Bu wikiHow makalesi ile bir flash belleğe müzik nasıl konulur onu öğreneceksin. Müzik dosyalarını bir bilgisayardan diğerine hızlı bir şekilde aktarmak için bir USB flash bellek kullanabilirsin. Flash bellek bir arkadaşınla müzik paylaşmak, müzikleri USB'yi destekleyen bir müzik setinde çalmak veya sadece bir yedek oluşturmak için harikadır. USB belleğin düzgün çalışmıyorsa yeniden biçimlendirmen gerekebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Windows 10 ve 8

 1. 1
  USB belleği bilgisayarındaki bir USB bağlantı noktasına tak. Doğrudan bilgisayarında bir bağlantı noktası kullanmaya çalış. Daha yavaş aktarım hızlarına yol açabileceğinden USB çoğaltıcılardan kaçın.
  • Windows, genelde bir USB bellek bilgisayara takıldığında bunu bildirir ve bir Otomatik Kullan penceresi açılabilir. Otomatik Kullan penceresini şimdilik kapatabilirsin.
  • USB belleği bilgisayara ilk kez takıyorsan Windows, bazı sürücüleri yükleyebilir. Bu sadece birkaç dakika sürer.
 2. 2
  Dosya Gezgini'ni aç. Simgesinde üzerinde mavi bir klips olan bir klasör vardır. Bunu, genelde ekranın alt tarafındaki görev çubuğunda bulabilirsin.
  • Alternatif olarak Windows butonuna sağ tıklayabilir ve "Dosya Gezgini" seçeneğini seçebilirsin veya Win+E tuşlarına basabilirsin.
 3. 3
  Bu Bilgisayar seçeneğine tıkla. Bu, Dosya Gezgini'nin sol tarafındaki kenar çubuğundadır. Burada bilgisayarına bağlı olan tüm sürücüler gösterilir.
 4. 4
  USB belleğini bul. USB belleğin, pencerenin "Aygıtlar ve sürücüler" bölümünde gösterilecek.
  • USB belleğini göremiyorsan bu makalenin sonundaki Sorun Giderme bölümüne bak.
 5. 5
  USB belleğin için sürücünün harfini not al. Bu harfi sürücü etiketinin yanındaki parantez içinde bulabilirsin. Örneğin, "(E:)" veya "(F:)". Sürücünün harfini bildiğinde daha sonra dosyaları flash belleğe göndermen kolaylaşacak.
 6. 6
  Flash bellekteki boş alan miktarını kontrol et. Ne kadar müzik depolayabileceğin kullanılabilir alanın miktarına göre belirlenir. Boş alan miktarı sürücünün altında gösterilecek.
  • Ortalama bir MP3 dosyasının boyutu 3-5 MB arasında değişebilir ama bu her dosyanın uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak değişir. Sığdırabileceğin ortalama şarkı sayısı hakkında bir analiz yapmak için makalenin sonundaki tabloya bak.
  • USB'deki her şeyi, USB'ye sağ tıklayıp "Biçimlendir" seçeneğini seçerek silebilirsin. Biçimlendirme işlemini başlattığında her şey sürücüden silinir.
 7. 7
  USB belleğe kopyalamak istediğin müzik dosyalarını bul. Müzik dosyaların bilgisayarında çeşitli konumlarda bulunabilir:
  • Birçok program müzik dosyalarını "Müzik" klasöründe saklar.
  • Bir İnternet sitesinden müzik indirdiysen muhtemelen "İndirilenler" klasöründe olacaktır.
  • Windows Media Player'da, kütüphanendeki bir müzik dosyasına sağ tıkla ve o müzik dosyasının bulunduğu klasörü açmak için "Dosya konumunu aç" seçeneğini seç.
  • iTunes'da, kütüphanendeki bir parçaya sağ tıkla ve o şarkının bulunduğu klasörü açmak için "Windows Gezgini'nde Göster" seçeneğini seç.
  • Bilgisayarındaki tüm MP3 dosyalarını aramak için Windows'ta "mp3" yazıp arama yapabilirsin. Başlat menüsünü veya ekranını aç ve aramaya başlamak için "mp3" yaz.
 8. 8
  Kopyalamak istediğin tüm dosyaları ve klasörleri seç. USB belleğe tek seferde birden fazla dosya ve klasör gönderebilirsin. Seçim kutusunu tıklayıp sürükle veya Ctrl tuşuna basıp seçmek istediğin her ögeye tıkla. Ayrıca mevcut klasördeki her şeyi seçmek için Ctrl+A tuşlarına da basabilirsin.
  • Seçtiğin ögenin boyutunu, ona sağ tıklayıp "Özellikler" seçeneğini seçerek kontrol et. Seçtiklerinin boyutunun USB belleğindeki boş alan miktarından daha küçük olduğundan emin ol.
  • Tüm müzik dosyalarını bilgisayarındaki bir konuma taşıyıp onları klasörlemeyi daha kolay bulabilirsin. Ardından tüm klasörleri ve dosyaları tek seferde kopyalayabilirsin.
 9. 9
  Seçimine sağ tıkla. Sağ tıkladığında seçili dosyaların yanında bir menü belirir.
 10. 10
  Gönder butonunun üstüne gel. Bu, seçili bir dosyaya sağ tıkladığında beliren menüdedir. Tüm sürücüler ve diğer seçenekler gösterilir.
  • Alternatif olarak, bir dosyaya sağ tıkladığında beliren menüdeki Kopyala seçeneğine de tıklayabilirsin.
 11. 11
  USB belleğe tıkla. Burası USB belleğinin etiketini ve sürücü harfini bilmenin işine yaradığı yerdir. USB belleğini genellikle hedef listesinin en altlarında görürsün.
  • Alternatif olarak, Windows Gezgini'nde müzik dosyalarını flash belleğe sürükleyip bırakabilirsin. Kopyaladığın müzik dosyalarını sağ tıklayıp Yapıştır seçeneğine tıklayarak yapıştırabilirsin.
 12. 12
  Dosyaların kopyalanmasını bekle. Seçtiğin dosyalar USB belleğine kopyalanmaya başlayacak. Bu işlem dosya sayısına, USB belleğinin hızına ve bilgisayarının hızına bağlı olarak önemli derecede değişecektir.
  • Orijinal dosyalar silinmez. Her dosyanın kopyası USB bellekte oluşturulacak.
  • USB belleğinin dolduğunu belirten bir mesaj alırsan büyük olasılıkla USB belleğindeki boş alana kıyasla daha fazla dosya seçtin. Kopyalama işlemini daha az dosyayla tekrar dene.
 13. 13
  Sistem Tepsisi'nde "Donanımı Güvenle Kaldır" butonuna tıkla. Bu butonun simgesinde üzerinde onay işareti olan bir USB fişi vardır. Bu simgeyi görmüyorsan Sistem Tepsisi'ndeki gizli simgeleri genişlet. Bu, yukarı yöndeki ok simgesidir. Butona tıkladığında, takılı USB cihazların bir listesi görünecek.
 14. 14
  Güvenli bir şekilde çıkarmak için USB belleğine tıkla. Tıkladığında, USB bellek sistemden kaldırılır ve böylece veriler bozulmadan güvenle çıkarılır.
 15. 15
  USB belleği bilgisayardan çıkar. Müziklerin artık USB belleğinde güvenle depolanmış durumdadır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Windows 7 ve Daha Eski Sürümler

 1. 1
  Kullanmak istediğin USB belleği tak. Doğrudan bilgisayardaki USB bağlantı noktalarından birini kullan. Bir USB çoğaltıcıya bağlanmak daha yavaş aktarım hızına veya bağlantı sorunlarına neden olabilir.
  • Genelde Otomatik Kullan penceresi açılır. Ancak bunu daha önce devre dışı bıraktıysan açılmayabilir. "Dosyaları görüntülemek için klasörü aç" seçeneğini seçebilir veya Otomatik Kullan penceresini kullanmadan nasıl açacağını öğrenmek için okumaya devam edebilirsin.
  • Bu USB belleği daha önce bilgisayarına takmadıysan Windows birkaç sürücü yükleyebilir.
 2. 2
 3. 3
  Bilgisayar seçeneğine tıkla. Bu Başlat menüsünün sağındadır. Burada bilgisayarında ekli olan tüm sürücüler gösterilir.
  • Win+E tuşlarına basarak da bilgisayarındaki sürücüleri görüntüleyebilirsin. Masaüstünde de bir kısayol olabilir.
  • Windows XP'de, "Bilgisayarım" olarak etiketlidir.
 4. 4
  USB belleğini bul. Pencerenin "Çıkarılabilir Depolama Birimli Aygıtlar" bölümüne bak. USB bellek, üretici veya model adıyla veya "Çıkarılabilir Disk" olarak etiketlenmiş olabilir.
 5. 5
  USB belleğin etiketini ve harfini not et. Bu, daha sonra dosya göndermeyi kolaylaştıracak. Sürücünün harfi, etiketten sonra parantez içinde gösterilir.
 6. 6
  Flash bellekte ne kadar alan bulunduğunu kontrol et. Flash belleğin altındaki çubukta ne kadar boş alan bulunduğu gösterilir. Boş alan miktarını bilmek, ne kadar müzik sığacağı hakkında genel bir fikir verebilir.
  • Flash bellek boyutları ve depolayabileceğin müzik miktarı hakkında bazı örnekler için makalenin altındaki tabloya bak.
 7. 7
  Aktarmak istediğin müziği bul. Aktarmak istediğin müzik dosyalarını bulmak için Windows Gezgini'ni kullan. Müzik dosyaların, medya oynatıcı ayarlarına bağlı olarak birkaç farklı konumda bulunabilir.
  • Windows'ta birçok program, müzik dosyaları için "Müzik" klasörünü varsayılan konum olarak kullanır.
  • İndirdiğin müzikler İndirilenler klasöründe olabilir.
  • Windows Media Player kullanıyorsan dosyaların bulunduğu klasörü görüntülemek için kütüphanendeki bir ögeye sağ tıklayıp "Dosya konumunu aç" seçeneğini seçebilirsin.
  • iTunes kullanıyorsan iTunes arşivindeki bir ögeye sağ tıklayıp "Windows Gezgini'nde Göster" seçeneğini seç.
 8. 8
  Kopyalamak istediğin tüm dosyaları ve klasörleri seç. Penceredeki herhangi bir şeyi, onu seçerek kopyalayabilirsin. Seçim kutusunu sürükleyebilirsin, ögelerin tümünü seçmek için Ctrl+A tuşlarına basabilirsin veya Ctrl tuşuna basılı tutup seçmek istediğin her ögeye tıklayabilirsin.
 9. 9
  Seçiminin boyutunu kontrol et. Seçtiğin dosyalara sağ tıklayıp "Özellikler" seçeneğini seç. Bu, seçilen dosyalarının toplam boyutunu görmeni sağlar. Toplam boyutu, USB belleğindeki kullanılabilir alanla karşılaştırabilirsin.
 10. 10
  Seçimine sağ tıkla. Tıkladığında, seçilen dosyaların sağında bir menü görüntülenir.
 11. 11
  Gönder seçeneğini seç. Bu, Dosya Gezgini'nde seçili bir ögeye tıkladığında beliren menüdedir.
  • Alternatif olarak, bir dosyaya sağ tıkladığında beliren menüdeki Kopyala seçeneğine de tıklayabilirsin.
 12. 12
  USB belleğe tıkla. USB belleği etiket ve sürücü harfi ile kolayca ayırt edebilirsin.
  • Alternatif olarak, Windows Gezgini'nde müzik dosyalarını flash belleğe sürükleyip bırakabilirsin. Kopyaladığın müzik dosyalarını sağ tıklayıp Yapıştır seçeneğine tıklayarak yapıştırabilirsin.
 13. 13
  Müzik dosyaları kopyalanırken bekle. Kopyalanma süresi kopyaladığın dosya sayısına, USB belleğinin hızına ve bilgisayarının hızına bağlı olarak değişecektir. Dosyalar kopyalanırken flash belleği çıkarmadığından emin ol.
 14. 14
  Sistem Tepsisi'nde "Donanımı Güvenle Kaldır" butonuna tıkla. Bu, masaüstünün sağ alt köşesinde, saatin yanında bulunan simge satırıdır. Simgeyi göremiyorsan tüm simgeleri görüntülemek için oka tıkla.
 15. 15
  "Donanımı Güvenle Kaldır" menüsünden USB belleğini seç. Bu, USB belleğin bağlantısını keserek ve dosyalara zarar vermeden onu güvenli bir şekilde çıkarmanı sağlar.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mac'te

 1. 1
  USB belleği bilgisayarındaki bir USB bağlantı noktasına tak. İşlemi önemli ölçüde yavaşlatabileceğinden USB çoğaltıcı kullanmaktan kaçın. USB belleğinin masaüstünde belirdiğini görmelisin.
  • USB belleğin görünmüyorsa aşağıdaki Sorun Giderme bölümüne bak.
 2. 2
  iTunes veya Finder'ı aç. Müziklerin için iTunes'u kullanıyorsan iTunes programını kullanarak müziklerini hızlı bir şekilde bir USB belleğe kopyalayabilirsin. iTunes kullanmıyorsan işlem yine aynı ama müzik dosyalarını Finder'da kendin arayarak bulman gerekir.
 3. 3
  iTunes kütüphanende bulunup aktarmak istediğin dosyaları seç. Şarkılardan veya albümlerden herhangi birini aktarabilirsin ama çalma listelerini aktaramazsın. Birden fazla dosya seçmek için Command tuşuna basılı tutabilirsin veya dosyaları bloklar hâlinde seçmek için Shift tuşuna basılı tutabilirsin.
  • Finder kullanıyorsan aktarmak istediğin müziğin bulunduğu klasörü aç, ardından kopyalamak istediğin dosyaları ve klasörleri seç.
 4. 4
  Seçilen dosyaları masaüstündeki USB simgesine sürükle. Dosyalar USB belleğe aktarılmaya başlayacak. Orijinal dosyalar silinmeyecek.[1]
  • Dosyaları Finder'dan taşıyorsan onları USB belleğe sürüklerken Option tuşuna basılı tut. Orijinal dosya bilgisayarında kalır ve USB bellekte bir kopya oluşturulur. iTunes kullanıyorsan bu gerekli değildir.
 5. 5
  Dosyaların aktarılmasını bekle. Çok fazla müzik dosyası kopyalıyorsan bu işlem biraz zaman alabilir.
 6. 6
  USB belleği Çöp Kutusu'na sürükle. Aktarım tamamlandıktan sonra USB belleği güvenle çıkarmak için onu Çöp Kutusu'na sürükle.
 7. 7
  USB belleği Mac'ten çıkar. USB belleği Çöp Kutusuna sürükledikten sonra, verilerin bozulma ihtimali konusunda endişelenmeden USB belleği çıkarabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Sorun Giderme

 1. 1
  Farklı bir USB bağlantı noktası dene. Bazen USB bağlantı noktaları çalışmaz. Bu nedenle USB belleğinin çalışması ile ilgili sorun yaşıyorsan onu bilgisayarındaki başka bir bağlantı noktasına takmayı dene.[2]
  • USB bellek için yeterli güç sağlayamayacağından USB çoğaltıcı kullanmaktan kaçın.
 2. 2
  USB belleği başka bir bilgisayarda dene. USB bellek, başka bir bilgisayara taktığında görünüyorsa bilgisayarında ve USB belleğe bağlanma biçiminde bir sorun var demektir. USB sürücülerini güncellemeyi veya yeniden yüklemeyi denemen gerekebilir veya USB bağlantı noktası arızalı olabilir.
 3. 3
  USB belleğini Disk Yönetimi'nde (Windows) veya Disk Yardımcı Programı'nda (Mac) ara. USB bellek görünmüyorsa yine de sistemde görünüyor olabilir. Disk Yönetimi'nde veya Disk Yardımcı Programı'nda görünüyorsa onu biçimlendirebilir ve kullanabilirsin.
  • Windows - Win+R tuşlarına bas ve diskmgmt.msc yaz. USB belleğini, pencerenin üstündeki sürücüler listesinde veya pencerenin altındaki ses düzeninde ara.
  • Mac - Uygulamalar klasöründeki Yardımcı Programlar klasörünü aç, ardından Disk Yardımcı Programı'nı çalıştır. USB belleğini, pencerenin sol tarafındaki sürücüler listesinde ara.
 4. 4
  Disk Yönetimi veya Disk Yardımcı Programı'nda görünüyorsa USB belleği biçimlendir. USB bellek disk yardımcı programında görünüyorsa işletim sistemin için uyumlu bir biçimde biçimlendirilmemiş olabilir. USB belleği exFAT dosya sistemiyle biçimlendirirsen onu hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda kullanabilirsin. Biçimlendirme işlemi sırasında flash bellekteki tüm veriler silinir.
  • Windows - Disk Yönetimi'nde sürücüye sağ tıkla ve "Biçimlendir" seçeneğini seç. Çoğu bilgisayar ve cihazla uyumlu olduğundan, dosya sistemi olarak "exFAT" seçeneğini seç.
  • Mac - USB belleği seç ve "Sil" sekmesine tıkla. Biçimlendir menüsünden "ExFAT" seçeneğini seç ve sonra "Biçimlendir" butonuna tıkla.
  • Flash belleğini, FAT32 gibi eski bir biçime biçimlendirmen gerekirse flash belleği biçimlendirmek için bir üçüncü taraf uygulaması kullanabilirsin.
 5. 5
  Çok fazla kopyalama yapmaya çalışmadığından emin ol. Yeterli alan olmadığına dair bir bildirim alırsan çok fazla kopyalama yapmaya çalışıyor olabilirsin. Seçilen dosyaları kopyalamak için USB bellekte yeterli boş alan olduğundan emin ol. Gösterilen alanın genellikle mevcut kullanılabilir alandan daha fazla olduğunu unutma. Farklı boyutlardaki flash belleklerde depolayabileceğin şarkı sayısı aşağıda yaklaşık olarak listelenmiştir.
  Reklam
Ortalama Şarkı Sayısı
Biçim ve Kalite 1 GB 2 GB 4 GB 8 GB 16 GB 32 GB
128 kbit/s 3:30 dakika MP3 319 639 1278 2556 5113 10226
256 kbit/s 3:30 dakika MP3 159 319 639 1278 2556 5113
320 kbit/s 3:30 dakika MP3 127 255 511 1022 2045 4090
3:30 dakika WAV 28 66 113 227 455 910

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 56.762 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 56.762 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam