Göz altı torbaları, gözlerin altında koyu halkaların oluştuğu yaygın bir kozmetik problemdir. Göz altı torbaları hoş görünmezler ama genelde zararsızdır ve yaşlanma, alerjiler ve uyku eksikliği gibi faktörlerden kaynaklanırlar. Göz altı torbalarından kurtulmak istiyorsan kısa vadede veya uzun vadede etkisini görebileceğin birkaç çözümle karşındayız.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Hızlı Çözümler

 1. 1
  Bol bol su iç. Göz altı torbaları genellikle bu bölgede yüksek tuz konsantrasyonundan kaynaklanan su toplanması nedeniyle oluşur. Tuzlu bir yemek yedikten veya ağladıktan sonra göz altı torbalarıyla uyanabilirsin; ister göz yaşları ister yemekler yüzünden olsun, tuz, suyun yüzüne çekilmesine ve gözlerinin altında toplanmasına neden olabilir.
  • Su içerek vücudunu fazla tuzdan arındır. Gün boyunca tuzlu yiyeceklerden uzak dur.
  • Kahve ve alkol gibi susuz kalmana neden olan içeceklerden uzak durmaya dikkat et.
 2. 2
  Gözlerini soğuk bir şeyle rahatlat.[1] Gözlerinin üstüne salatalık koyarak göz altı torbalarını giderebileceğini muhtemelen duymuşsundur, fakat göz altı bölgesini rahatlatan asıl faktör soğukluktur. Salatalık, şekli, boyutu ve yapısı nedeniyle göz altı torbalarını iyileştirmek için mükemmeldir, bu yüzden hiç durma ve bir salatalık doğramaya koyul - önceden buzdolabında beklediklerinden emin ol.
  • Salatalık yoksa birkaç tane sallama poşet çayı ıslat ve buzlukta veya buz dolabında beklet ve sonra gözlerinin üzerine yerleştir. Papatya veya nane gibi rahatlatıcı bir çay kullan, böylece aynı zamanda aromaterapinin faydalarından da yararlanmış olursun.
  • Soğuk kaşık kullanmak da işe yarar. Geceden buzluğa koyduğun 2 tane kaşığı 10-15 dakika boyunca gözlerinde beklet.
 3. 3
  Kapatıcı kullan. Göz altı torbalarını ve halkalarını biraz makyajla kapatmak kısa vadede en hızlı ve etkili çözümdür. Doğru makyajla torbaların gözükmesini azaltabilir ve bütün gün zinde görünebilirsin. Kapatıcı bir makyaj yapmak için bu adımları takip et:
  • Cilt tonunla uyumlu bir kapatıcı seç. Göz altı torbaların çok koyuysa bir ton açık renk kapatıcı da kullanabilirsin. Kapatıcıyı parmağınla veya pamukla uygula. Sürterek değil de hafif dokunuşlarla uygulamaya dikkat et. Böylece makyaj cildinin yüzeyinde kalır ve göz altı torbaların daha iyi kapanır.
  • Ardından hafifçe pudra uygulayarak kapatıcıyı sabitleyebilir ve tüm gün yüzünde kalmasını sağlayabilirsin. Pırıltılı olanlar yerine mat bir pudra tercih et ve göz altına az miktarda pudra uygulamak için bir allık fırçası kullan.
 4. 4
  Poşet çay kullan. Poşet çayda bulunan mazı tozu bazen göz altı torbalarını azaltabilir.
  • Su kaynat ve iki tane poşet çayı sıcak suya batır.
  • Tamamen ıslanmaları için suya batırıp çıkar.
  • Sudan çıkar ve bir tabağın üzerine koyarak soğumalarını bekle. İstersen yüzünü, burnunu ve gözlerini kağıt havluyla veya yüz havlusuyla kapatabilirsin.
  • Rahat bir yere uzan. Her gözüne birer çay poşeti yerleştir. Ayaklarını yüksek bir yere uzatarak birkaç dakika rahatla.
  • Biraz soğuduktan sonra çay poşetlerini kaldır. Umarız aynaya tekrar baktığında göz altların daha az şişmiş gözükür.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Uzun Süreli Stratejiler

 1. 1
  Alerjilerini tedavi et. Genelde göz altı torbaları yüzde iltihaba neden olan alerjilerden kaynaklanır.[2] Göz çevrendeki deri vücudunun geri kalanına göre daha ince olduğu için sıvılar genelde burada toplanırlar ve şişik gözükmesine neden olurlar.
  • Bahar nezlesini veya diğer mevsimsel alerjileri iyileştirmek için alerji ilacı kullan. Reçetesiz satılan ilaçları dene ya da doktoruna görünüp reçeteli ilaç yazdır.
  • Çiçekler, tozlar veya hayvanlar gibi alerjiye neden olan şeylerin yakınında zaman harcamaktan kaçın. Evini güzelce süpürmeye dikkat et ve nevresimlerini sık sık yıka.
 2. 2
  Uyku pozisyonunu değiştir.[3] Yüzüstü veya yana dönük şekilde uyuyan kişilerin göz altı torbalarıyla uyanma olasılıkları daha yüksektir, çünkü bu pozisyonlarda uyumak, gece uyku sırasında göz altlarında sıvı toplanmasına neden olur. Yana dönük şekilde uyuyanlar hangi gözlerinin üstünde uyurlarsa o gözün altında daha büyük bir halka oluştuğunu fark edebilirler.
  • Yüzüstü veya yana dönük uyumak yerine yavaş yavaş sırtüstü uyumayı dene. Uyku pozisyonunu değiştirmek kolay bir şey değildir, bu yüzden ilk başta alışmakta biraz zorlanabilirsin. Sırtüstü uyumayı kolaylaştırmak için uyurken iki yanına yastık koymayı deneyebilirsin.
  • Sırtüstü uyuyan bir insansan kafanın altına ikinci bir yastık koy. Kafanın aşağıya doğru açılı olması sıvıların geceleri göz altlarında toplanmasını önler.
 3. 3
  Yüzün konusunda daha dikkatli ol. Yüz bölgesindeki deri, özellikle göz altı bölgesinde, ince ve narin olduğu için zarar görmesi kolay ve güçsüz bir bölgedir, bu da daha büyük göz altı torbaları oluşmasına neden olur. Cildinin göz altlarındaki kısımlarına daha dikkatli davranmak için aşağıdaki yöntemleri kullan:
  • Makyajlı bir şekilde uyuma. Makyajlı bir şekilde uyumak göz altı torbalarının en yaygın nedenlerinden biridir. Makyaj maddelerindeki kimyasallar geceleri gözlerini tahriş edebilir. Uyumadan önce yüzünü yıkamak iyi bir yüz hijyenine sahip olmak açısından önemli bir faktördür.
  • Yatmadan önce yüzündeki tüm makyajı temizlediğinde emin ol. Rimel ve göz kalemi gece gözünde dağılır ve halkaların daha koyu görünmesine neden olur. Makyajını silmek için iyi bir makyaj temizleyici kullan, sonrasında yüzünü suyla birkaç kere yıka ve yumuşak bir havluyla kurulla. Nazik ol – çok fazla ovalamak cildinin göz altı kısımlarını güçsüzleştirebilir.
  • Yüzünü her gece nemlendir. Yüzünün, özellikle de göz çevrenin nemli olmasına özen göstermen, cildinin elastikliğinin ve gücünün korunmasına yardım eder. Her gece uyumadan önce yüz nemlendirici losyon veya yağ kullan.
  • Her gün güneş kremi kullan. Güneş ışınları göz çevresindeki ince derinin daha da hassaslaşmasına neden olur. Kışın bile her gün göz çevreni korumaya dikkat et.
 4. 4
  Beslenme alışkanlıklarını değiştir. Yanında birkaç kokteyl ile tuzlu bir akşam yemeği ara sıra kabul edilebilir ama tuzlu yemeyi ve alkol kullanmayı günlük rutinin haline getirdiysen bu, uzun vadede göz altı torbalarını kötü yönde etkileyebilir. Yüz bölgesinde yıllarca su toplanması olması, sarkık ve kalıcı göz altı torbalarına neden olabilir. Bunu engellemek için aşağıdaki değişiklikleri uygulamaya çalış:
  • Yemek yaparken günlük olarak kullandığın tuz miktarını azalt. Yarı yarıya azaltmayı veya tamamen kesmeyi deneyebilirsin - aşırı tuz katmadığında da yemeklerin ne kadar lezzetli olduğunu görünce şaşıracaksın. Hamur işi gıdalarda kullandığın tuz miktarını azaltmaya ve akşam yemeğinde hiç kullanmamaya çalış, çünkü uyku vaktine kadar vücudunun denge sağlayacak vakti olmayacaktır.
  • Daha az alkol tüket. Alkol, su toplanmasına neden olur, bu yüzden ne kadar az alkol tüketirsen göz altı torbaların o kadar az şişmiş gözükür. Alkol tükettiğin zamanlarda her içeceğin ardından aynı miktarda su tüket. Akşam erken saatlerde alkol tüketmemeye ve son kadehi akşam yatmadan hemen önceye bırakmamaya çalış.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kozmetik Çözümler

 1. 1
  Dolgu yaptır. Yaşlanmadan kaynaklı göz altı torbaları ve halkaları, yaşam tarzını değiştirsen de geçmeyecektir, hiyalüronik asit dolgu yaptırarak göz altı bölgenin görünümünü iyileştirebilirsin. Dolgu, göz altlarına enjekte edilerek göz yuvasının dış hatlarının daha dinç görünmesini sağlar.
  • Bu prosedür, eğer bir profesyonel tarafından uygulanmazsa tehlikeli olabilir. Bu yüzden dolgu yaptırmaya karar vermeden önce iyice araştımalısın.
  • Dolgu fiyatları genelde 1000-1500 TL arasındadır ve morarma ve şişme negatif yan etkileri olabilir.
 2. 2
  Ameliyat ol. İnsanlar yaşlandıkça yağ birikintileri gözyuvarlarından aşağı göz altı bölgesine doğru ilerler ve torbalara yol açar. Toplanan yağ tabakasının yerinin değiştirilmesi veya alınması ardından da bölgedeki derinin lazerle sıkılaştırılması işlemine blefaroplasti denir.[4]
  • Ameliyat sonrası iyileşme süreci birkaç hafta sürebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Uyumadan önce çok fazla su içmemeye çalış, Uyuduğunda göz altlarında su toplanması olur.
 • Bir buz torbasını doldur ve dondur. Sonrasında ince bir havlu üzerinden gözlerine uygula.
 • Daha derin nefesler al. Yeterli oksijen almamak göz altı torbalarının daha koyu olmasına neden olabilir.
 • Gözlerinin altına soğuk kaşık yerleştir.
 • Gözlerine salatalık dilimleri yerleştir.
 • Dünya nüfusunun % 25’inin göz altları doğal olarak daha koyu bir tondadır, bunun nedeni bu kişilerin yeterli D vitamini almamalarıdır. Ve bu daha çok 6 ile 14 yaş arası kız çocuklarında olur.
 • Yeşil çay tüketmeye çalış. Cildinin rehidre olmasına yardım eder.
 • İki kaşığı buz dolabında bekletip soğuduklarında gözlerine yerleştirebilirsin. Salatalık ve soğuk çay poşetiyle aynı işlevi görür.
 • Göz altlarını ovalama. Bu, göz altlarında daha koyu halkaların oluşmasına neden olabilir.
 • Gece geç saate kadar uyanık kalıyorsan ve ışık ve elektronik aletler kullanıyorsan uyumakta zorluk çekebilirsin. Kendine bir saat belirle ve o saatte uyumaya çalış. Uyumadan önce telefonunu kullanmak zorundaysan mavi ışık filtresi kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Göz altlarında belirli bir neden olmaksızın torbalar ve koyu halkalar oluşuyorsa, tıbbi bir rahatsızlıktan dolayı olabilir. Alışkanlıklarını değiştirdiğin halde bu sorundan kurtulamıyorsan doktoruna danış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Melissa Jannes
Ortak yazarlar :
Lisanslı Estetisyen ve Brezilya Ağdası Eğitmeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Melissa Jannes. Melissa Jannes, tek çalışanlı, randevu ile çalışan ve kişiye özel dikkat sağlayarak hizmet veren, Philedelphia’daki Maebee's Beauty Studio’nun sahibi ve Lisanslı bir Estetisyen’dir. Melissa ayrıca, 47 ülkede 30.000 üzerinde spa profesyonelinin önde gelen ve tek kaynaklı tedarikçisi olan Universal Companies’in Ulusal Eğitmeni’dir. Estetisyen derecesini 2008 yılında Middletown Güzellik Okulu’ndan almış ve hem New York, hem de Pennsylvania’da lisansa sahip olmuştur. Bikini ağdası, 2012 yılında Allure Magazine’nin "Best of Beauty" ödülünü almıştır. Bu makale 231.596 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 231.596 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam