Göz altlarındaki koyu halkalar seni kırışıklıklardan ya da beyazlamış saçlardan daha yaşlı gösterir.[1] Neyseki, koyu halkalara ömür boyu mahkum olmak zorunda değilsin! Bu halkaların görüntüsünü hafifletmen hatta bazı durumlarda tamamen kurtulabilmen mümkün. Bunun için aşağıdaki adımları takip edip yapman gerekenleri öğrenebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sorunun Sebeplerini Bulmak

 1. 1
  Güzellik uykunu al. Geceleri yeterli bir uyku uyu. Yetersiz uykunun göz altlarında koyu halkalara sebep olmasının nedeni tam olarak bilinmese de, yetersiz uykunun yüzü solgunlaştırdığı (böylece de göz altındaki koyu halkaları belirginleştirdiği) ve kan dolaşımını azalttığı bilinir.[2] Ayrıca çok az yatmanın kendi başına bir problem olduğuna inanılır. Gece yatmadan önce yüzünü makyajdan tamamen arındır. Bunu yapmadığın takdirde, yaşlandığın zaman çok daha fazla yorgun bir görüntüye sahip olacağını unutma.
  • Ne kadar uykuya ihtiyacın olduğunu belirle. (Genellikle 7-9 saat arası uyku uyumak ideal olsa da kişiden kişiye ve kişinin içinde bulunduğu yaş grubuna göre değişebilir.) Birkaç hafta boyunca ideal miktarda uyumayı deneyerek bunun işe yarayıp yaramadığını gör.
  • Alkol ve madde kullanımı uyku kaliteni düşürür. Bu madddelerden uzak durmaya veya alkol alacaksan ölçüsünü kaçırmamaya dikkat et.
  • Uyumaya yardımcı olan vitaminlerden yeterli miktarda al. Uyku yetersizliği düşük vitamin emilimiyle birleştiğinde, adrenal fonksiyonları düşürür. Adrenal fonksiyonlar ne kadar düşerse, B6 emilimi o kadar az olur. B6 emilimi ne kadar az olursa adrenal bez (böbreküstü bezi) fonksiyonları o kadar azalır ve vücut kısır bir döngüye girer. Uyku, düzenli vitamin alımı (gerekiyorsa), süt ürünlerinden daha fazla miktarda magnezyum ve kalsiyum içeren yeşilliklerden alınacak iyi bir kalsiyum/magnezyum desteği ve mineral takviyesiyle adrenal fonksiyonlar düzeltilebilir.
  Uzman Cevabı
  S

  Bir Kullanıcı Sorusu: "Göz altındaki koyu halkaların sebebi nedir?"

  Laura Martin

  Laura Martin

  Lisanslı Güzellik Uzmanı
  Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir.
  Laura Martin
  UZMAN TAVSİYESİ

  Kozmetik Uzmanı Laura Martin'in Cevabı: "Travma, yetersiz sıvı alımı, alerji, yetersiz uyuma ve kalıtsal özellikler bu halkaların oluşmasına sebep olabilir."

 2. 2
  Alerji tedavini ol. Alerjiler göz altındaki renk bozulmalarının yaygın nedenidir. Eğer probleminin sebebi alerjiyse, alerji tedavini ol ya da alerjenleri ortadan kaldır. Saman nezlesi gibi mevsimsel alerji problemleri reçetesiz ya da reçeteli satılan ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Diğer alerjiler için, en iyi çözüm genellikle korunmaktır. Koyu halkaların ve şişliklerin kalıcıysa henüz farkına varılmamış bir gıdaya ya da evinde ya da işyerinde bulunan bir kimyasala alejin olabilir. Neye alerjin olacağını anlayabilmek için bir dermatoloğa başvur. Alerji eğilimli olan kişiler aynı zamanda B6, folik asit ve B12 eksikliğine de eğilimlidirler. Multivitamin alımı da bu noktada işe yarayabilir.
  • Gluten intoleransı. Koyu renk halkalara sebep olan diğer yaygın aleji türü gluten intoleransıdır. Gluten intoleransı genel anlamda, buğday, arpa ve çavdara karşı görülen bir alejidir. Daha ciddi boyutu çölyak hastalığıdır. Çölyak hastalığının olup olmadığını tespit etmek için hastanede kan testi yaptır. Çölyak hastalığın olmasa da gluten intoleransının olabileceğini unutma.
 3. 3
  Burun tıkanıklığı problemini gider. Tıkalı bir burun göz altlarında koyu halkalara sebep olur çünkü sinüslerin etrafındaki damarlar koyulaşır ve genişler. Sinüslerini açmak için burun yıkama kiti ya da reçetesiz satılan burun spreylerini kulan.[3]
  • Sinüs enfeksiyonun varsa antibiyotik kullanman gerekebilir. Bunun için doktoruna başvur.
 4. 4
  İyi Beslen. Sağlıklı ve dengeli beslenip yeterli vitaminleri al ve bol su içmeyi ihmal etme. Birçok kozmetik problemin sebebi vitamin yetersizliğine dayanmaktadır. Koyu halkalar ve şişlik genellikle K vitamini ya da antioksidan eksikliğinden kaynaklanır. Aynı zamanda, genellikle anemiye bağlı görülen B12 eksikliği de koyu halkalara sebep olabilir.
  • Bol miktarda meyve ve başta lahana, ıspanak ve diğer yapraklı sebzeler olmak üzere bol miktarda sebze tüket. Gerekiyorsa günlük vitamin takviyesi al. Dolaşımın hızlanması için yeterli miktarda sıvı al.
  • Tuz alımını azalt. Aşırı tuz alımı vücudun sıvı toplamasına sebep olur ve bu da göz altında şişliklere sebep olur. Fazla tuz dolaşıma zarar verir ve damarların koyulaşıp derinin altından daha fazla görünmesine sebep olur.
 5. 5
  Sigara içiyorsan bırakmaya çalış. Sigara içmek, vasküler (damar) problemlere sebep olur. Bu problemler de sadece hayatını tehdit etmekle kalmayıp kan damarlarının rengini daha koyu ve belirgin hale getirir.
 6. 6
  Rahatla. Rahatlamak iyi uyumanı, iyi beslenmeni ve dinlenmeni engelleyen stress ve kaygı sebeplerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yeteri kadar dinlendiğinde rahatlayıp daha az stress altında olacağın için gözlerinin altındaki cilt de kendini toparlayacaktır. Cildinin duygusal ve fiziksel rahatsızlıkların habercisi olduğunu bil ve dinlenme ihtiyacını hafife alma.
 7. 7
  Değiştiremiyorsan kabullen. Maalesef, göz altı problemlerinden bazılarını geriletmenin pek de mümkün olmadığı durumlar da vardır. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:
  • Pigmentasyon düzensizlikleri. Bunlar göz altının koyulaşmasına sebep olurlar.
  • Güneşe maruz kalmak. Bu, melanin üretimini yükseltebilir.[4]
  • Yaşlanmaya bağlı olarak cildin incelmesi. Yaşlandıkça cilt incelerek yağ ve kolajenin de azalmasıyla birlikte damarların daha belirginleşmesine neden olur.[5]
  • Kalıtımsal özellikler. Bu durumun ailendeki diğer bireylerde olup olmadığını tespit et. Çünkü, göz altındaki koyu halkaların genellikle kalıtımsal bir özellik olduğuna inanılır.[6] Bu, problemi çözmek için hiçbir şey yapamayacağın anlamına gelmesin. Sadece problem ortadan kaldırmaya çalışırken elde edeceğin başarının minimum düzeyde olacağı gerçeğine kendini hazırla.
  • Yüz özelliğin. Göz çevrendeki koyu halkalar senin yüzüne ait bir özellik olabilir.[7] Bunu değiştirmek için kozmetik ürünlerini dikkatli bir şekilde kullanmaktan başka yapacak fazla bir şeyin yok.
  • Hormonlar. Hamilelik ve regl dönemlerindeki gibi düzenli hormon değişimleri koyu renkli halkalara sebep olabilirler.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Doğal Çözümler Kullanmak

 1. 1
  Salatalık dilimleri kullan. Salatalık dilimleri çok öncelerden beri, yorgun ve şişmiş gözler için şişlikleri gidermek ve göz altı cildinin görüntüsünü hızlıca "canlandırmak" için kullanılan pratik bir çözümdür. Gözlerinin üzerine, koyu renkli bölgeye gelecek şekilde birer dilim salatalık koy. Bunu her gün 10-15 dakika uzanır pozisyonda yaparak tekrarla. Gözlerini kapalı tut.
  • Salatalık dilimlerini uygulama öncesi buzdolabında bekletip soğuttuğunda salatalıklar aynı zamanda soğuk kompres işlevini de göreceği için göz altındaki koyu halkaların üzerindeki etkisi artar.
 2. 2
  Her gün gözlerine soğuk çay poşeti ya da yumuşak bir beze sarılmış buz küpünü uygula. Çayın içinde bulunan tanen maddesi şişlikleri ve renk bozukluklarını azaltmaya yardımcı olur. Tercihen sabah saatlerinde, uzanır pozisyonda gözlerinin üzerine soğuk ve ıslak kafeinli çay poşetlerini yerleştirerek 10-15 dakika bekle. Gözlerini kapalı tut. Geceden buzdolabına koyarsan, sabah kalktığında hazır olurlar.
 3. 3
  Tuzlu su karışımı yap. İki bardak suya 1/4 çay kaşığı deniz tuzu ve/veya yarım çay kaşığı karbonat koyarak karışımı tek burun deliğinden içeri doğru yolla. Başını yana doğru yatırarak sıvının diğer burun deliğinden akmasını sağla. Özellikle burun tıkanıklığın olduğu zaman bunu yapman çok iyi gelecektir.
 4. 4
  Patates kullan. Bir patatesi çiğ olarak miksere koyup püre haline getirdikten sonra göz kapaklarının üzerine koy. Uzanır bir pozisyonda 30 dakika beklet ve ılık suyla yıka. Bu yöntem bazı kişilerde çok işe yarar.
 5. 5
  Donmuş kaşık kulan. Gece boyunca buzlukta beklettiğin kaşığı sabah buzluktan çıkar. Yüzünü biraz suyla ıslattıktan sonra kaşığı koyu halkaların üzerine koy ve kaşık tekrar ısınana kadar beklet.
 6. 6
  Koyu halkalar için badem yağı kullan. Badem yağında bulunan E vitamini, koyu halkaların etkisini azaltarak periorbital derinin daha canlı ve genç durmasını sağlar.
  • Badem yağı uygulamak koyu halkaların görünümünü yavaş yavaş azaltır ama bu süreci hızlandırmak istiyorsan, cildine yatmadan önce badem yağı uygulayıp gece boyunca E vitamininin cildinde kalmasını sağlayabilirsin.
 7. 7
  Düzenli olarak meditasyon ya da egzersiz yap. Göz altındaki koyu halkalar günlük yaşamının stresinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden, istenmeyen gerginiklerden ve stresten kurtularak aynı zamanda koyu halkaların da azalmasını sağlayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kozmetik Çözümler Denemek

 1. 1
  Deri yama testi yaptır. Herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan önce mutlaka deri yama testi yaptır. Bazı kozmetik ürünler alerjik reaksiyona sebep olarak göz çevrendeki koyu halkaların daha kötü bir hal almasına sebep olabilirler. Kullandığın ürün cildinde tahrişe, kızarıklığa sebep oluyor ya da gözlerini ağrıtıp yaşartıyorsa derhal kullanmayı bırak.
 2. 2
  K vitamini ve retinol içeren bir göz kremi kulan. Koyu halkalar K vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Sebep ne olursa olsun, K vitamini ve retinol içeren kremler şişlik ve renk bozulması problemini yaşayan birçok kişiye yardımcı olur. Uzun süre günlük kullanıma devam edildiğinde maksimum başarıya ulaşıldığı görülür.
 3. 3
  Şeftali ya da portakal tonunda kapatıcılar kullanarak göz çevrendeki mavi ya da mor tonlarını dengele. Cildinden 1 ya da 2 ton koyu olan şeftali ya da portakal rengindeki kapatıcıları tercih et ve yüzük parmağınla ters üçgen çizerek cildine uygula. Elmacık kemiklerinin üzerine doğru yaydığından emin ol. Üzerine nazikçe fondötenini sür.[8]
  • Açık tenliysen açık ya da orta tondaki şeftali renkli kapatıcıyı tercih et. Orta ya da koyu tenliysen koyu şeftali ya da portakal tonlarında olanı tercih et.[9]
  • Fondöten kullanmıyorsan, cilt rengine uyan tonda bir kapatıcı tercih ederek en üst tabaka olarak uygula. Bu şekilde şeftali/portakal rengini örtebilirsin. Dışarı çıkarken güneş gözlüğü takmak da gözleri fazla pigmentasyondan koruyacaktır.[10]
  Reklam

İpuçları

 • Gözlerin kaşındığında ovma. Nemli bir bezi gözlerine uygulamayı tercih et.
 • Gözlerini ovmaktan sakın. Gözlerini ovmak cildini tahriş edeceği gibi, deri altındaki kılcal damarların çatlamasına da sebep olarak şişlikleri ve renk bozulmalarını tetikler.
 • Yüzünü makyajdan arındırdığına emin ol. Belki de koyu renk halkaların yoktur. Sadece düzenli olarak temizlemediğin makyajın cildine işleyip bir gölge oluşturmuş olabilir.
 • Göz altı derisine odaklan. Göz altın vücudundaki en hassas deriye sahip bölge olduğu için herhangi bir direkt temas durumunda çok hassas davranılması gerektiğini unutma.
 • Alkol ya da kahve içme. İkisi de güzellik uykunu almana asla izin vermezler!
 • 7-8 saat uyu.
 • Çay poşetleri uygulaması yaparken, yeşil ya da siyah çay kullan. Bunların içinde bulunan kafein şişliği almakta büyük rol oynar.
 • Taze dilimlenmiş aloe vera harikalar yaratır. Aloe vera yaprağını soy ve gözlerinin altına yerleştirip 15 dakika bekledikten sonra yüzünü soğuk suyla durula. Kaşıntı hissedersen veya başka bir reaksiyon oluşursa hemen yüzünü yıka ve bir daha kullanma.
 • C,D ve E vitaminleri açısından zengin, sağlıklı bir beslenme biçimini benimse.
 • Salatalık ve muzu ezip karıştırarak buz kalıplarına koy. Gece boyunca beklet ve göz altlarına uygula.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Christin Birckhead
Ortak yazarlar :
Makyaj Sanatçısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Christin Birckhead. Christin Birckhead, bir makyaj sanatçısıdır ve Washington DC'de faaliyet gösteren bir güzellik hizmeti olan Conceptual Beauty'nin kurucusu olup nişan ve gelin partileri gibi düğün hizmetlerinin yanı sıra defileler ve yönetici çekimlerinde uzmanlaşmıştır. 20 yılı aşkın makyaj ve güzellik danışmanlığı deneyimine sahiptir. Ayrıca Ascender Communications'ın baş makyaj sanatçısıdır ve DC metro bölgesindeki yerel NBC haber ekibiyle serbest çalışmaktadır. Müşterileri arasında Nancy Pelosi, Nancy Cartwright, Armin Van Buuren, Hugh Jackman, Vashawn Mitchell, Richard Smallwood, Benjamin T. Jealous, Colin Powell, Wanda Durant ve eski Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf bulunmaktadır. Bu makale 5.868 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 5.868 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam