Çoğu kişi bifteğini ya tavada kızartıyor, ya da mangalda pişiriyor, pek bilinmeyense fırınında da leziz bir biftek hazırlayabileceğin. İşin püf noktası bifteği önceden hazırlamak ve doğru sıcaklıkta pişirmek.

Malzemeler

 • Biftek
 • Tuz
 • Baharat

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Bifteği Hazırlamak

 1. 1
  Fırınını önceden 230° C'de ısıt. Bifteğinin kusursuz olması için fırının çok sıcak olması önemli.
 2. 2
  Kalın biftekler kullanarak başla. Bu yöntem için en iyi sonucu 2,5 ile 4 cm arası kalınlıktaki biftekler verir. Çünkü biftek ne kadar kalın olursa, içi kömüre dönmeden önce enfes bir dış tabakaya sahip olabileceği zaman da o kadar çok olur. Anlayacağın, biftek inceldikçe pişirme süresince içinin kuruması ve sertleşmesi hızlanır.
  • Ne de olsa, dört küçük bifteğe kıyasla, iki tane büyük bifteği satın almak ve yemek daha kolaydır. Eğer bifteklerin fazla büyük geldiyse, servis öncesi dilimlemekten korkma (pişirdikten sonra elbette!). Misafirlerin tadına bir baktıktan sonra dilimlenmeden önce neye benzediğini akıllarından bile geçirmeyecekler, çünkü akıllarından tek geçen ikinci bir tabak olacak!
 3. 3
  Biftek diliminin iki tarafının da nemini iyice al. Çünkü kalan her nem damlacığı bifteğinin kızarmasını baltalayıp haşlanmasına neden olacak. Haşlanmış biftek kulağa pek iç açıcı gelmiyor, değil mi? Biftekleri fırına atmadan önce kağıt havluyla nemini iyice aldığından emin ol.
 4. 4
  Bifteğini tuzla. Bifteğini nasıl ve ne zaman tuzlayacağına dair birkaç farklı görüş var. Bifteğini tuzlama şeklin ve zamanına dikkat etmek, ağızları sulandıran bir biftek ile kayıştan hallice kuru, lezzetsiz bir bifteğin arasındaki ince çizgiyi belirleyen en önemli kuralların başında geliyor.
  • Eğer pek vaktin olmadığını düşünüyorsan, bifteğini kızgın tavaya atmadan "hemen" önce tuzlamalısın. Neden mi? Çünkü tuzlamanın üzerinden zaman geçtikçe, serpilen tuz bifteğin içerisindeki suyu çekip üzerine çıkarmaya başlar. Artık öğrendiğin gibi, bifteğin dışındaki neme çok sıcak bakılmıyor.
  • Eğer 45 dakikadan fazla zamanın varsa, bifteği 45 dakika önceden tuzla. Hani suyunu çekiyordu? Evet, tuz bifteğin suyunu yüzeye çıkaracak, fakat 30-40 dakika içerisinde ozmoz basıncı sayesinde tuzlanmış nem tekrar bifteğin içerisine geri emilecek. Bu, bifteğe öyle güzel bir tat katıyor ki, bazılarına göre lokum gibi etin yapımı bu yöntemden geliyor. [1]
 5. 5
  Dökme demir kızartma tavası veya uygun bir fırın tepsisini iyice yağla ve yüksek sıcaklığa getirilmiş ocakta ısıtmaya başla. Bifteğin yolculuğuna ocakta başlasa da, yolculuğunun en önemli bölümünü fırında geçirecek. Bu yöntem dünyanın her tarafındaki şefler ve aşçılar tarafından restoranlarda kullanılmakta. Zaten tadını aldıktan sonra başka türlüsünü yiyemeyeceksin!
  • Zeytinyağı gibi keskin yağlardan ziyade ayçiçek, çam fıstığı veya kanola yağı gibi hafif yağları tercih et. Bu sayede bifteğin lezzetinin yoğunluğu gölgelenmemiş oluyor.
  • Yağ iyice kızdıysa demek oluyor ki tencere ete hazır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Bifteği Pişirmek

 1. 1
  Kalan son nemlere karşı bifteğe son bir kez nazikçe vurduktan sonra eti dikkatli şekilde tavaya yerleştir. Olası yağ sıçramalarından kaçınmak için, sapından tutarak tavayı alt ucundan hafifçe havaya kaldır. İçerideki yağ tavanın kenarına toplanmış olmalı. Bu esnada dikkatlice bifteği yerleştirip sapından tuttuğun tavayı yavaşça geri koy.
  • Bifteğin daha leziz olması için maşa yardımı ile tavanın ortasına çekebilirsin (daha iyi dış tabaka için), ama "sakın" bifteğe bastırıp da etin kızışmasını sağlamaya çalışma. Biftek yeterli vakitle kendi halinde mükemmel şekilde pişecektir. Bu şekilde bastırmak sadece içerisindeki muhteşem sululuğu alıp götürmeye yarayacaktır.
 2. 2
  Bifteği yüksek sıcaklıkta kızartmaya 2-3 dakika devam et. Üst yüzeyinin güzel bir renk (yani lezzet) almasına yetecek uzunlukta kızart.
 3. 3
  Bifteği çevirip diğer yüzünü de yüksek sıcaklıkta 1-2 dakika kızart. Bu kısmında ihtiyaç duyacağın süre öncekinden daha kısa, çünkü fırına koyduğunda tavayla temastan gelen renk zaten daha da artacak.
 4. 4
  Tercihe bağlı olarak, tavayı fırına koymadan hemen önce içerisine biraz tereyağı ekleyebilirsin. Bu adım zorunlu değil, fakat biftek fırınlanmadan önce atılan bir veya iki yemek kaşığı tereyağı, hele bir de tavanın dibindeki suyla birlikte servis edilirse bifteğe inanılmaz derecede zengin, müthiş bir tat katar.
 5. 5
  Bifteği aynı tavadayken, fırının içerisine yerleştirip yaklaşık 6 ila 8 dakika arasında pişir. Tabii fırının içerisinde geçen bu süreç bifteğin kalınlığına (biftek ne kadar kalınsa, pişmesi için gereken süre o kadar artar) ve istediğin pişmişliğe (6 dakikadan sonra biftek muhtemelen hala az pişmiş olacaktır; 8 dakikadan sonra ise orta pişmiş kıvama gelir) bağlı.
 6. 6
  Bifteği fırından çıkaracağın doğru zamana karar vermek için mutfak termometresi kullanabilirsin. Mutfak termometresi çok işine yarayabilir. Ucuz, kullanışlı ve nettir. Mutfak termometresi elindeyken pişti mi, pişmedi mi diye meraklanmana gerek kalmaz. Tek yapman gereken termometreyi bifteğin ortasına batırmak, hepsi bu! Ucundaki minik sıcaklık göstergesi sana bifteğinin pişip pişmediğini söylemeye yeterli.
  • 48.8°C = Az pişmiş
  • 54.4°C = Az-Orta pişmiş
  • 60°C = Orta pişmiş
  • 65.5°C = Orta-İyi Pişmiş
  • 71.1°C = İyi pişmiş
 7. 7
  Bifteğini çıkartmadan önce fırında 7 ila 10 dakika arasında dinlendirdiğinden emin ol. Etin dış katmanları piştikçe daralmaya başlar. Bu daralma sayesinde bifteğin suyu merkezinde toplanır. Eğer bifteği piştikten hemen sonra fırından çıkarırsan, merkezdeki sıkışmış et suyu vakit olmadığından homojen bir şekilde yayılamayacak. Ancak eğer bifteğin 8 veya 9 dakika dinlenmesine izin verirsen, bifteğin dış katmanları yavaşça gevşerken, merkezde biriken lezzet etin her tarafına daha güzel bir biçimde dağılarak çok daha sulu bir biftek parçası oluşturacaktır.
  • Etini bir alüminyum parçasıyla sardıktan sonra dinlendirmek bu süre içerisinde sıcak kalmasını sağlar. Bu süre içerisinde etin hala pişeceğini aklından çıkartma.
 8. 8
  Kusursuz biçimde pişirilmiş bifteğinin keyfini çıkar. Yanında patates püresi, haşlanmış kuşkonmaz ve salata gibi tamamlayıcılarla servis et.
  Reklam

İpuçları

 • Herkesin fırını kısmen farklı çalıştığından, kendi zevkine uygun ideal sıcaklığı bulmak istiyorsan sıcaklık deneyleri yapabilirsin. Fırınların çoğu ya daha fazla, ya da daha az ısı veriyor, bu yüzden termometre (ve içgüdülerini) kullanmanın faydasını göreceksin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Kahvaltılık Gevrek Nasıl YenirKahvaltılık Gevrek Nasıl Yenir?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 38 kişi çalıştı. Bu makale 38.657 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 38.657 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam