Hoşlandığın bir kızla sohbet etmek her zaman zordur ama bu, Facebook'ta daha göz korkutucu olabilir. Neyse ki Facebook, fotoğraf paylaşmana, hoşlandığın kızın ilgi alanları hakkında daha fazla şey keşfetmene ve hem genel hem de özel olarak etkileşimde bulunmana olanak tanıyan çok yönlü bir platformdur. Messenger'ı kullanarak veya onun duvarına yazarak, aranızdaki bağlantıyı derinleştirebilir ve uzun soluklu bir konuşma başlatabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Messenger’da Sohbet Etmek

 1. 1
  Ortak ilgi alanlarınız hakkında konuş. Muhtemelen bu kızla, onunla ilgili hoşuna giden bir şeyler olduğu için Facebook'ta konuşmak istiyorsun. Onunla daha derin bir iletişim kurmak için ortak ilgi alanlarınız hakkında konuş.[1]
  • “Profil fotoğrafında üzerinde Ramones tişörtü gördüm. Ben de o grubu severim. En sevdiğin albümleri hangisi?” diyebilirsin.
 2. 2
  Ona kendi hakkında bir şeyler sor. Birçok insan kendi hakkında konuşmaktan zevk alır ve herkes iyi bir dinleyiciyi takdir eder. Onu daha iyi tanımak için ona sorular sor.

  Dostça Sorular Sormak
  Sevdiği şeyler hakkında bilgi edinmek için profilini kontrol et. Gittiği yerlere, sevdiği müzik gruplarına, filmlere, sporlara veya sevdiği yiyeceklere bak. Onun ilgi alanları hakkında sorabileceğin sorular düşün. Mesela “İtalya'ya hiç gitmedim! En sevdiğin şehir hangisiydi?” ya da “Ben büyük bir basketbol hayranı değilim ama belki de beni basketbol konusunda ikna edebilirsin.”
  Üslubunu yumuşak ve arkadaşça tut. Bir konuşmaya ilk kez başlıyorsan arkadaşça bir selamlama ile başla. “Selam, bu biraz gelişigüzel oldu ama Kars'tan bir fotoğraf paylaştığını gördüm ve oraya gitmeyi çok istiyorum! Nasıldı?”
  Çok kişisel bir şey sormaktan kaçın. Hâlâ birbirinizi tanımaya çalışıyorsunuz. Bu nedenle din, cinsiyet, politika ve para gibi kişisel veya hassas konular hakkında konuşmaktan kaçın.

 3. 3
  Konuşmaları kısa tut. Başlangıçta Messenger konuşmalarını uzun değil, daha kısa tutmak mantıklı olabilir.
  Birbirinizi iyi tanımıyorsanız sürekli devam eden bir konuşma, onun için rahatsız edici olabilir.
  Doğal bir şekilde arkadaşlık kurmak için birbirinizi yavaş yavaş, birçok kez mesajlaşarak tanıyın.
 4. 4
  Konuşma başlatmak için bir ödev veya program hakkında soru sor. Messenger sayesinde sohbet etmeye çalıştığın kıza özel mesajlar gönderebilirsin. Mesajların diğer kişiler tarafından görülmeyeceği için onların yorumlarına ve beğenilerine maruz kalmayacak. Biraz daha kişisel hissettirecek. Nasıl başlayacağından emin değilsen kişisel değil, göstermelik bir şey sorarak sohbeti aç. Bu, kişisel bir sohbetin sürmeyeceği anlamına gelmez ama
  sohbeti başlatma konusunda daha az baskı hissettirir.
  • “Selam, yarına yapılacak İngilizce ödevinin ne olduğunu biliyor musun? Not almayı unutmuşum.” veya “ Restorandaki vardiya yarın ne zaman başlıyor?” gibi bir şeyler sorabilirsin.
 5. 5
  Bir konuşma başlatıcı cümle kullan. Konuşma başlatıcı cümleler, birisini daha iyi tanımanı sağlayan açık uçlu sorulardır. Bunların özelleştirilmesi gerekmez. Bunlar sadece aradaki buzları kırmak içindir. Birbirinizin Facebook duvarına zaten yazıyorsanız onun paylaşım yaptığı bir şeyi takip edebilirsin..

  Hızlı Konuşma Başlatıcı İpuçları
  Basit tut: “Selam, n'aber?” gibi kolay ve rahat bir selamlama cümlesi ile başla. O, daha sonra neler söylemek istediğine karar verebilir. Bu da kendisini rahat ve kontrol altında hissetmesini sağlar.
  Son zamanlarda neler paylaştığına bak. Popüler bir filme gitmek ya da harika bir tatil geçirmek gibi senin, hakkında konuşma açabileceğin herhangi bir şey olup olmadığını görmek üzere onun duvarını kontrol et. Örneğin “Country müziğini sevmiyorum ama bu konser gerçekten eğlenceli görünüyor!” diyebilirsin.
  Daha fazla konuşma başlatıcı: “Seni uzun zamandır görmedim. Nasılsın?”
  “Peki, bu hafta sonu ne yapacaksın?”
  “Bir film tavsiyesine ihtiyacım var! En son hangi filmleri izledin?”

