Farlar, her motorlu araçta hayati bir güvenlik özelliğidir. Farlarını nasıl yakacağını öğrenmek çok önemli ama oldukça basittir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Farları Çalıştırmak

 1. 1
  Far kontrollerini bul. Far kontrolleri her araçta aynı yerde bulunmaz ancak yaygın olarak kullanılan birkaç nokta var. Direksiyon simidinin yanında bir kontrol paneli veya bir kontrol kolu ara.[1]
  • Bazı üreticiler, ön panelin hemen altına, sürücünün sol tarafına ayrı bir far kontrol paneli yerleştirir. Bu paneller özellikle daha fazla gösterge paneli alanı olan daha büyük araçlarda yaygındır. Üzerinde kadran bulunan küçük bir panel ara. Standart far gösterge sembollerinin, kadran çevresinde çeşitli aralıklarla konumlandırılmış olması gerekir.
  • Diğer üreticiler, far kontrollerini direksiyon simidinin tabanına bağlı bir kumanda koluna yerleştirir. Kol, direksiyon simidinin soluna veya sağına yerleştirilebilir ve kolun ucuna doğru bir far kontrol kadranı yerleştirilir. Bu far kontrol kadranı, standart far gösterge sembolleri ile işaretlenir.
 2. 2
  "Kapalı" konumuna bak. Varsayılan olarak, far kontrolleri "kapalı" konumda olacaktır. İşin bittiğinde farları kapatabilmen için hangi sembolün o konumu gösterdiğini ve kadranın neresinde olduğunu not et.
  • "Kapalı" konumu genellikle kadranın en solunda veya altında bulunur. Genel olarak açık veya boş bir daire ile gösterilir.
  • Günümüzde birçok araçta, aracın açıkken ve farların kapalıyken otomatik olarak yanan “gündüz farları” bulunmaktadır. Farların kapalı görünüyorsa ancak hâlâ aracının önünden parlayan ışıklar görüyorsan bu ışıklar muhtemelen gündüz farlarıdır.[2]
  • Arabanı stop ettirdiğinde her zaman farların kapalı olduğundan emin ol. Araç stop ettikten sonra farların açık tutulması otomobilin aküsünü boşaltabilir ve akü biterse araç daha sonra çalışmaz. Unutur ve aküyü tamamen boşaltırsan tekrar çalışması için arabana akü takviyesi yapman gerekir.
 3. 3
  Anahtarı doğru sembole çevir. Kontrol kadranını başparmağın ve işaret parmağın arasında tut ve uygun ayara ulaşana kadar çevir. Farklı ayarlar ayrı sembollerle belirtilmiştir ve kadranın her ayara geçerken "tık" ettiğini hissetmen gerekir.[3]
  • Park lambaları çoğu otomobilde ilk ayardır. Bu ışıklar aracın ön tarafında turuncu ve arka tarafında kırmızı renktedir.
  • "Kısa far" ayarı genellikle bir sonraki ayardır. Bu farlar, parlamayı en aza indirirken ileri ve yanal ışık sağlar, bu nedenle önündeki araçlarla aranda 60 metreden az bir mesafe varken kalabalık yollarda kullanılmalıdır.[4]
  • "Sis farları" da bu kadran üzerinde konumlandırılabilir ancak bazı otomobil üreticileri sis lambası kontrolünü standart far kontrollerinin hemen yanında bulunan ayrı bir düğmeye yerleştirir. Sis farları yolu aydınlatmak için aşağı doğru geniş bir ışık kullanır. Sis, yağmur, kar ve toz gibi zayıf görüş koşullarında kullanılmaları gerekir. [5]
  • "Uzun farlar" kısa far kontrolünde bulunmaz. Bu ayar genellikle direksiyon kolonundaki bir çubuk üzerindedir, bazen dönüş sinyalini kontrol eden çubuktur ve her zaman kısa far kontrolünden ayrıdır. Uzun farlar, dönüş sinyali kolunu ileri veya geri iterek veya çekerek açılabilir. Bu ışıklar daha yoğundur ve daha fazla miktarda yol parlaması yaratır, bu nedenle bunları yalnızca yolda başka araç yokken veya araçlar yakında olmadığında kullanmalısın.
 4. 4
  Sonuçları kontrol etmeyi düşün. Şüphe duyarsan kontrol kadranını her bir konuma çevirdiğinde otomobil farlarının nasıl tepki vereceğini kontrol et.
  • Sana yardımcı olabilecek biri varsa o kişiden aracın park hâlindeyken dışarıda ve önünde durmasını iste. Yardımcınla iletişim kurabilmek için camını aç, ardından far kontrol kadranını her konuma çevir. Her pozisyonda durakla ve yardımcından ayarı tanımlamasını iste.
  • Sana yardım edecek biri yoksa aracını bir garajın, duvarın veya benzeri bir yapının önüne park et. Far kontrol kadranını her konuma çevir, her ayardan sonra ışığın yüzeyde nasıl parladığını görmek için yeterince uzun süre bekle. Işıkların ne kadar parlak yansıdığına bağlı olarak hangi ayarın hangisi olduğunu belirleyebilmelisin.
 5. 5
  Farlarını ne zaman kullanacağını bil. Farlarını görüş mesafesinin düşük olduğu zamanlarda kullanmalısın. 150 ila 300 metre ilerisini göremiyorsan farların yakılmalıdır.[6]
  • Farlarını daima geceleri kullan. Yakınında başka araçlar varken kısa farları ve diğer koşullarda uzun farları kullan.
  • Farlarını şafakta ve alaca karanlıkta da kullan. Bir miktar güneş ışığı mevcut olsa da binalardan ve diğer yapılardan gelen derin gölgeler diğer araçları görmeyi zorlaştırabilir. En azından günün bu saatlerinde kısa farlarını kullanmalısın.
  • Yağmur, kar, sis veya toz fırtınası gibi kötü havalarda sis farlarını kullan. Bu koşullarda ürettikleri yansıma ve parlama aslında diğer sürücülerin net görmesini zorlaştırabileceğinden uzun farlarını kullanma.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Far Sembolleri

 1. 1
  Temel far gösterge sembolüne bak. Çoğu far kontrolü standart bir far gösterge sembolü ile gösterilir. Kontrol kadranının yanındaki bu sembole bak.
  • Standart far gösterge sembolü güneşe veya ters çevrilmiş bir ampule benzer.
  • Birçok far kontrol kadranında bu gösterge sembolünün yanında kapalı bir daire olur. Daire, kadranın far ayarlarını kontrol eden tarafını gösterir. Bu kapalı daireyi, seçmek istediğin far ayarıyla hizala.
 2. 2
  Her ayar için gösterge sembolünü tanımla. Her far ayarının ayrı bir sembolle etiketlenmiş olması gerekir ve bu semboller neredeyse her zaman her araçta aynıdır.[7]
  • Aracında park lambaları varsa bu ışıkların, yuvarlak ön kısımdan dışarı doğru uzanan birkaç çizgi ile "p" harfine benzeyen bir sembol ile gösterilmiş olması gerekir.
  • "Kısa far" sembolü, yuvarlak bir üçgene veya büyük "D" harfine benzer. Şeklin düz tarafından, aşağı doğru eğimli çizgiler uzanır.
  • "Sis farları" sembolü aynı şekli kullanır ve "kısa far" sembolü gibi aşağı doğru eğimli çizgilere sahiptir. Yine de dalgalı bir çizginin doğrudan bu eğimli çizgilerin ortasından geçmesi gerekir.
  • "Uzun far" sembolü de yuvarlak bir üçgen veya büyük "D" gibi görünür ancak düz taraftan dışarı uzanan çizgiler tamamen yataydır.[8]
 3. 3
  Gösterge panelindeki uyarı sembollerine dikkat et. Elektronik/dijital gösterge panelli otomobillerde, bazı araç lambaları doğru çalışmadığında bir uyarı ışığı yanabilir. Bu uyarı ışıklarından biri yanıp söndüğünde, ilgili farın değiştirilmesini veya başka şekilde onarılmasını sağlamalısın.
  • Farların arızalandığında araç standart far gösterge simgesini, üzerinde ünlem işareti (!) veya "x" ile gösterebilir.
  • Alternatif olarak, kısa far göstergesinin üzerinde bir ünlem işareti çıkabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Motosiklet Nasıl Kullanılır (Yeni Başlayanlar)Motosiklet Nasıl Kullanılır (Yeni Başlayanlar)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Andrew Quinn
Ortak yazarlar :
Oto Mekanik Ustası
Bu makaledeki ortak yazarlar Andrew Quinn. Andrew Quinn, Missouri’de Tamir Ustası’dır. ASE sertifikasına sahiptir ve 2010 yılından bu yana oto tamiriyle uğraşmaktadır. Bu makale 22.649 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 22.649 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam