Facebook Profiline Kimlerin Baktığı Nasıl Öğrenilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Arkadaşlar Listesini KullanmakGönderi KullanmakReferans

Bu wikiHow makalesi sayesinde, Facebook profilini en çok kimlerin ziyaret ettiğine ilişkin akıllıca tahmin yürütebileceksin. Unutma ki profilini ziyaret eden kullanıcıların kimliklerini saptamanın garantili bir yöntemi yok ve bunu yaptığını iddia eden herhangi bir hizmet ya da yöntem varsa ya yalan söylüyordur ya da dolandırıcılık peşindedir. Şunu da unutma ki Haber Kaynağı’nın algoritması sayesinde, insanların profilini ziyaret etmek artık eskisi kadar sık yapılan bir şey değil.

1
Arkadaşlar Listesini Kullanmak

 1. 1
  Facebook’u aç. Ya https://www.facebook.com/ adresine git (masaüstü) ya da Facebook uygulamasının simgesine tıkla (mobil). Facebook’ta oturum açtıysan Haber Kaynağı (News Feed) karşına gelecektir.
  • Facebook’a masaüstünden giriş yapmadıysan önce Facebook e-posta adresini ve parolanı sayfanın sağ üstündeki alanlara gir, sonra Giriş Yap (Log In) seçeneğine tıkla.
  • Mobil aygıtlarda Facebook’ta oturum açmak için, istendiğinde e-posta adresini ve parolanı girip Giriş Yap (Log In) düğmesine dokun.
 2. 2
  Adının olduğu sekmeye tıkla. Bunu Facebook sayfasının sağ üst kısmında bulabilirsin. Tıkladığında Facebook profil sayfan açılacak.
  • Mobil aygıtlarda, ekranın sağ altında (iPhone) ya da sağ üstünde (Android) olan simgesine tıkla.
 3. 3
  Şimdi Arkadaşlar (Friends) düğmesine bas. Bunu profil sayfanın en üstüne yakın bir yerde bulacaksın. Tıkladığında Facebook arkadaşlarının listesi açılacak.
  • Mobil aygıtlarda menüdeki Arkadaşlar (Friends) seçeneğine tıkla.
 4. 4
  En üstteki sonuçlara bak. Bu listenin en üstündeki 10 ila 20 kişi, en sık etkileşimde bulunduğun kişilerdir, yani profilini ziyaret etme olasılıkları diğer kişilere kıyasla daha yüksektir.
 5. 5
  En üstteki arkadaşlarının hepsine bak. Birkaç yüz arkadaşı olan birinin senin profiline bakma olasılığı, birkaç bin arkadaşı olan birine göre daha yüksektir. Bu da sayfana bakıyor olabilecek kişilerin listesini daraltmana yardımcı olur.
  • Bu listede etkileşim kurmak için çaba harcamadığın birilerini görüyorsan muhtemelen bunlar profil sayfanı sıkça ziyaret ediyordur.
 6. 6
  Arkadaş önerilerine bak. Eğer Facebook’tan belli kişileri eklemen yönünde uyarılar alıyorsan söz konusu kişiler muhtemelen profilini en sık ziyaret edenlerden birinin (ya da birkaçının) arkadaşıdır.

2
Gönderi Kullanmak

 1. 1
  Facebook’u aç. Ya https://www.facebook.com/ adresine git (masaüstü) ya da Facebook uygulamasının simgesine tıkla (mobil). Facebook’ta oturum açtıysan Haber Kaynağı (News Feed) karşına gelecektir.
  • Facebook’a masaüstünden giriş yapmadıysan önce Facebook e-posta adresini ve parolanı sayfanın sağ üstündeki alanlara gir, sonra Giriş Yap (Log In) seçeneğine tıkla.
  • Mobil aygıtlarda Facebook’ta oturum açmak için, istendiğinde e-posta adresini ve parolanı girip Giriş Yap (Log In) düğmesine dokun.
 2. 2
  Gönderi metin kutusunu kullan. Haber Kaynağı sayfasının üstündeki metin kutusuna tıkla. Bu metin kutusunda genelde "Ne düşünüyorsun?" tarzı bir cümle bulunur.
 3. 3
  Sıradan bir gönderi yaz. Bir fıkra, bir gerçek ya da genel bir yorum olabilir; fakat arkadaş grubunda şiddetli tepkiler oluşturacak konulardan uzak durmalısın.
  • Hassas ya da insanları bölecek konulardan kaçın.
  • Gönderide hiç kimseyi etiketleme çünkü bunu yaparsan test sonuçlarını yanıltırsın.
 4. 4
  Şimdi Paylaş (Share) düğmesine bas. Bunu gönderi penceresinin sağ alt köşesinde bulabilirsin.
  • Mobil aygıtlarda bunun yerine sağ üst köşedeki Paylaş (Share) düğmesine basabilirsin.
 5. 5
  Kimlerin beğendiğine bak. Belli bir süre sonra (örneğin 8 saat geçince) gönderini kimlerin beğendiğine bak.
  • Eğer mümkünse gönderine kimlerin yorum yaptığını da bir kenara yaz.
 6. 6
  Bu testi birkaç kez daha tekrarla. Birbiriyle karşılaştırabileceğin en az 5 farklı gönderi olması yararlı olur.
 7. 7
  Bu gönderileri karşılaştırarak hepsini kimin beğendiğine bak. Eğer her Facebook gönderini hep aynı insanlar beğeniyorsa ve onlar yorum yapıyorsa muhtemelen profil sayfanı da arkadaş listendekilerden daha sık ziyaret ediyorlardır.

İpuçları

 • Gönderileri ve arkadaş listesini kullanarak, içeriğinle en çok kimin ilgilendiğini bulmak kesin bir bilim değilse de, Facebook sayfanın ziyaretçi kitlesi hakkında genel bir fikir verecektir.

Uyarılar

 • Facebook, profilini ziyaret edenlerin adını görmenin bir yolu olmadığını açık seçik belirtiyor.[1]
 • Profiline kimlerin baktığını gösterdiğini iddia eden hiçbir Facebook uygulamasını kurma. Bunlar genelde kişisel bilgilerini çalmak ve diğer kullanıcılara saldırmak üzere tasarlanmış istenmeyen reklam ya da zararlı kod içeren programlardır.[2]

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: See Who Views Your Facebook Profile, Português: Ver Quem Visualizou seu Perfil no Facebook, Italiano: Controllare Chi Visualizza il Tuo Profilo Facebook, Español: saber quién mira tu perfil de Facebook, 中文: 看谁浏览了你的Facebook个人主页, Deutsch: Herausfinden wer dein Facebook Profil aufruft, Français: savoir qui consulte votre profil Facebook, Русский: узнать, кто просматривает ваш профиль в Facebook, Čeština: Jak zjistit, kdo si zobrazuje váš profil na Facebooku, Bahasa Indonesia: Mengetahui Siapa yang Melihat Profil Facebook, हिन्दी: जाने की आपकी फेसबुक प्रोफाइल कौन देखता है, العربية: معرفة من قام بزيارة صفحتك الشخصية على فيسبوك, Tiếng Việt: Kiểm tra Người Xem Trang cá nhân Facebook, Nederlands: Controleren wie jouw Facebookprofiel bekijkt, ไทย: รู้ว่าใครแอบส่อง Facebook ของคุณ, 한국어: 페이스북 방문자 확인하는 법, 日本語: Facebookで自分のプロフィールへの訪問者を確認する

Bu sayfaya 350 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?