 6. 6
  Ortak etkinliklerden faydalan. Muhtemelen sen ve sohbet etmek istediğin kız, ikinizin de yaptığı bir etkinlik sonucu birbirinizi tanıyorsunuz. Dersler veya yaptığınız işler gibi ortak yanlara sahip olduğunuz etkinlikler hakkında konuşmayı dene.
  Paylaşılan deneyimlerden yararlanmak seni hedefe daha da yakınlaştırır.
  [2]
  • “Bugün pratikte yaptığımız tatbikatı gerçekten beğendim. Çok hızlı koştun!” veya “Bugün dükkandaki o müşteri çok komikti. Sosisli sandviç yapılan yerde gerçekten kek yaptığımızı mı düşündü?” gibi bir şeyler söyleyebilirsin.
 7. 7
  Onun sınırlarına saygı göster. Sohbet ettiğin kız seni engellerse veya artık seninle iletişim kurmayı istemezse isteklerine saygı göster. Şu an istediğin ilişki şekli ile ilgilenmiyor olabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Duvarında Paylaşım Yapmak

 1. 1
  Onun duvarında bir şaka paylaş. Kızı çok iyi tanımıyorsan onunla, ilk önce onun duvarında paylaşım yaparak etkileşime geçmek mantıklı. Bu tür bir etkileşim biraz daha gelişigüzeldir ama
  söylediğin veya paylaştığın şeyler, başkalarının yorumlarına ve beğenilerine maruz kalabilir. Dolayısıyla bunu aklından çıkarma.
  Bir sohbet başlatmak için onun paylaştığı bir şey hakkında güzel bir şaka yapmaya çalış. Bu, onun ilgilendiği şeylerle ilgilendiğini ve mizah anlayışın olduğunu gösterir.[3]
  • Şakaların açık olsun ve diğer yorumları kendi yorumlarınla alaşağı etmeye çalışma.
  • Gönderini beğenirse veya gönderine olumlu yorum yaparsa bu, iyi bir işarettir. Onun duvarında paylaşım yapmana bir şey demiyorsa özel bir mesaj yazma adımına geçmeyi deneyebilirsin.
 2. 2
  Onun duvarında resimler paylaş. Fotoğraflar, sevdiğin biriyle olan bağı güçlendirmenin iyi bir yoludur. İşteki veya okul gezisindeki bir güne ait birlikte fotoğraflarınız varsa bunları paylaşabilir ve onu etiketleyebilirsin. Aynı zamanda, paylaştığı bir gönderiye uygun olacak şekilde onu güldürmek için içinde resminizin olmadığı komik bir fotoğraf da, mesela bir mem, paylaşabilirsin.[4]

  Mükemmel Fotoğrafı ve Resim Yazısını Seçmek
  Komik bir fotoğrafta: Resim yazısında biraz saçmala. “Bu kıymetli fotoğrafı paylaşmadan edemezdim.” veya “... da ikimizde harika görünüyoruz.” yazabilirsin. Fotoğrafta komik surat yapıyorsan “Bilmediğin bir şey söyleyeyim, ben her zaman böyleyim!” gibi bir şey yaz.
  Sevimli bir fotoğrafta: Tatlı ve biraz sade olabilirsin. “Sanırım burada güzel görünüyorsun ;)”, “Bu çok güzel bir gündü…” veya “Bir ara yine yapalım?” gibi bir şey dene.
  Bir mem üzerinde: İyi bir mem, aranızda geçen bir şakaya ya da sana onu hatırlatan bir şeye değinmeli. Eğer gerçekten komikse bir resim yazısına ihtiyacın bile olmayabilir! Yine de bir resim yazısı eklemek istiyorsan “Bunu paylaşmasam olmazdı.” veya “Bu bana birisini hatırlatıyor…” gibi kısa bir şey yazmaya çalış.

 3. 3
  Mümkünse aranızda geçen şakalarla güçlendir. Sen ve sohbet etmeye çalıştığın kızın arasında geçen şakalar varsa bir tanesini onun duvarında paylaş. Aranızda geçen şakalar iyidir çünkü diğer şakalar kadar kolay eskimezler. O şakalardan birini paylaştığında (daha büyük bir grupta ortaya çıkmış olsa bile) bu, onu gülümsetir ve aranızda bir bağ kurar.
 4. 4
  Nazik ol. Facebook'taki tüm duvar etkileşimlerinde nazik olmaya çalış. İnternet ortamında iğneleyici şeyler okumak sert olabilir.
  Üslubunun ayırt edilmesi zorsa gönderilerini, kastettiğin o olmasa bile eleştirel olarak yorumlayabilir.
  [5]
  • Kaçınılması gereken ifadeler şunlar olabilir: “Kaba değilim. Sadece herkesin ne düşündüğünü söylüyorum.”
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.819 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.819 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam