Fransız örgüsü, güzel ve klasik bir saç modelidir. Her ne kadar detaylı örgü yapısı karmaşık gibi görünse de kendi Fransız örgünü örmek basit bir işlemdir. Bunun sırrı, örmeden önce her parçaya bir tutam saç eklemektir. Klasik örgünün temellerini öğrendikten sonra daha süslü bir örgü için yandan Fransız örgüsünü deneyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Klasik Fransız Örgüsü Örmek

 1. 1
  Saçını hazırla. Tüm saç dolaşıklığını gidermek, saçı yumuşatmak, düzleştirmek ve örmeye hazır hâle getirmek için saçını fırçayla tara. Başının arkasından aşağıya doğru inen tek bir örgü için saçını alnından geriye doğru tara.
  • Bunun yerine başının yanından aşağıya doğru inen bir örgü veya belki birden fazla örgü yapmak isteyebilirsin. Bu durumda, istediğin sayıda örgüye bağlı olarak saçını parçalara ayır ve bu parçaları tara.
  • Saçını kuruyken veya ıslakken örebilirsin. Ama ıslak saçı örmek, daha sonra örgüyü bozduğunda saçına yumuşak ve hoş dalgalar sağlar.
 2. 2
  Saçını parçalara ayır.[1] Başının üst kısmının ortasından kalın bir parça (9-10 cm genişliğinde) saç toplayarak işleme başla. Bu parçadaki tüm saçlar aynı "saç sırasından" olmalıdır. Tutamları daha yukarıdaki veya daha aşağıdaki saçlardan toplamamalısın.
  • Kâkülün varsa onları bu noktada örgüyle birleştirebilir veya salabilirsin. En iyi görüneceğini düşündüğünü seç. Kâkülünü örmek için alnının tam üstündeki, başının tam ortasındaki saçları toplaman gerekir.
  • Başladığın parçayla örgünün ne kadar büyük olacağının alakası yoktur. Küçük bir parçayla başlarsın ama sen saç ekledikçe örgü daha da kalınlaşır.
 3. 3
  Bu ilk "kalın parçayı" üç kısma ayır. Klasik örgüler gibi Fransız örgüsünde de modeli oluşturmak için üç parça saç kullanılır. Üç eşit parça oluşturmak için elinde tuttuğun kalın parçaya parmaklarını geçirerek saçlarını ayır. Parçaların hiçbirinin diğer ikisinden daha büyük veya daha küçük olmadığından emin ol.
 4. 4
  Klasik örgüyle başla. İlk önce elini doğru şekilde yerleştirmelisin: Bir elinde iki saç tutamını ve diğer elinde ise üçüncü saç tutamını tut. “Sağdaki” tutamı ortadakinin üzerinden geçirerek klasik örgüye başla. Ardından “soldaki” tutamı ortadakinin üstünden geçir. Klasik örgüden birkaç sıra yapana kadar bu işlemi tekrarla.
 5. 5
  Yeni saçı kat. Bu klasik örgü modeline devam et ancak diğer saç parçalarını da eklemeye başla. Bir parçayı ortadakinin üzerinden geçirmeden önce başının yan tarafından bir miktar saç alıp ekle.
  • Her geçiş yaptığında başka bir küçük saç parçasını da kat. Her seferinde ne kadar yeni saç aldığın önemli değil ancak ne kadar az saç toplarsan örgü de o kadar çok detaylı bir görünüme kavuşur.
  • En iyi görünümlü Fransız örgüsüne sahip olmak için yüzüne ve boynuna yakın olan saçları topla. Yalnızca ortadaki (büyük saç tutamına yakın) parçaları toplarsan daha sonra örgüne eklemediğin saçlar tarafından burası kapatılır.
 6. 6
  Tüm saçını örgüye dâhil et. Başının alt kısmına doğru geldikçe saç örgüsüne ekleyebileceğin boşta kalan saçın bitmeye başlar. Ensene ulaştığında tüm saçlarını eklemiş olmalısın.
 7. 7
  Örgüyü bitir. Tüm saçlarını örgüye eklediğinde klasik örgüyle işlemi tamamla. Saç tutamlarının sonuna ulaşana kadar devam et. Ardından örgüyü at kuyruğu tokasıyla sabitle.[2]
  • Lastik bantlar kullanmaktan kaçın çünkü bunlar kolayca yırtılır ve çıkarırken saçlarını kırar.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Yandan Fransız Örgüsü Örmek

 1. 1
  Saçını hazırla. Tıpkı normal Fransız örgüsünde yaptığın gibi saçını yumuşatmak için dolaşıklıkları fırçayla tara. Yandan Fransız örgüsünü, başının ya bir yanına ya da her iki yanına yapabilirsin. Bu nedenle saçını ayırman gerekiyor. Tercih ettiğin görünüme göre saçının ortasından veya yanından bir parça kullan.
 2. 2
  Küçük bir parçayla başla.[4] Parçanın kenarına yakın bir bölümünden bir miktar saç al. Bu parçanın büyüklüğü, yandan Fransız örgüsünde örgünün kalınlığını belirleyeceğinden önemlidir. Daha büyük bir örgü için kalınca bir saç parçası al ve ince bir örgü için daha küçük bir parça al. Genel olarak bu parça yaklaşık 2,5 cm kalınlığında olmalıdır.
 3. 3
  Bu parçayı üçe ayır. Normal Fransız örgüsünde olduğu gibi saçının başlangıç bölümünü üç eşit parçaya ayırman gerekiyor. Bu parçaları başının arkasına doğru çekmek yerine yüzünü çerçevelemek için aşağıya doğru tut.[5]
 4. 4
  Örmeye başla. Yandan Fransız örgüsüne klasik örgüyle başla. "Sağdaki" saç tutamını ortadakinin üzerinden geçir daha sonra "soldaki" saç tutamını ortadakinin üzerinden geçir.
 5. 5
  Yeni saçları eklemeye başla. Fransız örgüsünde, başının her iki yanından da saç ekledin. Yandan Fransız örgüsünde sadece başının bir tarafından örgüye saç eklemelisin.[6]
  • Başının hangi tarafında işlem yaptığın önemli değildir. Burada önemli olan şey, ekleyeceğin yeni saçların örgüyle aynı tarafta olmasıdır.
 6. 6
  Başının etrafında örmeye devam et. Örgüde ilerledikçe başının etrafında bir taç veya hale şekli oluşmaya başlar. Kulağının üstünden veya altından örmeyi tercih edebilirsin.
  • Tek bir örgü yapıyorsan örgünü tamamen başının etrafına dola. Büyük olasılıkla örgüyü yaptığın yerdeki kulağına yakın olan bütün saçları bitireceksin.
  • İki örgü yapıyorsan ensene ulaştığında örmeyi bırak. İlk örgüyü lastik bir toka ile bağla ardından ikinci örgünü yapmak için tüm işlemleri başının diğer tarafında da tekrarla.
 7. 7
  Örgünü tamamla. Sonunda, örgüne ekleyebileceğin serbest hâlde saçın kalmaz. Bu noktada, saç tutamının sonuna ulaşıncaya kadar klasik örgüye devam et. Yandan Fransız örgünü sabitlemek için saçlarını lastik bir tokayla bağla.
  Reklam

İpuçları

 • Ne yaptığını görebilmek için saçını aynaya bakarak ör.
 • Saçların ıslaksa örülmesi daha kolay olur.
 • Saçını örerken kolların yorulursa ördüğün kısmın altına bir saç tokası bağlayarak biraz mola ver. Devam etmeye hazır olduğunda saç tokasını çıkar.
 • Saçını örerken örgüyü başına sıkıca oturt ancak rahatsız edecek kadar sıkı yapma. Gevşek bir örgü özensiz gibi görünebilir veya gün boyunca daha da gevşeyebilir.
 • Bu saç modeli, dans etmek veya amigoluk gibi aktiviteler için mükemmeldir. Örgüye yukarıdan başının üstünden başlamayı ve ilerledikçe tel tokalarla örgüyü sabitlemeyi unutmamalısın.
 • Küçük saç tutamını yerinde tutabilmek için küçük lastik tokalar kullan.
 • Her saç tutamına aynı oranda saç ekle. Bu şekilde yapmazsan kalınlık değişikliği (eklenen saç miktarı) örgünün dengesiz görünmesine neden olabilir. Saç tutamlarının kalınlığı da örgünün tarzını etkiler. Daha ince saç tutamları örgünün daha detaylı görünmesini sağlarken daha kalın saç tutamları ise örgünün daha basit görünmesini sağlar.
 • Örmek için kalın bir saç parçası al bu sayede saçı örerken 3 tutamı da korursun.
 • Saçların ince telli ise saç spreyi kullan.
 • Hollanda örgüsünde yaptığın gibi yeni saç tutamlarını alttan geçirmek gibi değişiklikler yapma aksi takdirde örgün kötü ve özensiz görünebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Fransız örgüsü yaparken saçını elinden bırakmamaya dikkat et yoksa baştan başlaman gerekebilir.
 • Saçlarını örerken kolların yorulabilir. Gerginliği gidermek için kollarını öne doğru eğ veya kollarını arkandaki bir yüzeye daya (ör. bir koltuk başı veya sırtı).
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Vanessa Garcia
Ortak yazarlar :
Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Vanessa Garcia. Vanessa Garcia Kaliforniya’da Lisanslı Güzellik Uzmanı’dır. Kuaförlük alanında 10 yılın üzerinde bir deneyime sahiptir. Bu makale 3.367 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.367 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam