Facebook’ta Doğum Tarihi Nasıl Gizlenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:MasaüstündeMobil Uygulamada

Bu wikiHow makalesinde, doğum tarihinin Facebook’ta başkaları tarafından görülmesini nasıl engelleyeceğini öğreneceksin. Hem Facebook internet sitesi hem de mobil uygulaması üzerinden doğum günü gizlilik ayarlarını değiştirebilirsin.

1
Masaüstünde

 1. 1
  Facebook’u aç. Bilgisayarının internet tarayıcısında https://www.facebook.com/ adresine git. Önceden giriş yaptıysan sana ait Facebook Haber Kaynağı açılacaktır.
  • Giriş yapmadıysan sayfanın sağ üst köşesindeki alana e-posta adresini ve şifreni yazıp Giriş Yap butonuna tıkla.
 2. 2
  İsminin yazılı olduğu sekmeye tıkla. Bu sekme, Facebook sayfasının sağ üst kısmında bulunur. Buna tıkladığında kişisel Facebook sayfan açılacaktır.
  • İsim sekmesinde güncel profil resminin küçük bir görseli de olacaktır.
 3. 3
  Hakkında sekmesine tıkla. Bu sekme, profil sayfanın üst kısmında bulunan kapak fotoğrafının altında yer alır.
 4. 4
  İletişim Bilgileri ve Temel Bilgiler sekmesine tıkla. Bu sekme, sayfanın sol tarafında yer alır.
 5. 5
  "Temel Bilgiler" başlığına doğru sayfayı aşağıya kaydır ve "Doğum Tarihi" bilgisinin üzerine gel. Temel Bilgiler bölümü "İnternet Siteleri ve Sosyal Bağlantılar" alanının altında yer alır. "Doğum Tarihi" bilgisinin üzerine geldiğinde Düzenle seçeneği ortaya çıkacaktır.
 6. 6
  Düzenle seçeneğine tıkla. Bu, doğum tarihinin sağında bulunur. Tıkladığında "Doğum Tarihi" bölümü gizlilik seçeneklerini göstermek için genişleyecektir.
 7. 7
  İnsan şeklindeki simgeye tıkla. Bu seçenek, doğum tarihinin ay ve yıl satırının hemen sağında bulunur. Tıkladığında bir açılır menü ortaya çıkacaktır.
 8. 8
  Sadece ben seçeneğine tıkla. Bu seçenek, doğum gününü profilinde gizlemeni sağlar.
  • Doğduğun yılı da gizlemek istersen yılın sağında bulunan insan şeklindeki simgeye tıkla ve sonra da çıkan açılır menüdeki Sadece ben seçeneğine tıkla.
 9. 9
  Değişiklikleri Kaydet butonuna tıkla. Doğum tarihin artık profilinde görünmeyecek.

2
Mobil Uygulamada

 1. 1
  Facebook’u aç. Lacivert arka plan üzerinde beyaz "f" harfi şeklindeki Facebook mobil uygulama simgesine dokun. Önceden giriş yaptıysan sana ait Facebook Haber Kaynağı açılacaktır.
  • Facebook’a önceden giriş yapmadıysan e-posta adresini (ya da telefon numaranı) ve şifreni yazıp Giriş Yap butonuna dokun.
 2. 2
  Profil simgene dokun. Bu, ekranın alt (iPhone) ya da üst (Android) kısmında yer alan, insan silüeti şeklinde bir simgedir. Dokunduğunda Facebook profil sayfan açılır.
  • Bu simgeyi göremezsen ekranın sağ alt köşesinde (Android’de sağ üstte) bulunan şeklindeki simgeye dokun. Sonra da açılan menünün üstünde yer alan ismine dokun.
 3. 3
  Profili Düzenle sekmesine dokun. Bu sekmeyi profil sayfanın üst kısmında bulunan kapak fotoğrafının altında göreceksin.
 4. 4
  Sayfanın en altına git ve Hakkında Kısmını Düzenle seçeneğine dokun. Bu, sayfanın en altında yer alan bir bağlantıdır. Dokunduğunda profil bilgilerinin listesi açılır.
 5. 5
  "Temel Bilgiler" başlığına ulaşmak için sayfayı aşağıya kaydır. Bu başlığı sayfanın orta kısımlarında göreceksin.
 6. 6
  Düzenle seçeneğine dokun. Bu seçenek, "Temel Bilgiler" başlığının sağında yer alır.
 7. 7
  "Gizlilik" simgesine dokun. Bu, sayfanın üst kısmındaki "Doğum Tarihi" başlığının sağında yer alan insan şeklindeki simgedir. Dokunduğunda bir açılır menü göreceksin.
 8. 8
  Sadece ben seçeneğine dokun. Bu seçenek, açılır menüde bulunur. Dokunduğunda doğum tarihinin ay ve gün bilgisi artık profilinde görünmeyecektir.
  • Sadece ben seçeneğini açılır menüde göremezsen aynı menüde yer alan Diğer Seçeneklere dokun. Sonrasında çıkan menüden de Sadece ben seçeneğine dokun .
 9. 9
  Doğum yılını gizle. Başkalarının doğum yılını da görmesini istemiyorsan yılın sağındaki "Gizlilik" simgesine dokun. Sonra da açılan menü üzerinden Sadece ben seçeneğine dokun.
  • Sadece ben seçeneğini yine göremezsen öncesinde Diğer Seçeneklere dokunman gerekecektir.
 10. 10
  Sayfayı aşağıya kaydır ve Kaydet butonuna dokun. Bu, sayfanın aşağısında yer alan mavi bir butondur. Dokunduğunda yaptığın değişiklikler kaydedilir ve doğum günün Facebook profilinde gizli hâle gelir.

İpuçları

 • Profilinde doğum tarihini gizlediğinde başkaları doğum gününle ilgili bildirim alamayacak ve doğum günün onların iOS cihazlarında ya da Google takvimlerinde görünmeyecek.

Uyarılar

 • Doğum tarihinin gizlilik ayarını "Herkese Açık" yerine "Arkadaşlar" olarak değiştirirsen doğum tarihin profilinde görünmeye devam edecek.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Hide Your Birthday on Facebook, Español: ocultar tu cumpleaños en Facebook, Português: Ocultar sua Data de Aniversário no Facebook, Italiano: Nascondere la Data di Nascita su Facebook, Русский: скрыть свой день рождения на Facebook, Deutsch: Auf Facebook deinen Geburtstag verbergen, Français: cacher ma date d’anniversaire sur Facebook, Bahasa Indonesia: Menyembunyikan Tanggal Ulang Tahun di Facebook, 中文: 在Facebook上隐藏你的生日, ไทย: ซ่อนวันเกิดใน Facebook, العربية: إخفاء يوم ميلادك على فيسبوك, 日本語: Facebookで誕生日を非公開にする, Nederlands: Je verjaardag verbergen op Facebook, Tiếng Việt: Ẩn ngày sinh trên Facebook, हिन्दी: फेसबुक पर अपने बर्थडे को छिपाएँ (Hide Your Birthday on Facebook), 한국어: 페이스북에서 생일이 보이지 않게 하는 방법

Bu sayfaya 293 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?