Facebook Hesabı Nasıl Dondurulur?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Cep Telefonundan Facebook Profilini Geçici Olarak KaldırmakMac’te ve Bilgisayarda Facebook Profilini Geçici Olarak Kaldırmak

Bu wikiHow makalesi ile Facebook profilini geçici olarak Facebook’tan nasıl kaldıracağını öğrenebilirsin. Hesabını geçici olarak kaldırdığında sadece hesabına giriş yaparak Facebook’a geri dönebilirsin. Bu işlem, Facebook hesabını kalıcı olarak silme işleminden farklıdır.

1
Cep Telefonundan Facebook Profilini Geçici Olarak Kaldırmak

 1. 1
  Facebook’u aç. Üzerinde beyaz renkte "f" harfi yazan koyu mavi renkteki uygulamadır. Daha önce Facebook’a giriş yaptıysan uygulamayı açtığında Haber Kaynağı açılır.
  • Android telefonunda daha önce Facebook’a giriş yapmadıysan Haber Kaynağını görüntülemek için e-posta adresini ve şifreni girerek Giriş Yap butonuna dokun.
 2. 2
  Ardından butonuna dokun. Bu buton ya ekranın sağ alt köşesindedir (iPhone) ya da üst sağ köşesindedir (Android).
 3. 3
  Aşağı kaydır ve Ayarlar seçeneğine dokun. Android kullanıyorsan bu adımı geç.
 4. 4
  Daha sonra Hesap Ayarları seçeneğine dokun. Bu, ya açılır menünün üst kısmındadır (iPhone) ya da menüsünün alt kısmındadır (Android).
 5. 5
  Ardından Genel sekmesine dokun. Bu sekme, ekranın üst kısmına yakın bir yerdedir.
 6. 6
  Sonra Hesabı Yönet seçeneğine dokun. Bu, sayfanın altındaki seçenektir.
 7. 7
  Ardından Hesabını Dondur seçeneğine dokun. Bu link, "Hesap" başlığının sağındadır.
 8. 8
  Şifreni girip Devam Et seçeneğine tıkla. Tıkladığında hesap dondurma sayfası açılır.
 9. 9
  Hesabını neden dondurduğunu belirten bir sebebe dokun. Bu bölümün altındaki Diğer seçeneğine dokunursan hesabını neden dondurduğunu belirten bir sebep yazman gerekecektir.
  • Facebook’un bir hafta veya daha az bir süre sonunda senin hesabını yeniden aktifleştirmesini istiyorsan Sadece bir süreliğine. Geri döneceğim. seçeneğine dokunup hesabının ne kadar kapalı kalmasını istiyorsan o kadar gün seç.
 10. 10
  Ayrı bir işlem yapman için başka bir yere yöneltildiysen Kapat seçeneğine dokun. Seçtiğin sebep Facebook tarafından düzeltilebilir görünürse ekranda, alternatif (isteğe bağlı) bir işlem yapman için bir ileti belirir. Kapat seçeneğine dokunduğunda bu ileti ekranı kapanır.
 11. 11
  E-posta bildirimlerini ve istersen Messenger’ı kapat. Bunu yapabilmek için Facebook’tan gelecek e-postaların alımını durdur ve Messenger’ı kullanmaya devam et seçeneklerinin yanındaki kutucuğa sırayla dokun.
 12. 12
  Daha sonra Dondur butonuna dokun. Bu, sayfanın altındadır. Buna tıklar tıklamaz hesabın dondurulacaktır.
  • Hesabını dondurmadan önce şifreni tekrar girmen istenebilir.
  • Hesabını, uygulamayı açıp Facebook hesabına giriş yaparak aktifleştirebilirsin.

2
Mac’te ve Bilgisayarda Facebook Profilini Geçici Olarak Kaldırmak

 1. 1
  Facebook’un İnternet sitesine git. Facebook’un İnternet sitesi https://www.facebook.com/ adresinde yer alır. Daha önce Facebook’a giriş yaptıysan Haber Kaynağı açılır.
  • Daha önce Facebook’a giriş yapmadıysan ekranın üst sağ köşesinden e-posta adresini (veya telefon numaranı) girip devam etmek için Giriş Yap butonuna tıkla.
 2. 2
  Ardından ▼ simgesine tıkla. Bu simgeyi Facebook sayfasının üst sağ kısmında, ? simgesinin hemen yanında göreceksin. Buna tıkladığında bir açılır menü çıkar.
 3. 3
  O simgeye tıkladıktan sonra Ayarlar butonuna tıkla. Bu, açılır menünün alt tarafındadır.
 4. 4
  Ardından Genel sekmesine tıkla. Bu seçeneği sayfanın üst sol kısmında göreceksin.
 5. 5
  Sonra Hesabı Yönet seçeneğine tıkla. Bu, sayfadaki sonuncu seçenektir.
 6. 6
  "Hesabını dondur" linkine tıkla. Bu seçenek Kapat butonunun hemen üstündedir.
 7. 7
  Facebook şifreni gir. Bu şifreyi sayfanın ortasındaki metin alanına gireceksin.
 8. 8
  Daha sonra Devam Et seçeneğine tıkla. Şifren doğruysa bu seçeneğe tıkladığında hesabını dondurma sayfası açılır.
 9. 9
  Hesabını dondurma sebebini belirten bir sebebe tıkla. Bunu sayfanın alt tarafında bulunan "Ayrılma nedeni" bölümünden yapacaksın.
  • Facebook’un bir hafta veya daha az bir süre sonunda senin hesabını yeniden aktifleştirmesini istiyorsan Sadece bir süreliğine. Geri döneceğim. seçeneğine dokunup hesabının ne kadar kapalı kalmasını istiyorsan o kadar gün seç.
 10. 10
  Ayrı bir işlem yapman için başka bir yere yöneltildiysen Kapat seçeneğine dokun. Seçtiğin ayrılma sebebine bağlı olarak Facebook, hesabını dondurman yerine oturumu kapatmanı veya arkadaş eklemeni önerebilir.
 11. 11
  Çıkış seçeneklerini gözden geçir. Hesabını dondurmadan önce aşağıdaki seçenekleri işaretleyebilir ya da bunların işaretlerini kaldırabilirsin:
  • E-posta alımını durdurma – Facebook’un sana e-posta göndermesini istemiyorsan bu kutucuğu işaretle.
  • Messenger – Facebook Messenger uygulamasını da dondurabilirsin. Bu kutucuğu işaretlemezsen insanlar seni Messenger’da görüp sana Messenger’dan mesaj gönderebilir.
  • Uygulamaları kaldır – Facebook uygulama geliştiricisiysen ve uygulama geliştirmişsen bunlar, bu sayfada listelenir. Bu kutucuğu işaretlediğinde bu uygulamalar, uygulama geliştirici profilinden kaldırılır.
 12. 12
  Sonra Dondur butonuna tıkla. Bu, sayfanın alt tarafındaki mavi butondur.
  • Bu adımdan sonra şifreni yeniden girmen gerekebilir.
 13. 13
  Ekran geldiğinde Şimdi Dondur seçeneğine tıkla. Buna tıkladığında Facebook hesabın dondurulur. Bu hesabı herhangi bir zaman yeniden açmak için sadece Facebook giriş sayfasını açıp e-postanı ve şifreni girdikten sonra Giriş Yap butonuna tıklaman yeterlidir.

İpuçları

 • Hesabını dondurduğunda geri dönmek isteyebilirsin diye profilindeki tüm bilgiler korunur.

Uyarılar

 • Hesabını, yalnızca dondurman gerektiğinde dondur. Bunu çok sık yaparsan bir süre sonra hesabını anında donduramana izin verilmez.
 • Hassas bilgileri Facebook sunucularından kalıcı olarak kaldırmanın tek yolu hesabını silmektir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Deactivate a Facebook Account, Italiano: Disattivare un Account Facebook, Español: desactivar una cuenta de Facebook, Português: Desativar uma Conta do Facebook, Français: désactiver un compte Facebook, Deutsch: Ein Facebook Konto deaktivieren, Nederlands: Je Facebookaccount deactiveren, Русский: деактивировать аккаунт в Facebook, Čeština: Jak deaktivovat účet na Facebooku, Bahasa Indonesia: Menonaktifkan Akun Facebook, 中文: 停用Facebook账户, العربية: إلغاء تنشيط حساب فيسبوك, ไทย: ปิดบัญชี Facebook ชั่วคราว (Deactivate), Tiếng Việt: Vô hiệu hóa tài khoản Facebook, हिन्दी: फेसबुक अकाउंट डिएक्टिवेट करें (Deactivate Your Facebook Profile), 한국어: 페이스북 계정 비활성화 하는 방법, 日本語: Facebookのアカウントを一時停止する

Bu sayfaya 638 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?