Flaş Diskten Bilgisayara Veri Nasıl Aktarılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana, Windows veya Mac bilgisayarlarda bir flaş diskten dosyaları veya klasörleri nasıl taşıyacağını öğretir.

Yöntem 1 / 2:
Windows’ta

 1. 1
  Flaş diski bilgisayarına tak. Flaş diskin bilgisayarının kasasındaki dikdörtgen USB girişlerinden birine takılması gerekir.
  • Çoğu flaş disk tek yönde takılır; bu yüzden diski takarken zorlama. Disk girmezse onu 180 derece çevir ve tekrar dene.
 2. 2
 3. 3
 4. 4
  Bu Bilgisayar’a tıkla. Bu, Dosya Gezgini penceresinin sol tarafındaki bilgisayar şekilli simgedir. Flaş diskin de dâhil olmak üzere, bilgisayarında takılı disklerin bir listesi açılır.
  • Bu Bilgisayar’ı bulabilmek için sol taraftaki seçenek sütununda aşağı kaydırman gerekebilir.
 5. 5
  Flaş diskini aç. "Aygıtlar ve sürücüler" başlığının altında flaş diskinin adını çift tıklat. Bu genelde flaş diskin üreticisinin adı ve/veya model numarası olur.
  • Flaş diske genelde "(F:)" sürücü harfi atanmış olur.
 6. 6
  Taşınacak dosyaları seç. Seçmek için bir dosyaya tıkla veya seçmek istediğin her dosyaya tıklarken Ctrl tuşunu basılı tut.
  • Ctrl+A tuşlarına basarak flaş diskindeki tüm dosyaları da seçebilirsin.
 7. 7
  Giriş’e tıkla. Bu, flaş diskin penceresinin sol üst tarafındaki bir sekmedir. Bu, pencerenin en üst tarafındaki bir açılır araç çubuğunu çıkarır.
  • Windows’un sürükle bırak özelliğine aşinaysan seçtiğin dosyaları, onlara tıklayıp masaüstüne veya istediğin klasöre sürükleyebilirsin. Bunu yaparsan bu yöntemin son adımına atla.
 8. 8
  Taşı ’ya tıkla. Bu seçeneği araç çubuğunun "Düzenle" bölümünde bulursun. Bir açılır menü çıkar.
 9. 9
  Konum Seç…’e tıkla. Bu, açılır menünün en altındadır. Yeni bir pencere açılır.
 10. 10
  Bir klasör seç. Seçilen klasörü aktarmak istediğin klasöre tıkla.
  • Bir hedef klasör seçip Yeni Klasör Oluştur’a tıkladıktan sonra klasöre bir isim girerek yeni bir klasör de oluşturabilirsin.
 11. 11
  Taşı’ya tıkla. Bu, pencerenin sağ alt köşesindedir. Dosyaların seçilen klasöre taşınmaya başlar, taşındıktan sonra devam edebilirsin.
 12. 12
  Flaş diskini çıkar. Flaş diskin penceresinde pencerenin en üstündeki Yönet sekmesine tıkla, ardından açılan araç çubuğunda Çıkar’a tıkla. Flaş diskin çıkarılmasının güvenli olduğuna dair bir bildirim aldığında onu nazikçe çekerek bilgisayarından fiziksel olarak çıkarabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Mac’te

 1. 1
  Flaş diskini Mac’ine tak. Flaş diskinin Mac’inin (MacBook) yan tarafındaki veya monitörünün arkasındaki (iMac) dikdörtgen girişlere takılması gerekir.
  • Çoğu flaş disk tek yönde takılır; bu yüzden diski takarken zorlama. Disk girmezse onu 180 derece çevir ve tekrar dene.
  • Mac’inde geleneksel dikdörtgen bir USB girişi yerine bir dizi oval giriş varsa flaş diskini takabilmek için bir USB 3.0-USB-C (veya Thunderbolt 3) adaptörü al.
   • USB-C flaş diskin varsa bu adımı atla.
 2. 2
 3. 3
  Flaş diskini aç. Finder penceresinin sol taraftaki seçenek sütununda flaş diskinin adına tıkla. Bu, flaş diskinin içeriğini Finder penceresinde görüntüler.
 4. 4
  Taşınacak dosyaları seç. Seçmek için bir dosyaya tıkla veya seçmek istediğin her dosyaya tıklarken Command tuşunu basılı tut.
  • Flaş diskteki tüm dosyaları seçmek için Command+A tuşlarına da basabilirsin.
 5. 5
  Düzenle’ye tıkla. Bu menü ögesi Mac’inin ekranının en üstündedir. Buna tıklayınca bir açılır menü çıkar.
  • Mac’inin sürükle bırak özelliğine aşinaysan seçtiğin dosyaları, onlara tıklayıp masaüstüne veya istediğin klasöre sürükleyebilirsin. Bunu yaparsan bu yöntemin son adımına atla.
 6. 6
  Kopyala’ya tıkla. Bu, Düzenle açılır menüsünün en üstüne yakındır. Dosyan/dosyaların kopyalanır.
  • Tek bir dosya kopyalıyorsan Kopyala’dan sonra dosyanın adını görürsün (mesela "Yeni" adında bir dosyayı kopyalıyorsan burada Kopyala "Yeni"’ye tıklarsın).
  • Birden fazla dosya kopyalıyorsan burada bunun yerine [sayı] Ögeyi Kopyala’ya tıklarsın (4 Ögeyi Kopyala gibi).
 7. 7
  Mac’inde bir aktarma konumu aç. Kopyaladığın dosyaları taşımak istediğin klasöre git.
  • Dosyaları mesela masaüstüne taşımak istiyorsan masaüstüne git.
 8. 8
  Kopyalanan dosyaları taşı. Dosyaları mevcut klasörüne yapıştırmak ve flaş diskinden silmek için aynı anda Option+ Command+V tuşlarına bas.
 9. 9
  Flaş diskini çıkar. Finder penceresine geri dön, sol tarafta flaş diskinin adını bul ve flaş diskin adının sağ tarafındaki "Çıkar" butonuna tıkla. Flaş diskin adı kaybolduktan sonra flaş diski, nazikçe çekerek bilgisayarından güvenle çıkarabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Flaş diskler temel dosya depolamadan başka işletim sistemi yüklemek ve bilgi yedeklemek gibi birkaç amaç için kullanılabilir.

Reklam

Uyarılar

 • Flaş diski güvenle çıkardığından emin ol; aksi hâlde flaş disk bozulabilir veya silinebilir.


Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam