Ezan salah (namaz) için özel bir İslami çağrıdır. Bir “müezzin” her namazın vaktini ve ibadet olayını duyurmak için bir caminin minaresinden ezan okur. İslami geleneklere göre, ezan ayrıca yeni doğmuş bir bebeğin duyması gereken ilk şeydir. Kelimeleri İngilizce, Arapça veya senin için anlamlı olan başka bir dilde söyleyebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Ezan Okumaya Hazırlanmak

 1. 1
  Kendini namaza maddi ve manevi olarak hazırlamak için abdest al. Allah'ın uğruna kendini temizlemek için niyet et ve sonra ellerini yıka. Sessizce konsantre ol ve bunu neden yaptığına odaklan. Kendini arındır.
  • Kalan yemek artıklarını çıkarmak için ağzını üç kez suyla çalkala. Solunum yollarını temizlemek için burnuna su çek.
  • Yüzünü üç kez yıka: Sağ kulağından sol kulağına kadar suyu yaymak için elini kullan ve yüzünü saç çizgine ve çenene kadar ıslat. Ayaklarını ve dirseklere kadar kollarını –her biri üç kere olmak üzere- iyice yıka. Başını mesh et ve kulaklarını yıka.
  • Abdestin bozulursa, abdestini tekrarlaman gerektiğini unutma. Herhangi bir vücut akıntısı (idrara çıkma, dışkılama, gaz kaçırma, kanama), derin uyku gibi abdesti geçersiz kılar.
 2. 2
  Kıble'ye karşı ayakta dur. Kıble, Mekke'de bulunan Kâbe’nin yönüdür. Bütün Müslümanlar, namaz kılarken Kâbe’ye karşı yönelirler. Mevcut konumundan seni Kıble’ye yönlendirebilecek internet ve cep telefonu uygulamaları var.[1] Eğer mümkünse, kule, çatı ya da yüksek pencere gibi yüksek bir yere çık.
 3. 3
  Ezan okumaya niyet et. Yapmak üzere olduğun şeyi düşünmek için bir kaç dakika konsantre ol. Neden ezan okuduğunu düşün: bu anın senin için, inancın ve ezanla çağırdığın insanlar için ne anlama geldiğini düşün.
 4. 4
  Kulaklarını tıka veya kapat. Kulaklarını işaret parmaklarınla tıka ya da ellerinle dışarıdaki açıklıktan kavrayarak kapa. Bu adım isteğe bağlıdır, ancak gelenekseldir. Kulaklarını tıkamak, niyetini belirlemene ve okuyacağın sözlere odaklanmana yardımcı olabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Ezan Okumak

 1. 1
  Kelimeleri tekrarla. Onları yavaş yavaş, yüksek ve net bir sesle söyle. Eğer kendini rahat hissediyorsan kelimeleri ritim ile söyle. Eğer ezanı nasıl okuyacağından emin değilsen, denemeden önce diğer insanların ezan ı nasıl okuduğunu dinle. Bunun için internetten ezan videoları ve ses kayıtları araştır.[2]
  • Her bir cümleyi okuduktan sonra, namaz kılan cemaat müezzin'in söylediği biri hariç her cümleye kısık sesle cevap verir. “Hayya 'ales salah” ve “hayya' alal felah” dan sonra, cemaat,”Allah’tan başka güç veya kuvvet yoktur “anlamına gelen “La havle vela kuvvete illa billah” ile cevap vermelidir.
 2. 2
  ”Ezan”a dört kez “Allahu Ekber” ( الله أكبر ) diyerek başlayabilirsin. Bu “Allah en büyüktür” anlamına gelir. Tekrarı iki set halinde gruplandır: "Allahu Ekber; Allahu Ekber. Allahu Ekber; Allahu Ekber!" [3] Maliki mezhebi mensupları bu cümleyi dört kez değil, iki kez söylerler.
 3. 3
  İki kez Eşhedu en la ilahe illallah (أشهد أن لا إله إلا الله) de. Anlamı şudur: "Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur." "Eş-hedu en-laa i-laa-he ill-all-ah" şeklinde telaffuz edlir .
 4. 4
  İki kez Eşhedu enne Muhammeder rasuulullah(أشهد أن محمد رسول الله) de. Anlamı şudur: "Şehadet ederim ki Muhammed Allah’ın elçisidir." "Eş-hedu enne- Mu-ha-mmed-er ra-suul- all-ah"şeklinde telaffuz edilir.[4]
 5. 5
  İki kez Hayya 'ales salah (حي على الصلاة) de. Anlamı şudur: “Haydi namaza.” “Hay-yah-'ales sal-ah”şeklinde telaffuz edilir.
 6. 6
  İki kez Hayya 'alel felah (حي على الفلاح) de. Anlamı şudur: “Haydi felaha (kurtuluşa).” “Hay-yah-'alel fe-lah”şeklinde telaffuz edilir.
 7. 7
  Mezhebine özel bir cümle söyle. "Hayya'al el-felah" ın ardından gelen ve "Allahu Ekber" in son tekrarından önce söylenecek sözlerde bazı ihtilaflar vardır. Burada kullandığın kelimeler, hangi İslam mezhebine bağlı olduğuna göre değişir. İmaların farkında ol ve kimseyi kızdırmamaya dikkat et. Ne yapacağından emin değilsen, bu cümleyi atlayıp bir sonraki ifadeye geç.
  • Eğer Sünni isen, “Essalatu hayrun min en-nevm”de. Anlamı şudur: “Namaz uykudan hayırlıdır.”[5] Bu satırı sadece Sabah namazı ezanını okurken kullan. prayer.[6]
  • Eğer Şia isen, “Hayya- alal hayr il amel.” Bu söz, kulları “en iyiyi yapmak için acele etmeye” teşvik eder.
 8. 8
  Tekrar iki kez "Allahü Ekber" (الله أكبر) de.
 9. 9
  "La ilahe illallah"(لا إله إلا الله) diyerek bitir: "Allah’tan başka ilah yoktur" anlamına gelir. İmamlar bunu iki kere söylese de, dört mezhebe göre çoğu müezzin sadece bir kez söyler. Maliki ve Şafiler, son satırın tekrarını, sünneti göz önünde bulundurarak, izin verir: onlara göre İmamlar sadece bir kez okuduğunda ezan geçersiz değildir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Dua Etmek ve Kamet Getirmek

 1. 1
  Ezandan sonra dua et. Burada dua etmek zorunda değilsin ama dua müstehap (sevap)tır. [7] Dua kişisel bir ibadet ya da meditasyondur. "Allahümme Rabbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-deraceter-refîate. Veb’ashü makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tuhlifu'l-mîâd" de. [8]
 2. 2
  Kametgetir. Bu,namaz ın başlamasından önceki son çağrıdır. Doğru kelimeler ve tekrarları mezhepten mezhebe değişecektir, bu yüzden toplumunun saygın bir üyesine tam olarak ne okunacağını sor. “Kamet” getirdiğinde namaz artık başlayabilir.[9]
  • Kamet i “ezan” dakinden daha alçak sesle getirmelisin. İnsanlar seni hala duyabilmeli, ama sana daha yakın olmalılar. Ayrıca, kamet biter bitmez namaz başlayacağı için kameti daha hızlı bir şekilde getir. [10]
  • Kamet ve ezan arasındaki fark, 'kamet sırasında, “hayya 'alel felaah” dedikten sonra, “kad kaama tis-salaah”demektir (namaz başlamıştır ). Bazı insanlar bu sözü bir kez söyler, bazıları iki kez söyler. Bu takip edilen mezhebe bağlıdır. İki kez söylemek, bir sahih hadise göre sünnettir.[11]
  Reklam

İpuçları

 • Ezan okumayı denemeden önce Ezan’ın çeşitli makamlarını dinle.
 • Namaz için okumadan önce kelimeleri çalış.
 • Ezan normalde namazdan yaklaşık 15 dakika önce okunur. Kamet ise namaz hemen başlamadan önce getirilir.
 • Ezandan sınra Hz. Peygamber’in öğrettiği ve şefaatine vesile olacağını haber verdiği ezan duasını okumak sünnettir. Ezan duası için şu siteye bakabilirsiniz: https://www.blog.namazsitesi.com/ezan-duasi.html
Reklam

Uyarılar

 • Sabah Ezanı sadece Sabah namazı içindir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Bayram Nasıl KutlanırBayram Nasıl Kutlanır?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Nasıl Dua EdilirNasıl Dua Edilir?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 41 kişi çalıştı. Bu makale 64.121 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 64.121 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam