İster bir ay emzirmeyi tercih et ister bir yıl, sonunda bunu sona erdirmek isteyeceksin. Bazı kadınlar göğüslerindeki sütün doğal olarak çekilmesini isterler ama çoğu böyle istemez. Bu süreci hızlandırmaya yardım edecek birkaç yöntem öğrenmek için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Doktor Önerileri

 1. 1
  Mümkünse bebeği sütten yavaş yavaş kes. Günde bir ya da iki emzirmeyi atlamaya başla ve tamamen sona erdirme hedefine doğru ilerle. Vücudun yavaş yavaş süt üretmeyi keseceği için bu en güvenli ve en ağrısız yoldur.
  • Yavaş yavaş değil de aniden sütten kesince göğüsler çok ağrıyabilir, tıkanabilir, hatta annelerde ciddi şekilde meme iltihabı olma riskini ortaya çıkarır.[1]
  • Pompayla süt sağıyorsan ve sütünü kesmek istiyorsan işte sana süt sağmanı yavaş yavaş ama kesin olarak bitirecek tipik bir program[2] :
   • 1. Gün: Her 2-3 saatte bir sütünü 5 dakika sağ
   • 2.Gün: Her 4-5 saatte bir sütünü 5 dakika sağ
   • 3-7. Gün: Sütünü sadece rahatsızlığı giderecek kadar sağ
 2. 2
  Ibuprofen ya da asetaminofen içeren bir ağrı kesici al. Bu, rahatsızlığını ve şişmeyi azaltacaktır.
 3. 3
  Meme ucunu uyarmaktan kaçın çünkü bu, süt üretimini tetikler. Destekli ama çok sıkı olmayan bir sütyen tak. Bol ve süt lekelerini gösterme ihtimali daha düşük olan giysileri tercih et; sızan sütü emmesi için göğüs pedi takmayı düşün.
  • Ilık duş almak meme uçlarını kaçınılmaz olarak biraz uyarsa da göğüsteki baskıyı ve rahatsızlığı azaltmaya yardım edebilir. Mümkünse suyu doğrudan göğüslerine tutmaktan ve meme uçlarını uyarmaktan kaçın.
 4. 4
  Sütünü sağmaktan kaçın çünkü bu, vücuduna daha fazla süt üretmesi gerektiği mesajını verir. Göğüslerinin tıkandığını hissetmeye başlarsan elinle sadece rahatsızlığını azaltmaya yetecek kadar sağ.
 5. 5
  Bol su iç. Susuz kalırsan aslında daha fazla süt üretmeye başlarsın ve rahatsızlığın artar.
 6. 6
  Ciddi durumlarda, doktorunla östrojen iğneleri hakkında konuş. Östrojen iğneleri bir zamanlar östrojeni baskılamak için kullanılırdı ama artık gözden düştü. Östrojen iğnelerinin bazı biçimlerinin kanserojen madde içerdiği biliniyor.[3]
  • Süt salgılamayı baskılama konusunda sürekli sorun yaşıyorsan bromokriptin (Parlodel) gibi ilaçlar kullanmayı doktoruna danış. Doktorlar hipertansiyon, inme ve kalp krizi riskini arttırdığı için genellikle Parlodel kullanılmasını tavsiye etmezler.[4]
 7. 7
  Duygusal olarak hazırlan. Süt üretimin yavaşlayınca hormon seviyelerin sert bir şekilde değişecek, bu da ruh hâlindeki ani değişimleri tetikleyecektir. Çoğu kadın kendini suçlu, yetersiz ve üzgün hisseder. Bu duygularla başa çıkmak, tüm sürecin en zor kısmı olabilir ama iyi bir destek sisteminin faydası olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Doğrulanmamış Ev Çözümleri

 1. 1
  Ada çayı iç. Ada çayı, sütünü kesmekle ünlü doğal bir östrojen içerir. Ada çayını şu iki formda bulabilirsin:
  • Çay olarak: Ada çayını yaşadığın yerdeki aktardan ya da sağlıklı gıdalar dükkânından satın al ve biraz süt ve balla demle.
  • Tentür olarak: Sağlıklı gıdalar dükkanından biraz alkolle karıştırılmış ada çayı tentürü satın al. Bu tentür, sütünü kesmekte çay formundan biraz daha etkili olmakla bilinir.
 2. 2
  Göğüslerine soğuk kompres uygula ya da lahana sür. Lahana yaprakları soğukken çok işe yarar ve içlerinde sütünü doğal olarak kesen bileşen vardır. Tüm göğsüne sür ve solunca yenilerini koy.
 3. 3
  B6 vitamini al. B6 vitamininin, annelerin süt salgılamasını sağlayan plazma prolaktinin vücuttaki üretimini sona erdirdiği söylenir. Öte yandan, bazı çalışmalar B6 vitamininin süt salgılamayı baskılamaya gerçekten yardım ettiğini işaret edecek istatistiksel olarak ilişkili veri olmadığını bulmuştur.[5]
  Reklam

İpuçları

 • Sızan sütü emmesi için büyük boy, ucuz âdet pedi kullan. Kulağa tuhaf gelebilir ama bu, giysilerinin kuru kalmasını sağlayacaktır. Bunları ikiye kesip sütyeninin içine yapıştır. Üçe, dörde kesme çünkü ortalık batar.
 • İlk birkaç gece epey süt sızabilir. Bir havluyu kıvır ve üstüne dar bir tişört giyerek göğüslerine iyice oturmasını sağla. Bu, etrafı kirletmeden sütü emecektir. Fazladan destek, rahat bir uyku pozisyonu bulmana da yardım edebilir.
 • Ayrıca, emzirme sayısını azaltarak ve sonunda hiç emzirmeyerek bebeğini sütten yavaş yavaş kesmeyi dene. Sonra, emzirmek yerine sütünü sağ. Günde 4 kez sağarak başla ve her 3-7 günde bir sağmaların sayısını bir eksilterek sağmayı bırak. Bu, ağrısız bir şekilde ve göğüslerin tıkanmadan sütünü yavaş yavaş azaltmana imkân verir. Bitirilmesi en zor kısmın, gece emzirmeleri (yatma vaktinden önce ya da gece içinde) olduğunu anla, o yüzden zor olsa da dayanıklı ol ya da bebeğin yeni duruma alışana kadar birkaç gün için böyle zamanlarda partnerinin direksiyona geçmesine izin ver.
Reklam

Uyarılar

 • Tıkalı göğüsleri sıcağa maruz bırakma. Bu, ağrıyı arttırır ve süt üretimini tetikleyebilir.
 • Göğüslerini sarma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Soyağacı Nasıl ÇizilirSoyağacı Nasıl Çizilir?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl BakılırYeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Bakılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Rebecca Nguyen, MA
Ortak yazarlar :
Emzirme Danışmanı ve Family Picnic'in Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Rebecca Nguyen, MA. Rebecca Nguyen Sertifikalı Emizrme Danışmanı ve Doğum Eğitimcisi’dir. Annesi Sue Gottschall ile yeni ebeveynlere doğum, emzirme, çocuk gelişimi ve eğitimi hakkında ders verdiği, Chicago’daki Family Picnici’i yürütmektedir. Rebecca on yıl boyunca okul öncesinden başlayıp üçüncü sınıfa kadar öğrencilere öğretmenlik yapmıştır ve Erken Çocukluk Eğitimi konusundaki Yüksek Lisans Derecesini 2003 yılında Illinois Ünversitesi’nden almıştır. Bu makale 277.824 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı | Sağlık
Bu sayfaya 277.824 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam