Bu wikiHow makalesinde sık karşılaşılan hesap sorunlarını gidermek için Facebook Yardım Merkezi’nde gezinmenin temel prensiplerini öğrenebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Facebook Kaynaklarını Kullanmak

 1. 1
  Facebook Yardım Merkezi web sayfasını aç. Eğer Facebook’a önceden giriş yapmadıysan Facebook e-posta adresini ve şifreni girmek için sayfanın sağ üst köşesindeki Giriş Yap butonuna tıkla.

  Ne yazık ki, Facebook ile doğrudan iletişim kurmanın bir yolu yoktur, arayamaz, metin yazamaz, e-posta gönderemez ya da bir Facebook çalışanı veya ortağıyla konuşamazsın. Ancak, bir sorunu teşhis etmek ve bildirmek için hesabın vasıtasıyla Facebook Yardım Merkezi'ni kullanabilirsin.

 2. 2
  Seçenekler araç çubuğunu gözden geçir. Bu araç çubuğu, ekranın en üstünde arama çubuğunun hemen altındadır. Araç çubuğunun alt bölümlerini görüntülemek için fare imlecini her seçeneğin üzerine sürüklemen gerekecek. Seçeneklerin aşağıdakileri içerir:
  • Facebook Kullanımı - Yardım Merkezi'nin bu bölümü arkadaşlık, mesajlaşma ve hesap oluşturma ile ilgili bilgiler de dâhil olmak üzere temel Facebook işlevselliğini kapsar.
  • Hesabınızı Yönetme - Giriş bilgilerin ve profil ayarların gibi öğeleri kapsar.
  • Gizlilik ve Emniyet - Hesap güvenliği, birini arkadaşlıktan çıkarma ve başkasının eline geçen/sahte hesapları ele alır.
  • İlkeler ve Şikâyet Etme - Temel şikâyetlerin (kötüye kullanma, spam vb.) yanı sıra vefat eden bir kişinin Facebook hesabını yönetmeyi ve başkasının eline geçen ya da sahte hesapları bildirmeyi kapsar.
  • Ayrıca, sık karşılaşılan sorunları ve şikâyetleri içerdiklerinden, bu sayfadaki "Aklınızda Olabilecek Sorular" ve "Popüler Konular" bölümlerine de bakabilirsin.
 3. 3
  Konuyla ilişkili bir bölüm seç. Örneğin, sahte bir hesapla ilgili bir sorun yaşıyorsan "Gizlilik ve Emniyet" bölümünü seçer ve ardından Başkasının Eline Geçen ve Sahte Hesaplar seçeneğine tıklarsın.
 4. 4
  Ek seçenekleri gözden geçir. Sahte hesap örneğine uygun olarak "Beni taklit eden bir hesabı nasıl şikâyet ederim?" bağlantısına tıklayabilirsin. Bunu yapmak, karşına durumunu nasıl düzelteceğini açıklayan bir adımlar dizisi çıkaracaktır.
  • Örneğin Facebook, bu hesabın profil sayfasına giderek önce ... simgesine daha sonra Şikayet Et’e tıklayarak ve ardından ekrandaki talimatları takip ederek sahte hesapla ilgilenmeyi önerir.
 5. 5
  İşlemini hızlandırmak için arama çubuğunu kullan. Bunu yapmak için Yardım Merkezi sayfasının en üstünde yer alan arama çubuğuna tıklaman yeterlidir. Arama çubuğunda "Merhaba (Senin Adın), nasıl yardım edebiliriz?" gibi bir şey yazar, buraya şikâyetinle ilgili birkaç kelime yaz. Arama çubuğunun altında açılan bir menü içerisinde çeşitli öneriler görmelisin.
  • Örneğin, "sahte hesap" yazıp ardından "Sahte bir hesabı nasıl şikâyet ederim?" sonucuna tıklayabilirsin.
  • Buradaki arama çubuğu yalnızca Facebook'un önceden yazılmış makalelerine bağlanır. Eğer Yardım Merkezi'nde yer almayan belirli bir sorunun cevabını arıyorsan Topluluk sayfasına geç.
 6. 6
  Reklamlar Yardım Merkezi sayfasını aç. İşletmenin veya sayfanın reklamlarla ilgili sorunları varsa soruların genellikle bu bölümde ele alınır.
  • Reklamları araştırmak istiyorsan Reklam Oluştur'a ya da Reklamları Yönet’e tıklamak isteyeceksin.
  • Reklamlarla ilgili sorunlar için Reklamlarınızla İlgili Sorunları Giderme’ye tıklayacak ve daha sonra açılan menüden bir sorun seçeceksin.
 7. 7
  Facebook Topluluk sayfasına git. Mevcut problemini Yardım Merkezi'nin herhangi bir yerinde listelenmiş olarak bulamıyorsan yapabileceğin en iyi şey sorununu buradaki topluluk forumlarında aramaktır.
  • Bu sayfanın en üstünde bir arama çubuğu göreceksin, buradan başlıklara (örneğin, kapatılmış hesaplar) bakabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Better Business Bureau Üzerinden Bir Şikâyette Bulunmak

 1. 1
  Facebook'un Better Business Bureau sayfasını aç. Better Business Bureau (BBB) web sitesi İngilizce bir sitedir ve Türkçe iletişim imkânı sağlamamaktadır. Dilersen bu yöntemde sunulan bilgilerden yararlanarak şikâyet ve isteklerini bu kuruma iletebilirsin.
 2. 2
  Sayfayı aşağı kaydır ve Submit a Complaint (Bir Şikâyette Bulun)’a tıkla. Bu seçenek web sayfasının sağ alt tarafında Submit a Review (Bir Değerlendirme Gönder) butonunun yanında yer alır.
 3. 3
  Click Here to File a Complaint (Şikâyette bulunmak için buraya tıkla)’ya tıkla. Bu seçenek sayfanın solunda yer alan "I am looking to resolve a dispute with a business (Bir işletme ile ilgili anlaşmazlığı çözmek istiyorum)" başlığının altında yer alır.
 4. 4
  Qualification Questions (Yeterlilik Soruları) formunu doldur. Burada, aşağıdaki soruların her biri için "Evet" veya "Hayır" onay kutusunu tıklaman gerekir:
  • Is this an employee/employer complaint? (Bu bir çalışan/işveren şikâyeti mi?)
  • Is this a discrimination or civil rights complaint? (Bu bir ayrımcılık ya da vatandaşlık hakları şikâyeti mi?)
  • Does your complaint allege a criminal act? (Şikâyetin bir cezai suç iddia ediyor mu?)
  • Is this a business with a complaint for collections purposes with another business? (Bu, başka bir işletmeyle tahsilat amaçlı şikâyette bulunan bir işletme midir?)
  • Is this complaint in litigation? (Bu şikâyet yargı sürecinde midir?)
  • Is this complaint based solely on dissatisfaction with a price? (Bu yalnızca fiyat memnuniyetsizliğinden kaynaklanan bir şikâyet midir?)
  • Is this complaint about a purchase you wish you never made? (Bu şikâyet pişman olduğun bir satın alma hakkında mıdır?)
  • Are solely seeking an apology from the business? (Bir işletmeden yalnızca bir özür mü bekliyorsun?)
  • Are you filing this complaint for BBB information only? (Bu şikâyeti sadece BBB’nin bilgisi için mi gönderiyorsun?)
 5. 5
  Proceed to Complaint Form (Şikâyet Formuna Geç)’e tıkla. Ayrıca, formu tekrar doldurmaya başlamak için Clear & Start Over (Temizle & Baştan Başla)’ya da tıklayabilirsin.
 6. 6
  Proceed (İlerle)’ye tıkla. Aşağıdaki formların dilini değiştirmek istiyorsan öncelikle ekranın sol üst köşesindeki "Dil Seç" çubuğunu tıklaman ve ardından tercih ettiğin dile tıklaman gerekir. Dil seçenekleri arasında Türkçe dilinin yer almadığını unutma.
 7. 7
  Şikâyet formunu doldur. Bu form, şikâyetin niteliğine ve kişisel bilgilere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterecektir; ancak formu doldururken mümkün olduğunca ayrıntılı doldurduğundan emin ol. Aşağıdakilerin tümünü eklemelisin:
  • Karşılaştığın sorun
  • Sorunu çözmek için attığın adımlar
  • Sorunu çözmeye çalışırken karşılaştığın problemler
  • Aklına gelen tüm olası çözümler ve/veya öneriler
 8. 8
  Ekranı kaydır ve Submit Complaint (Şikayeti Gönder)’e tıkla.
 9. 9
  Bir e-postanın gelmesini bekle. Facebook, Amerika’nın Batı Yakasının zaman diliminde çalışır, dolayısıyla e-postanın üç ila beş iş günü içerisinde ulaşmasını bekle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Kapatılmış Bir Hesap için İtirazda Bulunmak

 1. 1
  Kapatılmış Facebook Hesabı sayfasını aç. Eğer hesabın kapatılmadıysa (ya da şu anda kapalı değilse) bir itirazda bulunamayacaksın.
 2. 2
  "İtirazda bulunun" bağlantısına tıkla. Bu bağlantı, sayfanın altına yakın yer alan paragraftaki "Hesabınızın yanlışlıkla kapatıldığını düşünüyorsanız" satırının yanında yer alır.
 3. 3
  Facebook e-posta adresini gir. Burada bir telefon numarası da kullanabilirsin.
 4. 4
  Nüfus cüzdanında yazan adını ve soyadını gir. Burada listelenen adın, hesabındaki adla tamamen eşleştiğinden emin ol.
 5. 5
  Dosyaları Seç’e tıkla. Ayrıca, bir kimlik kartının resmini de yüklemen gerekecek, bu bir nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport fotoğrafı olabilir.
  • Eğer elinde kimliğinin bir resmi yoksa şimdi bir tane çek ve e-postayla kendine gönder, böylece resmi masaüstüne indirebilirsin.
 6. 6
  Bir dosya konumuna tıkla. Örneğin, burada Masaüstü’ne tıklayabilirsin.
 7. 7
  Kimlik kartı resmine tıkla. Bu işlem resmini Facebook formuna yükleyecektir.
 8. 8
  Ayrıntıları "Daha Fazla Bilgi" kutusuna yaz. Bu, hesabının yeniden etkinleştirilmesini haklı gösterebileceğin bir alandır. Aşağıdakilere benzer ayrıntıları eklemeyi dikkate al:
  • Hesabın neden kapatılmamalıydı?
  • Hesabının yeniden etkinleştirilmesini neden istiyorsun?
  • Hesabının yeniden etkinleştirilmesine yardımcı olabilecek diğer hafifletici etkenler (örneğin, hesabına kötü niyetli müdahale)
 9. 9
  Gönder’e tıkla. Bu butona tıklamak, formunu incelenmek üzere Facebook’a gönderir. Birkaç gün boyunca yanıt alamayacağını lütfen unutma.
  • Bir hafta içinde yanıt almazsan formunu tekrar göndermeyi dene.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Şifreni Yenilemek

 1. 1
 2. 2
  "Hesabını mı unuttun?" seçeneğine tıkla. Bu seçenek, ekranının sağ üst köşesindeki "Şifre" alanının altındadır.
 3. 3
  Adını, e-posta adresini ya da telefon numaranı gir. Devam etmek için seçtiğin iletişim ortamına erişebildiğinden emin ol.
 4. 4
  Enter tuşuna bas.
 5. 5
  Devam’a tıkla.
 6. 6
  Kod için seçtiğin iletişim aracını kontrol et. Örneğin, telefon numaranı kaydettiysen kod içeren bir mesaj alman gerekir.
  • E-postayı seçersen Spam klasörünü kontrol et.
 7. 7
  "Kodu gir" alanına kodunu gir.
 8. 8
  Devam’a tıkla.
 9. 9
  Devam’a tekrar tıkla. Eğer hesabına kötü niyetle el konulduğunu düşünüyorsan hesabının tüm cihazlardan çıkış yapmasını da seçebilirsin.
 10. 10
  Yeni bir şifre gir.
 11. 11
  Devam’a tıkla. Parolan bütün Facebook ortamlarında (örneğin, mobil ve masaüstü gibi) başarıyla sıfırlandı.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer Facebook ile iletişim kurmak istediğin sorunu Yardım Merkezi'nde bulamazsan Topluluk bölümüne bakmayı dene, buradaki paylaşımlar genellikle Yardım Merkezi'nde bulunmayan konulara çok daha uygundur.
Reklam

Uyarılar

 • Facebook'un müşteri hizmetleri herkesin bildiği gibi bağımsızdır, bu çoğu soruya genel bir yanıt alacaksın anlamına gelir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Facebook'ta Kaydedilmiş Taslaklar Nasıl BulunurFacebook'ta Kaydedilmiş Taslaklar Nasıl Bulunur?
Facebook'ta Telefon Numarası Nasıl AranırFacebook'ta Telefon Numarası Nasıl Aranır?
Facebook URL'si Nasıl DeğiştirilirFacebook URL'si Nasıl Değiştirilir?
Facebook'ta Birden Çok Arkadaş Nasıl SilinirFacebook'ta Birden Çok Arkadaş Nasıl Silinir?
Facebook’ta Arkadaşlık İsteği Nasıl GönderilirFacebook’ta Arkadaşlık İsteği Nasıl Gönderilir?
Facebook'tan Nasıl Resim İndirilirFacebook'tan Nasıl Resim İndirilir?
Facebook'ta Öne Çıkan Fotoğraflar Nasıl DüzenlenirFacebook'ta Öne Çıkan Fotoğraflar Nasıl Düzenlenir?
Facebook'ta Kullanıcı Kimliği Nasıl BulunurFacebook'ta Kullanıcı Kimliği Nasıl Bulunur?
Facebook'ta Engelleme Nasıl KaldırtılırFacebook'ta Engelleme Nasıl Kaldırtılır?
Eski Facebook Hesabın Nasıl AçılırEski Facebook Hesabın Nasıl Açılır?
Facebook'ta Fotoğraflar Nasıl GizlenirFacebook'ta Fotoğraflar Nasıl Gizlenir?
Facebook Messenger'ın Fotoğraflarına Erişmesine Nasıl İzin VerilirFacebook Messenger'ın Fotoğraflarına Erişmesine Nasıl İzin Verilir?
Facebook Messenger'da Sohbet Renkleri ve Emoji Nasıl DeğiştirilirFacebook Messenger'da Sohbet Renkleri ve Emoji Nasıl Değiştirilir?
Facebook'ta Paylaşım Nasıl YapılırFacebook'ta Paylaşım Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 19.803 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Facebook | Sosyal Ağ
Bu sayfaya 19.803 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam