Hack’leme, Fallout 3’ün Capitol Wasteland’inde önemli bir beceridir çünkü terminaller, hikayelerden tut süslü ganimetlere kadar her şeye erişmeni sağlayabilir. Terminaller taretleri kontrol edebilir ve bazı görevler için gerekli olabilir. Bazı terminallerin kilidi açık ve herkes tarafından kullanılabilirken birçok terminal kilitlidir ve hack’lenmesi gerekir. Science (Bilim) becerin, terminali hackleme gereksinimlerini karşılıyorsa bunun sırlarını çözmeyi deneyebilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Science (Bilim) seviyeni yükselt. Science seviyen, hangi terminalleri hacklemeye çalışabileceğini bile belirler. Her seviye atladığında Science seviyene puan ekleyebilir ve geçici bir destek almak için Mentat'ları patlatabilirsin. "Those" (Onlar) görevindeki bilim adamı laboratuvar önlüğü, giydiğinde sana +10 Science puanı verir. Science'da 100 puana kadar çıkabilirsin ve beş farklı bilgisayar korsanlığı zorluğu seviyesi vardır. Gereksinimlerini karşılamadığın terminalleri hacklemeye çalışamazsın:
  • Very Easy (Çok Kolay) - 0
  • Easy (Kolay) - 25
  • Average (Orta) - 50
  • Hard (Zor) - 75
  • Very Hard (Çok Zor) - 100
 2. 2
  Hack’leme arayüzüne aşina ol. Hack’leyebileceğin bir terminal ile etkileşime geçtiğinde hack ekranına yönlendirilirsin. Ekranın üst kısmı sana kaç denemen kaldığını söyler. Ekranın alt kısmı karmakarışık olur ve rastgele karakterler arasından çeşitli kelimeler seçersin. Bu kelimeler olası parolalardır ve deneme süren bitmeden doğru olanı tahmin etmen gerekir. Sözcükler bir sonraki satıra kayabilir ve tüm olası sözcükler aynı uzunlukta olacaktır.
 3. 3
  İlk tahminin olarak bir kelime seç. İçinde çok sayıda benzersiz harf bulunan bir kelime seçmeye çalış çünkü bu, potansiyel adayları daraltmayı kolaylaştıracaktır. Şansın varsa ve hemen doğru kelimeyi seçersen devam edebilirsin. Sözcük doğru parola değilse sana bir numara gösterilir.
  • Daha yüksek bir Science (Bilim) becerisine sahip olmak, aralarından seçim yapman gereken kelime sayısını azaltır.
 4. 4
  Kaç karakterin doğru olduğunu belirle. Bir parola başarısız olduğunda, kaç karakterin doğru ve doğru konumda olduğunu söyleyen bir sonuç görürsün. Mesela 4/9, seçilen kelimedeki harflerden dördünün doğru yerde bulunduğunu ve doğru harf olduğunu ifade eder. Kelimede daha fazla doğru harf olabilir ancak doğru konumda değillerse sayılmazlar.
 5. 5
  Sonraki kelimeyi seç. Seçtiğin kelimeyi ekranda kalan kelimelerle karşılaştır ve daraltmaya çalış. Mesela 3/12 sonucu geldiyse ve seçtiğin kelime CONSTRUCTION (İNŞAAT) ise diğer kelimelerde aynı yerde üç harf olması gerekir. Diğer kelimenin ION ile bitmesi olasılığı yüksektir çünkü sonları aynıdır. Sonuçları görmek için, uygun olabileceğini düşündüğün bir sonraki kelimeyi seç.
 6. 6
  Üçüncü kelimeye geçmeden önce parantez hilelerini kullan. Başarılı bir şekilde hack yapmanın anahtarlarından biri "parantez hileleri" kullanmaktır. Terminalde bir parantez çifti varsa onu silmek yanlış seçimleri ortadan kaldırır veya sayacına deneme şansı ekler. Bu nedenle, olası yeniden denemeleri boşa harcamamak için, parantezleri birkaç tahminde bulunana kadar tutman önerilir. Parantez çiftleri rastgele çıkar, ancak daha yüksek bir Science (Bilim) becerisiyle daha fazla parantez çifti ortaya çıkabilir.
  • Parantezler {}, [], <> ve () simgeleridir. Parantez çiftlerinin arasında herhangi bir sayıda karakter bulunabilir.
  • Bir parantez çifti bulmanın en kolay yolu, imlecini terminal ekranındaki her karakter üzerinde yavaşça hareket ettirmektir. Parantez çiftleri ve aradaki tüm karakterler otomatik olarak vurgulanacaktır.
  • Son denemenden önce ihtiyaç duyman durumunda bir veya iki parantez çiftini saklamak isteyebilirsin.
 7. 7
  Üçüncü bir kelime seç. Parantezler yardımcı olmadıysa ve ilk iki denemede doğru kelimeyi seçemediysen en azından hangi harflerin doğru yerde olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmiş olman gerekir. Seçtiğin iki kelimenin sonuçlarını karşılaştır ve orada olması gereken harfleri bulup bulamayacağına bak. Bir sonraki kelimeyi seçmek için bu karşılaştırmayı kullan.
 8. 8
  Dördüncü denemeyi hemen kullanma. Dördüncü denemede yanlış yaparsan terminalden tamamen atılırsın. Kilitlendikten sonra terminali açmanın tek yolu, dünyada şifreyi içeren bir öge bulmaktır ki bunu tüm bilgisayarlar için bulamazsın. Dördüncü denemene ulaştığında deneyebileceğin birkaç farklı şey var:
  • Kalan parantez numaralarını kullan. Sona parantez sakladıysan bunları şimdi başka bir deneme hakkı kazanmak için veya hangi kelimeyi seçeceğini bilmen için yeterli seçeneği kaldırmak amacıyla kullanabilirsin.
  • Terminalden çık ve baştan başla. Güç düğmesine tıklayarak terminalden çıktığında işlemi sıfırlayabilirsin. Kelimeler karıştırılacak ve sıfırdan başlayacaksın, ancak tüm denemelerini geri alacaksın ve terminalden atılmayacaksın.
  • Dördüncü kelimeyi körü körüne tahmin etmeye çalış. Kendini kolayca terminalden attırabileceğin için bu nadiren önerilir. Bunun yerine çıkmayı ve yeniden denemeyi düşün.
  Reklam

İpuçları

 • Terminalden atılma ihtimaline karşı, hack girişiminde bulunmadan önce hızlı kaydetme yap.
 • Bir parolayı tahmin ederken, ekrandaki "breaching" (ihlâl etmek), "entering" (girmek) veya "clearing" (temizlemek) gibi, bilgisayar korsanlığıyla ilgili kelimeleri düşün. Genellikle "history" (tarih) ve "mountains" (dağlar) gibi alakasız kelimeleri görmezden gelmelisin.
 • Üç kez yanlış denemede bulunduğunda çık ve tekrar gir; terminal sıfırlanacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Kırmızı yazılarla etiketlenmiş başka terminalleri hackleyince karma puanı kaybedersin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 29 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 968 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam