Facebook Messenger, Facebook uygulamasına girmek zorunda kalmadan tüm Facebook arkadaşlarınla sohbet etmeni ve onlara mesaj göndermeni sağlayan bağımsız bir uygulamadır. Bazı ülkelerde, Facebook hesabı açmadan da Messenger hesabı oluşturabilirsin. Bu uygulama iPhone, Android ve Windows telefonlarda kullanılabilir. Messenger'a bilgisayarındaki resmi Messenger İnternet sitesinden de erişebilirsin. Messenger, arkadaşlarla sohbet etmenin dışında ücretsiz sesli ve görüntülü görüşme yapmanı, para gönderip almanı ve sohbet robotlarıyla sohbet etmeni sağlar.

Yöntem 1 / 4:
iPhone, iPad ve iPod Touch

 1. 1
  iOS cihazından App Store'u aç. App Store'u kullanarak Messenger'ı ücretsiz olarak yükleyebilirsin.
  • Facebook uygulamasının Mesajlar bölümünü açıp "Yükle" düğmesine dokunarak da Messenger App Store sayfasını açabilirsin.
 2. 2
  Ekranın altındaki "Ara" sekmesine dokun. Uygulama arama alanı açılacak.
 3. 3
  Arama kutusuna "Messenger" yaz. Eşleşen uygulamalar listede gözükecek.
 4. 4
  "Messenger" uygulamasının yanındaki "İNDİR" düğmesine dokun. Uygulama geliştiricisinin "Facebook, Inc." olduğundan emin ol.
 5. 5
  Uygulamayı yüklemek için "YÜKLE"ye dokun. Uygulama hemen inmeye başlamalıdır.
  • Ayarlarına bağlı olarak uygulamayı indirmeden önce Apple ID şifren istenebilir.
  • App Store'dan uygulama indirmek için kablosuz bir ağa bağlı olman gerekebilir.
 6. 6
  İndirdikten sonra Facebook Messenger'ı başlat. Ana ekranların birindeki uygulama simgesine veya uygulama indirildikten sonra App Store uygulama sayfasındaki "AÇ" düğmesine dokunabilirsin.
 7. 7
  Facebook Messenger'a giriş yap. Messenger'ı başlattığında oturum açman istenecek. Eğer iOS cihazında Facebook yüklü ise aynı Facebook hesabıyla hızlı bir şekilde giriş yapabilirsin.
  • Farklı bir Facebook hesabıyla giriş yapmak istiyorsan "Hesap Değiştir"e dokun ve kullanmak istediğin hesapla giriş yap.
 8. 8
  Facebook hesabın olmadan Facebook Messenger'da oturum aç (yalnızca belirli bölgelerde). Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Peru veya Venezuela'da isen artık Facebook Messenger’ı kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacın yok. Bu durumda bir Facebook hesabı oluşturulmaz ve yalnızca rehberindeki Facebook messenger kullanan kişilerle sohbet etmen sağlanır.
  • Giriş ekranındaki "Facebook’ta Yok Musun?" düğmesine dokun.
  • Telefon numaranı gir.
  • SMS mesajı ile gönderilen kodu gir.
  • Messenger’da kullanmak istediğin ismi gir ve kendi resmini yükle.
 9. 9
  Bildirimlere izin vermek isteyip istemediğine karar ver. Messenger, uygulama için bildirimleri açmanı isteyecektir. Bildirimleri almak için "Tamam"a dokun.
  • Bildirimler, yeni bir mesaj veya çağrı aldığında seni bilgilendirecek ve Messenger kısa mesaj uygulamasına çok benzer şekilde çalışacak.
  • Bildirimlere izin vermezsen Messenger uygulaması açık ve etkin olmadıkça biri seninle sesli veya görüntülü arama başlatmaya çalıştığında sana bildirim gönderilmez. Messenger’da sesli ve görüntülü arama yapmak istiyorsan bildirimlerin etkin olduğundan emin ol, yoksa sana yapılan aramaları kaçırırsın.
 10. 10
  Telefon numaranı gir. Messenger, arkadaşlarının seni bulmasını kolaylaştırmak için telefon numaranı isteyecek. Numaran Facebook hesabınla ilişkiliyse burada görülecektir. Bu isteğe bağlıdır.
 11. 11
  Kişileri aktarmak isteyip istemediğine karar ver. Messenger, telefon rehberini tarar ve Messenger uygulamasını kullanan kişileri bulur. Buna izin vermek istemiyorsan önce "Tamam"a, ardından "İzin Verme" düğmesine dokunman gerekir.
  • Bunu etkinleştirirsen Messenger, telefon rehberini izlemeye ve yeni eklenen kişilerin Messenger hesaplarını kontrol etmeye devam eder. Bu işlem, telefonuna birisini eklediğinde otomatik olarak gerçekleşeceğinden Messenger'a yeni kişi eklemeyi kolaylaştıracak.
 12. 12
  Messenger'ı kullanmaya başla. Giriş yaptıktan sonra tüm Facebook mesajların gösterilir. Sohbet edebilir, sesli ve görüntülü aramalar gönderebilir ve daha birçok şey yapabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Android

 1. 1
  Google Play Store'u aç. Facebook Messenger, Google Play Store'dan ücretsiz olarak yüklenebilir.
  • Messenger uygulama sayfasını Facebook uygulamasının sohbet sekmesinden de açabilirsin.
 2. 2
  Arama kutusuna "Messenger" yaz. Messenger ile eşleşen sonuçların bir listesi görüntülenecek.
 3. 3
  Sonuçlardan "Messenger"ı seç. Listenin en üstünde yer alan ve "Facebook" tarafından geliştirilen Messenger uygulamasını seç.
 4. 4
  "Yükle" düğmesine dokun. Gerekli izinleri gözden geçir ve ardından hâlâ yüklemek istiyorsan "Kabul Et" düğmesine dokun.
  • Android 6.0 ve sonraki sürümlerde, indirirken değil uygulamayı başlattığında izinleri kabul etmen istenir.
  • Google hesap şifreni gir (istenirse). Güvenlik ayarlarına bağlı olarak uygulamayı indirmeden önce şifreni girmen istenebilir.
 5. 5
  Uygulamanın inmesini bekle. Bu birkaç dakika sürebilir. Play Store ayarlarına bağlı olarak, uygulamayı indirmek için bir kablosuz ağa bağlı olman gerekebilir.
 6. 6
  Messenger uygulamasını başlat. Uygulama simgesini ana ekranlarından birinde veya Uygulama Çekmecesinde bulabilirsin. Messenger mağaza sayfasındaki "Aç" düğmesine de dokunabilirsin.
 7. 7
  Facebook hesabınla giriş yap. Android cihazında Facebook uygulaması yüklüyse Messenger'da aynı hesapla devam etmen istenir. "Hesap Değiştir"e dokunarak farklı bir hesapla giriş yapabilirsin.
 8. 8
  Facebook hesabın olmadan oturum aç (yalnızca belirli bölgelerde). Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Peru veya Venezuela'da isen artık Facebook Messenger’ı kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacın yok. Ancak sadece telefonundaki Messenger kullanan kişilerle sohbet edebileceğini ve Facebook arkadaşlarınla görüşemeyeceğini de aklında bulundur.[1]
  • Giriş ekranındaki "Facebook’ta Yok Musun?" düğmesine dokun.
  • İstendiğinde telefon numaranı gir.
  • SMS mesajı ile gönderilen kodu gir.
  • İnsanların seninle sohbet ederken göreceği ismi gir.
 9. 9
  Telefon numaranı ekle (isteğe bağlı). Arkadaşlarının seni daha kolay bulabilmesi için telefon numaranı eklemen istenir. Numaran Facebook hesabınla ilişkiliyse burada görüntülenir. Bu adımı "Şimdi Değil"e dokunarak atlayabilirsin.
 10. 10
  Telefon rehberini yüklemek isteyip istemediğine karar ver (isteğe bağlı). Facebook Messenger, eklediğin kişilerin Messenger kullanıp kullanmadığını bildirmek için telefon rehberine erişim talep edecektir. Bunu "Şimdi Değil"e dokunarak atlayabilirsin.
  • Telefon rehberini yüklemek, Messenger'ın rehberini sürekli takip etmesini ve Messenger hesabına sahip kişileri otomatik olarak eklemesini sağlayacaktır. Telefon rehberine yeni bir numara eklediğinde, Messenger bu numaranın bir Messenger hesabıyla ilişkili olup olmadığını kontrol eder. Öyle ise bu hesap Messenger arkadaş listene eklenir.
 11. 11
  Facebook Messenger'ı kullanmaya başla. Giriş yaptıktan sonra Facebook sohbetlerinin tümü gösterilir. Herhangi bir Facebook arkadaşınla sohbet etmek için uygulamayı kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Windows Phone

 1. 1
  Windows Store’u aç. Facebook Messenger, Windows Store’dan ücretsiz olarak yüklenebilir.
 2. 2
  Arama kutusuna "Facebook Messenger" yaz. İlgili sonuçların bir listesi görünecektir.
 3. 3
  Sonuç listesinden "Messenger" sonucuna dokun. "Facebook Inc." tarafından geliştirilen uygulamayı seçtiğinden emin ol.
 4. 4
  Messenger’ı indirmeye başlamak için "Al" düğmesine dokun. Uygulama telefonuna inmeye başlayacaktır.
 5. 5
  Facebook Messenger'a giriş yap. Windows telefonunda Facebook uygulaması yüklü ise aynı hesapla hızlı bir şekilde giriş yapabilirsin. Farklı bir hesap kullanmak istiyorsan "Hesap Değiştir"e dokun ve başka bir hesapla oturum aç.
 6. 6
  Telefon numaranı ekle (isteğe bağlı). Messenger uygulaması, arkadaşlarının seni daha kolay bulabilmesi için telefon numaranı eklemeni ister. İstersen bu adımı atlayabilirsin.
 7. 7
  Messenger’ın telefon rehberini yüklemesini isteyip istemediğine karar ver. Messenger, telefon rehberini takip ederek Messenger kullanan birini eklediğinde sana haber verebilir. İstersen bunu atlayabilirsin.
  • Messenger, eklediğin her yeni kişiyi otomatik olarak kontrol eder ve eğer Messenger hesabı ile ilişkili bir numara bulursa o kişiyi Messenger listene ekler.
 8. 8
  Sohbet etmek için Messenger'ı kullanmaya başla. Giriş yaptıktan sonra Messenger'ı Facebook arkadaşlarınla sohbet etmek için kullanabilirsin. Uygulamanın Windows Phone sürümünün iOS ve Android sürümlerinin gerisinde kaldığını ve bu uygulamalarda bulunan gelişmiş özelliklerin çoğunun Windows Phone uygulamasında yer almadığını unutma.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Messenger Masaüstü İnternet Sitesi

 1. 1
  Tarayıcından .messenger.com adresini ziyaret et. Mesajlarına herhangi bir bilgisayardan erişmek için Messenger İnternet sitesini kullanabilirsin.
  • Bir bilgisayardan Messenger’a erişmenin tek yolu messenger.com İnternet sitesidir. Başkaları tarafından geliştirilen Messenger programlarını indirme, çünkü bunlar resmi değildir ve hesabın başkalarının eline geçebilir.
 2. 2
  Facebook hesabına giriş yap. Eğer aynı tarayıcı oturumunda Facebook’a önceden giriş yaptıysan "İsminle Devam Et" düğmesini görürsün. Farklı bir Facebook hesabıyla giriş yapmak istersen "Hesap Değiştir"e tıkla.
 3. 3
  Messenger İnternet sitesini kullanmaya başla. Mobil uygulamada yapabildiğin hemen hemen her şeyi İnternet sitesi üzerinden de yapabilirsin. Sohbetlerin ekranın sol kenarında listelenir. Bir tanesine tıkladığında sohbet penceresi orta çerçevede açılır ve kişi detayları sağda görünür.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.694 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.694 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam