Microsoft'un ExFAT dosya sistemi FAT32'yi geliştirmek için oluşturulmuştur. FAT32 gibi ExFAT de taşınabilirlik açısından mükemmeldir; hemen hemen her işletim sistemi tarafından desteklendiği için, Windows, macOS ve Linux arasında dosya paylaşımı için tasarlanmış haricî sürücülerde ExFAT kullanabilirsin. FAT32'den farklı olarak ExFAT, 32 GB'den büyük tüm sürücülerde çalışır ve 4 GB'ın üzerindeki dosyalarla çalışmana izin verir. Yine de bazen özel cihazlar (bazı arabalar gibi) ve daha eski bilgisayarlar için FAT32 gereklidir. Bu wikiHow makalesi sana, ExFAT veya FAT32 dosya sistemini kullanarak haricî sürücünü nasıl biçimlendireceğini öğretir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Windows'ta 32 GB'tan Küçük Bir Sürücüyü Biçimlendirmek

 1. 1
  Sürücüdeki, saklamak istediğin her şeyi yedekle. Sürücün 32 GB'den büyük değilse yerleşik bir Windows yardımcı programını kullanarak FAT32 veya ExFAT olarak biçimlendirebilirsin. Bu, sürücünün içeriğini siler; bu nedenle saklamak istediğin tüm verileri yedeklediğinden emin ol.
 2. 2
  Dosya Gezgini'ni açmak için Win+E tuşlarına bas. Bunu Başlat düğmesine sağ tıklayıp Dosya Gezgini’ni seçerek de açabilirsin.
 3. 3
  Bu Bilgisayar'a veya Bilgisayar'a tıkla. Bu seçeneklerden biri, Dosya Gezgini'nin sol panelinde olur. Tıklandığında, bilgisayara bağlı sürücülerin bir listesi görüntülenir.
 4. 4
  USB sürücüsüne sağ tıkla ve Biçimlendir'i seç. Sürücüyü sağ panelde görmelisin. Bu, Biçimlendir penceresini açar.
  • USB sürücünü burada görmüyorsan Windows tuşu + R Win+R tuşlarına bas ve Disk Yönetimi aracını açmak için diskmgmt.msc'yi çalıştır. Sürücü veya USB bağlantı noktası fiziksel olarak arızalı değilse sürücü burada listelenmelidir. Üzerine sağ tıkla ve Biçimlendir’i seç.
 5. 5
  "Dosya sistemi" menüsünden FAT32 veya ExFAT'i seç. FAT32 gerektiren özel bir cihazla (veya daha eski bir bilgisayarla) çalışmadığın sürece ExFAT modern seçim olacaktır. Yine de FAT32'nin bir zararı olmaz; sadece 4 GB ve daha büyük dosyalarla çalışamazsın.
  • FAT32'yi kullanmanı söyleyen özel talimatların varsa (mesela bir arabada veya başka bir özel cihazda sürücü kullanıyorsan) FAT32'ye bağlı kal. Herhangi bir talimat yoksa daha büyük dosyaları yönetebilmek için ExFAT kullan.
  • Zamanında bir biçimlendirme sağlamak için "Hızlı biçimlendir" seçeneğini işaretli bırak. Sürücüde bir sorun olmadıkça veya izlerini tam manasıyla silmen gerekmedikçe tam biçimlendirme yapman gerekmez.
 6. 6
  Sürücüye ad ver. "Birim etiketi" alanı, sürücüyü taktığın her yerde tanımlayacak bir ad girmene olanak tanır. İstediğin adı buraya yaz.
 7. 7
  Sürücüyü biçimlendirmek için Başlat'a tıkla. Sürücüdeki her şeyi silmek istediğini onaylaman istenecektir. Çoğu sürücüde biçimlendirme işlemi yalnızca birkaç dakika sürmelidir. Tam bir biçimlendirmenin gerçekleştirilmesi daha uzun sürecektir. Sürücü biçimlendirildikten sonra dosyaları herhangi bir işletim sistemindeki sürücüye veya diske kopyalayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Windows'ta 32 GB'tan Büyük Bir Sürücüyü Biçimlendirmek

 1. 1
  USB sürücüsünü yedekle. Sürücüyü biçimlendirmek tüm verilerini sileceğinden devam etmeden önce saklamak istediğin her şeyin yedeğini al.
 2. 2
  FAT32 ve ExFAT dosya sistemleri arasında seçim yap. FAT32'nin halefi olan ExFAT; Windows, macOS ve Linux'ta da çalışır. Temel fark, ExFAT'in 4 GB dosya boyutu sınırlamasını ortadan kaldırması ve 32 GB'tan büyük sürücülerde çalışmasıdır.
  • Sürücün 32 GB'tan büyükse ve sürücünü sadece birden fazla modern işletim sistemi arasında dosya paylaşmak (Windows 8 ve üstü, MacOS X 10.6.6 ve üstü) için kullanmak istiyorsan bunun yerine bu yöntemi kullan ve dosya sistemi türü olarak ExFAT’i seçtiğinden emin ol.
  • FAT32'yi kullanman için özel talimatların varsa ve sürücün 32 GB'tan büyükse onu FAT32 olarak biçimlendirmek için üçüncü taraf bir araca ihtiyacın olur; bu yöntemle devam et.
 3. 3
  Bir İnternet tarayıcısında ridgecrop.demon.co.uk/index.htm?guiformat.htm adresine git. Bu, daha büyük sürücüleri (2 TB'a kadar) FAT32 olarak biçimlendirebilen fat32format adlı ücretsiz bir uygulamanın indirme sitesidir.[1] Bu araç uzun yıllardır piyasadadır ve kullanımı güvenlidir.
 4. 4
  Aracı indirmek için resme tıkla. İndirme hemen başlamazsa başlatmak için Kaydet’e tıkla.
 5. 5
  Açmak için, indirilen dosyaya çift tıkla. Dosyanın adı guiformat.exe’dir ve varsayılan İndirilenler klasörüne kaydedilir. Aracın yüklenmesi gerekmez; çift tıkladığın anda (ve açmak istediğini onayladığında) kullanıma hazır olacaktır.
 6. 6
  "Sürücü" menüsünden USB sürücünü seç. Bu, ekranın üst kısmındaki menüdür.
  • Değiştirmen için özel bir sebep olmadıkça "Allocation unit size" (Ayrılacak birim boyutu) seçeneğini varsayılan ayarda bırak.
 7. 7
  Flash sürücü için bir ad yaz. Bu, "Volume label" (Birim etiketi) alanına yazılır. Bu ad, sürücünün takıldığında tanımlanma biçimidir (sürücü harfine ek olarak).
 8. 8
  Hızlı biçimlendirme yapıp yapmayacağını seç. Quick Format (Hızlı Biçimlendir) varsayılan olarak işaretlidir, çoğu insan için yeterlidir ve kesinlikle daha hızlı bir seçenektir. Sürücü ile sorun yaşıyorsan veya sürücüyü başka birine veriyorsan kapsamlı bir biçimlendirme yapmak için onay işaretini kaldır.
 9. 9
  Sürücüyü biçimlendirmek için Start'a (Başlat) tıkla. Hızlı biçimlendirme yapıyorsan işlem yalnızca birkaç dakika sürecektir (sürücünün boyutuna bağlı olarak). Tam biçimlendirme birkaç saat sürebilir. Biçimlendirme tamamlandığında dosyaları normal şekilde sürücüye kopyalayabilir ve sürücüden alabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mac'te Biçimlendirme Yapmak

 1. 1
  Sürücüdeki önemli verileri yedekle. Harici sabit sürücünü macOS'un yanı sıra bir Windows PC ile kullanabilmek istiyorsan sürücüyü MS-DOS (FAT) (32GB ve daha küçük, temelde FAT32 ile aynı şey) veya ExFAT (tüm boyutlar) olarak biçimlendirebilirsin. Bu dosya sistemi türleri FAT32 olarak adlandırılmasa da hem PC'lerde hem de Mac'lerde çalışmaya devam eder. Biçimlendirme, sürücüdeki her şeyi siler; bu nedenle saklamak istediğin dosyaları sabit sürücüne kopyaladığından emin ol.
 2. 2
  Disk İzlencesi'ni aç. Bunu, Uygulamalar klasöründe İzlenceler adlı bir alt klasörde bulacaksın.
 3. 3
  USB sürücünü seç. Bu, sol panelde "Harici"nin altında olacaktır. Listede görmüyorsan sürücüyü farklı bir USB bağlantı noktasına takmayı dene.
 4. 4
  Sil sekmesine tıkla. Bu, pencerenin üst tarafına yakındır.
 5. 5
  "Biçim" menüsünden bir dosya sistemi seç. ExFAT dosya sistemi, FAT32'nin neredeyse aynı şekilde çalışan güncel bir sürümüdür ancak 4 GB'lık dosya sınırı yoktur ve (varsayılan olarak FAT32'nin aksine) 32 GB'tan büyük sürücülerde kullanabilirsin. Bu Windows ve Mac (Windows 8 ve üstü, Mac OS X 10.6.6 ve üstü) arasında çalışmak için en iyi, en güncel seçenektir. FAT32'yi kullanmak için özel talimatların varsa mesela bunu gerektiren bir araba kullanıyorsan MS-DOS (FAT) ile devam et.
  • Sürücü 32 GB'tan büyükse ama kesinlikle FAT32'ye ihtiyacın varsa USB sürücüde birden fazla bölüm oluşturabilir ve her birini ayrı bir FAT32 bölümü olarak biçimlendirebilirsin. Bölüntüle sekmesine tıkla, ardından yeni bölümler oluşturmak için + butonuna tıkla. Her birinin boyutunu 32 GB veya daha az olarak ayarla ve her biri için Biçim menüsünden MS-DOS (FAT)’u seç.
 6. 6
  Sürücüye bir ad ver. "Ad" alanına sürücü için bir ad gir (en fazla 11 karakter). Bu ad, sürücü bağlandığında görünecektir.
 7. 7
  Biçimlendirmeye başlamak için Sil'e tıkla. Sürücüdeki tüm veriler silinecek ve seçilen dosya sistemiyle biçimlendirilecektir. Artık dosyaları sürücüye kopyalayabilir ve sürücüden normal şekilde alabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Ubuntu Linux'ta Biçimlendirme Yapmak

 1. 1
  Saklamak istediğin tüm verileri yedekle. Sürücünü biçimlendirmek içindeki tüm verileri silecektir. Biçimlendirmeden önce, saklamak istediğin her şeyi USB sürücüsünden al.
 2. 2
  Diskler izlencesini aç. Bu izlence, sistemine bağlı diskleri biçimlendirmeni sağlar. Açmanın en kolay yolu, Dash butonuna tıklamak ve arama çubuğuna diskler yazmaktır. Diskler izlencesi listedeki ilk sonuç olmalıdır.
 3. 3
  USB sürücünü seç. Bunu Diskler penceresinin sol tarafındaki sürücü listesinde bulacaksın.
 4. 4
  Sürücünün bağlantısını kesmek için Durdur butonuna tıkla. "Birimler" bölümündeki içi dolu kare butonuna tıklamak sürücünün bağlantısını kesecek. Böylece sürücü biçimlendirilebilir.
 5. 5
  Dişli butonuna tıkla ve Bölümü Biçimlendir'i seç. Bu, menünün en üstündedir.
 6. 6
  USB sürücüye bir ad ver. Pencerenin üst kısmındaki "Birim adı" alanına sürücü için bir etiket yaz. Sürücü takıldığında bu şekilde tanımlanacaktır.[2]
 7. 7
  Bir dosya sistemi seç. FAT32'nin halefi olan ExFAT, Windows'ta da macOS'ta da çalışır ve her boyuttaki sürücü için uygundur. Temel fark, ExFAT'in FAT32'nin 4 GB dosya boyutu sınırlamasını ortadan kaldırmasıdır. FAT32 gerektiren özel bir cihazla çalışmadığın sürece ExFAT modern seçimdir. Yine de FAT32'nin bir zarar olmaz; sadece 4 GB ve daha büyük dosyalarla çalışamazsın.
  • ExFAT'i seçmek için butondaki Diğer’i seç, İleri’ye tıkla ve ExFAT’i seç.
  • FAT32'i seçmek için Tüm sistemlerde ve cihazlarda (FAT) kullanmak için’e tıkla ve İleri’ye tıkla.
 8. 8
  Sürücüyü biçimlendirmek için, Oluştur'a tıkla. Bu, sürücünün boyutuna bağlı olarak birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Biçimlendirme tamamlandıktan sonra sürücüyü yeniden bağlayabilir ve dosyaları normal şekilde sürücüye kopyalayabilir ve sürücüden alabilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 716 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam