Fırında bir şey pişirmeden önce gereken ısıya ulaşması için fırınını önden ısıtman gerekir. Fırını açman sadece birkaç saniyeni alırken fırının istenilen sıcaklığa ulaşması dakikalar alabilir. Fırını açıp istenilen sıcaklığa gelmesini beklemeye “ön ısıtma” denir. Fırının ısınması belirli bir süre alacağı için birçok tarifte, tarifi yapmaya başlamadan önce fırını çalıştırman tavsiye edilir. Bu makalede, elektrikle çalışan ve gazla çalışan fırınlarda nasıl ön ısıtmanın nasıl yapılacağını bulabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Elektrikli Fırında Ön Isıtma Yapmak

 1. 1
  Tarifi yapmaya başlamadan önce fırını ısıtmayı düşün. Elektrikli fırınların doğru sıcaklığa ulaşması 10-15 dakika alır. Bu süre genellikle tarifi hazırlaman için yeterli olur. Eğer yemeği hazırlamak için 15 dakikadan fazla zamana ihtiyacın varsa yemeği hazırlama aşamasının ortasında fırını ısıtmaya başla.
 2. 2
  Fırını açıp içinde bir şey olmadığından emin ol. Eğer fırının içinde tepsi gibi şeyler saklıyorsan bunları çıkarıp bir kenara koy.
 3. 3
  Gerekiyorsa fırın ızgaralarının yerini düzenle. Birçok fırında fırın ızgaraları orta bölmede durur ancak bazen pişirdiğin yemeğin fırının daha yukarı ya da daha aşağı bölmesinde durması gerekir. Tarife bak ve gerekiyorsa fırın ızgarasını çıkar ve doğru bölmeye yerleştir. Fırının duvarında ızgaraları oturtmak için dar girintiler olması gerekir.
  • Güveç ve lazanya gibi üstünün kızarıp çıtır olması gereken şeyler genelde en üstte pişirilir.[1]
  • Kek, kurabiye ve kap kek gibi şeyler tarifte aksi söylenmediği sürece orta bölüme yerleştirilir.
  • Pide ve pizza gibi altı kızarması ve çıtır olması gereken şeyler fırının alt kısmına yerleştirilir. [2]
 4. 4
  Fırını çalıştır ve ısıyı ayarla. Doğru ısıya ulaşmak için tarifine bakman gerekecektir. Pişirme ısısı genellikle tarifin başında, ilk adımda belirtilir. Isı düğmesini istediğin sıcaklığı gösteren noktaya getir.
 5. 5
  Fırının istenilen sıcaklığa gelmesini bekle. Yeni fırınların çoğunun ya mevcut sıcaklığı gösteren bir ayarı ya da fırın hazır olduğunda çalan zili vardır. Bazı fırınlarda istenilen sıcaklığa ulaşıldığında yanan bir ışık vardır. Bu ışık genellikle ısı düğmesinin yanında bulunur.
  • Birçok fırının istenilen sıcaklığa gelmesi 10-15 dakika alır.
  • Fırının eskiyse üzerinde farklı ısı derecelerini gösteren bir düğme bulunmayabilir; sadece açma kapatma düğmesi olabilir. Eğer öyleyse fırını çalıştır ve pişireceğin yemeği fırına koymadan 10-15 dakika bekle.[3]
  • Fırın termometresi kullanmayı düşün. Bazen fırındaki termometre doğru göstermeyebilir ve düğmedeki ısıyla termometredeki ısı birbirini tutmayabilir. Genelde fırının içine konan fırın termometresi doğru ısıyı gösterir. Fırındaki ısı gösterge ışığının yanmasını ya da zilin çalmasını beklemek yerine bu termometreyi kullan.
 6. 6
  Yemeği fırına koy ve tarife uygun şekilde pişir. Tarifte aksi belirtilmiyorsa fırının kapısının tam kapandığından emin ol ve fırının içine bakma. Pişirme esnasında fırının kapağını açıp kapamak içeride bulunan ısının kaçmasına sebep olacağı için pişirme süresi uzayabilir.[4]
  • Fırında aynı anda farklı raflarda birden fazla yemek pişirmeyi planlıyorsan fırın kaplarını birbirlerine paralel olmayacak şekilde koymayı düşün. Bu, fırındaki sıcak havanın yemeğin etrafında dönmesini sıcaklığın daha eşit yayılmasını sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Gazlı Fırında Ön Isıtma Yapmak

 1. 1
  Uygun havalandırmayı sağladığından emin ol. Gazla çalışan fırınlar elektrikli fırınlardan daha çok gaz yayar. Pencereyi açık bırakmak gibi uygun bir havalandırma yöntemi uygula.
 2. 2
  Fırını açıp içinde bir şey olmadığından emin ol. Eğer fırının içinde tepsi gibi şeyler saklıyorsan bunları çıkarıp bir kenara koy.
 3. 3
  Gerekiyorsa fırın ızgaralarının yerini düzenle. Bazı tariflerde eşit şekilde pişirme sağlamak için fırın ızgaralarının yerini değiştirmen istenebilir. Tarife göre fırın ızgaralarının yerini düzenle. Izgaraları çıkarıp fırına tekrar koy. Izgaraların oturtulması için fırının içinde çok derin olmayan girintiler olması gerekir.
  • Güveç ve lazanya gibi üzerinin kızarıp çıtır olması gereken yemekler genellikle fırının üst rafına konur.
  • Kek, kurabiye ve kap keklerin eşit bir şekilde pişirilmesi gerekeceği için tarifte aksi belirtilmediği sürece orta rafta pişirilir.
  • Pide ve pizza gibi şeylerin altının kızarması gerekir. Bunlar genellikle fırının alt rafında pişirilir.
 4. 4
  Fırının ateşleme aleviyle mi yoksa elektrikle mi yandığını anla. Fırını yanma şeklin fırını nasıl çalıştıracağını ve ısıyı nasıl ayarlayacağını belirler. Eski fırınların birçoğunda ateşleme alevi kullanılırken yeni model fırınları yakmak için elektrik gerekir. Burada fırınında hangi ateşleme sistemi olduğunu nasıl anlayacağını bulabilirsin:
  • Fırının ateşleme aleviyle yanan türden bir fırınsa sıcaklığa göre artan veya azalan sürekli yanan bir alev görebilirsin.
  • Fırının elektrikle yanan türden bir fırınsa fırını çalıştırıp ısıyı ayarlayana kadar alevleri görmezsin.
 5. 5
  Fırının ateşleme aleviyle yanıyorsa fırını çalıştır ve ısı derecesini ayarla. Düğmeyi çevirmeden önce hafifçe üzerine basman gerekebilir.
  • Fırın gazla çalışıyorsa ısı derecesi santigrat yerine gaz derecesiyle belirtileceğinden gaz derecesinin santigrat olarak karşılığını bulman gerekir. Bunun için, internetteki dönüştürücüleri kullan.
  • Bazen ateşleme alevi söner ve her kullanımdan önce ateşlenmesi gerekir. Böyle bir durum söz konusu olursa ısı düğmesinin "kapalı" olduğundan emin ol ve ateşleme alevinin yerini bul. Bir kibrit yak ve yaktığın kibriti ateşleme alevi deliğine doğru tut. Ateşleme alevi yanarsa kibriti çek. Ateşleme alevi yanmazsa ısı ayarını hafif yükselt. [5]
 6. 6
  Fırın dijitalse ızgara ya da pişirme tuşuna bas ve ısıyı ayarla. Aşağı ve yukarı ok tuşlarını kullanarak ısı derecesini ayarla. Isıyı ayarladıktan sonra "Başlat" düğmesine bas. Ekranda görünen sayılar değişmeye başlayacaktır; bu sayılar fırın içi sıcaklığı gösterir. Isının artıp ayarladığın noktaya ulaşmasını bekle. [6]
 7. 7
  Fırın istenilen sıcaklığa ulaşınca yemeği fırına koy. Gazla çalışan fırınlar elektrikle çalışan fırınlardan daha hızlı ısınır; fırının istenilen sıcaklığa ulaşması 5-10 dakika sürer.
  • Tarifte aksi söylenmiyorsa fırının kapağını kapalı tut. Fırının kapısını açıp yemeğe bakma; bu fırının içindeki ısının kaçmasına ve pişirme süresinin uzamasına sebep olur.
  • Aynı anda birden çok yiyecek pişirmeyi ve fırının iki rafını birden kullanmayı düşünüyorsan alt rafa çok fazla kap koyma. Bu, üst raflarda bulunan yiyeceklere ısının ulaşmasını engelleyebilir.
 8. 8
  Gaz kokusu duyarsan dikkatli davran. Fırında bir şey pişirirken gaz kokusu duyarsan gaz kaçağı söz konusu olabilir. [7] Derhal fırını kapat. Herhangi bir elektrikli cihaz KULLANMA. Bu, patlamaya sebep olabilir. Camları aç ve evden çık. Bir komşundan ya da cep telefonundan acil müdahale ekiplerine ulaş. Cep telefonunu evin içinde kullanma. [8]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yüksek Rakımlarda Fırına Ön Isıtma Yapmak

