Facebook’ta birine arkadaşlık isteği göndermek için Facebook’u aç → hesabına giriş yap → eklemek istediğin kişinin profilini aç → “Arkadaşı Ekle” seçeneğine tıkla.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Mobil Uygulama

 1. 1
  Facebook uygulamasını aç.
 2. 2
  Facebook hesabına giriş yap. Daha önceden giriş yaptıysan diğer adıma geçebilirsin. Yapmadıysan e-posta adresini (veya telefon numaranı) ve Facebook şifreni ilgili alanlara gir ve Giriş Yap seçeneğine dokun.
 3. 3
  Eklemek istediğin kişinin profil sayfasını aç. Birinin profil sayfasını bulabilmenin birkaç farklı yolu vardır:[1]
  • Ekranın üst kısmındaki arama kutusuna (veya büyütece) dokun; sonra da o kişinin ismini, e-posta adresini veya telefon numarasını gir.
  • Profil sayfasını açmak için o kişinin bir yorumda veya gönderide geçen adına dokun.
  • Önce ekranın sağ alt kısmındaki ☰ simgesine, sonra da "Arkadaşlar" seçeneğine dokun. Orada mevcut arkadaşlarının bir listesini görebilirsin ya da tanıyor olabileceğin diğer kişileri bulmak için "Öneriler", "Kişiler" veya "Ara" seçeneklerinden birine dokunabilirsin.
  • Arkadaşlarının arkadaş listelerini aç ve profilini görmek istediğin kişinin adına dokun.
 4. 4
  Arkadaşı Ekle düğmesine dokun. Bu düğme, kişinin profil fotoğrafının ve isminin aşağısında ya da Arkadaşlarını Bul’da geçen isminin yanında bulunur. Dokunduğunda hemen bir arkadaşlık isteği gönderilecek ve istek kabul edildiğinde bir bildirim alacaksın.
  • Arkadaşı Ekle düğmesini göremiyorsan eklemeye çalıştığın kişi, ortak arkadaşı bulunmayan kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmiyor demektir.
  • Gönderdiğin bir arkadaşlık isteğiyle ilgili fikrin değişirse o kişinin Facebook profilini açıp İsteği İptal Et seçeneğine dokunarak isteği iptal edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
İnternet Tarayıcısı

 1. 1
  İnternet tarayıcında https://www.facebook.com adresine git.
 2. 2
  Facebook’a giriş yap. E-posta adresini (veya telefon numaranı) ve Facebook’a giriş yapmak için kullandığın şifreni ekranın sağ üst köşesindeki boş alanlara girip Giriş Yap düğmesine tıkla. Daha önceden giriş yaptıysan bu adımı geçebilirsin.
 3. 3
  Arkadaş olarak eklemek için bir profil bul. Facebook üzerinden potansiyel arkadaşlar bulabilmenin pek çok yolu vardır:
  • Birinin profilini açmak için o kişinin bir yorumda veya gönderide geçen ismine tıkla.
  • İsimle, e-posta adresiyle veya telefon numarasıyla aramak için ekranın üst kısmındaki arama çubuğunu kullan.
  • “Arkadaşlar” simgesine (ekranın sağ üst köşesinin yakınında, iki insan kafası şeklindeki simge) tıkla ve sonra da Facebook’ta tanıyor olabileceğin insanların bir listesini görmek için Arkadaşlarını Bul seçeneğine tıkla.
  • Ekranın üst orta kısmında bulunan “Arkadaşlar” sekmesine tıklayarak arkadaşlarından birinin arkadaşlar listesini gözden geçir. Profilini görüntülemek için arkadaşının arkadaşlarından birine tıkla.
 4. 4
  Arkadaşı Ekle düğmesine tıkla. Hâlihazırda birinin Facebook profilindeysen bu düğmeyi o kişinin kapak resminin sağ alt köşesinde göreceksin. Tıkladığında istek gönderilecek. O kişi isteğini kabul ettiğinde bir Facebook bildirimi alacaksın.
  • Arkadaşı Ekle düğmesini göremiyorsan eklemeye çalıştığın kişi, ortak arkadaşı bulunmayan kullanıcılardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmiyor demektir.
  • Gönderdiğin bir arkadaşlık isteğini iptal etmek için tarayıcını https://www.facebook.com/find-friends adresine yönlendirip önce “Gönderilen İstekleri Gör” seçeneğine, sonra da o kişinin isminin yanında bulunan İsteği Sil düğmesine tıkla.[2]
  Reklam

İpuçları

 • Birini şahsen tanımıyorsan arkadaşlık isteği göndermeden önce kendini tanıtmak için o kişiye bir mesaj göndermen iyi olabilir.
 • Birisi isteğini kabul etmezse herhangi bir bildirim almayacaksın. Ancak o kişinin sayfasını ziyaret ettiğin zaman “Arkadaşı Ekle” yerine, “Arkadaşlık İsteği Gönderildi” yazan bir düğme göreceksin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Facebook ile Nasıl İletişime GeçilirFacebook ile Nasıl İletişime Geçilir?
Facebook'ta Telefon Numarası Nasıl AranırFacebook'ta Telefon Numarası Nasıl Aranır?
Facebook'ta Kaydedilmiş Taslaklar Nasıl BulunurFacebook'ta Kaydedilmiş Taslaklar Nasıl Bulunur?
Facebook URL'si Nasıl DeğiştirilirFacebook URL'si Nasıl Değiştirilir?
Facebook'ta Birden Çok Arkadaş Nasıl SilinirFacebook'ta Birden Çok Arkadaş Nasıl Silinir?
Facebook'tan Nasıl Resim İndirilirFacebook'tan Nasıl Resim İndirilir?
Facebook'ta Öne Çıkan Fotoğraflar Nasıl DüzenlenirFacebook'ta Öne Çıkan Fotoğraflar Nasıl Düzenlenir?
Facebook'ta Kullanıcı Kimliği Nasıl BulunurFacebook'ta Kullanıcı Kimliği Nasıl Bulunur?
Facebook'ta Engelleme Nasıl KaldırtılırFacebook'ta Engelleme Nasıl Kaldırtılır?
Eski Facebook Hesabın Nasıl AçılırEski Facebook Hesabın Nasıl Açılır?
Facebook'ta Fotoğraflar Nasıl GizlenirFacebook'ta Fotoğraflar Nasıl Gizlenir?
Facebook Messenger'ın Fotoğraflarına Erişmesine Nasıl İzin VerilirFacebook Messenger'ın Fotoğraflarına Erişmesine Nasıl İzin Verilir?
Facebook Messenger'da Sohbet Renkleri ve Emoji Nasıl DeğiştirilirFacebook Messenger'da Sohbet Renkleri ve Emoji Nasıl Değiştirilir?
Facebook'ta Tüm Arkadaşlık İstekleri Nasıl DurdurulurFacebook'ta Tüm Arkadaşlık İstekleri Nasıl Durdurulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 8.945 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Facebook
Bu sayfaya 8.945 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam