Fırında Domuz Pastırması Nasıl Pişirilir?

Bu Makalede:Fırında Pişirilen Domuz Pastırması İçin Temel TarifŞekerli Domuz PastırmasıDomuz Pastırmasına Sarılmış Taze FasulyeReferans

Domuz pastırmasını mikrodalgada pişirmek ya da tavada kızartmak, kahvaltıyı hazırlamanın en hızlı yolları olabilir ama çıtırlıkla yumuşaklığın o mükemmel dengesini yakalamak ve domuz pastırmasının lezzetini en iyi şekilde çıkarmak için fırında pişirmeyi deneyebilirsin. Bu makale, domuz pastırmasını fırında pişirmenin temel yönteminin yanı sıra, lezzetli iki çeşidini de tarif ediyor: şekerli domuz pastırması ve domuz pastırmasına sarılmış taze fasulye.

Malzemeler

Fırında Pişirilen Domuz Pastırması İçin Temel Tarif

 • 500 gram domuz pastırması

Şekerli Domuz Pastırması

 • 500 gram domuz pastırması
 • ½ tatlı kaşığı öğütülmüş karabiber
 • ½ su bardağı kahverengi şeker

Domuz Pastırmasına Sarılmış Taze Fasulye

 • 400 gram taze fasulye
 • 5 dilim domuz pastırması
 • 3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş karabiber
 • ¼ tatlı kaşığı sarımsak tozu
 • ¼ bardak kahverengi şeker
 • Soya sosu

1
Fırında Pişirilen Domuz Pastırması İçin Temel Tarif

 1. 1
  İşe soğuk fırınla başla.
 2. 2
  Domuz pastırması dilimlerini kızartma tepsisine yerleştir.
  • Domuz pastırmalarını katlanmaması ya da diğer parçalarla üst üste gelmemesi için düz bir şekilde yay. Bu, domuz pastırmasının her yerinin eşit pişmesini sağlayacaktır.
  • Domuz pastırmasının yağlarını daha kolay temizlemek için istersen kızartma tepsisini alüminyum folyoyla kaplayabilirsin.
 3. 3
  Kızartma tepsisini fırına koyup fırını 200℃’ye ayarla.
 4. 4
  Domuz pastırmasının bir yüzünü 12-15 dakika pişir.
 5. 5
  Domuz pastırmalarını fırından çıkar. Ters çevir ve 8-10 dakika boyunca pişirmeye devam et.
 6. 6
  Domuz pastırmaları istediğin çıtırlığa erişinceye kadar pişirmeye devam et. Domuz pastırmalarını fırından çıkar.
 7. 7
  Bitti.

2
Şekerli Domuz Pastırması

 1. 1
  Fırını önceden 160℃’ye ısıt.
 2. 2
  Küçük bir kâseye karabiber ve bir tutam şeker koy. Domuz pastırmalarını kâseye koy ve karışımla kaplanana kadar iki çatalla çevir.
 3. 3
  Domuz pastırması dilimlerini alüminyum folyoyla kaplanmış fırın tepsisine yay. Domuz pastırmalarının üstüne geriye kalan şekeri serp.
 4. 4
  Domuz pastırmalarını bir kat daha alüminyum folyoyla kapla. İkinci bir fırın tepsisi al ve domuz pastırmalarının üstüne yerleştir. Bu, domuz pastırmaların pişerken düzleşmesini sağlayacak.
  • Birinciye rahatça uyan ikinci bir fırın tepsin yoksa fırında kullanılabilen bir ya da iki tava kullan.
  • Alüminyum folyon yoksa yağlı pişirme kâğıdı da işe yarar.
 5. 5
  Fırın tepsisini fırına koy ve domuz pastırmalarının 15 dakika pişmesini bekle. Alüminyum folyoyu ya da pişirme kâğıdını kaldırarak domuz pastırmalarının durumunu kontrol et.
  • Domuz pastırmaları kahverengi ve çıtır çıtırsa fırından çıkar.
  • Domuz pastırmaları hâlâ soluk renkliyse ve çıtır çıtır değilse aynı sıcaklıkta pişmeye devam etsin.
 6. 6
  Kahverengi ve çıtır çıtır olunca domuz pastırmalarını fırından çıkar.

3
Domuz Pastırmasına Sarılmış Taze Fasulye

 1. 1
  Fırını önceden 200℃’ye ısıt.
 2. 2
  Taze fasulyeleri yıka ve uçlarını kes. Kahverengi ya da bozulmuş noktalar varsa kes.
 3. 3
  Fasulyeleri geniş bir tencereye koy ve suyla doldur. Fasulyeleri kaynat ve yaklaşık 8 dakika pişir. Hâlâ çıtır çıtır ve parlak yeşil olmalı.
 4. 4
  Bu esnada, domuz pastırmalarını mikrodalgaya dayanıklı bir tabağa koy. Domuz pastırmalarını mikrodalgada yaklaşık bir dakika ya da rengi kahverengiye dönmeden ve çıtır çıtır olmadan, kısmen pişene kadar fırında tut. Her bir domuz pastırması parçasını bıçakla ya da mutfak makasıyla ortadan ikiye kes. Parçaları bir tabağa koy.
  • Mikrodalgan yoksa bu adımı, ocakta ya da fırında bir kızartma tavasıyla tamamlayabilirsin.
 5. 5
  Yeşil fasulyeleri ocaktan indirip suyunu boşalt. Bir kâğıt havluyla hafifçe vurarak kurula.
 6. 6
  Bir avuç taze fasulye al ve etraflarına bir parça domuz pastırması sar. Domuz pastırmasını bir kürdanla sabitleyip tabağa koy. Tüm fasulyeler ve domuz pastırmaları bitene kadar fasulyeleri alıp domuz pastırmasıyla sarmaya ve domuz pastırmalarını kürdanla tutturmaya devam et.
 7. 7
  Tereyağı, soya sosu, sarımsak tozu, karabiber ve kahverengi şekeri küçük bir kâsede karıştır. Malzemeleri iyice karıştırmak için çırpma teli kullan. Taze fasulye demetlerini teker teker sosa batır. Her taraflarını sosa buladığından emin ol. Sosla kaplı fasulye demetlerini fırın tepsisine ya da fırın tavasına koy.
 8. 8
  Fırın tepsisini ya da tavasını fırına yerleştir. 15 dakika ya da domuz pastırmaları kahverengi ve çıtır çıtır olana kadar pişir. Fırından çıkar ve servis yap.

İpuçları

 • Farklı lezzetler için domuz pastırmasını baharat karışımları ve otlarla süsle.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı.

Kategoriler: Yemek ve Davetler

Diğer dillerde:

English: Cook Bacon in the Oven, Français: cuire du bacon au four, Español: hacer tocino en el horno, Deutsch: Speck im Ofen garen, Português: Preparar Bacon no Forno, Italiano: Cuocere il Bacon nel Forno, Русский: приготовить бекон в духовке, 中文: 用烤箱烤培根, Bahasa Indonesia: Memasak Daging Asap dengan Oven, Nederlands: Bacon bakken in de oven, العربية: طهي اللحم المقدد داخل الفرن, 日本語: オーブンでベーコンを調理する, 한국어: 오븐에 베이컨 굽는 방법, Tiếng Việt: Chế biến thịt hun khói bằng lò nướng, ไทย: อบเบคอนในเตาอบ

Bu sayfaya 485 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?