Fareler sevimli olabilir; ama evini istila edip yiyeceklerini kemirmeye başladıklarında o kadar da sevimli görünmez. Neyse ki, farelere zarar vermeden onlardan doğal yollarla kurtulmanın yolları var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Fareleri Doğal Yollarla Uzaklaştırmak

 1. 1
  Evini temiz tut. Fareler çoğu kez evlere yemek aramak için girer. Yiyecek bir şey yoksa fareler o evde muhtemelen fazla durmaz. Yiyecekleri hava almayan kaplarda ya da fare saldırısına açık olmayan yerlerde muhafaza et. [1]
 2. 2
  Nane yağı kullan. Nane yağı doğal kovucu bir özelliğe sahiptir. Kokusu, kemirgenler için o kadar ağırdır ki bu yüzden fareler bu kokuya yaklaşmayı denemez. Nane yağı kokusu temizlik esnasında gözden kaçmış olan yiyecek parçalarının kokusunu da maskelemeye yardım eder. Eve hoş bir koku verir, birçok sentetik çözüm gibi toksik de değildir. Nane yağını aktarlarda ve hatta büyük marketlerde bulabilirsin.[2]
  • Bir ya da iki damla yağı pamuğa damlat.
  • Pamuğu çöp tenekesinin altına ya da yanına koyarak farelerin tenekenin içine girmelerini engelle.
  • Pamukları kapı girişleri, havalandırma ızgaraları gibi farelerin evine girebileceği noktalara yerleştir.
  • Üzerine nane yağı dökülmüş pamuklar, üzerine döktüğün yağın miktarına bağlı olarak 5-7 günün ardından değiştirilmelidir.
  • Evin girişinde nane yetiştirmeyi dene. Naneyi kovucu olarak kullanmanın yanı sıra, yemek pişiriken de kullanabilirsin.
 3. 3
  Kurumuş yılan dışkısı kullan. Sürüngenlerin bulunduğu bir merkeze, hayvanat bahçesine ya da bir evcil hayvan mağazasına giderek kurumuş yılan dışkısı isteyebilirsin. Evinde yılan besleyen birilerini bulman da bazen mümkün olabilir. Farelerin girebileceği noktalara yılan dışkısını yerleştir. Bu, fareleri uzak tutmaya yardımcı olacaktır. [3]
  • Dışkıyı çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yere koyduğuna emin ol.
 4. 4
  Fareyi ultrasonik sesle kaçır. Kemirgenlerin nefret ettiği ultrasonik sesler yayan elektronik kovucular piyasada bulunmaktadır. Bunlara ev ve bahçe malzemeleri satılan mağazalardan ulaşabilirsin ya da İnternet'ten satın alabilirsin.
  • Bu aletler sadece belli bir hat üzerinde etkili oldukları için farelerin geçtiği yolu tam olarak bilmen gerekir.
  • Fareler bu aletlere kısa sürede alıştıkları için aletlerin kullanım süreleri de kısa olur. [4]
 5. 5
  Dışarıda satılan organik kovucuları dene. Organik bahçe ve ev ürünleri alanında uzman birçok firma, klasik fare zehirlerine göre daha çok çevre dostu olan fare kovucular üretmektedirler. Bu ürünlerin birçoğu da nane gibi farelerin hoşlanmadığı doğal içeriklerle üretilmektedir. Bu ürünler fareyi öldürmez ama uygulandıkları alanlardan fareleri uzak tutar.
  • Bu ürünlere ev ve bahçe malzemeleri satan mağazalardan ulaşabilirsin. İstediğin belli bir ürün varsa internetten araştırarak nereden alabileceğini öğrenebilirsin.
 6. 6
  Bir kedi sahiplen. Evde bir kedinin varlığı fare sorununu çözebilir. Dışarıda zaman geçiren kediler kendi yiyeceklerini avlamada ve dolayısıyla evdeki farenin de izini sürmede daha başarılıdırlar. Her kedinin de fare kovalayacak enerjisi, ilgisi ya da pratiği olmadığını bil. Yavru kedilerin iyi bir avcı olmaları için genellikle annelerinin onlara fare yakalamayı öğretmesi gereklidir. Evde beslenen yavru kediler fareyi oyuncak zanneder ve pek de farkında olmadan korkuttukları fareden çabucak sıkılır.
  • Hayvan barınakları ve hayvan sahiplendirme merkezleri kedinin iyi bir avcı olup olmadığını bilmezler ve bunu test de etmezler. Bazen bu bilgiye ulaşılabilir ama genelde pek mümkün olmaz.
  • Avcı kedilerin çoğu mükemmel ev kedisi olabilseler de hepsi öyle değildir. "Sokak kedileri" yiyecek olarak fare avlamaya alışkın olsalar da insanlarla kaynaşamayabilir.
  • Kedin yoksa bile, fareleri kaçırmak için kullanılmış kedi kumu kullanabilirsin. Kaplara koyduğun kullanılmış kedi kumunu evin giriş noktalarında koy. Kedi idrarının kokusunu alan fareler kaşla göz arasında oradan kaçacaktır.
  • Büyük bir fare istilasıyla karşı karşıyaysan kedi, sorunun tamamen çözülmesi için yeterli olmayacaktır. Ama istilayı yok ettiğin zaman, evde bir kedinin olması muhtemelen yeni bir istilayı önleyecektir. [5]
 7. 7
  Çöp tenekelerini evinden uzak bir yerde tut. Fareler çöpün kokusunu alır ve evine doğru yönelir. Çöp tenekelerini evden uzakta tutarsan, farelerin evine yerleşme ihtimalleri azalır.
 8. 8
  Yırtıcı kuşların bahçende yuva yapmalarını sağla. Kuşları bahçene çekmek için kutudan barınak yap. Bu biraz zaman alabilir ama fare yiyen yabani bir kuşu çekmeyi başarabilirsen, verdiğin emeğe değer.[6]
  • Kutuda çivi olmadığına ve kutunun güvenlik riski taşımadığına emin ol.
  • En iyisi peçeli baykuştur. Bir peçeli baykuş ailesi bir gecede çok sayıda fare yer! Bununla birlikte, kutu barınağa diğer baykuş veya yırtıcı kuş türlerini de çekebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bariyerler Oluşturmak

 1. 1
  Farelerin girdiği yerleri tespit et.[7] Giriş noktalarında bazen yağlı izler ve neredeyse her zaman da dışkıya rastlarsın. Ayrıca bu noktalarda farklı bir koku da alırsın.
  • Bu bölgeyi daha sonradan kolayca bulabilmek için silikonla işaretle.
 2. 2
  İç duvarlarda bulunan delikleri kapat. Farelerin içeri girmesini engellemenin en iyi yolu olacağından, işe ilk olarak iç duvarlardan başla. Fareler başka bir yerde daha kolayca bulacakları yiyecekler için evinizi terk edebilir.[8]
  • Nispeten küçük olan delikleri kapatmak için macun veya silikon kullan. Macun veya silikonla kapatılamayacak büyüklükte delikler varsa sıva veya alçıpan yapman gerekir. Bu, daha teferruatlı bir iş olsa da yapılması önemlidir; çünkü farelerin büyük deliklerden geçmesi daha kolay olur.
  • Süpürgeliklerin arasında boşluk olmadığından ve güvenli olduğundan emin ol ki fareler süpürgeliklerin arkasından sızmasın.
  • Duvarların içinde sıkışan fareler yeni delikler açabilir. Bu yüzden dışarıdaki giriş noktalarını kapatmadan önce, onlara evden çıkma şansı vermek önemlidir.
 3. 3
  Dışarıda bulunan giriş noktalarını kapat. Genelde delikleri bulaşık teliyle doldurmak tavsiye edilir. Ancak maalesef, bulaşık teli paslandığı için kalıcı bir çözüm sağlamaz. Bunun yerine, yeşil ya da bakır renkli bulaşık ovma pedlerini uygun boyutlarda keserek kullan. Bu pedler deliğin kenarlarına sabitlenmelidir. Aksi taktirde, fareler pedleri er ya da geç dışarı çıkarır. Büyük deliklerin tamir edilmesi gerekir. [9]
  • İç duvarların güvenli olduğundan emin olunca, evinin dışında bulunan tüm delikleri kapat. Plastik ovma pedleri kullanabilirsin ancak bazı durumlarda duvarların derze ya da başka bir tamirata ihtiyacı olabilir.
 4. 4
  Giriş noktalarını tekrar kontrol et. Birkaç gün sonra, devam eden herhangi bir fare aktivitesi olup olmadığını takip et. Eğer herhangi bir ize rastlarsan, kapattığın delikleri kontrol et ve başka delikler olup olmadığına bak. Delikleri gerektiği gibi kapat.
  • Girişin etrafındaki bölgeyi temizle. Kokudan kurtulmak için dışkıyı ortadan kaldır ve alanı dezenfekte et. Bunun için, bir ölçü çamaşır suyunu on ölçü su ile karıştırarak elde ettiğin karışımı kullan.[10]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Fareye Tuzak Kurmak

 1. 1
  Dışarıda satılan canlı fare yakalama kapanlarını dene. Kullanmayı denemek isteyeceğin, fareyi canlı yakalayıp salmana olanak tanıyan çeşitli türlerde fare kapanları piyasada bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı farenin içine girebildiği ama çıkamadığı türdeki kutu kapanlardır. Bu, fareyi yakalamanın daha insaflı bir yoludur. [11]
  • Fareleri yakaladığında, evinden en az 1,5 km uzakta bir yerde mümkünse sık ağaçlık olan bir bölgede serbest bırakarak başka yerlere gitmelerini sağlamalısın.
  • Kemirgenleri öldürmek ya da ortadan kaldırmak, genelde tek başına ne sorunu çözmeye ne de farelerin uzun süre yok ortadan yok olmalarına yarar. Hayvanlar öldürüldüğünde ya da ortadan kaldırıldıklarında, daha fazlası mevcut kaynaklardan faydalanmak için gelecektir. Aslında, fareleri öldürmek ya da ortadan kaldırmak besin stoklarında geçici bir ani yükselişe sebep olarak geri kalan kemirgenlerin çoğalmasını sağlayacaktır. Buna rağmen, vazgeçmektense popülasyonlarını azaltmak daha iyidir.
 2. 2
  Ev yapımı tuzak hazırla. Bunun için cam bir kâse ve demir para kullan. Büyük cam bir kâseyi ters çevirerek içine biraz çikolata koy. Kâseyi kenarına yerleştirdiğin büyük demir bir parayla bir kenardan diğer kenara doğru bir açıyla dengele. Bu şekilde farenin dolaştığını bildiğin bir alana bırak.
  • Fare kâsenin altında oluşturduğun boşluktan içeri girecek ve çikolataya uzanırken dengeyi bozacaktır. Böylece, kâse düşerek farenin üzerine kapanacak, fare de içeride kalacaktır.
  • Fareyi ortadan kaldırıp evden uzak bir yere bırak.
 3. 3
  Fareyi içinden çıkamayacağı bir kutuya çek. 40 litrelik bir akvaryumun içerisine yiyecek koy. Akvaryumu farenin daha önceden görüldüğü bir noktaya yerleştir. Bunun için farenin her zaman izlediği yolu tıkayacak bir nokta seçilmesi iyi olur. Akvaryumun yanına farenin yukarı tırmanabileceği bir şey koy; bu üst üste konulmuş birkaç kitap olabilir.
  • Fare yiyeceği almak için akvaryuma girmek isteyecektir. Akvaryuma girdiğinde, akvaryumun yüksek duvarları arasında kalıp tuzağa düşmüş olacaktır.
  • Tuzağı düzenli aralıklarla kontrol et.
  • Fareyi akvaryumda görürsen, akvaryumun üzerini bir kapakla kapat. Evden uzak bir yerde fareyi serbest bırak.
 4. 4
  Farenin üzerine havlu fırlat. Fare havlunun altında sadece kısa bir süre duracağı için hızlı bir şekilde harekete geçmelisin. Havlunun üzerine boş bir kutuyu çevirerek koy. Havlunun dışarıda kalan kısımlarını kutunun içine doğru sokarak kutuyla zemin arasında boşluk olmamasını sağla. Bir plağı ya da büyük parça kartonu kutunun ve havlunun altına doğru kaydır. Karton, kutunun ağzını sıkıca kapatacak şekilde kutuyu dikkatlice ters çevir.
  • Kutuyu, fareyi ve havluyu dışarı çıkararak evinden olabildiğince uzak bir yere yürüyerek (ya da koşarak!) götür.
  • Evinden uzaklaştığında, fareyi sal.
  Reklam

İpuçları

 • Evinde, kapan yerine fare kovucu kullanman daha iyi olur. Evinde bulunan bir fareyle uğraşmaktansa fareleri eve hiç sokmaman daha iyi olmaz mı?
Reklam

Uyarılar

 • Köpeklerin varsa farelerden bir an önce kurtul. Köpeklerin bağışıklık sistemi kedilerinkinden farklıdır ve bu yüzden köpekler farelerin taşıdığı hastalıklarla başa çıkamayabilir.
 • Farelerin kalıntıları sağlığın için zararlı olabilir. Kalıntıları temizlemeden önce üzerlerine çamaşır suyu veya diğer dezenfektanları (ör. tuvalet ispirtosu) sık ve teninle veya kıyafetlerinle temasından kaçın.
 • Fareler genellikle pire, kene ve/veya akar (mayt) taşır. Üzerinde bu canlıları barındıran bir fare kapanla ya da zehirle öldürüldüğünde, üzerindeki bu canlılar da kendilerine ev sahipliği yapacak yeni bir beden arıyor olacaktır. Bu, evcil hayvan besleyenler veya küçük çocukları olanları yakından ilgilendirir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 248.070 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 248.070 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam