Fit ölçüsünü metreye çevirmek isteyebileceğin birçok neden vardır; örneğin, boyunun uzunluğunu Avrupalı bir arkadaşına anlatman veya bir okul ödevinde bunu yapman gerekiyor olabilir. İnternet üzerinde birçok metrik dönüştürme aracı vardır, ancak bu wikiHow makalesi kendi başına bu dönüşümü hızlı ve kolay bir şekilde nasıl yapacağını gösterecek. Gerçek dünyadaki çoğu durumda, bilmen gereken tek şey 1 metre = 3,28 fit olduğudur, yani aynı uzunluğu metre olarak elde etmek için bir fit ölçümünü 3,28'e böl. Çalışmanı gösterirken sonuçlarını uygun birimlerde elde etme gibi daha ayrıntılı bilgi için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Hızlı Bir Şekilde Fit-Metre Dönüşümü Yapmak

 1. 1
  Fit biriminde bir ölçüm yap. Bu adım basittir; fit olarak ölçmek istediğin uzunluğu belirlemek için bir şerit metre, cetvel, yarda ölçeği veya başka bir ölçüm cihazı kullan. Okul ödevleri gibi birçok durumda, dönüştürmen gereken fit uzunluğunu zaten biliyor olacaksın veya bu bilgi sana verilecektir. Bu durumlarda, sana verilen ölçümü kullanabileceğin için hiçbir şeyi ölçmene gerek olmayacaktır.
 2. 2
  Ölçümünü bir dönüşüm faktörüyle çarp veya böl. Bir metrede 3,28 fit olduğu için, ölçümünü (fit olarak) al ve metreye dönüştürmek için 3,28'e böl. Bir fitte 0,3048 metre olduğundan aynı cevabı elde etmek için fit ölçümünü 0,3048 ile çarpabilirsin.[1]
  • Mesela boyunun uzunluğunu metre cinsinden öğrenmek istediğini varsayalım. Tam olarak 6 fit uzunluğundaysan 6/3,28 işlemini yaparak 1,83 metre sonucunu elde edersin. 6 × 0,3048 işleminin de aynı cevabı verdiğini unutma.
  • Yeni cevabını metre biriminde yazmayı unutma.
  • Kaba, hızlı bir hesaplama için, zihinden hesabı çok daha kolay hâle getirmek için dönüşüm faktörlerini 3,3 ve 0,3 şeklinde yuvarlamak isteyebilirsin. Bu kaba değerlerin sonuçta hataya sebep olacağından dikkatli ol.
 3. 3
  İnç ölçülerini hesaba katmayı unutma. Gerçek dünyada, mesafeleri tam sayı olarak (1 fit, 2 fit, 3 fit vb.) değil, daha çok fit ve inçleri (20 fit ve 11 inç) bir arada olacak şekilde duyacaksın. Fit ve inç cinsinden bir mesafeyi metreye dönüştürmen gerektiği durumlarda, eşdeğer fit sayısını bulmak için verilen inç değerini 12'ye böl (12 inçten azsa, bu sayı 1'den az olacaktır). Sonra bunu fit değerine ekle ve normalde yaptığın gibi metreye dönüştür.[2]
  • Diyelim ki boyunu metreye çevirmek istiyorsun ama bu sefer 6 fit boyunda değilsin. Bunun yerine, boyun 5 fit 10 inç olsun. Bunu aşağıdaki gibi çözeceksin:
   • 10 / 12 = 0,84
   • 5 + 0,84 = 5,84 fit
   • 5,84 / 3,28 = 1,78 metre
  • Fit değerini bir kesre çevirerek inçleri de hesaba katabilirsin. 5 fit ve 10 inç, 5 10/12 fit olarak düşünülebilir, çünkü 1 fitte 12 inç vardır. 5'i payda (12) ile çarp ve düzenli bir kesir elde etmek için paydaya (10) ekle:
   • 5 10/12
   • ((5 × 12) + 10) / 12 = 70/12 fit.
   • 70/12 = 5,84 değeri yukarıda elde edilenle değerle aynı. Yani 70/12 × 0,3048 = 1,78 metre olur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Çalışmanı Birim Dönüştürme Problemlerinde Göstermek

 1. 1
  Bir dönüşüm denklemi oluştur. "İşlemleri göster" tipi problemlerde, fit ve metre arasındaki dönüşüm faktörü iyi bilinmediğinden, genellikle doğrudan fit-metre dönüşümüne izin verilmez. Neyse ki, bir cevap elde etmek için inç-santimetre ve santimetre-metre arasındaki yaygın olarak bilinen dönüşümleri kullanan bir birim dönüştürme denklemi kurmak oldukça basittir. Aşağıda gösterildiği gibi bir dönüşüm sistemi kur ve fit için değerini şimdilik boş bırak:[3]

  ____ ft * 12 in
  1 ft
  * 2.54 cm
  1 in
  * 1 m
  100 cm
  =  ? m
  • Dönüşüm denklemin, fitten metreye yaptığın her birim dönüşümünü hesaba katmalıdır. Ayrıca, payda yalnızca bir kez görünmesi gereken metreler hariç, her tür birimden biri payda ve paydada bir kez görünmelidir.
 2. 2
  Birimlerin birbirini götürdüğünden emin ol. Denklemin yukarıda açıklandığı gibi kurulursa tüm birimlerin (metreler hariç) birbirini götürmelidir. Eğer bir birim bir kesrin (veya çarpılan iki kesrin) hem payında hem de paydasında görünüyorsa kaldırılabilir.
  • Bunu hatırlamanın iyi bir yolu, kesir çizgisinin "başına" anlamına geldiğini düşünmektir. Yani, "1 feet başına 12 inç", "1 inç başına 2,54 cm" ve "100 cm başına 1 m" gibi. Dönüşüm denklemini bu şekilde düşündüğünde, birimlerin nasıl ve neden birbirini götürdüğünü görmek kolaydır; sadece, bir dizi işlemle fit cinsinden bir başlangıç değeri alıyorsun, onu elinde metreler kalana kadar inçe ve sonra santimetreye değiştiriyorsun.
 3. 3
  Feet değerini denklemde yerine koy, sonra çöz. Denklemin başına fit değerini gir. Ardından, bir hesap makinesi kullanarak, nihai sonucu metre cinsinden elde etmek için listelenen hesaplamaları yap.
  • Diyelim ki 20 fiti metreye dönüştürmek istiyoruz. Aşağıdaki gibi çözeriz:
   • 20 ft × (12 in/1 ft) × (2,54 cm/1 in) × (1 m/100 cm)
   • = 240 in × (2,54 cm/1 in) × (1 m/100 cm)
   • = 609,6 cm × (1 m/100 cm)
   • = 6,096 m.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı. Bu makale 2.275 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.275 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam