Köpeklere bulaşabilecek birçok farklı kurt türü vardır. En çok endişe duyanlar yuvarlak kurtlar, tenyalar, kalp kurtları, kanca ve kırbaç kurtlarıdır. Her kurt türü biraz farklı bir yaşam döngüsüne sahipken köpeğin belirtileri farklı kurt enfeksiyonu türleriyle uyuşabilir. Bu nedenle, köpeğinin yalnızca belirtilere dayanarak ne tür bir kurda sahip olduğunu belirlemek mümkün değildir ve testler gerekli olabilir.[1] Ancak, farklı kurt türlerinin genel belirtilerini, risklerini ve özelliklerini bilmek, köpek dostunu tedavi etmene ve ona bakmana yardımcı olabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bir Kurt Enfeksiyonunu Tanımlamak

 1. 1
  Belirtilere dikkat et. Kurt enfeksiyonlarının belirtilierinin çoğu geneldir ve spesifik değildir. Bu nedenle, bir köpeğin ne tür kurtlara sahip olabileceğini, yalnızca belirtilere dayanarak teşhis etmek mümkün değildir. Bununla birlikte, bir köpekte yakın zamanda kurt enfeksiyonu geçirme belirtileri kurt enfeksiyonu şüphesini uyandırmalı ve ne tür bir parazitin bulunduğuna dair bir araştırmayı tetiklemelidir.
 2. 2
  Dışkıda kurt ara. Bazen belirti göstermeyen bir köpekte bile dışkıda kurtların fiziksel kanıtlarını görebilirsin. Kurt tanıma konusunda tamamen kendinden emin değilsen kurdu vidalı bir kapta topla ve teşhis için veteriner kliniğine götür.
  • Bir kurdu toplamak, veterinerin için onu tarif etmekten çok daha faydalıdır çünkü çoğu kurt çıplak gözle benzer fiziksel görünümlere sahiptir.
 3. 3
  Gastrointestinal belirtileri tanımla. Yaşam döngüleri değişse de tüm kurtlar bir noktada bağırsaklardan geçerler. Sayılar düşükse köpek herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bununla birlikte, daha büyük sayılar bağırsağı kolonize ettiğinde, astarda tahrişe neden olabilir ve bu da hastalık, ishal (bazen mukus ve/veya kanla birlikte), iştahsızlık ve kilo kaybı gibi belirtilerle sonuçlanır.[2]
 4. 4
  Dışkı örneği al. Kurtlar ya bağırsakta yaşarlar ya da bağırsaktan geçerler, bu nedenle yaşam döngülerinin belirli aşamalarında, köpeğin dışkısında enfeksiyon kanıtı geçer. Ağır bir istilada dışkıda gerçek kurtlar görebilirsin ancak hafif enfeksiyonlarda bu daha az yaygındır. Bunun yerine, dışkıda yumurta veya larvalar bulunabilir ve bunu da çıplak gözün fark etmesi daha zordur.[3]
  • Bir buzlu şeker çubuğu veya tek kullanımlık bir kaşıkla bir dışkı örneğini al ve sıkıca kapanan kapağı olan temiz, vidalı bir kaba koy (eğer uygun herhangi bir şey yoksa veterinerin sana bu amaç için özel bir kap sağlayabilir).
  • Örneği 30 santigrat derecenin altında sakla ve mümkün olduğunda veteriner kliniğine bırak (örneğin kurt kanıtı olması için özellikle taze olması gerekmez.
  • Veterinerin havuzlanmış bir numune isterse arka arkaya 3 gün boyunca günde bir kez köpeğin dışkısından numune alacaksın ve bunları aynı toplama kabına yerleştireceksin. Bu, şüpheli bir "yanlış negatif" sonuç için gerekli olabilir. Havuzlanmış numune, güvenilmez sonuç riskini azaltır.
  • Veteriner, kurt yumurtaları veya larvaları aramak için mikroskop altında bir dışkı lekesini incelemeyi içeren dışkı analizi yapabilir veya değerlendirme için bir dış laboratuvara gönderebilir.
 5. 5
  Köpeğinin veterinerinden kan testi iste. Akciğer kurdu veya kalp kurdu gibi ciddi hastalığa neden olan bazı kurtlar, bir kan testiyle teşhis edilebilir. Veteriner, test numunesi olarak almak için evcil hayvandan küçük bir miktar (1-2ml) alır.[4]
  • Çeşitli testler mevcuttur ancak pratikte bir ELISA testi en yaygın olanıdır. Test, kalp kurdu için antikorların varlığını arar ve pozitifse renk değişikliğine neden olur.
  • Kalp kurdu için yüksek riskli bölgelerdeki çoğu veteriner, aylık önleyici tedaviyi yenilemeden veya reçete etmeden önce köpeğin fiziksel muayenesinin bir parçası olarak yıllık bir test gerektirir.
 6. 6
  Dışkı ve kurtlarla temastan kaçın. Yuvarlak kurtlar gibi bazı kurtlar köpeklerden insanlara aktarılabilir. Yuvarlak kurtlarla enfekte olan küçük çocuklar görme yetilerinden hasar görebilir.
  • Kurtlar veya kurt enfekteksiyonlu dışkılar çocukların oyun alanlarından uzaklaştırılmalıdır.
  • Enfekte dışkı eldivenlerle ele alınmalı veya toplanmalıdır.
  • Hayvan dışkısına dokunduktan sonra daima ellerini su ve sabunla iyice yıka.
 7. 7
  Belirli kurt türleri için risk faktörlerinin farkında ol. Kurtlar çok benzer görünebildikleri için, köpeğini rahatsız eden parazit türünü belirlemenin en iyi yollarından biri, her bir kurt türüne en çok yol açan çevresel veya durumsal faktörleri anlamaktır.[5]
  • Yuvarlak kurtlar genellikle yuvarlak kurt istilasına uğramış bir anneden yavrulara geçer çünkü yumurtalar ve larvalar, rahimdeki yavru köpeği enfekte etmek için plasentayı geçer ve yumurtalar da anne sütüne geçer. Yavru köpeklerin rutin olarak kurtlanması gerekir.
  • Tenyalara, tenyayla zaten enfekte olmuş bir köpeğin haşarat veya tenya yumurtaları içeren pireleri yemesinden kaynaklanır. Bu nedenle, pire istilası olan av köpekleri veya köpeklerin tenyaları alma olasılığı yüksektir.
  • Kancalı kurtlar ve kamçılı kurtlar nemli toprakta gelişir ve en çok risk altındaki köpekler, özellikle sıcak ve nemli koşullarda çim yollarında tutulan köpeklerdir. Bu enfeksiyonlar, ortak çimenli koşulara erişimi olan kulübeli köpeklerde daha yaygındır.
  • Kalp kurdu, sivrisinekler gibi böcekler tarafından yayılır ve bu nedenle böceklerin daha yaygın olduğu belirli bölgelerde endemiktir. Yüksek riskli bölgeler arasında Güneydoğu ve Orta Batı Amerika Birleşik Devletleri ve Atlantik kıyısı bulunur.
  • Akciğer kurdu daha yaygın hâle geliyor ve tilki dışkısı, sümüklü böcekler ve salyangozlar yoluyla yayılıyor. Bunlardan herhangi biri ile temas bir risk faktörü olarak kabul edilir.

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kurt Türlerini Ayırt Etmek

 1. 1
  Köpeğin için geçerli olan tüm belirtileri veya risk faktörlerini belgele. Bazen kurt türlerini teşhis etmenin en iyi yolu, köpek için risk faktörlerini belgelemektir. Köpeğin çevresi, iklimi ve alışkanlıkları hakkında notlar al. Herhangi bir hastalık belirtisinin ciddiyetini ve süresini de belgelediğinden ve bir enfeksiyondan şüpheleniyorsan veterinerine bu bilgileri sağladığından emin ol.
 2. 2
  Kurt türlerinin ayırt edici özelliklerini ara. Köpeğin dışkısında veya kusmuğunda kurtlar veya solucan parçaları görünüyorsa kurtların türünü tanımlayabilirsin. Birçok kurt benzer görünmekle birlikte her birinin kurt türünü tam olarak saptamana izin verebilecek bazı ayırt edici özellikleri vardır.[6]
  • Yuvarlak kurtlar, pişmiş makarna eriştelerine çok benziyor. Ortalama 8-10 cm uzunluğundadırlar ancak 18 cm uzunluğa ulaşabilirler. Yuvarlak bir profile ve düz gövdelere sahiptirler.
  • Tenyalar, parçalardan oluşan düz gövdelerle ayırt edilir. Uzunluk türe göre değişir, ancak ortalama 50 santimetre 50 cm ila 250 cm uzunluğundadır. Dışkıda veya kusmukta tenyaları görürsen tenyaların tamamı değil, ayrı ayrı segmentler olması muhtemeldir.
  • Kancalı kurtlar ve kamçılı kurtlar, yuvarlak kurtlardan veya tenyalardan çok daha küçüktür. Genellikle 0,5-2 cm uzunluğunda ve bir iplik veya saç teli gibi son derece incedirler. Küçük boyutları, onları yarı saydam yapma eğilimindedir ve yakından incelenmeden görülmeleri daha zor olabilir.
 3. 3
  Solunum veya kalp bulgularına dikkat et. Akciğer kurdu ve kalp kurdu kan damarlarını, kalbi ya da akciğerleri istila eder. Bu; öksürük, ağır veya hızlı nefes alma, enerji eksikliği ve hatta çökme ve ölüm gibi belirtilere neden olabilir.[7]
  • Akciğer kurdu ve kalp kurdu kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir ve bu nedenle bazı köpekler, küçük bir yaralanmadan sonra kontrolsüz kanamanın endişe verici belirtisini gösterir.
  • Bu işaretlerden herhangi biri, veterinerini hemen ziyaret etmen gerektiğini gösterir. Tedaviler maliyetli olabilse de hızlı tedavinin olumlu sonuçlara yol açma olasılığı daha yüksektir.
 4. 4
  Yumurta paketlerini kontrol et. Tenyaların kesin bir işareti, köpeğin anüsünün yakınındaki kürküne yapışmış yumurta paketleridir. Bu, olgun tenyaların yumurtaları bağırsak lümenine salması ve ardından yumurtaların köpeğin anüsünden dışarı çıkması ve bu da anal halkanın etrafında kaşınmaya neden olmasıyla olur.[8]
  • Bu yumurta paketleri, köpeğin alt kısmına yakın tüylere yapışmış susam veya küçük pirinç taneleri gibi görünür.
  • Dikkatlice bakarsan bazen bu küçük, krem rengi tohum benzeri nesnelerin kıvrıldığını görebilirsin.
 5. 5
  Köpeğin fiziğini kontrol et. Kurtlar, özellikle de tenyalar, köpeğin mamasındaki besinleri emdiğinden ve konakçı için daha az kullanılabilir hâle getirdiğinden, kurt istilasına uğramış köpekler kemiklerinin üzerinde yağ tabakası zayıflamış sahip olabilir, ancak bağırsaklarındaki aşırı kurt nedeniyle karınları şişebilir. Kurtlu bir yavru köpeğin klasik görünümü, göbekli ve donuk tüylü kemikli, kaburgalı bir köpektir.
 6. 6
  Köpeğinin veterinerine bir kurt veya yumurta örneği götür. Belirli bir kurt türünü teşhis etmenin en iyi yolu, profesyonellerin bunu yapmasına izin vermektir. Kurtları veya yumurtaları mikroskop altında inceleyebilecek ve kurt türleri arasındaki küçük farkları belirleme deneyimine sahip olacaklar.[9]
  • Kurt yumurtalarında farklılıklar, örneğin yuvarlak yerine oval olması, bir ucunda veya her iki ucunda bir tıpa olması gibi ince olabilir.

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kurtları Önlemek veya Tedavi Etmek

 1. 1
  Kurtları hemen tanımla ve tedavi et. Kurt enfeksiyonları, tedavi edilmedikçe daha uzun süre daha kötüye gitme eğilimindedir. "Ağır" enfeksiyon olarak bilinen çok sayıda yetişkin kurt içeren bir enfeksiyon, bir köpeğin genel refahı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir, bu nedenle enfeksiyon "ağır" hâle gelmeden önce kurtların belirlenmesi en iyi yaklaşımdır.
  • Bazı köpek kurdu enfeksiyonları ishâl gibi gastrointestinal hastalıklara neden olabilir.
  • Bazı kurt enfeksiyonları, sonuçta, özellikle kalp veya akciğer kurtları ile bir köpeğin ölümüne yol açabilir.
 2. 2
  Aylık bir kalp kurdu önleyici uygula. Özellikle çok sayıda sivrisinek bulunan yüksek riskli bir bölgede yaşıyorsan köpeğine aylık bir kalp kurdu önleyici vermelisin. Kalp kurdu önleyici ilaçlar reçete gerektirir.
  • Çoğu veteriner, kalp kurdu önleyici bir reçete yazmak için negatif bir kalp kurdu testi gerektirir.
  • Kalp kurdu önleyicilerinin çoğu et aromalıdır ve çiğnenebilir, bu da onların uygulanmasını kolaylaştırır.
 3. 3
  Köpeğini pirelerden uzak tut. Bazı kurtlar pireler tarafından aktarıldığından, köpeğini düzenli bir pire tedavisiyle ile pirelerden uzak tutmak, onun da kurtlardan uzak kalmasına yardımcı olabilir.
  • Bazı şirketler tek bir çiğneme hapında aynı anda kalp kurdu ve pire tedavisi yapar.
  • Ayrıca aylık bir topikal pire tedavisi uygulamak da mümkündür. Bu genellikle köpeğin boynunun arkasındaki sırtına sıkılır.
 4. 4
  Köpeğinin zararlı ortamlara erişimini kısıtla. Köpeğinin kurtlara en elverişli ortamlardan uzak durmasını sağlamak, kurt giderme ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
  • Köpeğini diğer köpeklerle paylaşılan sıcak, çimenli alanlardan uzak tut.
  • Köpeğinin vahşi veya av hayvanlarıyla temas etmesine izin verme.
  • Pireler veya sivrisinekler gibi böcek popülasyonunun yüksek olduğu sıcak ve nemli iklimlerden kaçın.
  • Köpeğinin diğer köpeklerin veya vahşi hayvanların dışkısını yemesine veya dışkıya sürtünmesine izin verme.
 5. 5
  Gerekirse kurt dökücü uygula. Köpeğinin kurdu varsa, bir kurt dökücü uygulamanıgerekebilir. Kesin bir kurt protokolü, her bir evcil hayvanın risk faktörlerine bağlıdır ve en iyi şekilde veterinerinle görüşülür.[10]
  • Çoğu kurt dökücü, köpeğin mamasına veya sade yoğurt gibi başka bir araca karıştırılabilen toz halindeki bir maddedir (insanlar için hazırlanan köpek mamasını beslemeden önce veterinerine danış).
  • Çoğu kurt dökücünün yalnızca bir kez uygulanması gerekir ancak veterinerin fenbendazole reçete ederse birkaç gün boyunca tekrar tekrar uygulaman gerekir. Fenbendazole, küçük yavru köpekler için sıklıkla kullanılan çok nazik bir kötüleştiricidir.
  • Köpeğine herhangi bir ilaç vermeden önce kurt dökücü paketindeki talimatları okuduğundan ve veterinerine danıştığından emin ol.
 6. 6
  Düzenli veteriner ziyaretleri yap. Köpeğinin bir veteriner tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi, genel olarak sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Veteriner, aşırı hâle gelmeden ve köpek dostuna kalıcı zarar vermeden önce sorunları belirleme fırsatına sahip olacaktır.

İpuçları

 • Onunla yürüyorsan köpeğinin dışkısını topla.
 • Köpeğinin dışkı ve diğer pislikleri koklamasına veya yemesine izin verme. Bu, yavru köpeklerde çok sık görülür ve istenmeyen parazitleri transfer etmenin kesin bir yoludur.
 • Yılın her döneminde pire kontrolü önemlidir.

Uyarılar

 • Kalp kurtları, zamanında keşfedilmez ve tedavi edilmezse köpeğine kalp krizi geçirir.
 • Yuvarlak kurtlar ve kancalı kurtlar köpekten insana bulaşabilir, bu nedenle dikkatli olmalısın ve köpeğinin dışkısını uygun şekilde nasıl kullanacağını bilmelisin. Sen veya aile üyelerinden herhangi birinin kurt kapmış olabileceğinden endişeleniyorsan doktorunla konuş.
 • Herhangi bir kurt enfeksiyonu çok uzun süre tedavi edilmezse istila sonunda ölümle sonuçlanabilir.
 • Köpeğin herhangi bir yorgunluk veya ishal ve kusma belirtisi gösteriyorsa derhâl bir veterinere danış.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?

Referanslar

 1. Prevalence of canine parasites based on fecal flotation. Iagburn, Lindsay, Vaughan et al. Comp Cont Ed Pract Vet 18, 483-509
 2. Veterinary Parasitology. Taylor, Coop, and Wall. Publisher: Wiley-Blackwell
 3. Prevalence of canine parasites based on fecal flotation. Iagburn, Lindsay, Vaughan et al. Comp Cont Ed Pract Vet 18, 483-509
 4. Veterinary Parasitology. Taylor, Coop, and Wall. Publisher: Wiley-Blackwell
 5. Diagnostic Parasitology. Conboy. Can. Vet J 37 (3), 181-182
 6. Veterinary Parasitology. Taylor, Coop, and Wall. Publisher: Wiley-Blackwell
 7. Veterinary Parasitology. Taylor, Coop, and Wall. Publisher: Wiley-Blackwell
 8. Diagnostic Parasitology. Conboy. Can. Vet J 37 (3), 181-182
 9. Prevalence of canine parasites based on fecal flotation. Iagburn, Lindsay, Vaughan et al. Comp Cont Ed Pract Vet 18, 483-509
 1. Veterinary Parasitology. Taylor, Coop, and Wall. Publisher: Wiley-Blackwell

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır.
Bu sayfaya 558 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?