 1. 1
  Rakım unsurunu göz önünde bulundur. Yüksek rakımda olmak pişirme süresini, derecesini hatta kullandığın malzemeleri etkiler. Birçok yemek tarifi yüksek rakımlara uygun bir şekilde hazırlanmamıştır ve senin bazı değişiklikler yapman gerekir. Bulunduğun yerin rakımı 900 metre ve üzerindeyse elindeki tarifte değişiklik yapman gerekir.
 2. 2
  Pişirme derecesini yükselt. Fırını çalıştırdığında fırının derecesini tarifte belirtilenden daha yükseğe ayarlaman gerekir. Bulunduğun yerin rakımı 900 metre ve üzerindeyse pişirme ısısını 9-14 °C’ye kadar yükselt. [9]
  • 2000 ila 3000 metre yüksekliğinde bir yerdeysen ısı yerine pişirme süresini artır.[10]
  • 3000 metre ve üzerinde bir yükseklikte yaşıyorsan tarifte belirtilen pişirme ısısını 14°C kadar yükselt. Daha sonra hazırladığın yemeği fırına koyar koymaz pişirme ısısını tarifte belirtilen dereceye düşür.[11]
 3. 3
  Pişirme süresini düşür. Pişirme ısısını arttırdığın için yemeğin tarifte belirtilen süreden daha önce pişer. Tarifte belirtilen her 6 dakika için pişirme süreni 1 dakika düşür.
  • Örneğin, tarife göre yemeğin 30 dakikada pişiyorsa pişirme süresini 30 dakikadan 25 dakikaya düşür.
 4. 4
  Yemeği ısı kaynağına yakın koy. Çoğu fırının alt kısmı daha sıcaktır ve yemeğinin iyi piştiğinden emin olmak için fırın kabını bu kısma yerleştirmeyi düşünebilirsin. [12]
  Reklam

İpuçları

 • Her fırının farklı olduğunu ve yemeğini tarifte belirtilenden daha uzun bir sürede pişirmen gerekebileceğini unutma. Aynı şekilde, yemeğin tarifte belirtilenden daha kısa sürede de pişebilir.
 • Aynı anda birden fazla rafı kullanıyorsan fırına kapları birbirlerine paralel koymak yerine birbirleriyle çakışmayacak şekilde koymayı düşün. Bu, fırının içindeki sıcak havanın daha eşit yayılmasını sağlar.
 • Fırının elektrikliyse fırın termometresi kullanmayı düşün. Fırınlarda bulunan termometre her zaman doğru göstermez. Fırın termometresini fırının içine koy ve fırının ısı gösterge ışığının yanmasını ya da fırının ötmesini beklemek yerine kullandığın fırın termometresine bak.
 • Fırının kapısını doğru düzgün kapattığından emin ol. Yemek pişerken fırının kapısını açma. Kapıyı her açtığında çok ısı kaybı olur ve bu da yemeğin pişmesinin daha uzun bir süre alacağı anlamına gelir.
 • Bazen kapıyı açtığında fırın ulaşmış olduğu ısının bir kısmını kaybeder.
Reklam

Uyarılar

 • Fırınında ön ısıtma yapman (ya da uygun sıcaklığa gelmesini beklemen) önemlidir. Fırını önceden ısıtmazsan bu, yemeğin tam pişmemesine ya da pişmesinin daha uzun zaman almasına sebep olabilir. Fırını önceden ısıtmamak aynı zamanda yemeğinin her yerinin eşit bir şekilde pişmemesiyle de sonuçlanabilir.
 • Ancak bazı yemekleri pişirirken ön ısıtma yapmak gerekmez ve fırın ısınırken yemek fırına atılabilir. Bu konuda yemek tarifine başvur.
 • Gazlı fırın kullanıyorsan ve gaz konusu aldıysan gaz kaçağı söz konusu olabilir. [13] Derhâl fırını kapat ve kesinlikle elektrikle çalışan bir alet KULLANMA. Bu, patlamaya yol açabilir. Camı aç, evden çık ve komşunun telefonuyla ya da cep telefonunla acil müdahale ekiplerini ara. Cep telefonunu evin içinde kullanma. [14]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 39 kişi çalıştı. Bu makale 9.652 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 9.652 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam