Facebook'ta Kimlerin Mesaj Gönderebileceği Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Messenger'da Mesajları EngellemeMasaüstünde Mesajları EngellemeFacebook Mobil Uygulamasında Kullanıcıları Engelleme

Şu anda ayarlarını, Facebook'ta yalnızca arkadaşların mesaj gönderecek şekilde değiştirmenin bir yolu yok. Ancak belirli kişilerin sana mesaj göndermesini, onları teker teker engelleyerek önleyebilirsin. Bu wikiHow makalesi ile Facebook'taki bir arkadaşının sana masaüstü tarayıcısı veya Messenger uygulaması kullanarak sohbet mesajları göndermesini nasıl engelleyebileceğini öğreneceksin. Mesajları engellemek, bu kullanıcının sana sohbet mesajları, sesli ve görüntülü aramalar göndermesini önler ancak bu kişi yine de senin zaman tünelinde paylaşım yapabilir, seni etiketleyebilir ve paylaştıklarına yorum yapabilir.

1
Messenger'da Mesajları Engelleme

 1. 1
  iPhone'un veya Android'inde Messenger uygulamasını aç. Bu uygulama, içinde beyaz bir yıldırım simgesi bulunan mavi konuşma balonu şeklindedir. Bunu, ana ekranında veya Uygulamalar menüsünde bulabilirsin.
 2. 2
  Ekranın sol alt köşesindeki sohbet balonuna dokun. Sohbet simgesi, balonun köşesinde okunmamış mesajların sayısını gösteren küçük bir kırmızı simgeyle birlikte bir mesaj balonu taslağı şeklindedir.
  • Dokunduğunda, son konuşmaları görüntüleyebileceğin Ana Sayfa'ya yönlendirileceksin.
 3. 3
  Uygulamanın üst kısmındaki "Ara" çubuğuna dokun. Arama çubuğunu Sohbet listesinin üstünde bulabilirsin.
  • Yakın zamanda sohbet ettiğin birini engellemeye çalışıyorsan adını aramak yerine ana sayfadan sohbete tıklaman yeterlidir.
 4. 4
  Engellemek istediğin kişinin adını gir. Sen yazdıkça eşleşen kişiler görünecek.
 5. 5
  Engellemek istediğin kişiye dokun. Dokunduğunda, seçilen kişiyle yaptığın sohbet açılır.
 6. 6
  Konuşmanın üst kısmında bulunan kişi adına dokun. Kişinin adı sayfanın üst kısmında listelenir. Dokunduğunda profil bilgileri açılır.
 7. 7
  Aşağı kaydır ve Engelle seçeneğine dokun. Bu seçeneği kişinin profil bilgilerinin alt kısmında bulabilirsin.
 8. 8
  Mesajları Engelle anahtarını, veya şeklinde kaydır. Bu sayede, seçilen kişiden gelen tüm özel mesajlar anında engellenir.
  • Kullanıcı onu engellediğini bilmeyecek ama sana mesaj göndermeye çalıştığında bir hata mesajı alacak.
  • Alternatif olarak, kullanıcının seninle iletişime geçmesini tamamen engellemek için Facebook'ta Engelle seçeneğine dokunabilirsin.
  • Birinden gelen mesajlarını engellemek istemiyorsan fakat artık onu görmek de istemiyorsan bunun yerine Mesajları Yok Say seçeneğine dokunabilirsin. O kişiden gelecek mesajları yok saymak istediğini onayladıktan sonra, bu mesaj ana gelen kutundan Mesaj İstekleri kutusuna taşınır. Bu kişi sana mesaj gönderdiğinde bildirim almayacaksın.

2
Masaüstünde Mesajları Engelleme

 1. 1
  İnternet tarayıcında Facebook adresini aç. Adres çubuğuna www.facebook.com yaz ve klavyende Enter veya Return tuşuna bas.
  • Otomatik olarak giriş yapılmadıysa sağ üstteki alana e-postanı veya telefon numaranı ve şifreni girip Giriş Yap butonuna tıkla.
 2. 2
  Sağ üstteki simgesini tıkla. Bu butonu, sayfanın sağ üst köşesindeki mavi gezinme çubuğunda bulabilirsin. Tıkladığında açılır menü açılacak.
 3. 3
  Açılır menüde Ayarlar seçeneğine tıkla. Genel Hesap Ayarları sayfası açılır.
 4. 4
  Sol kenar çubuğunda Engelleme seçeneğine tıkla. Bu seçenek, sayfanın sol tarafında kırmızı renkli bir dur işareti simgesinin yanındadır.
 5. 5
  "Mesajları Engelle" bölümündeki metin alanına tıkla. Bu sayfada kullanıcıları, mesajları, uygulamaları, davetiyeleri ve daha fazlasını engelleyebilirsin.
 6. 6
  Mesajlarını engellemek istediğin kullanıcının adını gir. Sen yazdıkça eşleşen kişiler görünecek.
 7. 7
  Sana mesaj göndermesini engellemek istediğin arkadaşı seç. Eşleşen isimler arasında engellemek istediğin arkadaşı bul ve ismine tıkla. Bu sayede, o arkadaş "Mesajları engelle" listesine eklenir ve daha sonraki zamanlarda sana mesaj gönderemez.

3
Facebook Mobil Uygulamasında Kullanıcıları Engelleme

 1. 1
  iPhone'da veya Android'de Facebook uygulamasını aç. İçinde beyaz bir "f" bulunan mavi uygulama simgesidir. Bunu, ana ekranında veya Uygulamalar menüsünde bulabilirsin.
 2. 2
  butonuna dokun. Dokunduğunda Facebook gezinti menüsü açılır.
  • Bu, iPhone'da ve iPad'de ekranın sağ alt köşesindedir.
  • Android'de ise Messenger simgesinin altında sağ üst köşededir.
 3. 3
  Aşağı kaydır ve Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine dokun. Dokunduğunda, menüdeki ayar seçenekleri genişler.
 4. 4
  Ayarlar butonuna dokun. Bu seçenek, Ayarlar ve Gizlilik altındaki kişi simgesinin yanındadır. Ayarlar sayfası açılır.
 5. 5
  Aşağı kaydır ve Engelleme seçeneğine dokun. Bu seçenek, Ayarlar sayfasındaki gri renkli kişi simgesinin yanındadır. Engellediğin tüm kişilerin olduğu bir liste açılır.
 6. 6
  Engellenenler listesine ekle butonuna dokun. Bu buton, engellenen kişiler listesinin üstündeki mavi renkli "+" butonunun yanındadır.
 7. 7
  Engellemek istediğin kişinin adını gir. Sen yazdıkça eşleşen kişiler görünecek.
 8. 8
  Engellemek istediğin kişinin yanındaki Engelle butonuna dokun. Engelle butonunu, ekranın sağ tarafında bulabilirsin.
  • Yeni açılan pencerede işlemini onaylaman gerekecek.
  • Mesajları engellemenin yanı sıra bu işlem, seçilen kişinin senin paylaştıklarını görmesini, seni etiketlemesini, sana davet göndermesini ve seni arkadaş olarak eklemesini de engeller.
 9. 9
  Onay penceresinde Engelle butonuna dokun. Bu sayede işlemin onaylanır ve seçilen kişi, Engellenen Kişiler listesine eklenir. Bu kişi artık sana mesaj gönderemeyecek, profilini görüntüleyemeyecek veya seni ekleyemeyecek.

Makale Bilgisi

ÖNE ÇıKAN MAKALE

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Control Who Can Send You Messages on Facebook, Español: controlar quién te envía mensajes en Facebook, Italiano: Controllare Chi Può Inviarti Messaggi su Facebook, Português: Controlar Quem Pode Enviar Uma Mensagem no Facebook a Você, Русский: контролировать в Facebook, кто может отправлять вам сообщения, Bahasa Indonesia: Mengontrol Siapa saja yang Dapat Mengirimi Anda Pesan di Facebook, Français: contrôler qui peut vous envoyer des messages sur Facebook, Deutsch: Kontrollieren wer dir auf Facebook Nachrichten schicken kann, العربية: التحكم في استقبال الرسائل على الفيسبوك, ไทย: กำหนดว่าใครส่งข้อความหาคุณใน Facebook ได้บ้าง, Tiếng Việt: Kiểm soát ai có thể nhắn tin cho bạn trên Facebook, 中文: 在Facebook上控制给你发送消息的用户, 한국어: 페이스북에서 나에게 메시지를 보낼 수 있는 사람을 제한하는 방법, 日本語: Facebookでメッセージを受信できる相手を制限する, हिन्दी: कंट्रोल करें कि फेसबुक पर आपको कौन मैसेज भेज सकता है

Bu sayfaya 95 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?