Flash Player Ubuntu'da Nasıl Yüklenir?

Bu Makalede:ChromiumChromeFirefox

Flash, artık Linux için geliştirilmemekte ve en yeni sürümler yalnızca Chrome’da dâhilî olarak bulunmakta. Chromium tarayıcısını kullanıyorsan Flash eklentisini Chrome’dan dışa aktarıp kullanabilirsin. Firefox kullanıyorsan ve en güncel sürümleri istiyorsan farklı bir tarayıcıya geçmen gerekir. Chrome kullanıyorsan ve tarayıcın güncelse hazırsın demektir.

1
Chromium

 1. 1
  Ubuntu Yazılım Merkezi’ni aç. Bunu Ubuntu görev çubuğundan başlatabilirsin.
 2. 2
  Düzenle menüsüne tıkla ve Yazılım Kaynakları seçeneğini seç.
 3. 3
  "Ubuntu Yazılımı" sekmesine tıkla.
 4. 4
  "Telif hakkı veya yasal sebeplerle kısıtlanmış yazılım (çoklu evren)" kutucuğunu işaretle. "Kapat"a tıkla.
 5. 5
  Yazılım Merkezi’nin kaynakları güncellemesini bekle. Bu birkaç dakika sürebilir.
 6. 6
  "Pepper Flash Player"ı ara. Tarayıcı eklentisini indir.
  • Paket adı "pepperflashplugin-nonfree" (pepperflashplugin-ücretli) olur; ama eklenti ücretsizdir.
 7. 7
  Uçbirim’i aç. Bunu görev çubuğundan veya Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak başlatabilirsin.
 8. 8
  .sudo update-pepperflashplugin-nonfree yaz ve Enter’a bas.
 9. 9
  Yüklemenin tamamlanmasını bekle. Bu birkaç dakika sürebilir. Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarının ismi yeniden belirir. Uçbirimi kapatmak için exit (çıkış) yaz ve Enter’a bas.
 10. 10
  Tarayıcını yeniden başlat. Flash artık Chromium için yüklenmiş durumdadır.
 11. 11
  Güncellemeleri belirli aralıklarla kontrol et. Flash bu şekilde yüklendiğinde kendini otomatik olarak güncellemeyecektir. Güncellemeleri kısmen düzenli bir şekilde elle kontrol etmen gerekir.
  • Uçbirim’i aç.
  • Güncellemeleri kontrol etmek için sudo update-pepperflashplugin-nonfree –status yaz ve Enter’a bas. Eğer available (kullanılabilir) güncelleme sayısı, installed (yüklü) güncelleme sayısından daha yüksekse kullanılabilir bir güncelleme var demektir.
  • Güncellemeyi yüklemek için sudo update-pepperflashplugin-nonfree –install yaz ve Enter’a bas.
  • Güncellemeyi tamamlamak için tarayıcını yeniden başlat.

2
Chrome

 1. 1
  Chrome’u güncelle. Flash, Chrome’da dâhilî olarak bulunur ve çalıştırmak için fazladan bir şey yapmaya gerek olmaz. Chrome’u güncel tutarsan Flash’in sorunsuz çalışması gerekir.
  • Chrome’daki Flash bozulduysa kaldırıp yeniden yüklemeyi dene.

3
Firefox

 1. 1
  Tarayıcıları Chrome veya Chromium ile değiştir. Adobe, Chrome için kullanılan Pepper Flash eklentisi dışında Linux geliştirmesine destek sağlamamakta. Bu da Firefox’ın Flash eklentisinin çok eski bir sürüm olduğu ve herhangi bir geliştirme almadığı, yalnızca küçük güvenlik yamaları aldığı anlamına geliyor.
  • Firefox’ın eski sürümünü yüklemek istiyorsan okumaya devam et.
 2. 2
  Aynı anda CTRL + ALT + T tuşlarına bas veya "Super" tuşuna (Windows tuşu) bas ve "Uçbirim" yaz. "Uçbirim"i aç. Karşına bir uçbirim çıkmalı.
 3. 3
  "sudo apt-get install flashplugin-installer" yaz.
 4. 4
  sudo için yönetici parolanı yaz. Parolayı ekranda yıldız şeklinde görmezsin; ama yazıyorsundur.
 5. 5
  Uçbirim’de "Y"ye (evet) basarak eklentiyi yükle.
 6. 6
  Yeni eklentinin çalışması için Firefox’ı yeniden başlat.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 20 kişi çalıştı.

Diğer dillerde:

English: Install Flash Player on Ubuntu, Español: instalar Flash Player en Ubuntu, Italiano: Installare un Flash Player su Ubuntu, Português: Instalar o Flash Player no Ubuntu, Русский: установить Adobe Flash Player на Ubuntu, 中文: 在Ubuntu系统上安装Flash Player, Deutsch: Flash Player unter Ubuntu installieren, Français: installer Flash Player sur Ubuntu, Bahasa Indonesia: Memasang Flash Player di Ubuntu, Nederlands: Flash player installeren in Ubuntu, العربية: تثبيت مشغل فلاش على نظام أوبونتو, हिन्दी: उबुन्टु में फ़्लैश प्लेयर इनस्टॉल करें, Tiếng Việt: Cài đặt Flash Player trên Hệ điều hành Ubuntu, ไทย: ติดตั้ง Flash Player ใน Ubuntu, 한국어: 우분투에 플래시 플레이어 설치하는 법, Čeština: Jak nainstalovat Flash Player na Ubuntu, 日本語: UbuntuにFlash Playerをインストールする

Bu sayfaya 206 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?