USB aygıtları, taşınabilir oldukları için virüs yaymaya uygun araçlardır. USB aygıtları iki önemli virüs türüne karşı açıktır: kısayol virüsü ve autorun (otomatik çalıştırma) virüsü. Antivirüs yazılımı ve manuel olarak girilen komutları kullanarak virüsleri nasıl kaldırabileceğini öğreneceksin. Bilgisayarını autorun virüsünden korumak için Windows'un aldığı önlemleri öğren.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Kısayol Virüslerini Kaldırma

 1. 1
  Kısayol virüsünün ne olduğunu bil. Kısayol virüsü iki şekilde gelir. Birinci kısayol virüsü türü, masaüstü klasörünü ve dosya simgelerini kısayol simgeleriyle değiştirir. Simge, ya sol alt köşede bir ok, ya başlıkta “kısayol” kelimesi ve/veya “kısayol.exe” uzantısı olarak görünür. İkinci kısayol virüsü türü, USB'ni veya flash belleğini etkiler. Bu virüs, USB'ndeki tüm dosyaları gizli bir klasöre koyar ve flash belleğinde bir kısayol.exe dosyası oluşturur. Bu dosyaları açma girişiminde bulunmak, virüsü etkinleştirip onun bilgisayarına yayılmasına neden olacaktır.[1]
 2. 2
  Kısayol virüsünü antivirüs yazılımıyla kaldır. USB'ne kısayol virüsü bulaştıysa kötü amaçlı virüsü antivirüs yazılımı ile kaldırabilirsin. Başlat > Bilgisayarım'ı seç. Çıkarılabilir sürücüye sağ tıkla ve “Virüsleri Tara” seçeneğini seç. Kısayol virüsünü kaldırmak için verilen talimatları uygula.
  • Bilgisayarında antivirüs yazılımı yoksa bilinen bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı indir.
  • Aynı anda, indirilmiş ve çalışan yalnızca tek bir kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulaması olmalıdır.[2]
 3. 3
  Kısayol virüsünü komut istemi kullanarak kaldır. Komut istemi penceresinde virüsü flash sürücünden manuel olarak kaldırabilirsin. Komut istemi penceresini açmak için “Başlat” logosuna tıkla ve “cmd” yazıp arat. “cmd” veya “Komut İstemi Penceresi” sonucuna sağ tıkla ve “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seç. Komut istemi penceresinde:
  • USB'nin harfini yazıp Enter tuşuna bas. Sürücünün harfini saptamak için “Bilgisayarım” programını aç ve çıkarılabilir sürücünün yanındaki harfi tespit et.
  • del *.lnk yazıp Enter tuşuna bas.
  • attrib -s -r -h *.* /s.d/l/ yazıp Enter tuşuna bas.
  • Flash sürücünü aç. Tüm dosyaların normale dönmelidir.
 4. 4
  Dosyalarını yedekle. Virüsü sürücüden temizledikten sonra USB flash sürücünü yeniden biçimlendirmek isteyebilirsin. USB sürücünü yeniden biçimlendirmek mevcut tüm verileri sürücüden kaldıracak ve sana virüssüz, temiz bir aygıt sunacak. Sürücünü yeniden biçimlendirmeden önce USB'deki tüm dosyaları yedekle. Flash sürücündeki ögeleri tara, bilmediğin dosya ve klasörleri sil. Tüm dosyaları USB'den masaüstündeki bir klasöre taşı.[3]
 5. 5
  Sürücünü yeniden biçimlendir. “Başlat” logosuna tıklayıp arama çubuğuna “cmd” yaz. “Komut İstemi Penceresi” programını başlat. USB flash sürücünün harfini yaz ve Enter tuşuna bas. format /q /x [ISÜRÜCÜ'NÜN HARFİNİ YAZ]: yazıp Enter tuşuna bas.[4] Tüm dosyaları USB'ye geri gönder.[5]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Autorun Virüslerini Kaldırma

 1. 1
  Autorun virüsünün ne olduğunu bil. İlk başta bir USB sürücüyü bir girişe taktığında, USB sürücü otomatik olarak açılır. USB sürücüne virüs bulaşmışsa bu işlem, autorun virüsünü barındıran autorun.inf adlı bir dosya çalıştırır. Sonuç olarak, USB sürücü otomatik olarak açıldığında autorun virüsünü etkinleştirir. USB aygıtları artık Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 ile otomatik olarak açılmıyor. Bu da autorun.inf dosyasının artık otomatik olarak çalıştırılmadığı anlamına geliyor. Bu önlem bilgisayarını virüslerden korur.[6]
 2. 2
  Sürücünü virüs taramasından geçir. Flash sürücünün bozulup bozulmadığı konusunda endişelerin varsa kullanmadan önce sürücünü virüs taramasından geçir. Başlat > Bilgisayarım'a tıkla. Çıkarılabilir sürücüye sağ tıkla ve “Virüsleri Tara” seçeneğini seç. Bir virüs tespit edilirse onu kaldırmak için verilen talimatları uygula.
  • Windows RT 8.1 veya daha yeni bir sürüm kullanıyorsan bilgisayarında Windows Defender vardır. Virüs taraması yapmak için Windows Defender'ı aç. Ayarlar > Gelişmiş'e tıkla. “Çıkarılabilir sürücüleri tara” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretle. Ne zaman tam bir tarama yapsan USB sürücün virüslere karşı kontrol edilir.[7]
  • Bazı kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımları, bilgisayarının girişine her takıldığında USB sürücünü otomatik olarak tarar.[8]
  • Windows bilgisayarında antivirüs yazılımı yoksa bilinen bir programı indir.[9]
 3. 3
  Autorun virüsünü temizle. Taşınabilir sürücündeki virüsü temizlemek için autorun.inf dosyasını silmen ve bilgisayarını yeniden başlatman gerekir.
  • Başlat > Çalıştır'a tıkla.
  • “Cmd” yazıp Enter tuşuna bas.
  • Komut İstemi Penceresinde, sürücünün harfini yazıp ardından Enter tuşuna bas.
  • attrib -r -h -s autorun.inf yazıp Enter tuşuna bas.
  • del autorun.inf yazıp Enter tuşuna bas.
  • İşlemi tamamlamak için bilgisayarını yeniden başlat.[10]
  Reklam

İpuçları

 • Güvenli olup olmadıklarını ve virüs bulaşıp bulaşmadığını görmek için bilgisayarına kopyalamak istediğin tüm dosyaları virüs taramasından geçirmeye çalış. Sevdiğin ama virüslü olan bir resim var ise silmeden önce yazdır, ardından resmi bilgisayarına geri tara. Kendine teşekkür edeceksin.
 • Bu işlemden sonra her zaman bilgisayarını tara çünkü virüs, harici USB depolama aygıtından ana sürücüne geçebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Kopyaladığın her dosyaya virüs bulaşmış olabilir. Virüslü bir belgeyi veya resmi kaybetmeyi göze alamazsan onu önce yazdır, daha sonra kâğıttan bilgisayarına geri tara.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 9.210 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.210 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam