Göğüslerin dik olması pek çok kadın için bir önceliktir. Yine de yaş, hamilelik ve kilo değişimleriyle göğüslerin sıkılığı ve dikliği azalabilir. Her kadının vücudu benzersizdir ve özellikle büyük göğüsler dik görünmeyebilir. Bu normaldir. Bununla birlikte, göğüslerini sıkılaştırmak için şansını denemek istiyorsan pektoralis kaslarını güçlendirmek için farklı egzersizler yapabilirsin. Bunun göğüslerini daha çekici hâle getireceği garanti değildir ancak egzersizler göğüslerini sıkılaştırır ve bu da göğüs dokusunu daha iyi destekleyebilir.[1] Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak da yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Göğüs Güçlendirme Egzersizlerini Öğrenmek

 1. 1
  Şınav çek. Önce uzan. Sonra avuç içlerini omuzlarının yanına gelecek şekilde yerleştir. Vücudunu kollarınla kaldır. Başını omurganla aynı hizada tut. Vücudunu yukarı ve aşağı hareket ettir. İlk önce on şınav çekmeyi dene. Ardından tekrarlarını kademeli olarak artır.[2]
  • Şınavı, ayakların yerine dizlerinin üzerinde duracak şekilde değiştirebilirsin. Doğru şınav konumunu bulmak için öne doğru eğil. Vücudunu kaldırın ve indir.
  • Şınav pozisyonunda plank de yapabilirsin. Karın kaslarını da sık.
 2. 2
  Göğüs presi egzersizini tamamla. İki ağırlık al. Ağırlık kaldırmada deneyimsizsen 2,5 kg'lık ağırlıkları dene. Daha önce sık sık ağırlık kaldırdıysan 5 kg'lık ağırlıklarla başla. Yere veya ağırlık sehpasına uzan. Ağırlıkları göğsüne indir ve orada beklet. Sonra nefes verirken yukarı doğru kaldır. Ağırlıkların birbirine değmesine izin verme.[3]
  • On beş tekrardan oluşan iki veya üç set yap. Herhangi bir acı hissedersen dur.
  • Herhangi bir yoğun kilo rejimine başlamadan önce kişisel bir antrenörle çalışmayı veya bir ağırlık kaldırma dersi almayı düşün.
 3. 3
  Pec fly egzersizini dene. Yere veya sehpaya sırt üstü yat. Yerdeysen dizlerini bük ve egzersiz sırasında hiçbir zaman sırtının yerden kalkmamasına dikkat et. Her elinde bir ağırlık olacak şekilde, vücudunla bir "T" oluşturacak şekilde kollarını yanlara uzat. Kollarını kaldır ve ellerini göğsünün üzerinde bir araya getir. Ağırlıkları birbirine değdirme, kollarını düz ve omuzlarınla aynı hizada tutmayı dene. [4]
 4. 4
  Ayakta pres yap. Düz bir duvarda yer bul (penceresiz bir duvar gibi). Duvara dön. Öndeki ayağını duvardan 30 cm uzakta tut. Diğer ayağını bir adım geride tut. Ellerini (avuç içleri yukarı bakacak şekilde) duvara yerleştir. Ellerinin omuzlarınla aynı hizada ve birbirlerinden yaklaşık 60 cm uzaklıkta olmalıdır. Dirseklerini bük.[5] Duvara on saniye boyunca bastır. İki kez tekrarla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Alternatif Yöntemler Kullanmak

 1. 1
  Sağlıklı bir kiloda kal. Fazla kilolu olmak veya düzensiz diyet yapmak (kilo almak, sonra vermek, sonra çok fazla kilo almak) göğüslerin sarkmasına neden olabilir.[6] Çok kilo aldığında, göğüslerin gerilir ve ağırlaşır. Daha sonra bu ağırlığı düşürürsen göğüslerin sarkık görünmesine neden olabilecek fazla deri ile kalabilir. Sağlıklı bir kiloda ve VKİ'de kalmak, göğüslerinin sarkmasını önlemeye yardımcı olabilir.
  • Yağ oranı göğüs dokusuna göre daha yüksekse göğüslerin sarkma olasılığı daha yüksektir. Göğüslerin ne kadar yoğunsa yani yağa kıyasla ne kadar çok göğüs dokusu varsa sarkma olasılığı o kadar azdır.[7]
 2. 2
  Farklı yoga pozisyonları kullan. Yoga, göğüs kasların da dâhil olmak üzere vücudunun birçok bölümünü güçlendirmek için kullanılabilir. Tüm vücudu çalıştıran egzersizler yapmak için bir ders almayı düşün. Ders almazsan deneyebileceğin belirli esneme hareketleri vardır:
  • Yay pozisyonu:[8] Karnının üzerine uzan. Sırtını bük ve kollarını vücudunun arkasına yerleştir. Bacaklarını yukarı doğru çek, böylece ellerin ayaklarını tutabilir.
  • Kobra: Karnının üzerinde yere yat. Ellerini koltuk altlarının yakınına, avuç içlerin yerde, parmakların karşıya bakacak şekilde yere yerleştir, ayakların ön yüzleri yere değecek şekilde durmalı. Sırtın kavis yapacak şekilde vücudunu yavaşça kaldır. Kalçaların yerde kalmalı. Pozisyonu beş saniye koru.[9]
 3. 3
  Yüz. Yüzmek ve özellikle kurbağalama yüzmek göğüs kaslarını güçlendirebilir. Yüzmeden önce ve sonra açma-germe yaptığından emin ol. Yüzme ayrıca genel fiziksel zindeliğine katkıda bulunur ve bu da dış görünüşünü iyileştirir.
 4. 4
  Doğru beden sütyen giy.[10] İyi bir sütyene sahip olmak göğüslerinin daha çekici olmasına ve görünmesine yardımcı olacak bir şeydir. İşin uzmanının ölçünü alması için büyük bir mağazayı veya iç çamaşırı mağazasını ziyaret et. Pek çok kadın yanlış bedende sütyen giyer ve bu da sırt ağrısına neden olabilir.
  • Yumuşak sütyenlere kıyasla balenli sütyenler sana ekstra destek sağlayabilir.
 5. 5
  İyi duruşunu sürdür. Omuzlarını geride tut ve kambur durma. Bu sarkmayı iyileştirmez ancak kamburluk göğüslerini olduğundan daha ağır ve sarkık gösterebilir. Düz durduğundan emin olmak için aynada kontrol et.[11]
 6. 6
  Göğüslerine masaj yap. Göğüslerindeki dolaşımı canlandırmak için E Vitamini veya shea yağı kullan. Bu, cildinin dokusuna da faydalı olur.[12] Ayurvedik nar göğüs yağı, sıkılaştırma için başka bir seçenektir.
 7. 7
  Hidroterapiyi dene. Duştayken önce göğüslerini yarım dakika ılık suyla yıka. Sonra onları on saniye soğuk suya tut. Bu işlemi birkaç dakika tekrarla. Soğuk suyla bitir.[13]
  • Bu yöntem kan dolaşımını iyileştirebilir, bu da elastin ve kolajen seviyeni iyileştirebilir.[14]
 8. 8
  Ameliyatı düşün. Göğüslerinden memnun değilsen göğüs dikleştirme yaptırabilirsin. Mevcut göğüs dokuna ve ne kadar cildin alınması gerektiğine bağlı olarak bir cerrahın kullanabileceği bir dizi farklı yöntem vardır. Bir seçim yapmadan önce birkaç farklı cerrahla görüş. Cerrahın ne sıklıkla göğüs dikleştirme yaptığını öğren, operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmeyi iste ve doktorun kaç tane işlem gerçekleştirdiğini öğren. Seçtiğin cerrahın Sağlık Bakanlığı onaylı olduğundan ve ameliyatın Sağlık Bakanlığı onaylı bir tesiste yapılacağından emin ol.[15] [16]
  • Ameliyatın göğüslerinde yara izine veya his kaybına neden olabileceğini unutma.
  Reklam

İpuçları

 • Emzirme, göğüslerinin sarkması veya sarkmaması için bir faktör değildir. Gebe olmak göğüslerin sarkmasına (değişken boyutlarından) neden olabilir ancak emzirmenin tek başına göğüs dikliği üzerinde hiçbir etkisi olmaz.
 • Unutma, gençsen gelişmek için zamanın var. Her kızın göğüsleri hemen gelişmez; her kız kendi hızında gelişir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Damarlar Nasıl BelirginleştirilirDamarlar Nasıl Belirginleştirilir?
Bir Ayda Nasıl Karın Kası YapılırBir Ayda Nasıl Karın Kası Yapılır?
Damarlı Kollara Nasıl KavuşulurDamarlı Kollara Nasıl Kavuşulur?
İnsan Tek Vuruşta Nasıl Yere Yıkılırİnsan Tek Vuruşta Nasıl Yere Yıkılır?
Nasıl Yüzülür?
İnce Bacaklar Nasıl Kalınlaştırılırİnce Bacaklar Nasıl Kalınlaştırılır?
Sokak Kavgası Nasıl KazanılırSokak Kavgası Nasıl Kazanılır?
Evde Nasıl Kas Geliştirilir?
Koşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl GeliştirilirKoşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl Geliştirilir?
Büyük Kalça Nasıl Küçültülür?
Kalça Nasıl BüyütülürKalça Nasıl Büyütülür?
Daha Güçlü ve Daha Kalın Bileklere Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Hızlı KoşulurNasıl Hızlı Koşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Daniel Barrett, MD
Ortak yazarlar :
Lisanslı Estetik Cerrah
Bu makaledeki ortak yazarlar Daniel Barrett, MD. Dr. Daniel Barrett, kurul sertifikalı bir estetik cerrah ve Beverly Hills, California’daki Barret Plastic Surgery’nin sahibidir. Dr. Barrett estetik cerrahideki 6 yılı aşkın deneyimiyle, estetik ve rekonstrüktif yüz, burun ve vücut cerrahisinde uzmanlaşmıştır. Hastalarının yara izlerinin görünümünü azaltmak için detaylı yara izi yönetim protokolleri ve kapatma teknikleri geliştirdi. Dr. Barrett, James Madison Üniversitesi’nden lisans derecesini, Richmond’daki Medical College of Virginia’dan da tıp doktoru unvanını, Fizyoloji alanında yüksek lisans derecesini ve MHA'sını (Sağlık Yönetimi yüksek lisans derecesini) aldı. Bu makale 1.837 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Spor ve Fitness
Bu sayfaya 1.837 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam