị xước, 日本語: 眼鏡のレンズについた傷を消す, 한국어: 흠집난 안경을 고치는 방법, हिन्दी: ग्लास पर पड़े स्क्रेच ठीक करें (Fix Scratched Glasses)

Bu sayfaya 323 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?