Göğüs tıkanıklığı rahatsız edici ve nahoştur. Boşaltıp temizlemezsen, bronşit veya zatürre gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Neyse ki, göğüs tıkanıklığını temizlemek için kullanabileceğin birkaç yöntem var, böylece kendini daha iyi hissetmeye başlarsın.

Yöntem 1 / 5:
Yardımcı Eylemler

 1. 1
  Gargara yap. Gargaralar her zaman hoş değildir, ama hava yollarındaki mukusu parçalamaya yardımcı olurlar. Yarım yemek kaşığı ılık su ile 1-2 yemek kaşığı tuzu ve bir tutam zerdeçalı karıştır. Karışımı tuzun biraz çözülmesi için çalkala ve bir yudum al. Günde 3-4 kez olabildiğince boğazına kadar indirerek 1-2 dakika gargara yap.
 2. 2
  Buharla at. Sıcak sıvı almak gibi, buharın ısısı ve nemi de, akciğerlerinde ve boğazındaki mukusun parçalanmasına ve çözülmesine yardımcı olur. Sıcak bir duş al veya derin bir kabı çok sıcak suyla doldur. Yüzünü kabın üzerine tut ve buharı korumak için başının üstüne bir havlu koy. Yüzünü olabildiğince uzun süre buharda tut ve derin derin nefes al.
  • Mukusun parçalanmasına yardımcı olması için birkaç damla nane veya okaliptüs yağı da ekleyebilirsin.
 3. 3
  Başını yüksekte tut. Bu yöntem esas olarak uyumak için uygulanır; başını yüksekte tutman, mukusun gece boyunca birikmesinden ziyade, drenajını desteklemeye yardımcı olacaktır. Başını gövdenden biraz daha fazla yüksekte tutmak için birkaç yastık kullan.
 4. 4
  Biraz yoga yap. Hastalandığında egzersiz yapmak belki düşüneceğin en son şeydir, ama belli yoga pozisyonları hava yollarını açmaya ve mukusu atmana yardım edebilir. Yogada yere omurganı destekleyen bir yastık yerleştirdiğin yatan kelebek duruşunu deneyebilirsin. Yastığın üzerine uzan, böylece gövden/başın bacaklarından yukarıda kalır ve sonra dizlerini bük. Bacaklarını, dizlerin hala bükük olarak ayaklarının tabanları birbirine dokunacak şekilde yanlara yatır.
  • En iyi sonucu almak için bu pozisyonda 10-15 dakika kal.[1]
 5. 5
  Sıcak su torbası dene. Sıcak torba uygulanması veya boğaza ve göğse sıcak bir bezle buğulama yapmak tıkanıklığı gidermeye ve hava yollarını dışarıdan ısıtmaya yardımcı olacaktır. Başını yüksekte tutarak uzan ve cildinin ısıyı 10-15 dakika emmesini sağla. Sıvı hale gelmiş mukusu vücudundan tahliye etmek için bir devamında bir buhar tedavisi yapmak faydalı olabilir.
 6. 6
  Gece uyurken nemlendirici aygıt kullan. Bu geniz yollarını açmana yardımcı olabilir, böylece daha kolay nefes alabilirsin. Bazı modellerde, ekstra destek için burun ilacı ekleyebileceğin bir kapakçık vardır.
  Reklam

Yöntem 2 / 5:
İçecekler

 1. 1
  Susuz kalma. Hastayken çok su içmek son derece gereklidir, ancak özellikle de göğüs tıkanıklığını boşaltıp temizlemeye çok yardımcı olur. Yeterli sıvı almamak göğsünde ve boğazında olan mukusu daha yapışkan hale getirerek koyulaşmasına ve kalınlaşmasına sebep olur ve atmak zorlaşır. Vücudundaki mukusun seyrelmesi için gün boyu çok fazla (tercihen ılık) su iç.
 2. 2
  Elektrolit üretimini arttırmaya yardım etmek için bol miktarda bir karbonhidrat-elektrolit içeceği (Gatorade vs.) ve meyve suyu iç. Hasta olduğun zaman, vücudun enfeksiyonu yok etmek için çok çalışır ve bu da elektrolitleri, onarmaksızın önemli ölçüde engelleyebilir.
 3. 3
  Çay iç. Sıcak sıvılar genel olarak göğüs tıkanıklığına neden olan mukusun çözülmesine yardımcı olur, ancak çay, göğüs ağrısını ve tıkanıklığı azaltabilen yararlı bitki ve baharatların ilavesiyle ekstra bir destek sağlar. Günde birkaç kez içmek için bir bardak nane, zencefil, papatya, biberiye veya ginseng çayı demle. Tatlandırma ve mukusla ekstra mücadele için biraz bal ekle.
 4. 4
  Bitkisel bir tıkanıklık temizleyici yap. Bir bardak süte biraz safran ekle. Karıştır ve ısıt. Bir tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu ilave et. Çok sıcakken iç ve birkaç dakikada bir karıştır.
  Reklam

Yöntem 3 / 5:
Yiyecekler

 1. 1
  Sorunlu yiyeceklerden uzak dur. Besin, mukus ve balgam ile doğrudan ilişkili görünmese de, ikisi arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Süt ürünleri, tuz, şeker ve kızarmış yiyeceklerin hepsi, mukus üretimini arttırır. Göğsün temizlenene kadar bu maddeleri beslenme programından çıkar.
 2. 2
  Yararlı yiyecekler ye. Diğer yanda, göğsündeki mukusu temizlemeye ve üretimini azaltmaya yardımcı olabilecek belirli yiyecekler var. Göğüs tıkanıklığını rahatlatmak için baharatlı yiyecekler, turunçgiller, sarımsak ve zencefil tüket. Özellikle, kuşkonmaz ve ananas da göğüs tıkanıklığını temizlemede fayda sağlamıştır.
 3. 3
  Sarımsak ve yeşil limon çorbası dene. Her iki madde de tıkanıklığı temizlemeye yardımcı olabilir. Daha fazla destek için karışıma tuzlu bisküvi ekle.
  • 3 limon suyunu bir bardak sıcak suya ekle.
  • Biraz sarımsak (1- 2 adet) ez. Bunu suya ekle.
  • Biraz tuz ve ezilmiş karabiber ekle.
  • Hepsini birden yut ve kendini anında daha iyi hissedeceksin.
  Reklam

Yöntem 4 / 5:
Reçetesiz Satılan İlaçlar

 1. 1
  Bir balgam söktürücü al. Balgam söktürücüler, mukusu parçalayan ve öksürüp vücuttan atmayı kolaylaştıran ilaçlardır. Eczanelerde çok sayıda reçetesiz satılan balgam söktürücü var, ancak reçete için doktora da gidebilirsin.
  • Balgam söktürücüler altı yaşından küçük çocuklar için güvenli değildir, bu nedenle çocuklar için güvenli bir alternatif sormak için doktoruna danış.
 2. 2
  Bastırıcı ilaçlardan kaçın. Bastırıcılar öksürüğü en aza indirmek için kullanılır, ancak maalesef göğsündeki mukus kalınlaşabilir. Göğüs tıkanıklığını daha da kötüleştirebileceği için, bir bastırıcı ya da bastırıcı/balgam söktürücü ilaç karışımı kullanmaktan kaçın. Göğüs tıkanıklığın olduğunda öksürüğün normal ve sağlıklı olduğunu unutma, bu yüzden bunu azaltmaya/durdurmaya gerek yoktur.
  • Öksürük seni çok rahatsız ediyorsa, bastırıcı ilaçlar yerine zencefilli öksürük pastili almayı dene. Pastil boğazını yatıştırmaya yardımcı olurken, zencefil mukusunu parçalamaya yardımcı olur. Yoğun okaliptüs aromalı olan pastiller de yatıştırıcı olabilirler.
 3. 3
  Mentollü krem ile tıkanıklığı tedavi et. Bu yoğun kremler, nefes almanı kolaylaştıran güçlü bir koku verir. Mukusun parçalanmasına yardımcı olmamasına rağmen, daha kolay nefes almayı sağlar. Uyumadan önce bu reçetesiz ilacı göğsüne sür, hava yollarını açacaktır. [2]
 4. 4
  Oral sprey kullanmayı dene. Hapşırma veya ateş gibi soğuk algınlığının ilk belirtisinde kullanılan oral spreyler, tıkanıklığına ve soğuk algınlığına iyi gelebilir ve daha hızlı iyileşirsin.
 5. 5
  Dinlenirken ve iyileşmeye çalışırken kendini daha rahat hissetmek için Theraflu Forte, Aferin sinus, Aferin fort gibi reçetesiz ilaçlar kullan.
  Reklam

Yöntem 5 / 5:
Tıbbi Yardım

 1. 1
  Reçeteli ilaç almak için doktora git. Semptomlar bu yöntemlerden herhangi biri ile iyileşmezse, inatçı veya yoğun göğüs tıkanıklığını gidermek için doktoruna antibiyotik iğne, burun spreyi, hap veya reçeteli vitamin tedavisi hakkında danış. Eski bir atasözünün dediği gibi, korkulu rüya görmektense uyanık yatmak iyidir.
 2. 2
  Bir astım spreyi kullan. Kendi solunum tedavini uygulayabileceğin solunum spreyi veya fısfıs hakkında doktoruna danış. Bunlar öncelikle göğüs tıkanıklığının kötü vakaları için gereklidir, ancak eğer mukusla uğraşmaktan bıkmış ve yorulmuşsan, istediğin zaman birini deneyebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Göğüs tıkanıklığı erkenden önlem alınmazsa zatürreye dönüşebilir. Doktora git!
 • Öksürdüğünde, herhangi bir mukus ortaya çıkarsa (bu, üretken bir öksürük anlamına gelir), bu durumda, salgıların kurumasına ve sertleşmesine sebep olacağı için herhangi bir antihistamin alma. Bazı öksürük ilaçlarının içinde antihistamin vardır, bu yüzden emin ol ve etiketi oku. Soğuk algınlığın varsa veya gripsen drenajın sarı veya açık yeşil olması normaldir. Ancak, başka bir renk ise, bir doktora görün.
 • Buharlı bir duşta iken, birisinin sırtının akciğer bölgesine vurmasını sağla. Bu vuruş mukusu gevşetir. Ve bu da, onun atılımını kolaylaştırır.
 • Tıkanıklığı açmak için avuç içi ile vurabileceğin iki yer var; göğsün her iki tarafı ve sırtının üst iki kısmı. Akciğer tıkanıklığını öksürterek açmak için KF'li çocuklarda bu yöntem kullanılırdı.
Reklam

Uyarılar

 • Sigara içmekten kaçın. Sigara içiyorsan ve sigarayı bırakamıyorsan, göğüs tıkanıklığını temizlemeye çalışırken tütün alımına ara ver. Çok fazla mukustan muzdaripken sigara içmek, durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.
 • Theraflu Forte gibi güçlü bir oral ilaç aldıktan sonra araba sürme. Bu sadece gece daha iyi uyuyabilmen için yatmadan önce alınacak bir ilaçtır.
 • Baharatlı yiyecekler soğuk algınlığında tüketmek için iyi olsa da, aşırıya kaçma. Tolere edebileceğin kadar baharatlı ye. Eğer dayanılmaz derecede acıysa, iyileşmekten çok kendine zarar verebilirsin.
 • Bebeğin veya çocuğun göğüs tıkanıklığından muzdaripse, bir doktor ile görüşünceye kadar tıkanıklığı temizlemek için su veya meyve suyu gibi doğal temiz sıvılardan başka herhangi bir şey almayı gerektiren bir yöntem kullanmaktan kaçın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayaktaki Su Toplaması Nasıl Tedavi EdilirAyaktaki Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 66.925 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 66.925 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam