Göz iltihabı, daha resmi adıyla konjonktivit, alerjilerin ya da enfeksiyonların yol açtığı rahatsız edici bir göz hastalığıdır. Bu wikiHow makalesi, göz iltihabının türüne bağlı olarak iyileşme sürecini nasıl hızlandırabileceğine dair sana birkaç ipucu verecek.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Göz İltihabının Temeline İnmek

 1. 1
  Göz iltihabının türünü belirle. Konjonktivit, virüsler, bakteriler veya alerjiler yüzünden meydana gelebilir. Bütün göz iltihabı türleri, gözlerin kızarmasına, sulanmasına ve kaşınmasına neden olur ama göz iltihabının diğer belirtileri, iltihabın nedenine göre değişir.[1]
  • Viral göz iltihabı, gözlerden birini ya da her ikisini etkileyebilir ve bu durumu yaşayan kişiler, ışığa karşı hassasiyet yaşayabilir ve gözlerden sulu akıntı gelebilir. Viral konjonktivit bir hayli bulaşıcıdır ve tedavisi zordur. Çoğunlukla hastalığın normal seyrini izlemesi gerekir ve bu da 1 ila 3 hafta sürebilir. Viral konjonktiviti tedavi etmenin en iyi yolu, komplikasyonların ortaya çıkmasını engellemektir. Ciddi durumlarda, topikal kortikosteroid gerekebilir.[2]
  • Bakteriyel konjonktivit, gözün köşesinde sarı ya da yeşil renkte yapışkan bir akıntıya neden olur. Aşırı durumlarda akıntı, göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden olur. Gözlerden biri ya da her ikisi etkilenebilir ve bakteriyel konjonktivit de bulaşıcıdır. Bakteriyel konjonktivit en iyi bir doktor tarafından tedavi edilir. Evde hastalığın üstesinden gelebilirsin ama antibiyotikler hastalığın süresini hatırı sayılır oranda kısaltacaktır.
  • Alerjik konjonktivite genellikle burun tıkanıklığı ya da burun akması gibi diğer alerji belirtileri eşlik eder ve her iki göz de etkilenir. Bulaşıcı değildir. Alerjik konjonktivit genellikle evde tedavi edilir ama ciddi alerjileri olan hastaların bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulmaları için profesyonel tıbbi tedaviye ihtiyaçları olabilir.
 2. 2
  Doktoru ne zaman arayacağını bil. Göz iltihabın varsa doktoru aramaktan zarar gelmez çünkü doktorun sana yapman gerekenler konusunda iyi tavsiyelerde bulunacaktır. Göz iltihabına daha rahatsız edici belirtiler eşlik ediyorsa doktorla bağlantıya geçmek şiddetle tavsiye edilir.[3]
  • Gözünde orta ila ciddi derecede ağrı varsa ya da akıntıyı temizlediğinde kaybolmayan görme sorunları yaşıyorsan doktoru ara.
  • Göz kızarıklığın artıp koyu kırmızı olursa bir an önce tıbbi yardım istemelisin.
  • Herpes simpleks virüsünün yol açtığı gibi ciddi bir viral konjonktivitin olduğundan şüpheleniyorsan ya da HIV enfeksiyonu veya kanser tedavisi yüzünden bağışıklığın zayıflamışsa hemen doktorunla bağlantıya geç.
  • Antibiyotikle tedavi edilen bakteriyel konjonktivit 24 saat sonra iyileşme göstermiyorsa doktorunla bağlantıya geç.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Konjonktiviti Evde Tedavi Etmek

 1. 1
  Alerji ilacı kullanmayı dene. Hafif alerjik konjonktivitte ağızdan alınan reçetesiz alerji ilaçları, belirtileri birkaç saatle birkaç gün arasında yok etmek için yeterli olabilir. Hızlı bir şekilde iyileşmezse o zaman muhtemelen bakteriyel ya da viraldir.
  • Antihistaminik kullan. Vücut, alerjenlere histamin adındaki kimyasallar üreterek tepki verir ve bu kimyasallar, göz iltihabının ve diğer alerji belirtilerinin sorumlusudur. Antihistaminikler, bu seviyeleri azaltır ya da histaminleri tamamen engeller ve böylece belirtileri durdurur.[4]
  • Dekonjestan kullan. Dekonjestanlar, alerjilerin seni etkilemesine engel olmaz ama iltihabı kontrol altına alır. Böyle yaparak da göz dokusunun iltihaplanmasını engellemeye yardımcı olabilir.
 2. 2
  Enfekte olan gözü düzenli olarak temizle.[5] Gözünde sıvı birikmeye başlayınca hemen silmen gerekir yoksa bakteriler iltihaplanmaya yol açabilir.
  • Gözü burnun yanındaki iç köşesinden başlayarak sil. Nazikçe tüm gözün üzerinden geçerek gözün dış köşesine doğru ilerle. Bu, gözyaşı kanallarından ve gözlerinden gelen akıntıyı güvenli bir şekilde temizler.
  • Gözlerini temizlemeden önce ve temizledikten sonra ellerini yıka.
  • Akan sıvıyı tekrar göze bulaştırmamak için, her silişte mendilin temiz bir yüzeyini kullan.
  • Kâğıt mendilleri ya da tek kullanımlık göz mendillerini hemen at. El bezlerini kullandıktan hemen sonra kirli çamaşırlığa at.
 3. 3
  Reçetesiz satılan göz damlaları kullan.[6] "Yapay gözyaşları" belirtileri hafifletebilir ve gözü temizleyebilir.
  • Reçetesiz göz damlalarının çoğu, gözyaşının yerini almaları için tasarlanmış hafif tuzlu kayganlaştırıcılardır. Göz iltihabıyla bağlantılı kuruluğu rahatlatabilir ve gözü, viral, bakteriyel ve alerjik konjonktiviti karmaşıklaştırıp süresini uzatabilen kirleticilerden de temizleyebilir.
  • Bazı reçetesiz göz damlalarında alerjik konjonktiviti tedavi etmekte faydalı antihistaminikler de bulunur.
 4. 4
  Soğuk ya da ılık kompres yap. Yumuşak, temiz, hav bırakmayan bir bezi suya batır. Fazla suyu almak için bezi sık ve hafif bir basınç uygulayarak kapalı gözlerine koy.
  • Soğuk kompresler genellikle alerjik konjonktivit için en iyisidir ama ılık kompresler daha rahatlatıcı olabilir. Hem ılık hem soğuk kompresler viral ya da bakteriyel konjonktivit durumundaki şişkinliği azaltır.
  • Kompreslerin enfeksiyonun bir gözden diğerine bulaşma riskini arttırdığını aklında bulundur, o yüzden her bir uygulama için temiz bir kompres ve her bir göz için farklı bir kompres kullanman gerekir.
 5. 5
  Lenslerini çıkar. Lens takıyorsan göz iltihabın varken çıkarmalısın. Lensler, gözlerini tahriş edebilir, böylece daha fazla komplikasyona neden olabilir ve bakteriyel konjonktivite neden olan bakterileri gözünde hapsedebilir.
  • Tek kullanımlık lensler, bakteriyel ya da viral konjonktivit sırasında kullanıldıysa atılmaları gerekir.
  • Tek kullanımlık olmayan lenslerin yeniden kullanılmadan önce iyice temizlenmesi gerekir.
 6. 6
  İltihabın yayılmasını önle. Hem viral hem bakteriyel konjonktivit bulaşıcıdır ve hastalık, ev halkının diğer üyelerine geçtiyse iyileştikten sonra yeniden enfeksiyon kapabilirsin.
  • Gözlerine ellerinle dokunma. Gözlerine ya da yüzüne dokunursan, ellerini hemen yıka. Ayrıca, göz ilacı kullandıktan sonra da ellerini yıka.
  • Her gün temiz bir el bezi ve havlu kullan. Yastık kılıflarını enfeksiyon süresince her gün değiştir.
  • Gözüne dokunan hiçbir ürünü paylaşma. Buna, göz damlaları, havlular, yatak örtüleri, göz kozmetikleri, lensler, lens solüsyonları ya da kapları ve mendiller de dâhil.
  • Göz iltihabın tamamen iyileşene kadar göz kozmetikleri kullanma. Aksi takdirde, bu kozmetiklerden yeniden enfeksiyon kapabilirsin. Göz iltihabın varken göz makyaj ürünü kullandıysan o ürünü at.
  • Birkaç gün okula ya da işe gitme. Viral konjonktiviti olan insanların çoğu, 3 ila 5 gün sonra belirtiler iyileşme göstermeye başladığında işe ya da okula gidebilirler. Bakteriyel konjonktiviti olan kişilerin çoğuysa belirtiler ortadan kaybolduktan sonra ya da belirtileri antibiyotikle tedavi 24 saat sonra işe ya da okula gidebilirler.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Reçeteli İlaç Tedavisi Görmek

 1. 1
  Reçeteli göz damlaları kullan. Reçetesiz göz damlaları, göz iltihabı yaşayan birçok kişide etkili olsa da reçeteli göz damlaları daha güçlüdür ve hastalığı daha çabuk iyileştirebilir.
  • Bakteriyel konjonktiviti antibiyotikli göz damlalarıyla tedavi et.[7] Antibiyotikli göz damlaları, doğrudan bakterilere saldıran topikal bir tedavidir. Genellikle enfeksiyonu birkaç gün içinde iyileştirir ama iyileşmeyi ilk 24 saatten sonra fark edersin. Uygulama konusunda doktorunun talimatlarına uy.
  • Alerjik konjonktiviti, antihistaminikli ya da steroidli göz damlalarıyla tedavi et. Bazı antihistaminikli göz damlaları reçetesiz satın alınabilse de daha güçlü olanları reçeteyle alınabilir. Ciddi alerjiler de bazen steroid içeren göz damlalarıyla tedavi edilir.
 2. 2
  Antibiyotikli göz merhemi dene. Özellikle çocuklar için, antibiyotikli merhemi kullanmak göz damlalarına göre daha kolaydır.
  • Merhemin sürüldükten sonra 20 dakika boyunca görüşü bulanıklaştırdığını aklında bulundur ama bu süre geçince hastanın görüşü netleşecektir.
  • Bakteriyel konjonktivit, bu tedaviyi kullandıktan birkaç gün sonra iyileşecektir.
 3. 3
  Antiviral ilaçları soruştur. Doktorun, viral konjonktivite herpes simleks virüsünün neden olduğundan şüphelenirse sana antiviral ilaç tedavisi uygulamaya karar verebilir.
  • Önceden var olan ve bağışıklık sisteminin zayıflatan sağlık sorunların varsa da antiviral ilaçlar bir seçenek olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Antibiyotik kullandıktan sonra en az 24 saat boyunca evde kal. Göz iltihabı çok bulaşıcıdır ve enfeksiyon riskini azaltman gerekir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Reçetesiz alerji ilaçları
 • Reçetesiz göz damlaları
 • Yumuşak el bezleri, kâğıt mendiller ya da tek kullanımlık göz mendilleri
 • Reçeteli göz damlaları
 • Reçeteli göz merhemi
 • Antiviral ilaçlar

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Gehrke, RN, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke Teksas’da Lisanslı Hemşire’dir. Hemşirelik alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2013 yılında Phoenix Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 253.939 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 253.939 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam