Bu wikiHow makalesini okuyarak birinin seni Facebook’ta engelleyip engellemediğini veya arkadaşlıktan çıkarıp çıkarmadığını öğrenebilirsin. Bu kişinin profilini bulamıyorsan bunun nedeni ya seni engellemesidir ya da hesabını silmiş olmasıdır; ne yazık ki hangisinin doğru olduğundan yüzde yüz emin olmanın tek yolu o kişiyle doğrudan iletişime geçmektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Facebook Arama Çubuğunu Kullanmak

 1. 1
  Facebook’u aç. Mavi arka plan üzerinde beyaz bir "f" harfi olan mobil uygulamaya dokunarak veya masaüstünde https://www.facebook.com/ adresine giderek Facebook’u açabilirsin. Facebook’a giriş yapmış durumdaysan uygulamaya dokunduğunda Ana Sayfa açılacaktır.
  • Giriş yapmış durumda değilsen devam etmeden önce e-posta adresini ve şifreni gir.
 2. 2
  Arama çubuğunu seç. Sayfanın üst kısmındaki üzerinde "Ara" yazan beyaz kutuya dokun veya tıkla.
 3. 3
  Aramak istediğin kişinin adını gir. Seni engellediğinden şüphelendiğin kişinin adını yaz ve mobildeysen [isim] için sonuçları gör, masaüstündeysen Enter tuşuna bas.
 4. 4
  Kişiler sekmesini seç. Kişiler seçeneğini sayfanın üst kısmında görebilirsin.
  • Seni engellemiş veya hesabını silmiş olan kişiler bazen Tümü sekmesinin altında görünür, fakat Kişiler sekmesinin altında görünmezler.
 5. 5
  Aradığın kişinin profili var mı diye bak. Kişiler sekmesindeyken bu kişinin profilini görebiliyorsan profili hâlâ aktif demektir, sadece seni arkadaşlıktan çıkarmıştır.
  • Profilini göremiyorsan hesabını silmiş veya profilini görmeni engellemiş olabilir ya da sen Facebook’ta onu aradığında gözükmeyecek şekilde gizlilik ayarlarını değiştirmiş olabilir.
  • Bu kişinin hesabını bulabilirsen üzerine dokunmayı veya tıklamayı dene. Eğer seni engellemediyse profilinin bir kısmını görebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Ortak Bir Arkadaşı Kullanmak

 1. 1
  Facebook’u aç. Mavi arka plan üzerinde beyaz bir "f" harfi olan mobil uygulamaya dokunarak veya masaüstünde https://www.facebook.com/ adresine giderek Facebook’u açabilirsin. Facebook’a giriş yapmış durumdaysan dokunduğunda Ana Sayfa açılacaktır.
  • Giriş yapmış durumda değilsen devam etmeden önce e-posta adresini ve şifreni gir.
 2. 2
  Bir arkadaşının profil sayfasını aç. Bu kişi seni engellediğinde şüphelendiğin kişinin de arkadaşı olmalıdır. Arkadaşının profilini açmak için:
  • Arama çubuğuna tıkla.
  • Arkadaşının ismini gir.
  • Açılan menüde arkadaşının ismini seç.
  • Arkadaşının profil resmine tıkla.
 3. 3
  Arkadaşlar seçeneğine tıkla. Bu seçeneği, mobildeysen bu kişinin fotoğraflarının alt kısmında, masaüstündeysen direkt kapak fotoğrafının altında görebilirsin.
 4. 4
  Arama çubuğuna tıkla. "Arkadaş Ara" yazan çubuğa tıkla veya dokun. Bu seçenek, mobilde ekranın üst kısmında, masaüstündeyse Arkadaşlar sayfasının sağ üst köşesindedir.
 5. 5
  Arayacağın kişinin ismini gir. Seni engellediğinden şüphelendiğin kişinin adını yaz. Birkaç saniye içinde arkadaş listesi arama sonuçlarına göre yenilenecektir.
 6. 6
  Aradığın kişinin adının çıkıp çıkmadığını kontrol et. Sonuçlarda aradığın kişinin adını ve profil fotoğrafını görürsen seni engellememiştir.
  • Sonuçlarda o kişinin adını ve resmini göremezsen ya seni engellemiştir ya da hesabını silmiştir. Bunu öğrenmenin tek yolu, seni engellediğini düşündüğün kişinin hesabı hâlâ var mı yok mu diye ortak arkadaşına sormaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mesajları Kullanmak

 1. 1
  Facebook’un web sitesini aç. https://www.facebook.com/ adresine git. Facebook’a giriş yapmış durumdaysan dokunduğunda Ana Sayfa açılacaktır.
  • Giriş yapmış durumda değilsen devam etmeden önce sayfanın sağ üst köşesindeki alanlara e-posta adresini ve şifreni gir.
  • Bu yöntemi uygulayabilmen için seni engellediğinden şüphelendiğin kişiyle en azından bir kere mesajlaşmış olman gerekir.
  • Mobil uygulama bazen engelli hesapları göstermeye devam ettiğinden Messenger’ın Facebook web sitesi versiyonunu kullanman gerekecek.
 2. 2
  Mesajlar simgesine tıkla. Bu simge üzerinde şimşek işareti olan bir konuşma balonu şeklinde bir simgedir. Sayfanın sağ üst köşeşindedir. Tıkladığında açılır bir menü çıkar.
 3. 3
  Tümünü Messenger’da Gör seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılan menünün en alt kısmındadır. Tıkladığında Messenger sayfası açılır.
 4. 4
  Sohbetin üzerine tıkla. Seni engellediğini düşündüğün kişiyle sohbetinizin üzerine tıkla. Konuşmanızı sol taraftaki sohbetler kısmında bulabilirsin.
  • Sohbeti bulmak için biraz aşağı kaydırman gerekebilir.
 5. 5
  simgesine tıkla. Bu simgeyi sohbet penceresinin sağ üst köşesinde görebilirsin. Tıkladığında sohbetin sağ kısmında bir menü açılır.
 6. 6
  Kişinin profil bağlantısı var mı diye bak. "Facebook Profili" başlığının altında profil bağlantısı yoksa aşağıdakilerden birini yapmış demektir:
  • Seni engellemiştir. Biri seni engellediğinde ona mesaj gönderemez ya da profiline bakamazsın.
  • Hesabını silmiştir. Ne yazık ki hesabını silen bir kişiye de mesaj gönderemez veya profilini görüntüleyemezsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Hesabın Hâlâ Aktif Olduğundan Emin Olmak

 1. 1
  Ortak bir arkadaşınıza danış. Seni engellediğinden şüphelendiğin kişinin hesabına ulaşamadığından eminsen bu kişiyle arkadaş olan başka bir arkadaşınla iletişime geç ve seni engellediğinden şüphelendiğin kişinin hesabının hâlâ aktif olup olmadığını sor. Hesabın hâlâ aktif olduğu cevabını alırsan bu kişinin seni engellediğinden emin olabilirsin.
  • Birinin seni engelleyip engellemediğini doğrudan o kişiyle iletişime geçmeden öğrenmenin tek yolu budur, fakat bazıları bu yöntemin o kişinin özel hayatını ihlâl ettiğini düşünmektedir.
 2. 2
  Diğer sosyal medya hesaplarını kontrol et. Bu kişiyi Twitter, Pinterest, Tumblr veya başka bir sosyal medya platformunda takip ediyorsan bu hesapları bulabiliyor musun bir kontrol et. Eğer bulamıyorsan bu yerlerden de seni engellemiş demektir.
  • Bundan farklı olarak bu kişinin Facebook hesabını sildiğine dair bir işaret olup olmadığını kontrol et. Çoğu kişi Facebook hesaplarını sildiklerini diğer sosyal medya hesaplarından duyururlar.
 3. 3
  Seni engellediğini düşündüğün kişiyle doğrudan iletişime geç. En nihayetinde birinin seni engelleyip engellemediğinden ancak o kişiye bunu doğrudan sorarak emin olabilirsin. Bunu yapmaya karar verirsen tehdit edici veya rahatsız edici bir tavırla sormamaya dikkat et. Duymak ne kadar zor olsa da seni engellediğini kabul etmesine karşı da hazırlıklı olmalısın.
  • Ancak bunu son çare olarak denemelisin—örneğin uzun süredir arkadaşın olan biri seni engellediyse arkadaşlığınızı kurtarmak için bu kişiyle konuşmaya değer. Ama öyle birisi değilse yapacak bir şey yok deyip devam etmen daha iyi olur.
  Reklam

İpuçları

 • Çoğu kişi profillerinin Google’da görünmesini engelliyor. Aynı şekilde Facebook’ta da arkadaşın olmayan birinin veya bir arkadaşının arkadaşlarının senin profilini görmesini engelleyebileceğin gizlilik ayarları vardır.
Reklam

Uyarılar

 • Seni engelleyen kişilere bazen Messenger uygulaması üzerinden erişebilirsin. Mesaj gönderemezsin ama profil resimlerini görebilirsin. Bu yüzden birinin hesabını kontrol etmek için Messenger’ı kullanacaksan uygulamayı değil de web sitesini kullan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 3.046 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.046 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam