Egzama, çeşitli cilt sorunları için kullanılan genel bir terimdir. Bunların arasında, cildin bir alerjene ya da sert bir maddeye verdiği bir reaksiyon olan "kontakt dermatit" de vardır ama genellikle göz çevresindeki egzama, cildin doğrudan temas olmadan reaksiyon vermesi anlamına gelen "atopik" dermatittir. Bu cilt sorunu en sık bebeklerle çocuklarda ortaya çıkar. Ama, kaç yaşında olursan ol, göz çevrende atopik dermatit meydana gelebilir ve bunu tedavi etmek için bir yönteme ihtiyaç duyabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Atopik Dermatit Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

 1. 1
  Temel noktaları anla. Atopik dermatit en sık çocuklukta ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Bu cilt sorunu çevresel alerjilerle, saman nezlesiyle ve astımla bağlantılıdır; yani, bu sorunlardan biri sende oluşursa diğer sorunların da oluşması daha büyük bir ihtimaldir.
  • Atopik dermatit bir bağışıklık tepkisidir. Çoğunlukla bir tahriş edici (buna "presipitan" ya da doğrudan sebep de denir) vücudunla temas eder. Vücudun bocalar ve aşırı tepki verir; bu da temas yaşanmayan bölgelerde bile cildin iltihaplanmasına yol açar.
 2. 2
  Belirtileri bil. Akut (kısa süreli) egzaman oluşursa cildinin üzerinde küçük, kırmızı ve kaşıntılı şişlikler olur. Biraz şişme ve pullanma da olabilir. Egzaman devam ederse belirtiler kronik safhaya ulaşabilir, rengi kırmızıya ya da kahverengiye çalan kaşıntılı, kalın deri parçalarına dönüşebilir.
  • Ek olarak, şişlerden sızıntı meydana gelebilir, yani içlerinde sıvı oluşabilir. Ayrıca, cildin kuruyup pul pul olabilir.
 3. 3
  Egzamanın nasıl davrandığını öğren. Atopik dermatit zaman içinde kaybolup geri dönebilir. Belirtiler kötüleşince buna atak denir. Ama, hiç belirti göstermediğin daha uzun periyotlar yaşayabilirsin.[1]
 4. 4
  Atopik dermatitin nasıl aktarıldığını anla. Bu hastalık bulaşıcı değildir, yani atopik dermatiti olan biriyle temas etmekle sana bulaşmaz. Ama, genetik olarak ebeveynlerden çocuklara geçebilir.[2]
 5. 5
  Atopik dermatitin görüşünü nasıl etkileyebileceğinin farkında ol. Bu hastalık, görmende sorun yaratabilir. Görüşünün geçenlerde yaşadığın bir ataktan etkilendiğini düşünüyorsan mutlaka doktorunla konuş.
  • Görmeni etkileme yollarından biri, göz çevrendeki derinin kızarık ve şiş olması ve bu yüzden görmeni güçleştirmesidir. Ama bu hastalık, tedavi edildiğinde bile katarakt ve spontan retina ayrılmasında artışla ilişkilendirilmiştir.[3]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Göz Çevresindeki Egzamayı Tedavi Etmek

 1. 1
  Göz çevrene bir buz torbası koy ya da soğuk kompres uygula. Soğuk uygulanması sinir uçlarının geçici olarak uyuşmasını sağlar; bu da hissizleşmeyi, cildin rahatlamasını ve kaşıntı hissinin azalmasını sağlar. Ayrıca, ölü derinin giderilmesine yardım ederek daha pürüzsüz bir görünüş ve daha hızlı bir iyileşme sağlar.
  • Bir kâseye soğuk su ve biraz banyo yağı koy. Suyun daha soğuk olmasını istiyorsan biraz buz ekleyebilirsin.
  • Suya bir kâğıt havlu ya da temiz bir el bezi batır. Bunu yüzündeki etkilenen bölgenin üstünde yaklaşık 5 dakika tut.
 2. 2
  Yüzüne bir nemlendirici sür. Bir krem ya da merhem en iyisidir çünkü bunların içinde, su bazlı olan losyondakinden daha fazla yağ vardır. Yağ, cildini korumakta ve nemlendirmekte daha iyidir.[4]
  • Kokusuz bir krem seç ve sürerken gözlerinden uzak tutmaya dikkat et.
  • Nemlendiricileri cildin kurudukça sür. Duş aldıktan ya da yüzünü yıkadıktan sonra sürmek çok etkilidir. Bu nemlendiriciler cildi yumuşatır, egzama ataklarını iyileştirmeye ve önlemeye yardımcı olur.[5]
 3. 3
  Sağlıklı ve rahat kal. Kimyasal tahriş edicilere maruz kalmak gibi stres de egzamanın kötüleşmesine neden olabilir. Bu yüzden, bütünsel tıp yaklaşımını kullanmak genellikle faydalı olur. Aromaterapi, masaj ve benzer teknikler stresi azaltmaya ve potansiyel olarak bağışıklık sistemini desteklemeye yardım edebilir. Birçok alternatif tıp cilt ürünü, örneğin ince bir katman hâlinde rafine edilmemiş Hindistan cevizi yağı rahatlatıcıdır ve tahriş edici maddeler içermez.[6]
  • Hâlihazırda egzaman için ilaç kullanıyorsan bitkisel çözümler dâhil herhangi bir besin takviyesi ya da cilt bakımı uygulaması kullanmadan önce doktoruna danış.
  • Esansiyel yağlar son derece konsantredir ve seyreltilmeden kullanılmamalıdır, özellikle de göz gibi hassas bölgelerde. Seyreltildiklerinde bile gözlerine kaçırmamaya dikkat et.[7]
 4. 4
  Ağızdan alınan antibiyotikleri sor. Dermatite bağlı bir enfeksiyonun olduğunda bazen ağızdan alınan antibiyotikler kullanılır. Tek ya da her iki gözünün çevresinde dermatit meydana gelirse göz çevresi daha hassas olduğundan doktorun sana bir antibiyotik yazabilir.[8]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Egzama Ataklarını Kontrol Etmek

 1. 1
  Bilinen alerjenlerden uzak dur. Egzama çoğunlukla bir alerjene maruz kalmaktan olur. Senin için tetikleyici olan alerjenlerden sakınmak, atakları kontrol etmek için bir numaralı stratejidir. Belirli maddelere karşı hassasiyetin olduğunu biliyorsan bunlardan uzak durmak için elinden geleni yap.
  • Alerjenlerin etkilenen ciltle temas etmesi gerekmediğini unutma. Vücudun, bir yerdeki alerjeni tespit edebilir ve farklı bir yerde buna bir egzama atağıyla tepki verebilir.
 2. 2
  Stres seviyeni minimumda tut. Stres, egzama ataklarını artırabilir, o yüzden stres seviyeni düşürmeye çalış. Seni veya çocuğunu gün boyunca daha sakin tutacak teknikler öğren.[9]
  • Strese neden olan etkenleri belirle. Stres seviyen yükselince bunu neyin etkilediğini düşün. Seni endişelendiren ya da heyecanlanmana neden olan şeyin ne olduğunu yaz ve bu olayın stresini azaltmak için neler yapabileceğini düşün. Örneğin, işinin stresli olduğunu düşünüyorsan belki patronuna haftada bir gün evden çalışıp çalışamayacağını sorabilirsin.[10]
  • Kendini sakinleştirmek için bilinçli bir şekilde nefes almayı dene. Gözlerini kapatmak için bir dakikanı ayır. Nefes almanın zihnini doldurmasına izin ver. Yavaş ve derin nefeslere odaklan ve sadece nefes almanı düşün. Sakinleştiğini hissedene kadar buna odaklanmaya devam et.[11]
  • Çocuğunun meditasyon yapması için hayvan seslerini dene. Çocuğun kollarını kaldırırken derin bir nefes almasını sağla. Kollarını indirirken tıslama ya da vızıldama gibi uzatılabilen sesler çıkarmasını sağla. Bu egzersiz, nefes almasının yavaşlamasına ve onu strese sokan şeyden zihnini uzaklaştırmasına yardım edecektir.[12]
 3. 3
  Kaşıma. Kaşımak sadece döküntüyü kötüleştirecektir. Aslında, göz çevresinde egzama ortaya çıktığında kaşımak hem şişmeye hem de cildin kızarıp kabarmasına yol açabilir.
  • Kaşımak, kaşlarının ve kirpiklerinin bir kısmının dökülmesine de neden olabilir.
  • Sen ya da çocuğun gece kaşınıyorsanız sorunu aza indirgemek için eldiven takmayı ya da tırnaklarınızı kesmeyi deneyin.
 4. 4
  Bir antihistaminik al. Loratadin ve feksofenadin gibi reçetesiz satılan antihistaminikler, atopik dermatitin belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bu hastalık, saman nezlesi gibi başka tür alerjik reaksiyonlarla bağlantılı olduğu için antihistaminikler özellikle kaşıntı konusunda rahatlama sağlayabilir.[13]
  • Seçtiğin antihistaminik için talimatlara uy. Uyku yapmayan antihistaminiklerin çoğunu günde bir kez alırsın. Egzama atağı olunca tedaviye başla.[14]
  • Ama, egzaman yüzünden uyumakta güçlük çekiyorsan gece uyku yapan bir antihistaminik almak faydalı olabilir.[15]
 5. 5
  Alerjenleri ve tahriş edicileri belirle. Alerjenler ve tahriş ediciler, ataklara katkıda bulunabilir. Bazen, çamaşır deterjanı ya da sabun gibi bir ürünü değiştirmek egzama tedavisine fayda sağlayabilir. Soruna yol açanın ne olduğunu belirlemek için ürünlerin kullanımını yavaş yavaş bırak. Bir egzama atağı sırasında hiç makyaj yapmamak en iyisidir.
  • Yaşadığın egzama ataklarının yanı sıra, yiyecekleri, parfümleri, kokuları ve temas ettiğin diğer maddeleri kaydedeceğin bir günlük tutmak faydalı olabilir. Bir egzama atağından önce temas ettiğin maddelerde tekrarlanan kalıplar ara.
  • Alerjilerini belirlemek için bir alerji uzmanına gidebilirsin.
  • Yüz ve göz bölgesi özellikle sorunlu olabilir çünkü özellikle kadınlar bu bölgelere bir sürü ürün sürerler. Güneş kremi, makyaj malzemeleri, sabunlar ve kokular egzama atağına yol açabilir.
 6. 6
  Belirli yiyeceklerden uzak dur. Gıda alerjilerinin belli bir tanımı olsa da (anında tepkiye neden olurlar) gıdalar da egzama ataklarına katkıda bulunabilir. En yaygın alerjenler fıstık, yumurta, süt, balık, pirinç, soya ve buğdayda bulunur.
  • Egzaması olan bir çocuğu emziriyorsan ağaçta yetişen kabuklu yemişlerden uzak dur çünkü çocuğuna geçirebilirsin.[16]
 7. 7
  Ekstra nemlendiricili bir sabun seç. Yüzünü yıkarken, yüzünü kurutan değil de yağ içeriği yüksek olan bir sabun seç. Ayrıca, kokusuz bir sabun tercih et.
  • Antibakteriyel sabunlardan uzak dur çünkü bunlar cildini kurutabilir. Ayrıca, alfa-hidroksi asit içeren sabunlardan da kaçın çünkü bunlar da cildindeki nemi yok edebilir. Üstünde "yumuşak" ve "kokusuz" yazan temizleyicileri kullan.
 8. 8
  Sık sık banyo yapmaktan ve duş almaktan kaçın. Aşırı sıcak su ve sabun, özellikle göz çevresindeki narin deride oluşan egzamayı kötüleştirebilir. Suyun sıcaklığını düşür ve daha az yıkan ya da etkilenen deriyi ıslatmadan banyo yap.
 9. 9
  Bir nem aygıtı kullan. Sıcak ve kuru hava, cildini tahriş edebilir ve kaşıntıyla pullanmayı kötüleştirebilir. Gerekirse, havayı nemlendirmek için bir nem aygıtı çalıştır.
 10. 10
  Cildini güneş ışığından ve aşırı sıcaktan sakın. Bu, sıcak duştan tut da doğrudan gelen güneş ışığına ve sıcak iklimlere kadar gereklidir.
  • Duş alırken ya da yüzünü yıkarken ılık su kullan. Sıcak sudan kaçın çünkü hassas cildini tahriş edebilir.
  • Sıcak havada çok zaman geçirme; ısı, cildini kolayca tahriş edebilir ve yangıyı arttırabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Egzaman olduğundan şüpheleniyorsan daima doktora git çünkü teşhis koymakta senden daha vasıflıdır ve sana cilt sorununun türüne göre uygun tedaviyi önerebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 50.106 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 50.106 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam