Göz korkutma, sosyal statü kazanmak ya da istenen bir sonucu elde etmek için başkalarını korkutmak, tedirgin ya da yetersiz hissettirmektir. Çoğu bireyler arası ilişkide olumsuz bir nitelik olarak görülmesine rağmen spor, iş dünyası ve diğer rekabetçi ortamlarda yardımcı olabilir. Göz korkutucu olmayı öğrenmek başkalarının senin gözünü korkutmalarını önlemene yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Fiziksel Olarak Göz Korkutucu Olmak

 1. 1
  Dik dur. Belirli bir tavrı iletmek söz konusu olduğunda vücut dili çok önemlidir. Olabildiğince dik ve emin gözükmek seni daha göz korkutucu gösterecektir, bu nedenle iyi bir duruşa sahip ol.[1] Hatta başkalarıyla konuşurken biraz öne doğru eğilebilirsin de.[2]
 2. 2
  Yerini doldur.[3] Oturduğun, dikildiğin ya da yürüdüğün zaman olabildiğince fazla alan kapla. Bu, bulunduğun alana hâkim olduğun ve kendine güvendiğin hissini verir.
  • Yürürken kolların açık (yanlarından sallayarak) hareket et.
  • Otururken arkana yaslan, kollarını ve bacaklarını gevşek ve açık tut.
  • Ayakta dururken mümkün olduğunda bacaklarını ayır ve kollarını açık tut.
 3. 3
  Ellerini beline koy.[4] [5] [6] Başkalarının önünde ya da yanında ayakta dururken ellerini beline koy ve kollarını vücudundan uzak duracak şekilde açık tut. Pek çok durumda, bu duruş otoriteyi gösterir ve karşı tarafın gözünü korkutabilir.
 4. 4
  İnsanların yolunu kes.[7] [8] [9] Eğer fiziksel olarak başkalarının hareket etmeye çalıştığı yeri işgal edersen ya üzerine gelmek ya da kenara çekilmek zorunda kalırlar. Çoğu kişi doğrudan üzerine yürümekten kaçınmak isteyecek ve ya senden yol isteyecek ya da seni rahatsız etmeden yanından geçip gidecektir. Her iki şekilde de göz korkutucu gözükeceksin.
  • Koridorları, merdivenleri, kapı girişlerini vb. kapatarak bu tekniği dene.
  • Özellikle göz korkutucu görünmek istiyorsan birisi müsaade istediğinde, “Seni hiç fark etmedim.” gibi bir şey söyle.
 5. 5
  Kollarını kavuştur.[10] [11] Ayakta dururken, yürürken ya da otururken kollarını göğsünün üzerinde kavuştur. Çoğu durumda bu, göz korkutucu ya da saldırgan gözükebilir.
  • Kollarını göğsünün üzerinde kavuşturduğundan emin ol ve bunu sıkı bir şekilde yap. Kollarını alt gövdenin üzerinde veya gevşek bir şekilde kavuşturursan otoriter değil de tedirgin gözükebilirsin.
 6. 6
  Kaşlarını çat.[12] Bir gülümseme, kişiyi cana yakın ve nazik gösterebilirken kaşları çatmak kişiyi saldırgan, öfkeli veya memnuniyetsiz gösterir. Bu, insanları seninle konuşmaktan biraz korkutabilir ki bu da göz korkutucu görünmek istediğinde arzu edilen şeydir.
 7. 7
  Parmakla göster.[13] [14] Parmaklarını, özellikle insanlara işaret etmek için kullanmak seni otoriter ve esaslı gösterir. Bazı durumlarda, bu biraz kaba veya saldırgan gözükebilir. Ancak, göz korkutucu görünmek istediğinde, bu aslında iyi bir şey olabilir.
 8. 8
  Kas geliştir. Yapılan araştırmalar birbirinden farklı sonuçlar gösterse de çoğu kişi kaslı bir vücudun kendinden daha emin olmayı sağladığını ve daha göz korkutucu göründüğünü düşünür.[15] [16] Eğer kaslı olmak seni daha göz korkutucu hissettiriyorsa o zaman bunu tercih edebilirsin. Kas kütleni artırmak için çeşitli vücut geliştirme tekniklerini dene.
 9. 9
  Kıpır kıpır olma. Elini veya ayağını tıkırdatmak, sağa-sola kaykılmak, ellerini sıkmak ve benzer vücut hareketleri kişiyi gergin gösterir.[17] [18] Eğer daha göz korkutucu gözükmeye çalışıyorsan vücudunu sabit tut ve temkinli hareket et. Bu tür bir vücut dili kendinden emin olduğunu gösterir.
 10. 10
  Bakımlı görün. Giyimine ve kişisel bakımına özen göstermek ve genel olarak iyi, temiz bir görüntüye sahip olmak kişiyi kendinden emin ve öz güven sahibi gösterir. Biraz kişisel bakım alışkanlığı kazan ve daha göz korkutucu gözüküp gözükmediğine bak.
  • Erkeksen sakal bırakmayı düşün. Çoğu kişi sakalın erkeksi ve iddialı gözüktüğüne inanır.[19]
  • Bir takım elbise, güzel bir elbise veya pantolonlu takım ya da diğer resmî kıyafetler kişiyi otoriter gösterebilir.[20] Eğer göz korkutucu görünmeye çalışıyorsan diğerlerinden biraz daha iyi giyinebilirsin. Örneğin, iş yerindeki standart kıyafet business casual ise takım elbise giyerek biraz göz korkutucu görünebilirsin.
 11. 11
  Nötr bir yüz ifadesi takın.[21] Duygularımızın birçoğu yüz ifadelerimizle iletilir; mutluluk gülümsemeyle, anlaşmazlık somurtmayla, şok ise şaşkın yüz ifadesi ile vs. Eğer nötr bir yüz ifadesi takınırsan ve duygularını göstermezsen daha göz korkutucu görünürsün.
  • Normalde gülümsemeye, gülmeye, somurtmaya vs. neden olan durumlarda nötr kalmaya çalış. Bu tekniği mükemmelleştirmek için aynanın karşısında ya da bir arkadaşınla çalışabilirsin.
 12. 12
  Göz teması kur. Çoğu kültürde insanların gözüne bakmak göz korkutucu olarak görülür.[22] İnsanlarla konuşurken doğrudan gözlerine bakmaya çalış.[23] [24] [25] Daha göz korkutucu göründüğünü hissedebilir ve başkalarının da bu doğrultuda tepki verdiğini fark edebilirsin.
  • Bazı kültürlerde insanlarla doğrudan göz teması kurmak saygısızlık olarak algılanır.[26] [27] Yaşadığın bölgede ya da birlikte çalıştığın insanlar arasında insanların gözüne bakmakla ilgili bir tabu varsa dikkatli ol. Göz korkutucu izlenimi bırakmak istiyorsun, kaba ya da fazla saldırgan olmak değil.
  • İnsanlara dik dik bakmak ve gözlerini devirmek de göz korkutucu gözükecektir.[28] Ancak dikkatli ol, çünkü bu çoğu durumda kaba görünebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Sosyal Olarak Göz Korkutucu Olmak

 1. 1
  Açık konuş. Öz güven ya da eksikliği kişinin sesinden anlaşılır. Eğer konuşurken mırıldanır, tereddüt eder ya da mızmızlanırsan kendinden emin olmayan biri izlenimi verebilirsin.[29] Ancak, eğer net, düz bir tonda ve orta-yüksek bir sesle konuşursan öz güvenli ve olumlu şekilde göz korkutucu gözükürsün.[30]
  • Net ve sakin bir şekilde konuşmakta zorluk yaşıyorsan konuşmadan önce bir süre düşünmeye zaman ayır. Bu, söylemek istediklerine hazırlanmak için sana zaman sağlayacaktır. Bu, ayrıca biraz sessizlikten rahatsız olmayacak kadar güven sahibi olduğunu gösterecektir ki bu tek başına göz korkutucu görünmeni sağlar.
 2. 2
  İletişim kurarken kendinden emin ol. Güvenini iletişim kurma tarzınla gösterebilir ve böylece göz korkutma seviyeni yükseltebilirsin. Bu, şöyle şeyler yapmak demektir:[31] [32]
  • Daima diğerleriyle aynı fikirde olmamak.
  • Görüşünü dile getirmek.
  • Çatışmadan kaçmamak.
  • “Hatalısın” demek yerine “Ben buna katılmıyorum.” gibi “Ben”li ifadeler kullanmak. Bu, senin otoriteni vurgular.
  • “Bu mantıklı ama...” gibi şeyler söyleyerek ayrıntıda olmasa da prensipte hemfikir olmak.
  • Başkaları seni eleştirdiğinde savunmaya ve karşı eleştiriye geçmemek. Bunun yerine, görüşlerin hakkında doğrudan açıklamalar yapmaya odaklan.
  • Israrcı olmak. Gerekirse görüşünü tekrar tekrar belirt ve tereddüt etme.
  • Bazı taleplere “hayır“ (ya da "Çok meşgulüm" vb.) demeye hazır ol.
 3. 3
  Sataş. Konuşurken “sataşmak” veya başkalarını hafifçe eleştirmek sporda öz güveni göstermek ve rakipleri rahatsız etmenin bir yolu olarak kullanılır.[33] Ancak göz korkutucu görünmek için başka durumlarda da (siyasi reklamlar ya da iş yeri gibi) kullanılabilir.
  • Başka durumlarda, bir iş arkadaşına, “Bu ay raporumda 13 yeni hesabım var Cenk, sende kaç tane var? Sıfır.” demek gibi doğrudan sataşılabilir. Ayrıca, “Raporun harika olmuş Cenk, belki bir dahaki sefere açtığın yeni bir hesabı da dâhil edebilirsin.” gibi alay da bulunabilir.
  • Cinsiyetçi, ırkçı ve bir şekilde rahatsız edici bir dil kullanmaktan kaçın. Sataşmalarını kişinin kimliğine değil de yeteneklerine odakla.
 4. 4
  Kendine bir çevre edin. Arkanda bir grup insanla yeni bir yere girmek güçlü ve önemli birisi gibi görünmeni sağlayacaktır. Yanındakiler ne kadar güçlü ve kendinden emin olursa rahatsız edilme olasılığın o kadar az olur. Bir çevreye sahip olmak bir lider olduğunu ve göz korkutucu olabileceğini olumlu bir şekilde gösterir.
  • Bazı bölgelerde kısa bir süre için bir çevre bile kiralayabilirsin.[34]
  • İdeal çevre, seni destekleyen ve hatta seni çok seven arkadaşlardan oluşur.
  • Çevren, başarılarını ve etkileyici özelliklerini başkalarına anlatarak “ekürin” gibi bile davranabilir.
  • Çevrene karşı nazik ol ve onlara saygılı davran. Onları dinlediğinden ve onların ilgilerini desteklediğinden emin ol.
 5. 5
  Başarılarınla övün. Etkileyici bir akademik geçmişin ya da onurların ve ödüllerin varsa ve iş yerinde göz korkutucu görünmeye çalışıyorsan ofisini diploma ve sertifikalarınla süslemekten çekinme.[35] Başarılarını sergilemen konuşmak için uğrayan herkese göz korkutucu görünmeni sağlayacaktır.
  • Göz korkutma düzeyini yükseltmek için konuşmalarda olabildiğince sık bir şekilde başarılarından kısaca bahsedebilirsin.
 6. 6
  Gizemli ol. Söz gümüşse sükût altındır. Diğerlerinden biraz uzak durmaya çalış, fazla konuşkan olma ve biraz soğuk görünmeye çalış. Eğer kendine biraz gizem katabiliyorsan diğerlerinin gözü korkabilir ve senin gerçekte nasıl biri olduğun merak konusu olabilir.[36]
  • Fikrini her zaman dile getirme. Başkalarını gözlemle ve dikkatle dinliyor gibi görün fakat gizemli havayı koru.
  • Sürekli yoğun veya bir şeyle meşgul gibi görün (kitap okumak veya dizüstü bilgisayarda ya da tablet üzerinde çalışmak gibi) fakat sorulmadıkça başkalarına ne yaptığını söyleme.
  • Sana ne yaptığını sorduklarında, gizemi koruyan kısa ve belirsiz cevaplar ver. Örneğin, bir iş arkadaşın seni bir tabletle meşgul görür ve ne yaptığını sorarsa ona şöyle de: "Bu yeni bir iş projesi. Muhtemelen sana henüz söylememişlerdir."
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam
 1. http://sandy.utah.gov/Home/ShowDocument?id=1736
 2. http://des.wa.gov/sites/default/files/public/documents/More%20DOP%20Services/EAP/Brochures%20and%20Posters/ViolenceWkplaceGuide-5-23-13.pdf
 3. https://www.michigan.gov/documents/mde/BSBD_UnitVII_Final_Student_Manual_April_17_2012_384891_7.pdf
 4. https://www.michigan.gov/documents/mde/BSBD_UnitVII_Final_Student_Manual_April_17_2012_384891_7.pdf
 5. http://sandy.utah.gov/Home/ShowDocument?id=1736
 6. http://faculty.psy.ohio-state.edu/montemayor/documents/MenandTheirBodiesTheRelationshipBetweenBodyTypeandBehavior.pdf
 7. http://www.sscnet.ucla.edu/comm/haselton/papers/downloads/Frederick_Haselton_2007_Muscularity_sexy.pdf
 8. https://socialwork.buffalo.edu/content/dam/socialwork/home/self-care-kit/exercises/assertiveness-and-nonassertiveness.pdf
 9. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/assertive/art-20044644?pg=2
 10. https://www.recruiter.com/i/why-beards-are-back-and-their-sociobiological-impact-on-job-interviews/
 11. http://careers.williams.edu/the-look-of-success/
 12. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/assertive/art-20044644?pg=2
 13. https://socialwork.buffalo.edu/content/dam/socialwork/home/self-care-kit/exercises/assertiveness-and-nonassertiveness.pdf
 14. http://graziadiovoice.pepperdine.edu/how-to-get-taken-more-seriously-at-work/
 15. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/assertive/art-20044644?pg=2
 16. http://sandy.utah.gov/Home/ShowDocument?id=1736
 17. https://www.nacada.ksu.edu/Resources/Clearinghouse/View-Articles/body-speaks.aspx
 18. http://home.ubalt.edu/ntsbpitt/ethics.pdf
 19. http://apps.pittsburghpa.gov/pcsc/09_EAP_Fall_Spvr_Bullying_Part1.pdf
 20. https://socialwork.buffalo.edu/content/dam/socialwork/home/self-care-kit/exercises/assertiveness-and-nonassertiveness.pdf
 21. https://www.portlandoregon.gov/police/article/61813
 22. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/assertive/art-20044644
 23. https://socialwork.buffalo.edu/content/dam/socialwork/home/self-care-kit/exercises/assertiveness-and-nonassertiveness.pdf
 24. http://vc.bridgew.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1191&context=br_rev
 25. http://m.kiplinger.com/slideshow/spending/T050-S001-surprising-things-you-can-rent/index.html?page=14
 26. http://www.askamanager.org/2013/04/should-i-display-my-degree-in-my-office.html
 27. http://www.healthguidance.org/entry/15676/1/How-to-Be-Intimidating.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 8.216 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 8.216 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam