Facebook'ta Kopyala ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Mobil CihazdaMasaüstü Bilgisayarda

Bu wikiHow makalesi ile Facebook'ta bir metni kopyalayıp daha sonra kopyaladığın metni Facebook'ta veya başka bir yerde bir metin alanına nasıl yapıştıracağını öğreneceksin. Önce Facebook dışındaki bir kaynaktan metin kopyalayıp ardından Facebook'a yapıştırarak bu işlemin tersini de yapabilirsin. Kopyalama ve yapıştırma işlemi, hem Facebook'un mobil uygulama sürümünde hem de Facebook İnternet sitesinde mümkündür.

1
Mobil Cihazda

 1. 1
  Facebook'u aç. Facebook uygulamasının koyu mavi arka plan üzerinde beyaz "f" harfi bulunan simgesine dokun. Dokunduğunda, daha önce Facebook'ta oturum açtıysan Facebook Haber Kaynağı açılır.
  • Facebook'ta oturum açmadıysan devam etmeden önce e-posta adresini (veya telefon numaranı) ve şifreni gir.
 2. 2
  Kopyalayabileceğin bir şey bul. Kopyalamak istediğin bir durum veya yorum bulana kadar Facebook'ta gezin, ardından kopyalayacağın yoruma veya duruma dokun. Facebook'ta fotoğraf veya video kopyalayamazsın ama sitede gördüğün herhangi bir metni kopyalayabilirsin.
  • Farklı bir siteden bir şey kopyalamak istiyorsan telefonunun veya tabletinin İnternet tarayıcısında bu siteye git, ardından geri kalan adımları izle.
 3. 3
  Metne basılı tut. Kısa bir süre sonra metnin vurgulandığını görmen gerekir ve bir açılır menü görüntülenir.
 4. 4
  Kopyala seçeneğine dokun. Bu, açılır menüdeki seçeneklerden biri. Dokunduğunda, seçilen metin kopyalanacak.
  • Android'de bunun yerine Metni kopyala seçeneğine dokun.
 5. 5
  Kopyalanan metni yapıştırmak istediğin yere git. Kopyalanan metni Facebook'a yapıştırmak istiyorsan yapıştırmak istediğin yorumu veya durum alanını bul.
  • Farklı bir siteden içerik kopyaladıysan bu noktada Facebook'u açman gerekir.
 6. 6
  Metin alanına basılı tut. Basılı tuttuğunda başka bir açılır menü görüntülenir.
 7. 7
  Yapıştır seçeneğine dokun. Bu, açılır menüdedir. Kopyalanan metnin, seçtiğin metin alanında göründüğünü göreceksin.
  • Metni başka bir yere yapıştırıyorsan gördüğün menü seçenekleri değişebilir. Bu durumda Yapıştır seçeneğini bul.

2
Masaüstü Bilgisayarda

 1. 1
  Facebook'u aç. Tarayıcında https://www.facebook.com/ adresine git. Adrese gittiğinde, daha önce oturum açtıysan Facebook Haber Kaynağı açılır.
  • Facebook'ta oturum açmadıysan devam etmeden önce e-posta adresini (veya telefon numaranı) ve şifreni gir.
 2. 2
  Kopyalayabileceğin bir şey bul. Kopyalamak istediğin bir durum veya yorum bul.
  • Facebook dışındaki bir İnternet sitesinden veya kaynaktan metin kopyalamaya çalışıyorsan o kaynağa veya siteye git.
 3. 3
  Metni seç. Fareyi tıklayarak kopyalamak istediğin metnin başlangıcından sonuna kadar imleci sürükle. Tıklayıp sürüklerken metnin vurgulandığını göreceksin.
 4. 4
  Metni kopyala. Aynı anda Ctrl ve C tuşlarına (veya Mac'te Command ve C) bas. Bastığında, seçilen metin kopyalanacak.
  • Metni sağ tıklayıp açılan açılır menüden Kopyala... seçeneğini de tıklayabilirsin.
 5. 5
  Kopyalanan metni yapıştırmak istediğin yere git. Facebook'ta metni yapıştırmak istediğin bir metin alanı (örneğin bir yorum kutusu veya durum kutusu) bul.
  • Metni Facebook'tan başka bir yere yapıştırmak istiyorsan (örneğin e-postada bir yere) metni yapıştırmak istediğin siteye, uygulamaya veya belgeye git.
 6. 6
  Metin alanını tıkla. Tıkladığında, farenin imleci metin alanına gelir.
 7. 7
  Metni yapıştır. İmlecin metin alanında olduğundan emin ol, ardından metni yapıştırmak için Ctrl+V (veya Mac'te Command+V) tuşlarına bas. Kopyalanan metnin, seçtiğin metin alanında göründüğünü göreceksin.
  • Kopyalama işleminde olduğu gibi metin alanına sağ tıklayıp açılan menüden Yapıştır seçeneğine tıklayabilirsin.
  • Mac'te, ekranın üst kısmındaki Düzenle menü ögesini tıklayabilir, ardından açılan açılır menüden Yapıştır seçeneğini tıklayabilirsin.

İpuçları

 • Başka bir siteden bir makalenin tamamını, bir videoyu veya fotoğrafı kopyalamak istiyorsan Paylaş seçeneğini bul. Makale/fotoğraf/video Facebook'ta ise gönderinin altındaki Paylaş butonuna, ardından Şimdi Paylaş seçeneğine dokunabilirsin.

Uyarılar

 • Başkasının içeriğinin, o kişi kaynak gösterilmeden kopyalanması genelde karşı çıkılan bir durumdur. İçeriğini kopyaladığın kişiyi kaynak olarak gösterdiğinden emin ol.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Copy and Paste on Facebook, Español: copiar y pegar en Facebook, Русский: копировать и вставлять на Facebook, Deutsch: Auf Facebook kopieren und einsetzen, Italiano: Copiare e Incollare su Facebook, Português: Copiar e Colar no Facebook, Français: copier et coller sur Facebook, 中文: 在Facebook上复制粘贴, Bahasa Indonesia: Menyalin dan Menempel di Facebook, العربية: النسخ واللصق في فيسبوك, ไทย: Copy และ Paste เนื้อหาใน Facebook, Tiếng Việt: Sao chép và dán nội dung trên Facebook, Nederlands: Kopiëren en plakken bij Facebook, 한국어: 페이스북에 복사해서 붙여넣는 방법, 日本語: Facebookでコピー&ペーストする, हिन्दी: फेसबुक पर कॉपी और पेस्ट करें

Bu sayfaya 212 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?